Mazda 626 GF (1997-02) Otomatik Şanzıman Hold Lambası Yanıp Sönüyor

fadime bilgi

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Biz esimle mazda 626 ları çok beğeniyoruz ama 20000tllik otomatik bir araç arıyorduk. Mazdacı Ayhan' ı aradım bizim paramıza göre ellerinde yokmuş. Bizde izmitte bulduk 98 model 626 130000 de ve hiç tüp takılmamış. Geldik bakmaya ekspertize soktuk bir sıkıntı çıkmadı motoru %82 çıktı aldık. Boluya dönüşe geçtik 15 km sonra hold ışığı yanıp sönmeye başladı. Mazdacı Ayhanı aradık şanzumandandır dedi ve geri döndük galeriye oda ustasına götürdü arabayı yaptırıcak bu konuda sıkıntı yapmadı. Ustası yağ basıncını tam ayarlayamıyo sensörler göremiyo falan dedi bir parçasını değiştircekmiş anladığımız birşey değil. Ama bizim işimiz rahat değil bu konuda bilgi alabilirmiyim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda'nın otomatik şanzımanı BMW'den sonra gelen en sağlam şanzıman olarak bilinir, ancak bakımsız ve zamanında değişmeyen yağ sebebiyle şanzıman sorunu yaşanabiliyor... Aynı araca sahibiz ve bende bu durumu merak ettim doğrusu.

Mekanik ve elektriksel olarak arızasın iki ayrı sebebi olabilir. Şanzımanda selonoid valfler var anladığım kadarıyla usta sorunun buradan kaynaklı olduğunu yani mekanik arıza tespit etmiş, umarım sorunsuzca şanzıman yapılır canınız daha fazla sıkılmaz.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Ben aynı sorunu xedos ta yaşadım. Bu arıza ışığı motor ısınınca sönüyor mu?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Sorunu bilmiyorum ama Mazdacı Ayhan bu sektörde yılların firması. Eminim sorununuz bir şekilde çözüme ulaştırılacaktır, içiniz rahat olsun.

fadime bilgi

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Umarım çözülür 2 gündür izmitte bekliyoruz yapılacak diye tekrarlarmı bu sorun int araştırıyorum 1- 2 gün sorun olmuyormuş sonra tekrar yapıyormuş yorumlar böyle korkuyoruz açıkçası

Zaten ilk çalıştırınca olmuyor bi 5 -10 km gidince başlıyor yanıp sönmeye

Moderatörün son düzenlenenleri:

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Ben ilk defa otomatik araba aldım. Benim de ilk kullandığım gün başıma geldi. Korktum tabi. Vites geçişleri sarsıntılı oluyordu. Motor soğukken yağlama eksik kalıyor herhalde. Öncelikle sabah ilk çalıştırmada yaklaşık 1-2 kilometre kadar sakin kullandım. Şanzuman yağı değişmez diye yanlış bir kanı olduğunu ve 60-80.000 de bir değişmesi gerektiği bilgisine ulaştım. Yağı sanırım 5-6 kezde kırmızıya çevirebildik. Bir de belçika malı şanzuman katkısı var onda farklı zamanlarda 2 tane eklettim. Hold uyarısı kesildi. Yine de ilk çalıştırmada yüklenmiyorum. Bu şanzımanlarda motor belli bir sıcaklığa ulaşmadan 3 ten 4 e atmıyormuş.

fadime bilgi

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Yağı iyi 40binde bir değiştirin dedi bize usta

Off bizimde ilk otomatik arabamız ama pişman olduk yani

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Usta öyle dediyse doğrudur. Bu arabaların şanzımanları Veli Bey'in de dediği gibi çok dayanıklı. Kötü başlangıçlar hep mutlulukla sonuçlanır merak etmeyin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yağı iyi 40binde bir değiştirin dedi bize usta

Off bizimde ilk otomatik arabamız ama pişman olduk yani
Biz olayın iyi tarafından bakarak; vardır bir hayır diyelim... Çözülmeyecek sorun değil sonuçta, İzmit sanayi olarak büyük bir yer illaki sorun çözülecektir.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Biz esimle mazda 626 ları çok beğeniyoruz ama 20000tllik otomatik bir araç arıyorduk. Mazdacı Ayhan' ı aradım bizim paramıza göre ellerinde yokmuş. Bizde izmitte bulduk 98 model 626 130000 de ve hiç tüp takılmamış. Geldik bakmaya ekspertize soktuk bir sıkıntı çıkmadı motoru %82 çıktı aldık. Boluya dönüşe geçtik 15 km sonra hold ışığı yanıp sönmeye başladı. Mazdacı Ayhanı aradık şanzumandandır dedi ve geri döndük galeriye oda ustasına götürdü arabayı yaptırıcak bu konuda sıkıntı yapmadı. Ustası yağ basıncını tam ayarlayamıyo sensörler göremiyo falan dedi bir parçasını değiştircekmiş anladığımız birşey değil. Ama bizim işimiz rahat değil bu konuda bilgi alabilirmiyim
İlk önce hayırlı olsun diyorum.bence pişman olacak bir şey yok.Ben de boluluym ve araba mi mazdacı ayhann ustası na eleti yorum.müsait zamanınz da düzceye gidip fatih ustaya teslim ede bilir siniz arabanızı.olmadık yere parça değiştirmez sorunu çözme den de aracı size teslim etmez ve yaptığı işin arkasında durur.hakkın dan fazla sını da almaz.onun için pişman olmanıza gerek yok bence.

Son düzenleme:

fadime bilgi

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Mustafa bey teşekkür ederim.
Biz sorun hemen çıkınca izmite döndük mazdacı ayhana yaptırmıyor galerici kendi ustasına götürdü. Ben zaten mazdacı aynanın methini duyduğum için sorunla karşılaşınca orayı aradım. Bilgi almak için ama sorumluluk galerinin olduğu için kendi ustalarına götürdüler

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Galerici sorunu halledecekse sıkıntı yok o zaman.pişman olmayn bence.Siz araba yi alıp gelip bir müddet sonra olsaydı siz yaptırmak zorunda olacaktınz işin bu tarafını da düşünüp her iş de bir hayır vardık demek lazım.

fadime bilgi

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Umarım. Birde bu sorunun çözülüp çözülmediğini anlamak için bir cihazla falanbakılabiliyormu

Evet haklısınız ama bir hevesle alıp sonra böyle olunca üzülüyor insan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mustafa bey teşekkür ederim.
Biz sorun hemen çıkınca izmite döndük mazdacı ayhana yaptırmıyor galerici kendi ustasına götürdü. Ben zaten mazdacı aynanın methini duyduğum için sorunla karşılaşınca orayı aradım. Bilgi almak için ama sorumluluk galerinin olduğu için kendi ustalarına götürdüler

Sorun giderildikten sonra test ederken viteslerin sarsıntısız geçip geçmediğini kontrol edin, gerekirse otoyola çıkıp 40-50 kilometre yol yapın veya bu işlemlerden anlayan birisi ile test sürüşüne çıkın derim. Mazda 3 otomatik aracımdan sonra ben 98 model 626 nın vites geçişlerinin daha hissedilir olacağını tahmin ediyordum, aracımı kullanınca şaşırmıştım. Yani vites geçişleri beklemesiz ve hissetmeden geçiyor olmalı...

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Hayırlı olsun aracınız. sanırım İzmitteki lacivert 626 yı aldınız.Umarım sorununuz kısa zamanda halledilirde bir an önce 626 nın keyfini sürersiniz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hold lambasının yanıp sönmesinin tek bir nedeni yok. Bu yüzden iyi bir şanzıman ustasının bakmasında fayda var. Balatalar bitmiş olabilir, selenoid valflerde sıkıntı olabilir, elektriksel bir sorun olabilir. Bunlar şanzımanın davranışlarına tepkilerine göre tahmin edilir ve gözden geçirilir. Geçmiş olsun. En önemlisi şuan muhatabınız var ve araç yapılıyor sıkıntı yok. Normalde çok sorunsuz bir şanzıman ama geç değiştirilen yağ yanlış kullanımlar bu gibi sorunlara yol açabiliyor.

Üst Alt