Mazda 626 GF (1997-02) 136 BG Otomatik Tekleme, Kesiklik Sorunu

sezerr1989

Sessiz
Araç Markası
2002 mazda 626
Araç Renk ve Tip
yeşil sedan
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım adım sezer özbek kocaeli kartepe de oturuyorum sıkıntımla ilgili. yorum ve önerinizi bekliyorum
arabam 2002 model mazda 626 136 bg otomatik
200bin km de aldığım arabamla 9 ay da 28 bin km yol yaptım sorunum arabada lpg de hafif gazla giderken kesiklik yapması.arabayı ilk aldığımda lpg de çekişi düşük gaza yüklendiğimde 3000 3200 devir arası yığılma yapıp yolda tatlı hafif gazda giderken kesiklik tekleme yapıyordu
lpg ile mazda motor uyumu için 626 kullanan ve anlayan lpg cide bütün yapılması gereken ler yapıldı tek tek yazmayayım ama komple sistem elden geçirilip 626 için özel ayar yapıldı. yapıldıktan sonra çekiş sorunum ve yığılma problemim ortadan kalktı. kesiklik problemim ise %60 azaldı. ama ne yaparsam yapayım kesiklik problemimi tamamen çözemedim.ve bazende araba çalıştırıp harakete geçtiğimde araba gaza basıp bırakıyormuşum gibi hızlanıyor şimdiye kadar yapığım şeyler...
hava akışmetresi işin ehli tarafından kontrol edilip temizlendi.hava elemanları kaçak kontrolü yapıldı , gaz kelebeği işin ehli tarafından temizlendi contası değişti. soğutma sistemi gayet sağlıklı eksiltme hava basınç yok. sabah ilk çalışmada rolanti sağlıklı çalışıyor.emme manifold u kaçak kontrolu üç ustaya gösterdim sıkıntı yok dendi (gerçi kontrolü elle yoklama ses dinleme olarak yapıldı)
vakum hortumları kontrol ettim
ateşleme ile ilgili orjinal iridyum buji alındı tırnak aralığı ayarlandı (normal standart buji de denedim) buji kablosu 2 defa daduco (yan sanayi) aldım değişiklik olmadı. bobin i bir yan sanayi auto craft aldım değişiklik olmadı. başka 626 dan deneme amaçlı taktım değişiklik olmadı. bununla ilgili aklıma gelmeyen bir sürü deneme yaptım.
ilginç olan bu olay sürekli olmuyor
yanlız bu kesiklik olayı hafif gazda yaptığında gaza birazdaha bastığımda düzeliyor benzinde uzun uzun denedim her zorlu koşulda benzine aldığım gibi düzeliyor. çok nadir de olsa benzinde depo çeyrek depo altına indiğinde ilk çalışmada haraket esnasında 3 4 saniye gaz yemiyor sonra düzeliyor. az çok arabadan anlayan insanım. ve anladığım kadarıyla kafamdaki sorun olabilecek herşeyine baktırdım sizce neyi atladım. yorum yaparsanız sevinirim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir yerde; lpg sisteminde bulunan (ismini unuttum) bir zımbırtıya voltajın düşük gelmesinden dolayı tekleme yaptığını bu olayı özellikle Fiat Marea'ların yaptığını ve çözümün küçük bir kablo ile bu zımbırtıya ilave akım vererek bulduklarını okumuştum...

Yapılabilecek her şeyi denediğin için en son bu aklıma geldi ne yapayım... :D :D

Birde aşağıdaki olay var, senin kafa bu işlere yatkın anlaşılan ne yazdığını anlamışsındır umarım. :)

"Elektronik OTOGAZ beyinlerinde elektronik bobinin içindeki bulunan mıknatısın bulunduğu yerdeki minik delik tıkanmış olabilir veya yay yamulmuş olabilir. Bunun neticesinde de araç LPG ‘de kesiklik yapabilir"

:rolleyes::rolleyes:

Ya da ben; tamamen yanlış sularda yüzüyorum...:D

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Benzinde olmuyor ise konum sensörü değildir ama tam hissedemediğindense aklında bulunsun imkanın olursa denersin.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sezerr1989

Sessiz
Araç Markası
2002 mazda 626
Araç Renk ve Tip
yeşil sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Son durum aynı hatda dahada ilerledi şimdi benzinde rolantide sarsıntılı çalışmaya başladı . Klima açıkken kırmızı ışıkta durduğunda stop eder gibi oluyor. İlk calistiginda benzinde bazen rolanti düşüyor stop ediyor . bazende ilk calismadan sonra benzinde tam hareket ediyorum 3 4 saniye kadar araba gaz yemiyor sonra cekiyor benzin gelmiyormu çözemedim ... Bayramdan sonra yetkili servise gidecem sıkıldım artık neye patlarsa patlasın

seyko81

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kahverengi
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım adım sezer özbek kocaeli kartepe de oturuyorum sıkıntımla ilgili. yorum ve önerinizi bekliyorum
200bin km de aldığım arabamla 9 ay da 28 bin km yol yaptım sorunum arabada lpg de hafif gazla giderken kesiklik yapması.arabayı ilk aldığımda lpg de çekişi düşük gaza yüklendiğimde 3000 3200 devir arası yığılma yapıp yolda tatlı hafif gazda giderken kesiklik tekleme yapıyordu
lpg ile mazda motor uyumu için 626 kullanan ve anlayan lpg cide bütün yapılması gereken ler yapıldı tek tek yazmayayım ama komple sistem elden geçirilip 626 için özel ayar yapıldı. yapıldıktan sonra çekiş sorunum ve yığılma problemim ortadan kalktı. kesiklik problemim ise %60 azaldı. ama ne yaparsam yapayım kesiklik problemimi tamamen çözemedim.ve bazende araba çalıştırıp harakete geçtiğimde araba gaza basıp bırakıyormuşum gibi hızlanıyor şimdiye kadar yapığım şeyler...
hava akışmetresi işin ehli tarafından kontrol edilip temizlendi.hava elemanları kaçak kontrolü yapıldı , gaz kelebeği işin ehli tarafından temizlendi contası değişti. soğutma sistemi gayet sağlıklı eksiltme hava basınç yok. sabah ilk çalışmada rolanti sağlıklı çalışıyor.emme manifold u kaçak kontrolu üç ustaya gösterdim sıkıntı yok dendi (gerçi kontrolü elle yoklama ses dinleme olarak yapıldı)
ateşleme ile ilgili orjinal iridyum buji alındı tırnak aralığı ayarlandı (normal standart buji de denedim) buji kablosu 2 defa daduco (yan sanayi) aldım değişiklik olmadı. bobin i bir yan sanayi auto craft aldım değişiklik olmadı. başka 626 dan deneme amaçlı taktım değişiklik olmadı. bununla ilgili aklıma gelmeyen bir sürü deneme yaptım.
yanlız bu kesiklik olayı hafif gazda yaptığında gaza birazdaha bastığımda düzeliyor benzinde uzun uzun denedim her zorlu koşulda benzine aldığım gibi düzeliyor. çok nadir de olsa benzinde depo çeyrek depo altına indiğinde ilk çalışmada haraket esnasında 3 4 saniye gaz yemiyor sonra düzeliyor. az çok arabadan anlayan insanım. ve anladığım kadarıyla kafamdaki sorun olabilecek herşeyine baktırdım sizce neyi atladım. yorum yaparsanız sevinirim
Mesaj otomatik birleştirildi:

selam sezer bendede 136 lik var ayni sorunlara benzer seyler yasiiyorum sorunu cozdun muuu.

Moderatörün son düzenlenenleri:

EmreSivas

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Arkadaşlar biri yardım etsin banaa aracım 98 model 626 tekleme sorunu var. bazen yapıyor bazen yapmıyor. 3 bin devire gelip 3 5 saniye kalıp sonra bir anda düzeliyor devri. Bazen teklemeyi geçip silkeliyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar biri yardım etsin banaa aracım 98 model 626 tekleme sorunu var. bazen yapıyor bazen yapmıyor. 3 bin devire gelip 3 5 saniye kalıp sonra bir anda düzeliyor devri. Bazen teklemeyi geçip silkeliyor.
Mesajının taşındığı bu konuyu incelemekte fayda var. Bu tekleme (varsa) lpg ile mi oluyor yoksa benzinde de var mı?

EmreSivas

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Buji( bkr6e11) buji kablosu(valeo) değiştim. Tüp beyninden manofilda giden hortumla ilgili bir problem daha vardı. O hortumu da iptal ettikten sonra şuan canavar gibi oldu yerinde durmuyor aracımız :)

dediğim gibi tüp beyninden manifolda giden bir hortum var. Onu iptal ettirdim bir haftadır hiç bir sıkıntı yaşamıyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Buji( bkr6e11) buji kablosu(valeo) değiştim. Tüp beyninden manofilda giden hortumla ilgili bir problem daha vardı. O hortumu da iptal ettikten sonra şuan canavar gibi oldu yerinde durmuyor aracımız :)

dediğim gibi tüp beyninden manifolda giden bir hortum var. Onu iptal ettirdim bir haftadır hiç bir sıkıntı yaşamıyorum.
Benzinde az hissettiriyor demiştin, tüp beyninden giden hortum ile sorunun çözülmediği ihtimali oluştu kafamda... Buji ve kablosunun değişimi etkili oldu diye tahmin ediyorum.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
tüp beyninden manifolda giden hortum önceden niye gidiyormuş acaba :komik: map sensörü için sanırım
@Domestos abime katılıyorum ateşleme zayıf olabilir önceki durumunda.

Üst Alt