Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@Ugurarslan rölanti sorununuz için buradan devam edebilirsiniz... İlk çalıştırma sonrası rölanti yerine oturuyorsa (800-900 devir) sorun yok demektir.

Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
abilerim ustalarım aracım 2.0 motor 1993 model aracım sogukken rolantı 2.0 de ısınınca normale donuyor nasıl duzeltırız

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
abilerim ustalarım aracım 2.0 motor 1993 model aracım sogukken rolantı 2.0 de ısınınca normale donuyor nasıl duzeltırız
Motor soğukken rölantinin yüksek olması gayet normal bir durum, rölanti olması gereken 800-900 Rpm bandına sorunsuz iniyorsa, indikten sonra sorunsuz çalışıyorsa sorun değil demektir.

Sorun varsa da; mesajının taşınmış olduğu bu konuyu özellikle ilk mesajlarını okumanı tavsiye ederim.

rodello138

Sessiz
Araç Markası
1998 626 2.0 GLX 136BG
Araç Renk ve Tip
Koyu Yeşil
Herkese Selamın Aleyküm,

Arkadaşlar aracımı alalı 6 ay oldu. Aldığımdan beri rölanti problemi yaşıyorum. Aracım Otomatik 1998 2.0 Benzin&LPG GLX, soğukken ilk çalıştırmada devir saatinde titreme, devir saatinin kendi kendine yükselip düşmesi. Vites D konumda ayağım frendeyken ayağımı frenden çektiğimde arabanın stop etmesi yada devrin çok fazla düşüp stop eder gibi olması ve gaza hemen bastığımda toparlaması. Otobanda dip gaz yüklendiğimde arabanın önce kendini geri doğru 2-3 kere tutup bırakarak dengesiz şekilde ilerlemesi, bu 2-3 kere geri doğru asıldıktan sonra kendini toparlayıp sonra ilerliyor. Bir anda 6500 devir çeviriyor. Onun dışında direksiyon tam sağ yada tam sol konumdayken dönüşlerde alt takımdan ses gelmesi ve çukurlarda takozlardan gelen "lak luk" sesleri. Bugün İstanbul/Pendik sanayisinde bir ustaya götürdüm. Bu problemleri anlattım. Bana 2600TL fiyat çıkarttı ve verdiği liste şu şekilde;

Bobin 490TL (Sıfır Orjinal)
Buji Kabloları 480TL (Sıfır Orjinal)
Kule Takozu 2 Tane (Sıfır Orjinal) 320TL
Gaz Kelebeği 1000TL
İşçilik 300TL

Toplam 2600TL

Bu listeyi aldıktan sonra burada biraz araştırma yapıp rölanti problemimi insanların farklı ve basit çözümlerle giderdiğini gördüm. Bana İstanbul'da önerebileceğiniz, bu absürt rakamların altında bir fiyatla bu problemi çözebileceğim bir usta var mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Herkese iyi günler.

47740

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sıfır orjinal parçalar o fiyata imkansız. %100 imkansız. Fiyatlar da sizin dediğiniz üzere gerçekten absürd. Orjinal dediği en fazla Japon yan sanayidir. Orjinal parçalar sadece yetkili serviste oluyor, bir de farklı yollardan tedarik eden bazı kullanıcılar ve parçacılar var. Örneğin orjinal Yazaki marka buji kablosu dışarıda 700-800 TL civarına satılıyor. Size ne marka satacaklar bilmiyorum ama muhtemelen NGK kablo + Motocraft bobin olabilir. NGK kablo ve NGK bobini toplam 600-650 TL'ye alabilirsiniz. Otomatik olarak 300-350 TL tasarruf demek bu. Ayrıca gaz kelebeğini çıkma olarak 500-600 TL'ye rahatlıkla alırsınız. Buradan da etti 500 TL tasarruf. Amortisör takozu için fiyat piyasanın %30 üstü. İnternette 240 TL takımı. 80 TL tasarruf da buradan. Toplam 1100 TL tasarruf demek sadece parçalardan. Böyle ustaya iş yaptırılmaz.

Gittiğiniz usta parça fiyatlarını şişirmiş. İşçilik ucuz yazmış gibi görünüyor ama işçiliğe yazdığı paranın 3 katını parçalara eklemiş zaten. Tekrar söylüyorum, yerinizde olsam bir daha gitmem. Sorununuz büyük ihtimal çözülmeyebilir bile.

Başakşehir'de Oto Veysel var, Engin Şenler-Öner Taş ustalar. Eski yetkili servis çalışanları. Bu araçları ezbere bilirler. Fiyatları makuldür. Ellerinde sıfır ve çıkma parçalar mevcut. Sizin bobin ve buji kablosunun değişip değişmeyeceğini test ederek söylerler. Belki değiştirmeye bile gerek yoktur. Ben bobin değiştirmek istediğimde ısrarla değiştirmedi örneğin. Yazaki marka orjinal kabloyu da 700 TL'ye satıyor. Bence gerek yok, NGK kablo + bobin alırsanız da işinizi uzun yıllar görür. Ayrıca gaz kelebeğini değiştirmeye gerek kalmayabilir, muhtemelen temizlik + TPS ayarı ile probleminiz çözülebilir. İsterseniz detaylara girmeden gidip bir fiyat alın, ortalama maliyeti çıkaracaktır size. Referanslı ve çözüm odaklı bir yerdir.

Forumdaki ustamız Adem Usta'ya da gidebilirsiniz. O da işinizi rahatlıkla çözer. Daha boş dönen görmedim. Fiyat olarak bir şey diyemem. Bazı kullanıcılara göre yüksek fiyat şikayeti var ama serbest piyasa tabi ki. Her kapının gideri, her işin fiyatı farklı.

Gelelim problemlerinizin ihtimallerine;

Rölanti sorununuz PCV valfi denilen karter havalandırma valfinden bile olabilir. Maksimum 100 TL'ye falan kalitelisini bulabilir veya iyi durumda çıkmasını rahatlıkla alabilirsiniz. Test etmesi kolay bir parçadır. Tersinden hava geçirmemesi lazım. Çıkarıp test edebilirsiniz. Tersinden hava geçiriyorsa vakum problemi yaratacağı için rölantiyi doğrudan etkiler. Rölanti problemine neden olabilecek sebeplerden bazıları;

• Hortumda çatlak, kırık bir yer vardır, buradan kontrolsüz hava girişi rölantiyi bozar.
  • Emme manifold contası eskidir, kontrolsüz hava girişi rölantiyi bozar.
  • Isı müşürü bozuktur, soğukta ve sıcakta rölantiyi bozar.
  • MAF sensörü bozuktur, rölantiyi bozar.
  • Rölanti motorunun yayı bozuktur, özellikle soğuk rölantiyi bozar. Sıcakta rölantiyi tutamaz.
  • Şase kablosunun ucu korozyonludur, rölantiyi bozar.
  • Oksijen sensörü bozuktur, rölantiyi bozar. Soğuk rölantide problem yaşadığınız için bu olasılık çok düşüktür.
  • Katalizörde problem vardır, rölantiyi hafif bozar, çekişte problem yaratır.
  • Aracınızda LPG varsa ve ayar düzgün değilse sıcak motorda problem yaratır. LPG varsa, çek-bırak dediğiniz problem ayar problemi nedeniyle olabilir. Bizzat tecrübe ettim. Ayarla çözülebiliyor.

... gibi gibi bir sürü sebebi vardır.

Dönüşlerdeki ses aks kafalarından gelebilir. tık-tık-tık diye çark benzeri ses yapar. Lak-luk sesi genelde amortisörden gelebilir. Ayrıca rot kolu da benzer ses yapar. İyi bir kulak ve deneyimli bir usta işi çözer.

Son olarak, problemleriniz çok daha uygun fiyata çözülebilir tabi ki. Ama bu arabaları bilen iyi bir ustaya gitmek lazım ki yapılan iş gerçekten problemi çözmeye yönelik olsun.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bence Adem Usta'ya uğrayın, diğer türlü seçenekleri zaten sağ olsun Can çok güzel açıklamış.

Olcay61

Sessiz
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Selamın Aleyküm

bende 626 var 93 model 2.0 benzin- lpg

şöyle bir sorun var; araba rolanti normalde yüksek çalışıyor 1 veya 1.2 civarı bazen 1.8 de kalıyor sonra dusuyor ama debriyaja basınca 0.8 devir bandında sorunsuz debriyajın üstündeki konum sensörünü söktüm değiştim olmadı başka neden olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamın Aleyküm

bende 626 var 93 model 2.0 benzin- lpg

şöyle bir sorun var; araba rolanti normalde yüksek çalışıyor 1 veya 1.2 civarı bazen 1.8 de kalıyor sonra dusuyor ama debriyaja basınca 0.8 devir bandında sorunsuz debriyajın üstündeki konum sensörünü söktüm değiştim olmadı başka neden olabilir.
Ve aleykümselam
Açmış olduğun konu var olan ana konumuz ile birleştirilmiştir... Konu açmadan önce ilgili bölümleri okumanı, veya forumda arama yapmanı tavsiye ederim.

Debriyaja basmadan rölanti yerine oturmuyor mu?

Japoncu

Sessiz
Araç Markası
1995 Mazda 626
Selam Arkadaşlar,

Benim arabamda bir kaç sorun var motordan başlayayım.

Araba daha 95 binde.

Rolantide arabada çözemedigim bir titreme var. Bu titremeyi direksiyonda ve oturdugumda koltukta hissediyorum.

Devir ibresi sabit hic dalgalanma yok ama tuhaf olan az birşey gaz verdiğimde titreme yok oluyor.

Birde soğutucu Fan açıldığında yok oluyor.

Gazı bıraktığımda ve Fan durduğunda yine titreme başlıyor.

Arabayı aldığımda motor ve şanzıman yağı değişti birde bujıler kablolar değişti.

Distribütör kapağında ve rotorda görünürde fazla bir aşınma olmadıgından sadece temizleyip geri taktım.

Rolantide farlar açık olduğunda her iki farda bir dalgalanma görüyorum ve az birşey gaz verdiğimde dalgalanma yok oluyor.

Gesendet von meinem Nokia 6.1 mit Tapatalk

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
LPG ve benzinde de aynı durum var mı? Öncelikle buradan başlamak lazım.
Hava/gaz ayarının düşük olması ilk aklıma gelen oldu. Fan açınca otomatik olarak devir yükselir ve sizin dediğiniz gibi gaz verince titreşimin kesilmesi gibi bu durumda da titreşim kesilir.
Diğer aklıma gelen de motor kulakları.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selam Arkadaşlar,

Benim arabamda bir kaç sorun var motordan başlayayım.

Araba daha 95 binde.

Rolantide arabada çözemedigim bir titreme var. Bu titremeyi direksiyonda ve oturdugumda koltukta hissediyorum.

Devir ibresi sabit hic dalgalanma yok ama tuhaf olan az birşey gaz verdiğimde titreme yok oluyor.

Birde soğutucu Fan açıldığında yok oluyor.

Gazı bıraktığımda ve Fan durduğunda yine titreme başlıyor.

Arabayı aldığımda motor ve şanzıman yağı değişti birde bujıler kablolar değişti.

Distribütör kapağında ve rotorda görünürde fazla bir aşınma olmadıgından sadece temizleyip geri taktım.

Rolantide farlar açık olduğunda her iki farda bir dalgalanma görüyorum ve az birşey gaz verdiğimde dalgalanma yok oluyor.

Motor kulakları benim de ilk aklıma gelen oldu, diğer aklıma gelenler; rölantinin düşük olması, şarj dinamosunun görevini yerine getiremiyor olması, akünün zayıf olması, egzoz sisteminde delik/kaçak vs. olması, benzin enjektörlerinin kirli olması.

Hava/gaz ayarının düşük olması ilk aklıma gelen oldu. Fan açınca otomatik olarak devir yükselir ve sizin dediğiniz gibi gaz verince titreşimin kesilmesi gibi bu durumda da titreşim kesilir.
Araç Almanya'da olduğundan lpg olma ihtimali düşük gibi geldi bana Hamdi... :)

Japoncu

Sessiz
Araç Markası
1995 Mazda 626
LPG yok arabada motor kulaklarına bakıldı ve boşluk yokmuş.

Japoncu

Sessiz
Araç Markası
1995 Mazda 626
Motor kulakları benim de ilk aklıma gelen oldu, diğer aklıma gelenler; rölantinin düşük olması, şarj dinamosunun görevini yerine getiremiyor olması, akünün zayıf olması, egzoz sisteminde delik/kaçak vs. olması, benzin enjektörlerinin kirli olması.

Araç Almanya'da olduğundan lpg olma ihtimali düşük gibi geldi bana Hamdi... :)
Motor ısındığında rolantide devir ibresi tam 900 binde sabit.

Benzin filtresi hiç değişmemiş galiba ondan dolayıda sorun olur mu ?

Enjektörler sökülmeden temizlenmesi mümkün mü ?

Benzin deposuna katılan bazi ilaclar var doğruysa tüm motor benzin sistemini temizliyormuş ama pek inandırıcı gelmedi bana.

Sarj dinamo/akü ve kacaklık var mi diye bakacağım kısa zamanda.

Diagnostic kutusu hic bir arıza vermiyor ona da baktım.

Diagnostic kutusu arıza vermediginde sensörlerde ve diger elektrik parcalarda bir sorun olma ihtimali olabilir mi yinede ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
(Rölanti devri iyiymiş, ben düşüktür diye yazmıştım)

(Yapma ihtimali var tabiki de)

(Mekanik olarak mümkün değildir diye tahmin ediyorum)

Benzin deposuna katılan bazi ilaclar var doğruysa tüm motor benzin sistemini temizliyormuş ama pek inandırıcı gelmedi bana.
(Ben lpg katkısı ile rölantideki titremeyi gidermiştim, sistemdeki tortuları temizlemişti, ama benzin katkıları nedir ne değildir bilemiyorum, kaliteli markaların faydası olabilir)

(İsabet olur, faydası olur zararı olmaz)

Diagnostic kutusu arıza vermediginde sensörlerde ve diger elektrik parcalarda bir sorun olma ihtimali olabilir mi yinede ?

(Bu durum ihtimal dahilinde, fakat herhangi bir arızaya geçmiş sensör vs. olsaydı; durum daha kötü olurdu bence.)

* * *

Bütün bunların içinden, ben oyumu şarj dinamosu ile aküden yana kullanıyorum. :) En azından basit ve maliyeti az...

Japoncu

Sessiz
Araç Markası
1995 Mazda 626
(Rölanti devri iyiymiş, ben düşüktür diye yazmıştım)

(Yapma ihtimali var tabiki de)

(Mekanik olarak mümkün değildir diye tahmin ediyorum)

(Ben lpg katkısı ile rölantideki titremeyi gidermiştim, sistemdeki tortuları temizlemişti, ama benzin katkıları nedir ne değildir bilemiyorum, kaliteli markaların faydası olabilir)

(İsabet olur, faydası olur zararı olmaz)

(Bu durum ihtimal dahilinde, fakat herhangi bir arızaya geçmiş sensör vs. olsaydı; durum daha kötü olurdu bence.)

* * *

Bütün bunların içinden, ben oyumu şarj dinamosu ile aküden yana kullanıyorum. :) En azından basit ve maliyeti az...
Teşekkür ederim sağolun, kısa zamanda bilgi vermeye çalışacağım

Japoncu

Sessiz
Araç Markası
1995 Mazda 626
Selam arkadaşlar,

Kısa bir aradan sonra tekrar yazıyorum.

Akkü ve şarj dinamosunu ölçtüm onlar sağlam hatta kutup başlarını temizleyip yağlayıp geri taktım.

Değişen birşey olmadi egzoz sistemine bakacağım.

Oksijen Sensörü (Lambda) bu araçlarda sorun yapar mı ?

Diagnostic kutusu hata vermiyor gerçi ama aklıma takıldı.

Bir de ABS ile bir sorum var kontağı açtığımda ABS lambası yanıyor ve sönüyor ondan çalıştırdığımda geri yanmıyor.

Ama diagnostic kutusu ABS sisteminde hata var diyor ön sol sensör diye.

Peki ABS lambası ozaman sürekli yanması gerekmez mi ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selam arkadaşlar,

Kısa bir aradan sonra tekrar yazıyorum.

Akkü ve şarj dinamosunu ölçtüm onlar sağlam hatta kutup başlarını temizleyip yağlayıp geri taktım.

Değişen birşey olmadi egzoz sistemine bakacağım.

Oksijen Sensörü (Lambda) bu araçlarda sorun yapar mı ?

Diagnostic kutusu hata vermiyor gerçi ama aklıma takıldı.

Bir de ABS ile bir sorum var kontağı açtığımda ABS lambası yanıyor ve sönüyor ondan çalıştırdığımda geri yanmıyor.

Ama diagnostic kutusu ABS sisteminde hata var diyor ön sol sensör diye.

Peki ABS lambası ozaman sürekli yanması gerekmez mi ?

Oksijen sensörü arızalı ise, biraz fazla yakıt tüketimine sebep olur, rölanti sorunu olmaz.

Abs sisteminde sorun varsa, ışığın yanık kalması gerekir.

Üst Alt