Mazda 626 GF GW (1997-02) Yakıt Tüketimi

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Bana cok geldi, Aydin trafigi ne durumda bilgim yok ama Kayseri trafigi ile benzerdir. İstanbul trafiginde normal sayilir. Ben eski aracimla 10-11 lt civari yakiyordum. En az bir litre fazlan var abi,otomatik diye bu kadar fark edermi ki.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aydın trafiğinin İstanbul'dan farkı kalmadı maalesef... Otomatik şanzımanlı araçlar manuelden ortalama olarak 1 litre fazla yakar zaten... Ayrıca; kışın gelmesi tüketime etkendir. Benim tecrübelerime göre gayet normal bu değerler... :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
sıkışık trafik, kış ayları olması, tahminimce kısa mesafede motor tam ısınmadan kadar kısa mesafelerde bu değerler elde edildi. Bence de bu şartlara göre normal. Güvercin uzun yol istiyor bence abi :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Guzuyu İstanbul'da önce 20 km kadar nispeten trafikli yollarda kullandıktan sonra Armutlu'ya kadar yaklaşık 200 km kullandım. Yola çıkmadan yol bilgisayarını sıfırlamıştım, Armutlu'ya vardığımda ortalama 7.4 gösteriyordu..

Fulleyip deneme yapmadım ama yol bilgisayarı verilerini tutturuyorsa fevkaladenin fevkine varmış demektir 2.0 motor :)

Araçta tüp yok, marjinal fayda olarak bu tüketimleri de görünce yakın zamana sıkıştırmaya gerek yok diye düşünmeye başladım..

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Guzuyu İstanbul'da önce 20 km kadar nispeten trafikli yollarda kullandıktan sonra Armutlu'ya kadar yaklaşık 200 km kullandım. Yola çıkmadan yol bilgisayarını sıfırlamıştım, Armutlu'ya vardığımda ortalama 7.4 gösteriyordu..

Fulleyip deneme yapmadım ama yol bilgisayarı verilerini tutturuyorsa fevkaladenin fevkine varmış demektir 2.0 motor :)

Araçta tüp yok, marjinal fayda olarak bu tüketimleri de görünce yakın zamana sıkıştırmaya gerek yok diye düşünmeye başladım..
Bosver yakiti hocam konu ac sen. Bol fotolu.
Lpg ye cokta gerek yok zaten yakin zamanda satacan. Ben taktiririm :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bosver yakiti hocam konu ac sen. Bol fotolu.
Lpg ye cokta gerek yok zaten yakin zamanda satacan. Ben taktiririm :)
Ben duamı guzuyu almadan çok önce yaptım hocam, uzun yıllar Allah bir daha araç sattırıp alma derdine düşürmesin diye :)

Ha diyorsanki takas yapacaz, bilindik aracımı sana vereceğim, başım gözüm üstüne derim :D

Allah herkese aracını keyifle kullanmayı, yakıtıyla-bakımıyla yorulmamayı nasip etsin :)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
En son dolumu 1 ay önce memleketten gelirken yolda bulunduğum yere tahminî 100 km mesafede bir yerden aldım ve ondan beridir almamıştım.
1 ay önceki gelişimde de uzun yolda 2 defa aldım.Birinde G.Antep-Siverek arası yol yapıp litresi 2.87 den almıştım.27.5 kr yakmıştı.İkincisi ise Bitlis yakınlarında almıştım 2.69 dan km de 28 Kr yakmıştı.

Bugün sabah Tatvan a gitmek için yola çıkarken araba lpg de gaz yemez oldu.Yani gaz bitti.
Tatvana kadar benzinle gittim.
Orada biraz dolaştıktan sonra gaz almak için petrole yanaştım.
80b3b75b455b8a9d742bd5df079a5e84.jpg

Sonuç bu.
En son lpg aldıktan sonra tahmini 250-260 km yol yaptım.

Not1: İstasyon 1.5 yıldan beri önceki aracıma dizel aldığım TP istasyonu ve Güvenal gaz ama lpg ilk defa alıyorum.

Not2: Gaz indirimli normalde.Fakat eleman pompada kartı okumayı unuttu.
Daha sonradan hesaplayıp indirim yaptılar. 169 tl ödedim.

Not3: Aracın üzerindeki tank süresi dolmuş bu yaz değiştireceğim 10 yıllık tank ve üzerinde 60lt yazıyor.

Not4: Aracın benden önceki sahibi Süleyman hocam lpg tankının 42-43 lt aldığını söyledi.

Huzur naMAZDA

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tank kullanım süresi 15 yıla uzatıldı hocam. :) Hadi yine iyisin masraftan kurtuldun. :)

48-50 litreye kadar alır o tank.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Yeni mi bu uzama işi ve kesin mi. Sevindım valla

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Allah nazarlardan, kazalardan belalardan korusun hocam. Tam kıvamında değerler... :)

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bu ay şehir içi gaz benzin karışık, 40 kuruş civarı yaktım, sizce normal mi? hiç şehir içi dikkat etmemiştim, gerçi havalar da oldukça soğuk gitti buralarda. Uzun yolda 8-8,5 bu sabit biliyorum da şehir içi ilk defa baktım, sanki biraz fazla gibi geldi bana.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fazla değil hocam. Kış şartları ve şehir içi yakıtı arttırıyor maalesef.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçenlerde lpg tankını doldurduğumda 40 litre aldığına gözüm takılmıştı, fırsat olursa yakıt hesabı yaparım diyerek km sayacını sıfırlamıştım. Bu gün tekrar doldurdum yine 40 litre aldığını görünce yaptığım kilometreye baktım, 360 kilometre olmuş ve tamamı şehir içi kullanımdan ibaret...

40 litre bölü 360 kilometre eşittir 11 litre yapar... :) Hadi ilk çalışmadaki tüketilen benzin için 1 litre de biz ekleyelim olsun 12 litre...

2.0 litre hacimli otomatik vites bir araç için daha ne olsun dedirtti mübarek değerler... :D

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Geçenlerde lpg tankını doldurduğumda 40 litre aldığına gözüm takılmıştı, fırsat olursa yakıt hesabı yaparım diyerek km sayacını sıfırlamıştım. Bu gün tekrar doldurdum yine 40 litre aldığını görünce yaptığım kilometreye baktım, 360 kilometre olmuş ve tamamı şehir içi kullanımdan ibaret...

40 litre bölü 360 kilometre eşittir 11 litre yapar... :) Hadi ilk çalışmadaki tüketilen benzin için 1 litre de biz ekleyelim olsun 12 litre...

2.0 litre hacimli otomatik vites bir araç için daha ne olsun dedirtti mübarek değerler... :D
Vaay baya iyiymiş. Guzuyu aldığımdan beri 1 sefer olsun şehiriçi hesaplama yapamadım. Uzun yolda 40 lt ile 410 km yapmıştım. Daha fazla yaptığım da oldu ama ortalaması 400-450 zaten. Seninki yine iyi yakmış şehiriçinde. Hatta çok iyi yakmış.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Aracın LPG montajından sonraki tüketimlerini not alıyorum. Bu süreçteki kullanım daha çok, yarısı virajlarla dolu kötü bir yamaç yolu olan Armutlu-Gemlik-Bursa güzergahı, yaklaşık 70 KM'lik bir yolda gerçekleşti. Virajlardan dolayı Gemlik'e kadar (35 km) 20 KM/h ila 80 KM/h hız ile gidilebilmekte. Ben buna ne şehiriçi diyebiliyorum ne şehirdışı..

Hesaplamalarda bir hata yapmadıysam içesi bir "LPG candır" dedirtiyor.. :)

Yol-Yakıt Hesabı.JPG

Üst Alt