Mazda 626 GF (1997-02) Otomatik Şanzıman Hold Lambası Yanıp Sönüyor

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Eğer hold yanıp sönüyorsa aracın diagnostik cihazına bağlanması gerekir. Çıkan arızaya göre hareket edilir. Mesela benimki türbin giriş mili hız sensörü arızasıydı. Sensörü değiştirince düzeldi. Sizin arıza da muhtemelen aynı. Bu sensör temin edilebilen bir sensör. Koduna uygun bir ford sensörü ya da aliexpress üzerinden alabilirsiniz. Orjinali asgari 500 civarındadır.

Son düzenleme:

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Ama ben araç yürürken bastığımda d konumunda mesela ışık yanmıyor . Hızım şehir içi olduğu için 50 60 falan oluyor . Yürürken çalışmıyor park konumuna alınca hold ışığı yanıyor

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Araç D de iken 50-60 lı hızlarda zaten şanzuman 3. Viteste olur. Belki bu sebeple yanmıyor olabilir. Benimkinde hold yanar ancak vites atmaz. Sizin araç dört ileri ise LA4A-EL kodlu şanzuman kullanıyor. Platform aynı olsa da bu tür bir değişiklik yapmış olabilirler. O sırada vites konumunu S yaparsanız yanması gerekir. Lakin yanıp sönme olayı bir arıza göstergesidir.

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Eğer sensör kaynaklıysa masrafı işçilik dahil en fazla 250-300 TL civarında olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tabi bu yan sanayi ürün için

Sürüş sırasında bir sorun yapmıyor mekanik veya elektronik değil gibi o makineye bağlanması lazım dediğiniz gibi ancak ben Kumluca Dayım burada o makineyi bulamayabilirim

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Sistem vitesi 3 ten 4 e atmaz kendini korumaya alır. Ayrıca Hold yanarken kalkış yaparsanız şiddetli geçişler yaşarsınız. Bunları yaşamıyorsanız arıza yoktur. Ancak Siz yanıp söndüğünü ve bu sırada vites değiştirmediğini yazdınız. Bu arızadır. Bu devam ederse büyük sorunlara yol açar mı bilemiyorum.

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
İlk kalkışta tcs of ışığıda sönmüyor bir süre araç gaz verdirmiyor gaza basınca öksürüyor gibi oluyor gaz kesiyor ama bir süre sonra bu geçiyor ve normal sürüş başlıyor motor soğukken yapıyor bunu sadece bende tam çözemedim iyi araba ama bu şanzıman biraz bilmece oldu sanki

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
TCS ışığı araç çalışırken herhangi bir sensör devre dışı kalınca da yanar. Kesin anlamayın ama sizin sorun sensör kaynaklı gibi.

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Allah Allah baya teferruatlıymış araba , yaşına göre baya Vasıflı

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Sizin arızayı OBD ya da OBD 2 giriş uyumlu herhangi bir tespit cihazı da yapabilir. Kumluca da bunu yaptırabileceğinizi düşünüyorum. Ford ya da Bosch Car Service varsa onlar da olur.

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Çok sağolun siz nereden biliyorsunuz bu kadar detay ? Benimki ile Aynı arabayı mı kullanıyorsunuz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Veya ustası falan mısnız

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Ben bunları xedos 9 da yaşadım. Ama platform aynı.

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Arkadaşlar bu hold lambası ne fonksiyonelmiş öyle, az evvel usta ile görüştüm eğer sabah motor soğukken ilk çalıştırmada yapıyorsa , şanzıman yap filtresi şişmiş olabilir tribüne ilk etapta kartelde biriken yağı gönderemez ondan olabilir dedi. Sürerken yapmıyorsa büyük ihtimalle sebebi budur dedi. Bana da anlattığı mantıklı geldi :])

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Arkadaşlar bu hold lambası ne fonksiyonelmiş öyle, az evvel usta ile görüştüm eğer sabah motor soğukken ilk çalıştırmada yapıyorsa , şanzıman yap filtresi şişmiş olabilir tribüne ilk etapta kartelde biriken yağı gönderemez ondan olabilir dedi. Sürerken yapmıyorsa büyük ihtimalle sebebi budur dedi. Bana da anlattığı mantıklı geldi :])
Şanzuman yağının aşağı yukarı % 60 ı türbin içinde zaten. Bu yağlama için olmazsa olmaz bir durum. Yağlama sorunu olsa bile ilk etapta olmaz diye düşünüyorum tabi ben usta değilim. Yağ ve filtre değişimi gerekli ise atlanmaması gereken bir konu.

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Arkadaşlar, şanzıman yağı ve filtresi değiştirilecek demiştim ya , filtre hala gelmedi Avrupa’da ki depodan gelecekmiş 15 gündür bekliyoruz normal mi ?

Üst Alt