Mazda 626 GE (1991-97) Yedek Su Haznesinde Taşma Sorunu

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Kısa zamanda kapak elinize geçecekse ve bu süreçte uzun yol yapmayacaksanız yedek depoyu tıkamaya falan uğraşmayın, eksilme miktarı kadar ekleme yapıp yeni kapakla denemesini yapın.
Bir aksilik olmazsa kapak yarın elime geçecek.Bu arada Adem ustanın tavsiyesi ile yedek depoya giden hortumu tıkadım ve aracı sabah 1.5 akşam da aynı mesafede kullanıyorum.
Kapak gelince de zaten hemen takıp deneyip buraya da yazacağım.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı akşamlar arkadaşlar. #HakanEmre arkadaşım sağolsun bugün parçam geldi.Akşam okul çıkışı hemen taktım.
İlk başta gayet güzel oldu şu falan kaçırmadı.Daha sonra su ekleyip havasını alıp geri taktığımda yine kaçırdı ve anladım ki sorun kapakta değil kapağın takıldığı yerde.Normalde iki tırnak tam yerine oturuyor ama ben özellikle geçen sene hava almak için defalarca çıkarıp takmıştım.Tabi en sonunda bu sene artık muhtemelen kapağın takıldığı plastik kısım aşınmış ve kapağı çok milimetrik bir şekilde oturtmak gerekiyor.
Sonuçta kapağı kaçırmayacak şekilde oturttum.Suyunu(antifriz)lpg regülatör hortumundan doldurdum daha sonra araba çalışır vaziyette boğaz kelebeğine giren üstteki hortumu gevşetip su gelmesini sağladım daha sonra regülatör hortumunu tekrar çıkarıp içinde hava kalmayacak şekilde tekrar doldurup kapattım.Ondan sonra da yedek depoya giden hortumu kapağın yanından çıkarıp araç birkaç kez fan açana kadar çalıştırdım.Açmış olduğum yerden su falan gelmedi.
İnşallah doğru yapmışımdır ve sistemde hava kalmamıştır.Tekrar herkese hayırlı akşamlar.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Hava kalsaydı belli ederdi kendisini rolanti dengesizliği ile. Bir süre daha gözlemleyerek aklınızdaki şüphelerden kurtulabilirsiniz.

Geçmiş olsun tekrardan.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Son durum:En son kapağı kapattıktan sonra aracı bir süre kullandım.Yedek depoyu kontrol ettim oraya su falan gitmemiş.Ayrıca lpg regülatör hortumundan açıp tekrar su ekledim çok az bir su aldı o da açarken dökülen su bile olabilir.Şu anda herhangi bir sıkıntı görünmüyor ama kapağı açmaya da korkuyorum geri takamam diye.

Bir de regülatör hortumundan su doldurma konusunda yaptığım usulden bahsedeyim.
Üstteki regülatör hortumunu çıkarıp yükseğe kaldırıyorum(bunu 2 kişi ile yapıyoruz)sonra regülatör çıkış ağzına küçük bir şişe tutuyorum (su boşa gitmesin diye) Yanımdaki arkadaş hortumdan suyu veriyor.Bu şekilde ilk başta regülatörden bir miktar hava çıkıyor sonra su gelmeye başlıyor.İyice hava çıkıp su geldikten sonra elimle tutup kapatıyorum.Bu şekilde yapınca içinde hava kalmadığını düşünüyorum.Çünkü dediğim gibi yaptığım zaman ilk başlarda regülatörden hava geliyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Son durum:En son kapağı kapattıktan sonra aracı bir süre kullandım.Yedek depoyu kontrol ettim oraya su falan gitmemiş.Ayrıca lpg regülatör hortumundan açıp tekrar su ekledim çok az bir su aldı o da açarken dökülen su bile olabilir.Şu anda herhangi bir sıkıntı görünmüyor ama kapağı açmaya da korkuyorum geri takamam diye.

Üstteki regülatör hortumunu çıkarıp yükseğe kaldırıyorum(bunu 2 kişi ile yapıyoruz)sonra regülatör çıkış ağzına küçük bir şişe tutuyorum (su boşa gitmesin diye) Yanımdaki arkadaş hortumdan suyu veriyor.Bu şekilde ilk başta regülatörden bir miktar hava çıkıyor sonra su gelmeye başlıyor.İyice hava çıkıp su geldikten sonra elimle tutup kapatıyorum.Bu şekilde yapınca içinde hava kalmadığını düşünüyorum.Çünkü dediğim gibi yaptığım zaman ilk başlarda regülatörden hava geliyor.
Bu kapak olayı zamanla psikolojik etki yapıyor hocam, haklısın... İnsan, açıp açmama arasında tereddütte kalıyor, ya yine oturmazsa, ya yine suyu taşırma kabından süzülürken görürsem gibi düşüncelere sevk ediyor insanı... :)

Geçmiş olsun, suyu taşırma kabındaki seviyeden gözle kontrol et, kapağı unut... ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Geçmiş olsun, suyu taşırma kabındaki seviyeden gözle kontrol et, kapağı unut... ;)
Ufak bir uyarı yapayım, bu çok riskli bir yol.

Radyatör ile genleşme kabı arasındaki hortum tıkalıysa genleşme beklenen seviyede olmaz. Bu durumda genleşme kabının su seviyesi aynı kalır ama olası bir su eksiltme durumunda fark edilmezse suyu azalmış motoru kullanmaya devam edersiniz. Kapak işlevini yerine getirmiyorsa yani basıncı boşaltıyor ama vakumlayamıyorsa veya basıncı boşaltamıyorsa (ki bu durumda en basitinden hortumlardan sızma yapar ve büyük ihtimal fark edilmez) yine suyu azalmış motoru kullanırsınız.

Suyun azaldığını aracın tepkisinden de anlarsınız. Boştayken veya ayağınız debriyajdayken rolanti dalgalanması yaşarsanız bilin ki su eksiktir. Su eksikliğinin direkt bir göstergesidir. Eğer suyu tamsa sorun başka yerdedir. Sürekli kapak kontrolü de gerekmiyor.

Ayrıca soğutma sistemi %100 sağlıklı çalışıyorsa havasını 1 kez almanız ve yerine tekrar saf su/antifriz koymanız yeterli. Çünkü 1-2 devirdaim sonrasında sistem içindeki hava radyatör kapağından genleşme kabına gider, basınç 1.1 altına düşünce sisteme vakumlama ile bu sefer su girişi olur. Sistem içinde hava oldukça hava ver - su çek ile çalışır ve havayı kendi kendine boşaltır.

Bu araçlar artık epey eskidi, dolayısıyla soğutma sistemi kontrol altında tutulmalı. Genleşme kabı yerine direkt olarak kapaktan kontrol edin su seviyesini. Eğer sızdırma yoksa su seviyesi yine aynı kalır zaten.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Atılgan'ı alalı 18 ay oldu ve su kontrolünü taşırma kabından yapıyorum... :rolleyes: Motor sıcak veya soğukken gözlemlediğim noktadan farklı yerde olmuyor su seviyesi... ;)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Ufak bir uyarı yapayım, bu çok riskli bir yol.

Radyatör ile genleşme kabı arasındaki hortum tıkalıysa genleşme beklenen seviyede olmaz. Bu durumda genleşme kabının su seviyesi aynı kalır ama olası bir su eksiltme durumunda fark edilmezse suyu azalmış motoru kullanmaya devam edersiniz. Kapak işlevini yerine getirmiyorsa yani basıncı boşaltıyor ama vakumlayamıyorsa veya basıncı boşaltamıyorsa (ki bu durumda en basitinden hortumlardan sızma yapar ve büyük ihtimal fark edilmez) yine suyu azalmış motoru kullanırsınız.

Suyun azaldığını aracın tepkisinden de anlarsınız. Boştayken veya ayağınız debriyajdayken rolanti dalgalanması yaşarsanız bilin ki su eksiktir. Su eksikliğinin direkt bir göstergesidir. Eğer suyu tamsa sorun başka yerdedir. Sürekli kapak kontrolü de gerekmiyor.

Ayrıca soğutma sistemi %100 sağlıklı çalışıyorsa havasını 1 kez almanız ve yerine tekrar saf su/antifriz koymanız yeterli. Çünkü 1-2 devirdaim sonrasında sistem içindeki hava radyatör kapağından genleşme kabına gider, basınç 1.1 altına düşünce sisteme vakumlama ile bu sefer su girişi olur. Sistem içinde hava oldukça hava ver - su çek ile çalışır ve havayı kendi kendine boşaltır.

Bu araçlar artık epey eskidi, dolayısıyla soğutma sistemi kontrol altında tutulmalı. Genleşme kabı yerine direkt olarak kapaktan kontrol edin su seviyesini. Eğer sızdırma yoksa su seviyesi yine aynı kalır zaten.
Bende daha önce de burada yazdığım gibi kapağın takılması ile alakalı problem vardı ve kapağı yanlış takınca suyu direk yedek depoya veriyordu.En son şu anda yeni hkt marka japon malı 1.1 bar japon malı kapak takılı.Ben yedek depoya al verde bir problem olduğunu zannetmiyorum.Çünkü yedek depodan kontrol ettiğimde seviyede değişiklik oluyor.Bundan dolayı al ver olayının çalıştığını düşünüyorum.

Orcunuz

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Merhaba iyi günler herkese sol tarafta cam silecek suyu bidonunun hemen üst kısmında fotoda da belirttiğim kabın ismi nedir ne işe yarar
Screenshot_2020-01-15-00-30-54-359_com.whatsapp.png
Screenshot_2020-01-15-00-30-54-359_com.whatsapp.png

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hocam ben acemilik ile orayı genleşme kabı sanıp dalgınlık ile antifriz koydum boya gibi oldu içi , ne yapayım sizce
Sistemi boşaltıp, yeni direksiyon yağı koyun, bu şekilde kullanmayın, yağ özelliğini kaybederse direksiyon pompası işlevini yitirir... Genleşme kabı sağ tarafta önde.

Seyit0707

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626 Glx
Sistemi boşaltıp, yeni direksiyon yağı koyun, bu şekilde kullanmayın, yağ özelliğini kaybederse direksiyon pompası işlevini yitirir... Genleşme kabı sağ tarafta önde.
merhaba... genleşme kabı benim de var... hep merak etmişimdir bunu... bende her zaman boş duruyor... hiç su yok içinde... bu normal mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
merhaba... genleşme kabı benim de var... hep merak etmişimdir bunu... bende her zaman boş duruyor... hiç su yok içinde... bu normal mi?
Böyle bir duruma ilk kez rastlıyorum, sorunsuzca araç çalışıyorsa demek ki normalmiş gibi oluyor... :rolleyes:

Ama bence normal değil. :kedicik:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Genleşme kabı üzerinde max-min işaretleri vardır o aralıkta olmalı. Sistem su eksildiği zaman oradan çeker, fazla olduğu zaman oraya atar.

Üst Alt