Mazda 626 GF (1997-02) Marş Kaçırma Sorunu

ekremsenturk

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626 GLX
Araç Renk ve Tip
Koyu Mavi
İyi akşamlar 1998 Mazda 626 sedan aracımda 2 gündür halk arasıda marş kaçırması olarak bilenen, ilk marşta civvvv diye ses geliyor 2.marşta çalışıyor stop edip tekrar marş bastığımda yine aynı 2.cisinde düzeliyor sorun nedir nasıl düzeltebiliriz teşekkürler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun... Marş motorunun dişlilerinden bir veya bir kaçı sizlere ömür olduğundan buraya denk geldiğinde volan'ı çevirmiyor ve boşa dönüyor, o ses de bu boşa dönmekten kaynaklı...

Boşa dönen marş motorunun sağlam dişlilerine takılıp kaldığı için ikinci denemede marş basmış oluyor.

Marş dinamosu sökülüp ne durumda bakılması gerek... 626'ların da marş dinamolarını fizana yerleştirseler daha kolay sökülürdü...

Kolay gelsin.

ekremsenturk

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626 GLX
Araç Renk ve Tip
Koyu Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Cevaplar için teşekkürler aslında arabayı her gün kullanan birisi değilim hafta sonları anca akünün zayıflaması etki eder mi dün akşam denedim marş her zamankinden zayıf geldi 1 kez yaptı bu sabah da denedim hiç yapmadı sorun devam ederse sanayide bir elektrikçiye baktıracağım artık...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Cevaplar için teşekkürler aslında arabayı her gün kullanan birisi değilim hafta sonları anca akünün zayıflaması etki eder mi dün akşam denedim marş her zamankinden zayıf geldi 1 kez yaptı bu sabah da denedim hiç yapmadı sorun devam ederse sanayide bir elektrikçiye baktıracağım artık...
Aküden kaynaklı böyle mars kaçırma gibi bir durum olmaz. Akü zayıfsa mars döner ama araç birkaç saniye geç çalışır

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Yüksek ihtimal marş dişlisi problemi. Volana zarar vermeden bakılması gerek. Sökmek takmak zor değil o sebepten korkmadan her ustaya gidebilirsiniz. Problem neyse size göstersin ikna etsin yeter.

ekremsenturk

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626 GLX
Araç Renk ve Tip
Koyu Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu marş motoru (dinamosu) dişlisi zedelendi ise komple yerine sadece dişlisi değişiyor mu sorun bu şekilde halloluyor mu acaba, bir de bu motora belli aralıklarla bakım yapılması gerekiyor mu...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Oto elektrikçi söküp sorunun ne olduğunu söyleyecektir. Dinamo dişlisi, selenoid vs. Parça sorunu olmaz bir çok araçla ortak parçalar.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
dişli veya rulman vb gibi parçalar arızalandıysa değişebiliyor , ben eski aracımda uygun maliyetli tamir ettirmiştim , yaptıracağınız oto elektrikçi işi iyi biliyorsa (bende rulman değişmişti birbirinin aynısı -aynı marka olan rulmanlarda sadece kodu farklı idi birisi 20 tl birisi 50 tl idi ) daha uyguna halledilir

Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İyi bir elektrikçi gereğini yapar... İyiden kastım; ustalık ve esnaflık olarak iyi olması...

Tarık K

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - Sedan
Bende de aynı sorun var. Geçenlerde dalgınlıkla araba viteste ve debriyaja basmadan çalıştırdım. Bir iki hafta sonra bu sorun başladı. Marşa basınca araba hafif kendini öne atmıştı. Herhalde orada dişlileri zorladı. Öteki hafta parça gelince sonuçları paylaşacağım arkadaşlar.

Tarık K

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - Sedan
Tekrardan merhaba arkadaşlar.

Bir önceki mesajda yaşadığım sorunu paylaşmıştım. Bugün de tamiratla alâkalı bilgileri paylaşmak istedim.

Geçen hafta, Erzincan'da yalnızca Japon otomobil parçaları satan bir yerden marş motoru dişlisini temin edebileceğimiz düşünerek ve parça olmaması durumunda da arabamın parça bekleyinceye kadar yatmasını istemediğim için önce parça almak istedim. Tahmin ettiğim gibi, parçacıda ürün olmadığı için cuma günü siparişi verdim.

Siparişini verdiğim parça bugün gelmişti. Fakat oto elektrikçiye gittiğimde usta "Bu parça olduğundan emin misin" diye sordu. Ben de "Aracın şase numarası üzerinden sipariş verdiler. Budur." dedim. Usta 1 saat kadar uğraşarak marş motoruna ulaştı ve mengeneye takıp motoru açtığında elimdeki parçanın uymadığını gördüm. Bu esnada parçayı aldığım yere fotoğrafını gönderip durumu anlattım. İlk önce durumu anlamadılar fakat sonra tedarikçinin hatalı ürün gönderdiğini anladıklarında beni arayıp parçayı istediler. Ben de işim bittikten sonra parçayı götürdüm ve özür dileyerek paramı iade ettiler.

Usta sağolsun dişliyi kendisini buldu ve değiştirdi. Çıkan dişliyi elimle çevirdiğimde serbestçe dönüyordu. Yani dişleri bitmiş vaziyette idi. Kömürler de bitmeye yakın olduğu için üçüncü fotoğrafta görünen parça da değişti. En son usta bakır fırçalara ince bir zımpara sürterek motoru kapattı ve arabayı topladı.

Bu fotoğraftaki de arızalı geri vites müşiri. Ortadan çıkan pim, yay kırıldığı veya işlev yapmadığı için gömülü vaziyette kalmış. Bu sebeple geri vites lambaları devamlı yanıyordu.

Bu sorunları 450₺ maliyet ile çözdüm. Parçacı ve ustadan memnun kaldığımı da belirtmek isterim. Ankara'ya gidersem arabayı ağır bakıma sokacağım. Frenler bitmeye yakın. Direksiyon pompası ve şanzımanda yağ kaçakları var. Rölanti dalgalanması oluyor. Birkaç küçük sorun daha var, sadece öteliyorum.

Allah kaza bela vermesin, iyi insanlarla karşılaştırsın inşâallah.

Ekli dosyalar

• IMG_20210406_163500.jpg
    IMG_20210406_163500.jpg
    286.9 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20210406_163500.jpg
    IMG_20210406_163500.jpg
    286.9 KB · Görüntüleme: 7

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Usta, parçayı kendi bulduysa, muhtemelen o parça Mazda'ya özgü bir parça değil. Yani üniversal bir parça, tıpkı marş kömürlerinde olduğu gibi... Ben kömürleri değiştiğimde, Opel Combo kömürü bire bir uymuştu.

Geçmiş olsun. Bilgilendirme için teşekkürler.

Tarık K

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - Sedan
Parçayı sormadım fakat usta dişliyi sökünce kaç dişli olduğuna bakarak aynısını buldum sanırım. Tamirhanenin yan tarafında kendi parçaları vardı. Elinizde parça olduktan sonra zorlanmadan bulursunuz diye düşünüyorum. Erzincan gibi küçük bir yerde bile vardı.

Üst Alt