Mazda 626 GF (1997-02) Yağ Yakma Problemi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İzmir’den çekiciyle oraya gidip motor yapılan bir 626 GE vardı. Sonra araba motordan yine sıkıntı çıkarmış. Araya hatırlı!!! kişiler sokularak tekrar iş yapılmış ama günü kurtarma adına. Arabanın akıbeti belli değil, işlemden sonra satıldı. 100-200 tl fazla işçilik ücreti vermemek için bence alınacak risk değil.

touch the sky

Katılımcı
sosyal medyada her yazılana inanmamamız gerektiğini bir kez daha görmüş olduk :islik:
işinizi garantiye alın bir kez yapılsın uzun seneler gitsin motor

hgocmen

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
Hocam öncelikle bunun teşhis edilmesi gerekir.

Burada çok tecrübeli, çok bilgili arkadaşlarımız mevcut fakat buradan yazışma neticesinde ortaya çıkan sorunlara forum üzerinden teşhis koymak bir noktaya kadar çok faydalı kabul ediyoruz ve bunun için buralardayız.

Fakat; bazı durumlarda bire bir teşhis ve anlayan birilerinin bu teşhisi koyması gerekir ki; doğru olanı budur. Bu konudaki naçizane tavsiyem ise; işinin ehli ve dürüst bir ustaya konuyu anlatıp, yapılacak kontrollerle subap lastiklerinden kaynaklı yağ yakmanın olup olmadığıdır.

Daha önceki tecrübelere dayanarak bunun bir kaç yolunu yazıyorum fakat yine de son teşhisi canlı olarak ustanın koymasını da söylüyorum.

1-Motor sabah ilk çalıştırmada dikkat çekici şekilde mavi duman atıyorsa

2-Uzun inişli bir yolda 3-5 kilometre yeterli, aracı 5.viteste gaza basmadan inişte kendi haline bırakıp inişin sonuna gelindiğinde 5.viteste gaza yüklenildiğinde arkadan yine dikkat çekici bir şekilde mavi duman atıyorsa (aynadan görülür)

Subap lastikleri diyebiliriz.

Bu durumun teknik açıklaması da;

Yükte olmayan motora veya akşamdan bırakılan motora subap lastiklerinden yanma odasına sızan yağın motor içinde yanmasıdır.

Kolay gelsin.

Uzun oldu ama, yazımın ana fikri; bilinçsizce guzuyu kurcalatıp hem paradan hem de vakitten kayıp yaşamamaktır. Daha fazla yazarak işinin ehli ve dürüst esnafı zan altında bırakmak istemiyorum. Her ne kadar niyetimiz temiz ve düzgün olsa da; bazen yanlış anlaşılmalar olabiliyor maalesef.

Sağlıcakla.
Arkadaşlar merhaba. Aracımda soğukken bir duman atma olmuyor. Ama 1-2 saat çalışmadan sonra mavimsi bir duman göze çarpıyor. 2000km de 0.5-1lt yağ eksiltme var ne yapmalıyı?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar merhaba. Aracımda soğukken bir duman atma olmuyor. Ama 1-2 saat çalışmadan sonra mavimsi bir duman göze çarpıyor. 2000km de 0.5-1lt yağ eksiltme var ne yapmalıyı?
Başta sübap lastikleri kesin aşınmış diyebiliriz. Motoru kapattıktan sonra yanma odasına yağ kaçırıyor. İlk çalıştırmada da motor yağı yakıyor. Verdiğiniz eksiltme bilgisine göre yağ tüketimi epey yüksek. Yarım motor denilen işlem de yaptırabilirsiniz ama bütçe varsa A'dan Z'ye tam motor yaptırın. Sadece yarım motor yaptırmak yağ yakmayı büyük ölçüde kesmeyecektir. Çünkü bizim bu motorlarda sadece sübap işlemi yapılırsa alt taraf üst tarafa göre zayıf kalacağı için yağ yakma devam eder. Piston yuvasında ovalleşme varsa, yani motor hiç yapılmamış ve ortalama 300 bin km'yi devirdiyse segman işlemi bile kurtarmaz. Bu nedenle bütçe ayarlanıp iyi bir Mazda ustasında motor yaptırmanızı öneririm.

hgocmen

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
Arkadaşlar merhabalar. Ankaradan bir 626 98model alacağım nasipse. Özellikle motora baktırmak istyorum bir usta tavsiyesi alabilir miyim Ankarada motorun yağmadığını piston kompresyonların uygun olduğunu? Komputest aldatıcı..

Tarık K

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - Sedan
Şehir dışında olduğumdan arabaya eşim bakım yaptıracak. GF kasa 2.0 motor kaç litre motor yağı alıyor arkadaşlar ve yağ filtresini ne almam lazım?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şehir dışında olduğumdan arabaya eşim bakım yaptıracak. GF kasa 2.0 motor kaç litre motor yağı alıyor arkadaşlar ve yağ filtresini ne almam lazım?
Önceki yağ viskozitesi neyse, bilindik markalardan aynı viskozitede 4 litre alması sıkıntı oluşturmaz. Yağ filtresi sanayide rahatlıkla bulunur. Hele ki; yağ değişimi yapacak yer yağ filtre satıyorsa hiç sorun olmaz.

Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Öncelikle merhabalar aracım mazda 626 2001 model 168bin km de bundan önce 10w40 yağ kullanıyordum son yağ değişiminden 2-3 bin km sonra aşırı derecede yağ yakmaya başladı. Sonrasında ise yağın çakma castrol olabiliceğinden dolayı bosch car service de motul 6100 5w-40 yağ ve mahle yağ filtresi tercih ettim. 8bin km hiçbir şekilde yağ yakmadı araçla 9.500km yaptım son yağ bakımının üstüne ve şuanda da araç yağ yakmaya başladı tekrardan. üzerine aynı yağdan 600ml civarında ekleme yaptım. Havalar sıcak diye mi bu kadar yağ yaktı bilmiyorum. Kışın hiç yağ yakmamıştı. Gerçi bende aracı biraz fazla sıkıştırıyorum bazen ayağımı hiç gazdan çekmeden 220 ile 30 40dk yol bile gittim. Sizden istediğim tavsiye motor yağını hangi marka ve viskozitesi ne olmalı. Yada motoru rektefiye mi ettirmem gerekli acaba.
Not:bir daha asla 10w40 veya 10-30 yağ kullanmak istemiyorum çok sarsıntılı oluyor motor. Ayrıca araçta açık hava filtresi de var.

Ekli dosyalar

• IMG_20230723_223817.jpg
    IMG_20230723_223817.jpg
    201.3 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20230619_135156.jpg
    IMG_20230619_135156.jpg
    313.1 KB · Görüntüleme: 9

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle merhabalar aracım mazda 626 2001 model 168bin km de bundan önce 10w40 yağ kullanıyordum son yağ değişiminden 2-3 bin km sonra aşırı derecede yağ yakmaya başladı. Sonrasında ise yağın çakma castrol olabiliceğinden dolayı bosch car service de motul 6100 5w-40 yağ ve mahle yağ filtresi tercih ettim. 8bin km hiçbir şekilde yağ yakmadı araçla 9.500km yaptım son yağ bakımının üstüne ve şuanda da araç yağ yakmaya başladı tekrardan. üzerine aynı yağdan 600ml civarında ekleme yaptım. Havalar sıcak diye mi bu kadar yağ yaktı bilmiyorum. Kışın hiç yağ yakmamıştı. Gerçi bende aracı biraz fazla sıkıştırıyorum bazen ayağımı hiç gazdan çekmeden 220 ile 30 40dk yol bile gittim. Sizden istediğim tavsiye motor yağını hangi marka ve viskozitesi ne olmalı. Yada motoru rektefiye mi ettirmem gerekli acaba.
Not:bir daha asla 10w40 veya 10-30 yağ kullanmak istemiyorum çok sarsıntılı oluyor motor. Ayrıca araçta açık hava filtresi de var.
Aslında sorun ile birlikte kaynağı ile çözümünü de yazmışsın.

5-40 ile yağ yakma sorunu yok aslında bu güzel haber. Anladığım kadarıyla Yağın özelliği azaldıkça yakma da başlıyor, üzerine de açık hava filtreli motoru limitlerde kullanınca kaçınılmaz son... Benim tavsiyem 8 bin km ye kadar kullandığın yağı eksiltme başlamadan değiştirmek olacaktır.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Orijinal olduğuna emin olduğun 5w/40 tan devam et, 8 bin km civarı yağ değişimini yap, gözlemle bakalım eksiltme ne seviyede. Aynı marka, aynı vizkozite ve aynı km lerde değişim yapıp gözlemleme yapmak lazım.

Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Orijinal olduğuna emin olduğun 5w/40 tan devam et, 8 bin km civarı yağ değişimini yap, gözlemle bakalım eksiltme ne seviyede. Aynı marka, aynı vizkozite ve aynı km lerde değişim yapıp gözlemleme yapmak lazım.
yağ kesinlikle orjinaldir bosch yetkili servisten alındı ben bir sonraki yağ değişiminde

Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W30​

yağı kullanmayı düşünüyordum. 5-30 a geçiş yapmayı düşünüyordum.Tavsileriniz nelerdir bundan sonra zaten 7bin km de bir kez değiştireceğim yağı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
yağ kesinlikle orjinaldir bosch yetkili servisten alındı ben bir sonraki yağ değişiminde

yağı kullanmayı düşünüyordum. 5-30 a geçiş yapmayı düşünüyordum.Tavsileriniz nelerdir bundan sonra zaten 7bin km de bir kez değiştireceğim yağı.
5w30 koyup eksiltmeye göre 5w40'a da geçilebilir tabi. Ama tek değişimde gerçek bir değerlendirme yapılmayacağını düşünüyorum. 5w30 koyarsan iki yağ değişimi yaptıktan sonraki sonuca bakılmalı, eksiltme normal denecek seviyeden fazlaysa 5w40 yapıp yine aynı şekilde bir değerlendirme süreci izlenmeli. 0w40-5w50 vs kademe kademe denenebilir ihtiyaç duyulursa

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

5-30 ile yağ eksiltme belki de 5-6 bin lerde veya daha erken de başlayabilir.

Maceraya gerek yok, 5-40 ile devam etmeni tavsiye ederim. Bu performans ile zaten 200 binlerde 10-40 devreye girecektir.

Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
5-30 ile yağ eksiltme belki de 5-6 bin lerde veya daha erken de başlayabilir.

Maceraya gerek yok, 5-40 ile devam etmeni tavsiye ederim. Bu performans ile zaten 200 binlerde 10-40 devreye girecektir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu yağı kullanan var mı aranızda 5w40 dan devam etmeyi düşünüyorum ama aracı gerçekten sıkıştırıyorum istanbulparka çıkmışlığım bile var.

bu yağı kullanan var mı aranızda 5w40 dan devam etmeyi düşünüyorum ama aracı gerçekten sıkıştırıyorum istanbulparka çıkmışlığım bile var.

yanlış yağı koymuşum motorsiklet için olanmış o bu son fottoğraftaki yağ önerirmisiniz.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-08-15-22-42-49-313_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-08-15-22-42-49-313_com.android.chrome.jpg
    117.4 KB · Görüntüleme: 5
  • Screenshot_2023-08-15-23-01-01-504_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-08-15-23-01-01-504_com.android.chrome.jpg
    121.3 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

yanlış yağı koymuşum motorsiklet için olanmış o bu son fottoğraftaki yağ önerirmisiniz.
Sıkıştırma olduğu sürece yağ yakma devam eder. Ne koyarsan koy sonuç değişmez.

Hem karnım doysun hem pastam dursun diye bir şey yok. :hhhhhh:

Bahsettiğin Yağ orijinal olduğu sürece sorun olmaz.

Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Sıkıştırma olduğu sürece yağ yakma devam eder. Ne koyarsan koy sonuç değişmez.

Hem karnım doysun hem pastam dursun diye bir şey yok. :hhhhhh:

Bahsettiğin Yağ orijinal olduğu sürece sorun olmaz.
en iyisi 5 bin km de bir kaliteli yağ ve orjinal yağ filtresiyle yağ değişimi gibi gözüküyor o zaman.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Aracımın (99 GF, 245bin km) ilk zamanlarında 10w-40, daha sonra yağ eksiltmesine karşı 10w-60 deneyip aracın hantallaşması dolayısıyla 5w-40'a geçiş yapmıştım, uzunca süredir de böyle devam ediyorum. Benim araçta segman kaçırmasını bilmemekle birlikte subap contalarından kaçırma yapıyor. Genelde marka Mobil oldu hep, şimdi Liqui Moly ile devam edeceğim.

Yağ değişimi sonrası km ömrünün ortalarına kadar (5bin) yağ eksiltme pek olmazken sonraları çok hızlı bir şekilde azalma olduğunu defalarca tecrübe ettim. Belki de yağın yapısının bozulmasına bağlı olarak koruma azalınca segmanlardan kaçırma artıyordur. Siz de aracınızın eksiltme değerlerine hakim olunca ona göre bir bakım aralığı uygularsanız sorun olacağını sanmıyorum. Şu anda bir tur 5w-40 denediyseniz 5-30'a geçmeden önce bence bir veya iki tur daha devam edip gözlemleyin. Soğuk çalıştırmada zaten viskozite değeri 5 iken sıcakta da korumayı güçlendirmek için 40 değerine sahip. Aracı sıkıştırdığınızı da düşünürsek sıcak korumasının 40 olması 30 olmasından daha iyidir.

Ayrıca fotolardan anladığım kadarıyla Adem ustaya gitmişsiniz. Kullanım alışkanlığınızı ve aracın hikayesini kendisine anlatırsanız size daha doğru yönlendirmeyi yapacaktır.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan

Yağa bu fiyatlar normal mi? İki bin TL gördüm.
Mobil 5-40 ile devam, yine eksiltme varsa 5-50, olmadı 10-60. Yine olmazsa motor açılacak.
Ben doil marka 5-30 koydum geçen. 650 TL'ye. 5-40 gördüğüm kadarıyla 480 TL. Sitesinde 5-50 ve 10-60 da var. 750 TL galiba. 5-50 yi yarış arabası gibi kullanımda tavsiye ediyor satıcı.
Sen kaliteli bilindik istiyorsan mobil 5-40 orijinalden şaşma derim. 4 Lt yağa iş makinesi yağı fiyatı vermek pek doğru gelmiyor.

Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Yağa bu fiyatlar normal mi? İki bin TL gördüm.
Mobil 5-40 ile devam, yine eksiltme varsa 5-50, olmadı 10-60. Yine olmazsa motor açılacak.
Ben doil marka 5-30 koydum geçen. 650 TL'ye. 5-40 gördüğüm kadarıyla 480 TL. Sitesinde 5-50 ve 10-60 da var. 750 TL galiba. 5-50 yi yarış arabası gibi kullanımda tavsiye ediyor satıcı.
Sen kaliteli bilindik istiyorsan mobil 5-40 orijinalden şaşma derim. 4 Lt yağa iş makinesi yağı fiyatı vermek pek doğru gelmiyor.
hocam bu performans yağından koymayı düşünüyorum fiyatına çok bakmıyorum sonuçta aracı sıkıştırıyorum. bunca zamandır hiçbir sıkıntı yaşatmamıştı son zamanlarda biraz boşladım o yüzden bunlar oldu diye düşünüyorum. Aslan besleyen yemini düşünmemeli bence.

Üst Alt