Mazda 626 GF (1997-02) Geç Çalışma Sorunu ve Çözümü

Ceranimo

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Merhaba! Arkadaşlar aracımızdaki sıcakken geç çalışma sorunumuz bugun itibariyle kaynağı bulundu. Burda açılmış geç çalışma konusundaki tüm paylaşımları okudum. Çok faydalandım. Burdaki konuların aksine bizim araç sabahları tık diye çalışıyor. O halde ısı sensörümüz sağlam diye düşündüm.

Aklıma gelen failler

-Benzin enjektörleri
-bujiler
-lpg enjektörleri
-Lpg Regülatörü

-Benzin sisteminini temizlemek için würth benzin enjektör temizleyici sipariş ettim.
-Aracın kataloğundan baktığım kadarıyla 4 adet ngk buji beğendim sipariş etmek üzereydim.

Ancak internette bir LPG ustasının ( Allah Razı olsun) tavsiyesi lpg yi düğmeden kapattım ve lpg filitresinden enjektörlere giden gaz hortumunun kelepçesini söktüm. Hortumu çıkardım. Böylece lpg yi iptal ettim.Sonra sıcakken arabamız 15 kez benzinden marş yaptım. 3-4 saniyede tık diye çalışıyor. Ustanın dediğine göre manifolda gaz sızdıran enjektörler devre dışı kalınca gaz ile benzinin karışması önlendi ve arabamız tık diye çalışıyor. Sorunumuz manifolda sızan gaz ile benzinin gazla karışarak aracı boğmasıymış. Sorunumuz lpg enjektörleri. Takılalı 1 yıl olmuş bakalım garantiden değişecekler mi?

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sorunun kaynağının gaz sızması olduğunu daha önce belirtmiştim... :) Geçmiş olsun, bilgilendirme için ayrıca teşekkürler.

Ceranimo

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sorunun kaynağının gaz sızması olduğunu daha önce belirtmiştim... :) Geçmiş olsun, bilgilendirme için ayrıca teşekkürler.
Ustam teşekkür ederim. Dikkatimden kaçmış olabilir. Ya yoksa iki haftadır kazınıyorum. Bu arada şanzuman takozumuz sağlammış. Şanzumanın esnemesi normal dedi. Sağ z rotumuz değişti. Tangurtular da kesildi. Tek sorun karter civarından aşağı inen günlük üç beş damla antifiriz sızıntısı. Onu bulamadılar

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ustam teşekkür ederim. Dikkatimden kaçmış olabilir. Ya yoksa iki haftadır kazınıyorum. Bu arada şanzuman takozumuz sağlammış. Şanzumanın esnemesi normal dedi. Sağ z rotumuz değişti. Tangurtular da kesildi. Tek sorun karter civarından aşağı inen günlük üç beş damla antifiriz sızıntısı. Onu bulamadılar
İçeride kalan su hortumlarının bağlantı yerlerinden olabilir, tavsiyem; kesinlikle bulunmasıdır yoksa; damlatma kaçırmaya dönüşürse Allah korusun kötü sonuçlarla karşılaşabilirsin... Çok önemli bir konu bence...

Ceranimo

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
İçeride kalan su hortumlarının bağlantı yerlerinden olabilir, tavsiyem; kesinlikle bulunmasıdır yoksa; damlatma kaçırmaya dönüşürse Allah korusun kötü sonuçlarla karşılaşabilirsin... Çok önemli bir konu bence...

Evet sayın @domestos ustam ben de çok titizlenirim. Ancak ustalarımız,insanımız çok isteksiz ve de duyarsız bu konuda. Önceki sahibi maalesef su ile binmiş. Arabaya tamamen ihanet bu. Komple boşaltıp saf kırmızı antifiriz koydurdum ancak bloktaki su boşalmadı. Sap sarı pas aktı çok canımı sıktı. Antifiriz koyduktan sonra damlatma başladı iki ustaya götürdüm bulamadılar. Normalde sisteme basınclı hava verilse bulunabilir ama nerdeeeee? Şimdi ustam altına yatsam ben bulabilir miyim nerdedir bu hortumlar? karter muhafazası falan var mı? onun altında olabilir mi?
İkincisi LPG sızıntısı şimdi aklıma geldi illa enjektörler olmayabilir? LPG regülatörü de olabilir? Fikriniz var mı?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Evet sayın @domestos ustam ben de çok titizlenirim. Ancak ustalarımız,insanımız çok isteksiz ve de duyarsız bu konuda. Önceki sahibi maalesef su ile binmiş. Arabaya tamamen ihanet bu. Komple boşaltıp saf kırmızı antifiriz koydurdum ancak bloktaki su boşalmadı. Sap sarı pas aktı çok canımı sıktı. Antifiriz koyduktan sonra damlatma başladı iki ustaya götürdüm bulamadılar. Normalde sisteme basınclı hava verilse bulunabilir ama nerdeeeee? Şimdi ustam altına yatsam ben bulabilir miyim nerdedir bu hortumlar? karter muhafazası falan var mı? onun altında olabilir mi?
İkincisi LPG sızıntısı şimdi aklıma geldi illa enjektörler olmayabilir? LPG regülatörü de olabilir? Fikriniz var mı?

hocam benim guzuda da 2 defa su damlatması ile karşılaştım, ilki radyatör hortumu kelepçesindendi, diğeri de zor bir yerdeydi,
marş motoru arkasında 15 cm lik bir hortum yarılmıştı, onu değiştik, şu an sıkıntı yok,
ikinci seçeneğe dikkat edin, oradan kaynaklanabilir

edit: marş almdaki sıkıntını benzeri bende de var, üzerine eğilemedim ama ya arkadaşların dediği gibi ya ısı sensörü ya da regülatör diyaframı, ikinci seçenek daha ağır basıyor gibi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Altına yatmayla rahat çalışabilirsen, hortumları takip ederek bulabilirsin ama hangi hortumun nereye gittiğini, nerede kelepçelerle bağlandığını da az çok bilmen gerekiyor... Yapamam diyorsan, sağlam bi lpg montaj ustasına danışmanda fayda var.

Antifriz konulunca zaten korozyonlar açılır ve büyük küçük kaçaklar oluşabilir, şanslısın sende kaçak küçük yerden.

Kolay gelsin.

Ceranimo

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Atiker servisine gidildi. Problemi anlattıktan sonra Usta regülatörü,kesiciyi,enjektörleri söküp kargoyla fabrikaya gönderildi. Bu arada garantinin bitmesine bir hafta kalmış. 3 gün sonra incelendikten sonra arızalı parça yenisi ile değişip geri gönderilecekmiş. Depoda çeyrek depo benzin kalınca würt enjektör ve yakıt sistemi temizleyici ürünü karıştırdım. Depoyu iyice temizlesin. Negatif kutup başını söktüm. Bir gece öyle yatsın. Yarın çalıştırıp beynin kendini tekrardan programlamasını sağlayacağım. Üzerine benzin alıp 20_25 km yüksek devir kullanıp enjektörler,kelebek bogazı ve tüm yakıt sisteminin temizlenmesini sağlamaya çalışacağım. Daha sonra lpg montajını yeniden yaptırıp sonuçları burada paylaşırım

Son düzenleme:

Ceranimo

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Atiker servisine gidildi. Problemi anlattıktan sonra Usta regülatörü,kesiciyi,enjektörleri söküp kargoyla fabrikaya gönderildi. Bu arada garantinin bitmesine bir hafta kalmış. 3 gün sonra incelendikten sonra arızalı parça yenisi ile değişip geri gönderilecekmiş. Depoda çeyrek depo benzin kalınca würt enjektör ve yakıt sistemi temizleyici ürünü karıştırdım. Depoyu iyice temizlesin. Negatif kutup başını söktüm. Bir gece öyle yatsın. Yarın çalıştırıp beynin kendini tekrardan programlamasını sağlayacağım. Üzerine benzin alıp 20_25 km yüksek devir kullanıp enjektörler,kelebek bogazı ve tüm yakıt sisteminin temizlenmesini sağlamaya çalışacağım. Daha sonra lpg montajını yeniden yaptırıp sonuçları burada paylaşırım

Atiker fabrikasından haber geldi. Regülatör ve enjektörler bozukmuş. Yenisi pzt geliyor. Bu arada lpg'siz aracımızda geç çalışma sorunu ilk çalıştırmada istikrarsızlık şekline dönüştü. Bazı sabahlar tık diye çalışıyor bazı sabahlar geç çalışıyor. Ancak sıcakken geç çalışmamasının sebebi ortaya çıktı. Lpg montajından sonra bujiler ve sonrası ısı sensörüne el atmayı düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Atiker fabrikasından haber geldi. Regülatör ve enjektörler bozukmuş. Yenisi pzt geliyor. Bu arada lpg'siz aracımızda geç çalışma sorunu ilk çalıştırmada istikrarsızlık şekline dönüştü. Bazı sabahlar tık diye çalışıyor bazı sabahlar geç çalışıyor. Ancak sıcakken geç çalışmamasının sebebi ortaya çıktı. Lpg montajından sonra bujiler ve sonrası ısı sensörüne el atmayı düşünüyorum.
Benzinde de, geç çalışma sorunu varsa büyük ihtimal ısı sensörü olabilir...

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Benzinde sabahları ilk çalıştırmada sıkıntı yok ise gün içerisinde geç çalışma oluyorsa ki bende de aynı durum var regülatör miladını doldurmuş dedi ustam.
Genelde sorun bu şekildeyse lpg beyni kontrolü yapılmalı.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis

üstadım araç sogukken çalışıyor fakat isteksiz gibi bunun yanında motor sıcakken geç çalışması daha belirgin gıvı gıv uzuyor sonra bir kaç kez kontak kapat tekrar mars ve bu işlem sonrası bir an oluyor araç çalışıyor durum bu ise su sıcak lık sensör tespiti dogru olmuyacak ise

hava akış metreyi unutmayın sogukken çalışır sıcakken çalışmaz isteksiz olur bilginiz olsun ..

birde kontak aç frene bas eksi kutup başı çıkar 30 saniye bekle sonra kontak kapat ve fren pedalı bırak kutup başı tak bu işlem sonucu beyin arıza kayıtlarını silmiş olucak

sonra siz yine bir şekilde kullanmaya devam edin 200 km re kadar günlük kullanım yapın sabırlı olun daha sonra aracı obd 2 soketinden test cihazında kontak açıkken arac stop durumunda arıza taraması yapın beyin yapmış oldugunuz 200 km içinde olan arıza la rı kod halinde size vericektir sizde bu kodun karşılıgında hangi parça arızalı ise onu degişir sorunu giderirsiniz geçmiş olsun ..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
üstadım araç sogukken çalışıyor fakat isteksiz gibi bunun yanında motor sıcakken geç çalışması daha belirgin gıvı gıv uzuyor sonra bir kaç kez kontak kapat tekrar mars ve bu işlem sonrası bir an oluyor araç çalışıyor durum bu ise su sıcak lık sensör tespiti dogru olmuyacak ise

hava akış metreyi unutmayın sogukken çalışır sıcakken çalışmaz isteksiz olur bilginiz olsun ..

birde kontak aç frene bas eksi kutup başı çıkar 30 saniye bekle sonra kontak kapat ve fren pedalı bırak kutup başı tak bu işlem sonucu beyin arıza kayıtlarını silmiş olucak

sonra siz yine bir şekilde kullanmaya devam edin 200 km re kadar günlük kullanım yapın sabırlı olun daha sonra aracı obd 2 soketinden test cihazında kontak açıkken arac stop durumunda arıza taraması yapın beyin yapmış oldugunuz 200 km içinde olan arıza la rı kod halinde size vericektir sizde bu kodun karşılıgında hangi parça arızalı ise onu degişir sorunu giderirsiniz geçmiş olsun ..

ustam bende de benzer bir durum var, yaza senin yanına gelene kadar etliye sütlüye dokunumuyorum :)
bende 3-4 kez marş aç kapa olmuyor sadece normalden daha geç alıyor bazen sıcak motorda, soğukta çok hızlı, iyi marş alıyor, yalnız kasayı biraz sallıyor, o da motor kulağından sanırım

Ceranimo

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Aracımızın garantiden parçaları geldi. Lpg regülatörü, lpg enjektörleri ve kesici değişti. Garanti dışında da filtre su hortumları, lpg ısı sensörünü değiştirdik. Toplamda 120 tl ödedik. Artık sıcakken tık diye çalışıyor. Sabah ilk çalışmaları istikrarsız bazen tık diye çalışıyor bazen gıv gıv geç çalışıyor. Otomatik jikle devreye giriyor. Rolanti dalgalanması yok. İsteksizlik yok. Kutup başını söktükten sonra toplam km'nin yanında OBD şeklinde bir yazı daha çıktı. Buji ile ısı sensörü olağan şüphelimiz. Bir de adem ustamızın dediği hava akış metre kalıyor.

Son düzenleme:

Ceranimo

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Aracın bagajında denso"K20TR11" buji kutuları ve kutuların içlerinde de aynı bujinin eskisi var. Eski sahibi bu bujiyi kullanmış. Büyük ihtimal üzerindeki de aynı. Ancak bu buji toyota bujisi. Bizim buji K20PR11olmslıydı. Burdaki dostlar ing kullanma kılavuzunu koymuş. Ordan baktım.

Merak ettiğim hala soğukken tesadüfü geç çalışma sorunumuzun kaynağı orjinal olmayan bujiler olabilir mi?

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Belki olabilir, kesin bişey diyemem, bende öyle bir sorun olmadı ama, bizim kasaların (98-2001) orijinal bujisinden PKJ16CR8 denemek için bulabilirsen bir dene istersen, ya da direk orjinalini al.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@domestos ustam siz ne diyorsunuz?
Aracın ateşleme değerlerini karşılayan buji kullanılması gerekiyor marka (adı sanı duyulmamış hariç) önemli değil.

Genel kanı olarak ülkemizde; NGK, Denso, Bosch markaları sorunsuz kullanılmakta.

Ceranimo

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Aracın ateşleme değerlerini karşılayan buji kullanılması gerekiyor marka (adı sanı duyulmamış hariç) önemli değil.

Genel kanı olarak ülkemizde; NGK, Denso, Bosch markaları sorunsuz kullanılmakta.

Sayın @domestos ustam. Esasen markadan ziyade kataloğ dışı model kullanmak bize geç çalışma olarak geri döner mi?

Üst Alt