Mazda 626 GF GW (1997-02) Yakıt Tüketimi

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
İlk şehiriçi ölçümü de yaptım.

Km: 403
Alınan LPG: 43 lt
LPG fiyatı: 3.10 tl

Tüketim: 10.6 lt/100 km
Kuruş cinsinden: 33 kuruş.

Şehiriçi için de fena sayılmaz. :)

Bu arada şehiriçi yoğun trafikte kullanıyorum, sabah ve akşam işe gidiş saatleri ve neredeyse İstanbul trafiği gibi dur/kalk hep.
Değerler yoğun trafik için gayet iyi. Akıcı trafikte daha da aşağı düşeceğini düşünürsek fevkalede :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Değerler yoğun trafik için gayet iyi. Akıcı trafikte daha da aşağı düşeceğini düşünürsek fevkalede :)
Haftasonu şurada bahsettiğim cihazı taktırdıktan sonra yol bilgisayarındaki ortalama 11.5 lt'den 9.5 lt'ye düşmüştü. Şu anda ortalama 9.9 lt. Sanırım 10.5 lt'ye kadar çıkar ortalama herhalde orada sabitlenir diye tahmin ediyorum. Gayet memnunum tüketimden. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Can bu cihaz tam olarak ne yapıyor da bu kadar mühendis bunu düşünemiyor, gerçekten merak ettiğim için soruyorum, ya da düşünüyor da başka bir yere sıkıntı yapar diye mi yapmıyor, ilginç geliyor bana böyle şeyler

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Haftasonu şurada bahsettiğim cihazı taktırdıktan sonra yol bilgisayarındaki ortalama 11.5 lt'den 9.5 lt'ye düşmüştü. Şu anda ortalama 9.9 lt. Sanırım 10.5 lt'ye kadar çıkar ortalama herhalde orada sabitlenir diye tahmin ediyorum. Gayet memnunum tüketimden. :)
Daha önce forumda yine siz yazmıştınız diye hatırlıyorum bu cihazı. Cihaz için ayrı bir konu açarsanız hem kullanıcı kitlesini genişletmiş olur hem de Dündar Ustaya patentli cihazından daha fazla fayda fırsatı sağlamış olursunuz.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Can bu cihaz tam olarak ne yapıyor da bu kadar mühendis bunu düşünemiyor, gerçekten merak ettiğim için soruyorum, ya da düşünüyor da başka bir yere sıkıntı yapar diye mi yapmıyor, ilginç geliyor bana böyle şeyler
Teknik olarak buradan değil de özelden yazayım abi sana. ;) Özetle yanma verimi artıyor, gaza daha az basıyorsun ve daha az yakıt harcıyorsun. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Daha önce forumda yine siz yazmıştınız diye hatırlıyorum bu cihazı. Cihaz için ayrı bir konu açarsanız hem kullanıcı kitlesini genişletmiş olur hem de Dündar Ustaya patentli cihazından daha fazla fayda fırsatı sağlamış olursunuz.
Evet yazmıştım. :) Ayrı bir konu açayım cihaz için çok mantıklı söylediniz.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Haftasonu yaptığım yolculuğun yakıt değerleri :

Ortalama 110-120 km hızla, gidiş 2 yetişkin 1 çocuk, nispi ağırlıktaki bavullar; dönüş 1 yetişkin bavulsuz.

Yola çıkmadan 1 gün önce depoyu tam doldurmuştum. Dönüş yolu da bitince ilk dolum yaptırdığım yerde yine aynı saatlerde (akşam 10 gibi) aynı pompadan tam dolumu yaptırdım.

876 km'lik yolculuk için ilk dolumu saymazsak toplam 3 kere tam dolum yaptırmışım:
  1. Dolum- 102.01 TL / 31.10 LT = 3.28 TL/LT
  2. Dolum- 104.26 TL / 31.69 LT = 3.29 TL/LT
  3. Dolum- 56.13 TL / 14.81 LT = 3.79 TL/LT
77.60 LT / 876 * 100 = 8.85 LT
262.40 TL / 876 = 0.299 TL/km

Yol bilgisayarını dönüş yolunda sıfırlamıştım, yol sonunda ortalama değer 5.6 gösteriyordu.

vecihi33

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
HB
Benimde şuanki yakıtım bir hayli fazla .
Tam Dolum 90 TL / 27 Litre küsür = 215 KM ( şehir içi ve uzun yol karışık )
30 TL kısmi aldım 9 Litre oldu = 52 Km ( Şehir İçi )

Şuan için bana çok fazla geldi yarın brc servisine gideceğim bir ayar yaptırıp tekrar deneme yapacağım. Rolanti sorunum var yükseklerde çalışıp tekrar düşüyor bunun etkilediğini düşünüyorum .

vecihi33

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
HB
Yağı değiştirdikten sonra ilk şehiriçi ölçüm;

Km: 388 km
Alınan LPG: 36,89 lt
LPG fiyatı: 3.29 tl

Tüketim: 9.5 lt/100 km
Kuruş cinsinden: 31 kuruş.

Hocam selamlar gerçekten yakıt ortalamınız çok güzel maşallah diyelim nazar değmesin benim yakıt durumum sizden 20 Krş şuan için imreniyorum sizin yakıt durumuna . Aracımı kaportaya verdiğim için deneme yapamıyorum yeni ayar yaptırdık bakalım.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hocam selamlar gerçekten yakıt ortalamınız çok güzel maşallah diyelim nazar değmesin benim yakıt durumum sizden 20 Krş şuan için imreniyorum sizin yakıt durumuna . Aracımı kaportaya verdiğim için deneme yapamıyorum yeni ayar yaptırdık bakalım.
Rica ederim, ben biraz da gaz pedalını hassas kullanıyorum. Belki sürüş tarzıyla da ilgili bir fark vardır. Yeni ayarla kontrol edin bakalım nasıl çıkacak sonuç? Belki de farklı bir noktada bir ayarsızlık veya işlevini yerine getirmeyen bir parça vardır.

vecihi33

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
HB
Rica ederim, ben biraz da gaz pedalını hassas kullanıyorum. Belki sürüş tarzıyla da ilgili bir fark vardır. Yeni ayarla kontrol edin bakalım nasıl çıkacak sonuç? Belki de farklı bir noktada bir ayarsızlık veya işlevini yerine getirmeyen bir parça vardır.
Bakalım hocam yağ değişimi filtreler bakımıda yapıp fulleyip deneme yapacağım. :) Kaportadan çıkmasını dört gözle beklemedeyim hafta sonu fırına giricek araba bakalım:)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
İzmir-İstanbul arası 2 kişi + 4 tane 18 jant lastik + çanta valiz vs. Hız ortalama 110 civarı.

Km: 393 km
Alınan LPG: 29,50 lt
LPG fiyatı: 3,51 tl

Tüketim: 7,50 lt/100 km
Kuruş cinsinden: 26 kuruş.

Maşallah. :)
O araba 2.0 değilmi abi.
Hiç yakıştıramadım 26 kuruşu.
2.0 motor dediğin 35 kuruşdan aşağı yakmayacak ;)
Pardon ya V6 ile karıştırdım:koptum:
Abi valla mükemmel değerler.
Utanmasa 20 kuruş yakacak

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
O araba 2.0 değilmi abi.
Hiç yakıştıramadım 26 kuruşu.
2.0 motor dediğin 35 kuruşdan aşağı yakmayacak ;)
Pardon ya V6 ile karıştırdım:koptum:
Abi valla mükemmel değerler.
Utanmasa 20 kuruş yakacak
V6 gibi gitmiyor. Gitmediği gibi de yakmıyor bizimki. :D

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Bugün 98 otomatik Mazda ile yakın tüketimini Kabataslak hesapladım, lpg 3,44 tl . Depo 32 litre alıyor . Şehir içi 140km uzun yol 155 km olmak üzere toplam 295 km yol yaptı bir depo lpg ile 38 kuruş yakmış karma . Az mı çok mu kestiremedim ? Sizce !

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bugün 98 otomatik Mazda ile yakın tüketimini Kabataslak hesapladım, lpg 3,44 tl . Depo 32 litre alıyor . Şehir içi 140km uzun yol 155 km olmak üzere toplam 295 km yol yaptı bir depo lpg ile 38 kuruş yakmış karma . Az mı çok mu kestiremedim ? Sizce !
11 Litre yapar ki, yarı yarıya karma tüketim için otomatik şanzıman ile gayet normal tüketim değerleri.

Üst Alt