Mazda 626 GE ile Mazda 626 GF Karşılaştırması

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Ge kasaların direksiyonu hıza duyarlı mı, hızlandıkça ve hızlı virajlarda sertleşiyor mu?
Ben gf lerde var ge lerde yok diye biliyorum, yanılıyor muyum?

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Doğru biliyorsun :)
Benim geçen sene değiştirdiğim salıncak lar tekrar koyverdiği için guzu gezinme ve dalma yapıyordu. Ben de facebook 626 grubunda aktif ve aynı zamanda üyemiz olan can eroğlu kardeşe gittim, hem tanışalım hem de sıkıntıyı halledelim diye. O aksini söyledi, hatta benim soketin çıktığını tekrar taktığını söyledi.
Bizim @emytoget muro ya da sordum o da gf ile aynı diyor, netleşelim :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Benim geçen sene değiştirdiğim salıncak lar tekrar koyverdiği için guzu gezinme ve dalma yapıyordu. Ben de facebook 626 grubunda aktif ve aynı zamanda üyemiz olan can eroğlu kardeşe gittim, hem tanışalım hem de sıkıntıyı halledelim diye. O aksini söyledi, hatta benim soketin çıktığını tekrar taktığını söyledi.
Bizim @emytoget muro ya da sordum o da gf ile aynı diyor, netleşelim :D
O soket rölanti dengeleyici olmasın? Farkı deneyen bilir. Veli abi ikisine de sahip olmuş birisi ;) GE kasada 160 dan sonra direksiyon kuş gibi olur.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
O soket rölanti dengeleyici olmasın? Farkı deneyen bilir. Veli abi ikisine de sahip olmuş birisi ;) GE kasada 160 dan sonra direksiyon kuş gibi olur.
Benimki 160 sonrası sert. 185'e kadar falan çıktım en son. Gerçi kıyaslama yapacağım bir araç olmadı ama sert yani. :D

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Benim de yapılan işlem sonrası sertleşme var ama yüksek hızda deneme yapamadım henüz

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Benimki hep sert... :p
Ama ustanın dediğine göre GE kasalarda da hıza duyarlı direksiyon varmış diye hatırlıyorum.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ben yeşil guzu ile 180-200 hızlara bir kaç defa çıktım direksiyon bana hiç yumuşak gelmiyordu. Bence hıza duyarlı direksiyon var

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teknik olarak bir döküman olmadığı sürece herkes tecrübesini aktaracak net bir şey ortaya çıkmayacak anlaşıldı :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tecrübelerime göre; GE kasada herhangi bir duyarlılık göremedim, belki bu özellik GF de de yok ama yola daha iyi oturduğu için olsa gerek, direksiyon yüksek hızlarda kuşa dönmüyor. GE kasada kuş misali hafifliyordu. :)

Murat'ın yazdığını da denemekte fayda var.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Ben şurdan biliyorum yüksek hızda arabayı zorlarken sert ani direksiyon hareketleri yaptığım anda devri düşürüyodum. Sebebi direksiyonu yumusatmak istemem. Eğer direksiyon yumusaklığı istemezsem maksimum kompresöre çekiyordum.

F3211 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Arkadaşlar ben bu konuda deneyimimi aktarayim . Uzun yolda yüksek hızla seyrederken gf kasanin( 1998) direksiyonu da sertleşiyor ancak yeterli bir sertleşme olmadığını fark ettim ben daha evvel Nissan Primera (2000) , Honda hrv(2003) Honda city (2007) ve Honda Civic ( 2010) arabalari uzun yolda çok kez kullandım , Primera bu konuda bence pek başarılı değildi hrv 4x4 olduğundan ve yüksek hıza meyilli olmadığından direksiyon sertliğine hiç ihtiyaç duymadım en fazla 160 yapabilmistim zaten. Ama city ve Civic öyle degil bu araçların direksiyonu daha belirgin bir şekilde ve daha güvenli sertleşiyordu city ile 190 yaptım ve 190a gelene kadar titreme bile yoktu , Civic de ise 210 yaptim bir rahatsizlik hissetmedim. ancak ozellikle belirttigim gibi model farkından kaynaklanıyor olabilir ben gf kasa ile 180 yaptım ama daha fazlasını basamadim içimden pek gelmedi. 140 da falan araba çok ideal sürüşe sahip. Kısaca GF kasadada güven veren bir direksiyon hakimiyeti oluşuyor fakat yeterli değil. (Özellikle japon grubu arabalardan bahsettim Avrupa arabalar ile mukayese yapmadım )
Not : siz siz olun hız kurallarina uyun hem sağlığımız için hemde yol guvenligi için çok önemli ayrıca da malum radar cezaları çok yüksek artık 110 u ben geçmiyorum mümkün mertebe :)

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Evet abi 1.8ler piyasadaki çoğu araçla kalkabiliyor. 2.0ın uzun yol tadına varmak istiyorum en yakın zamanda..
Alışınca vazgeçemiyorsun. ;)

Dün sabaha karşı Antalya'ya gitmem gerekti benim eski Beyaz Guzu ile, dönüşte ben kullandım. Karacasu - Tavas yolundan gidip geldik. Kafam dağılsın diye biraz bastım gelirken. Hem performans hem konforu özlemişim cidden. 110 ile rampa çıkarken gaza biraz dokununca 140'a ulaşması hem de rampadayken hayretler içerisinde bıraktı beni. O performansı acayip özlemişim. Uzun yol konforundan ziyade performansı müthiş oluyor GE'nin sağlıklı motorunda. 17:45 gibi Elmalı'dan çıkıp 19:30 gibi Kuyucak'a vardık. Normalde 3 saatlik yol. Ama GF kesinlikle daha konforlu. GE uzun yoldan gelip direk GF'ye binip eve dönünce bir kez daha anladım ki konfor için GE yerine GF alınmalı. Eğer kafanda öyle bir plan varsa ve bütçe de yeterliyse GF denemeni tavsiye ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Damat Ferit okumasın sakın bu değerleri... :huhuu:
Şakaydı ya araba 15 lt yakıyor yakıt çok pahalı, vergi çok, araba kapının önünde yatıyor, fakirlikten lastiğe hava basamıyoruz. :p

Üst Alt