Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese hayırlı akşamlar aracım 1993 626 2.0 araçta gaza bastıgım zaman vuruntu var gazdan ayagımı çektigim zaman yıgılma var avansı düşürünce vuruntı gitti ama performansta düştü gibi yıgılma devam ediyor distrübitör kapagı göbeginde çatlak vardı degiştirdim ama oda aynı yerden gene çatlamış acaba ateşlemedenmi tevzi makarası yada bobin yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Yanlış bölüme açtığın konu ilgili yere taşınmıştır, tekrarında taşıma yapılmayıp, silinecektir.

Bu konuyu incelemekte fayda var.

muhammettas

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlar. Mazda 626 aracımda ilk çalışmada sürekli tekleme oluyor.
Buji buji kabloları, karbüratör temizliği, bobin gibi birçok şey değişti fakat hala sabahları 20 -30 sn tekleme oluyor. Bir türlü düzeltemedik gitti. Usta contada sorun yok diyor.

Ama alttaki siteye baktığımda conta yanığı olduğunda sabahları ilk çalışmada tekleme olur diyor? Sizde ne yapmalıyım? Ustalar aracın contası sağlam diyor. 1 aydır uğraşıyorum.

İlk çalışmada tekleme problemleri | OTO Ayar | Oto İnceleme ve Ayar Yeri

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar. Mazda 626 aracımda ilk çalışmada sürekli tekleme oluyor.
Buji buji kabloları, karbüratör temizliği, bobin gibi birçok şey değişti fakat hala sabahları 20 -30 sn tekleme oluyor. Bir türlü düzeltemedik gitti. Usta contada sorun yok diyor.

Ama alttaki siteye baktığımda conta yanığı olduğunda sabahları ilk çalışmada tekleme olur diyor? Sizde ne yapmalıyım? Ustalar aracın contası sağlam diyor. 1 aydır uğraşıyorum.

İlk çalışmada tekleme problemleri | OTO Ayar | Oto İnceleme ve Ayar Yeri
Yanlış bölüme açtığın konu ilgili yere taşınmıştır, tekrarında taşıma yapılmayıp, silinecektir.

Aracın kaç model? (Hangi kasa?)

Bu konuyu incelemekte fayda var.

Araç Markası
1993 Mazda 2.0
Araç Renk ve Tip
Gri Hatchback
Selamlar Mazda 626 ailesi. Aracım 93 Mazda 626 hatchback. 2000 motor. Ankara'dan yaziyorum. Aracım LPG li. Aracı ilk calistirdigimda benzinde çalışıyor. Fakat devir saati birbuçukun üzerinde duruyor. LPG ye geçince devir bire düşüyor yani normale düşüyor. Benzinde çalışırken de devir birde durması gerekmez mi? Yada bunu ayarlattirabilirmiyim?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamlar Mazda 626 ailesi. Aracım 93 Mazda 626 hatchback. 2000 motor. Ankara'dan yaziyorum. Aracım LPG li. Aracı ilk calistirdigimda benzinde çalışıyor. Fakat devir saati birbuçukun üzerinde duruyor. LPG ye geçince devir bire düşüyor yani normale düşüyor. Benzinde çalışırken de devir birde durması gerekmez mi? Yada bunu ayarlattirabilirmiyim?
Son derece normal bir durum. Kafanıza takmayın.

canis majoris

Sessiz
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Merhabalar. aracımda dün bi su kaçağı oldu o olayı hallettikten sonra rölantide ciddi dalgalanmalar oldu. Daha önceden 1500 devir civarında sabit kalıyordu ama şuan 900 ile 1500 arasında ışıklarda vs durduğumda dalgalanma oluyor. araç sanki devir düştükçe gaz veriyor gibi. 1-2 saat içerisinde video da yükleyeceğim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar. aracımda dün bi su kaçağı oldu o olayı hallettikten sonra rölantide ciddi dalgalanmalar oldu. Daha önceden 1500 devir civarında sabit kalıyordu ama şuan 900 ile 1500 arasında ışıklarda vs durduğumda dalgalanma oluyor. araç sanki devir düştükçe gaz veriyor gibi. 1-2 saat içerisinde video da yükleyeceğim.
Mesajının taşındığı bu Konunun ilk mesajlarını incelemekte fayda var.

Sistemde hava var büyük ihtimalle.

canis majoris

Sessiz
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan

daha yeni bir su kaçağı için hortum değiştirttim. o ihtimal sanırsam var.

canis majoris

Sessiz
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan

hocam dün aracın suyunu komple değiştirip antifriz doldurdum ve havasını aldım. sorun yine devam ediyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
hocam dün aracın suyunu komple değiştirip antifriz doldurdum ve havasını aldım. sorun yine devam ediyor.
Motor ısınıp, termostat açsın fan çalışsın başka bir sorun yoksa düzelmesi gerekiyor.

Kaçak delik vs için tıkayıcı katkı kullanılmadı değil mi?

canis majoris

Sessiz
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Motor ısınıp, termostat açsın fan çalışsın başka bir sorun yoksa düzelmesi gerekiyor.

Kaçak delik vs için tıkayıcı katkı kullanılmadı değil mi?
Hocam genelde ısındığında yaşanıyor bu durum. araç soğukken böyle bir sorunum yok.

herhangi bir katkı malzemesi kullanmdım.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Araç iyice ısındığında rölanti motoruna dikkatlice dokunun, çıplak elle dokunabiliyor şekilde ılıksa rölanti motorunun su hattı tıkalıdır. Araç üzerinde kısa vadeli çözüm için gaz kelebeği su giriş çıkışlarını söküp üstten rölanti motoru içine kontrollü basınçlı hava tutabilirsiniz. Su giriş çıkışlarını mutlaka ama mutlaka sökün tek taraf sökerseniz olmaz. Çift taraflı sökülmesi lazım. Muhtemelen açılacaktır. Eğer açılmazsa gaz kelebeği sökülüp rölanti motoru açılacak su hattı temizlenip conta/oring keserek tekrar takılacak. İşi bilen veya kaliteli işçiliğe sahip birinin yapması şart.

Takıldığınız yer olursa elimdeki fotoğraflardan paylaşabilirim.

çetin44

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Öncelikle herkese iyi akşamlar. Benim yakışıklı 92 model.biraz uzun olacak şimdiden kusura bakmayın. İlk olarak saat gibi çalışan arabamın altını boş yere vurup egzosu patlattım. Sonra sesi güzel geldiği için yaptırmadım hemen. rölanti dalgalanınca ustaya götürdüm biri elektriksel diyince kafama yatmadı başkasına götürdüm usta hava akışmetre deyince kafama yattı onu değiştirdim. Dalgalanma devam edince usta biraz benzinde bin alışsın dedi bende 1 hafta 300 km benzinde bindim ama halen devam ediyor. İlk çalışma normal sonra 2 bin devire çıkıyor 3 km olmadan dalgalanmaya başlıyor debriyaja giderken basınca boşta tepki yok dalgalanma devam ama durduğum zaman basınca devir 2 bine çıkıp orada duruyor ayağımı çekince tekrar dalgalanıyor ortalama 8-10 kmde tüpe geçince kesiyor. Bir ara tüpte de dalgalandı ama hemen normale döndü. Usta boğaz kelebeği temizlenecek dedi. Suyuna falan baktım radyatör kapağını açıp biraz eksikti tamamladım boğaz kelebeğine elimi vurdum motor sıcakken sıcaktı sıcak su gidiyor diye düşündüm. Sizce neden olabilir. Birde bi ara hararet yükseldi durdum radyatöre baktım normalden soğuktu biraz bekledim düşünce devam ettim ama daha sonra hiç yapmadı muşur olabilir mi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle herkese iyi akşamlar. Benim yakışıklı 92 model.biraz uzun olacak şimdiden kusura bakmayın. İlk olarak saat gibi çalışan arabamın altını boş yere vurup egzosu patlattım. Sonra sesi güzel geldiği için yaptırmadım hemen. rölanti dalgalanınca ustaya götürdüm biri elektriksel diyince kafama yatmadı başkasına götürdüm usta hava akışmetre deyince kafama yattı onu değiştirdim. Dalgalanma devam edince usta biraz benzinde bin alışsın dedi bende 1 hafta 300 km benzinde bindim ama halen devam ediyor. İlk çalışma normal sonra 2 bin devire çıkıyor 3 km olmadan dalgalanmaya başlıyor debriyaja giderken basınca boşta tepki yok dalgalanma devam ama durduğum zaman basınca devir 2 bine çıkıp orada duruyor ayağımı çekince tekrar dalgalanıyor ortalama 8-10 kmde tüpe geçince kesiyor. Bir ara tüpte de dalgalandı ama hemen normale döndü. Usta boğaz kelebeği temizlenecek dedi. Suyuna falan baktım radyatör kapağını açıp biraz eksikti tamamladım boğaz kelebeğine elimi vurdum motor sıcakken sıcaktı sıcak su gidiyor diye düşündüm. Sizce neden olabilir. Birde bi ara hararet yükseldi durdum radyatöre baktım normalden soğuktu biraz bekledim düşünce devam ettim ama daha sonra hiç yapmadı muşur olabilir mi.
Egzoz hâlâ patlak ise yaptır, debriyaj müşürünü kontrol ettir, termostat çalışıyor mu baktır, boğaz kelebeği temizliğini yaptır, su tamam mı emin ol, bunları yaptıktan sonra gaz ve avans ayarı yaptır.

çetin44

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Yazmayı unuttum birde arabayı stop ettikten bir kaç saat sonra çalıştıranca tüpe hemen geçiyor dalgalanma oluyor yine kısa mesafe gidip stop edip çalıştıranca tüpe hemen geçmiyor 2 3 km sonra tüpe geçince dalgalanma kesiliyor

çetin44

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Egzoz hâlâ patlak ise yaptır, debriyaj müşürünü kontrol ettir, termostat çalışıyor mu baktır, boğaz kelebeği temizliğini yaptır, su tamam mı emin ol, bunları yaptıktan sonra gaz ve avans ayarı yaptır.
Teşekkürler sırayla yaptırayım egzosu yaptırdım bir ümit düzelir diye olmayınca akış metreyi değiştirdim

Üst Alt