Mazda 626 GE (1991-97) İlk Harekette Gelen Ses

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Oluşabilecek ufak tefek şeyleri es geçmeden yaptırırsa demek istemiştir diye tahmin ediyorum, en azından ben öyle anladım... :D

626da ve 323te neler yaptım neler,aynen hakan gibi severek. Foresterı söylemek istemiyorum o başka bir boyuttu(tiksinti)
Hakanın arabayı almamdaki en büyük etken sanayide zaman geçirmeme gerek kalmayacak olarak görmem.Ben de sanayi muhabbetini severim ama avrat dırdırını da bir o kadar sevmem :D
Ama kul yapısı bu,ne zaman ne gerekiyorsa yapılacaktır kimse endişe etmesin :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hayırlı olsun. O iki takozu değiştirmek istememelerinin sebebi zor değişiyor olması özellikle arka takoz baya bir zor değişiyor :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mustafa abi fırsat bulup yazamadı sanırım, ben bilgilendirme yapayım.

Bütün takozlar değişince sesler ortadan kalkmış :)

Kalkışlarda "luk" diye bir ses duyuyorsanız sorun yüzde 90 motor takozlarıdır ilanen duyurulur :D

(İlk mesajda örnek video vardır)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Evet bir C.tesimizi daha sanayide yedik :)

Neden bilmiyorum ama zaman nasıl geçtiğini anlamıyorum sanayide.
Arap ustaların arapça, İngilizce, kürtçe ile karışık olan Türkçe'leri ile sohbet etmek zor olsada anlaşıyoruz :)

Dükkânlarına gelen Türkiye'de olmayan japon ve Kore araç modellerini incelemekte bana büyük zevk veriyor, hatta işi biten araçları deneme amaçlı bi tur alıyorum :)

Gelelim malum sıkıntımıza; Arap ustalar her ne kadar sorunun takozlardan olmadığını bana söylesede; forum ve sosyal medya gruplarındaki yorumlar beni takoz değişimine yönlendirdi. 4 adet takoz sipariş ettim ve bugün öğlen teslim alıp sanayi yoluna düştüm.

8240b0bfcf38183aedcb3b98f4ee3c70.jpg

Ustalar takozları değişmeden aracın altına tekrar yatıp; motorun tam altında kalan bi takozu sökerek bu takozun sıkıntılı olduğu ve sesi bunun yaptığını söyledi
18ec65452b523481ed2dccb18bc5c8f6.jpg

5af2bf6db40999393d39247ff12f5d9d.jpg

Kauçuk kısmı çatlamış ve çok fazla esniyor. Ne takozu olduğu ustalardan anlayamadım ama şanzımanla alakalı bir takoz diye anladım. Urfada aradım ama bulamadım.
İstanbuldaki parçacımda varmış (35 TL) ama ne fayda. Neyse mecbur aynı takozu takmak zorunda kaldık.

Ustalar aracın altına yatmışken somunları kontrol ettiler ve bazı sonunların laçkalaşmış olduğunu tespit ettiler. Tornacı yardımı ile uygun yeni somunlar eskileri ile değişti.

Ustalar takozların sorunlu olmadığı ısrarla söyleleselerde ben 21 ay önce triger değişimi yaparken sağ motor takozun içten yırtık olduğunu tesadüfen görmüştüm. Ustanın deposunda olamadığı için ve bariz bi sıkıntı yaratmadığı için yırtık takozu geri taktık. Bu sebeple ben yeni aldığım takozu taktırdım.
Sonuç; guzunun marş sesi daha sportif ve sesiz oldu.

5a023c3998ea15b8c4ca55d27d76691a.jpg

92f5a2e4ede90d8e73441e31acd7a7df.jpg

İçten yırtık olduğu görülüyor. Sanırım orjinal takoz, çünkü şekli aldığım yan sanayiden farklı. Eger hiç değişmediyse 24 senelik takoz

Sonra ön alt tarafta görülen takozun hafif deformeli olduğu gördüm ve bunuda değiştirelim dedim.

292464eaed2beb387c29583e55048c6c.jpg

Bu işlemler ve bu takozlar değiştikten sonra test sürüşü yaptık malum "tuk" sesi yüzde 70 azaldı. Eğer malum sese konsantre olunmazsa duymakta zor oluyor.

Şimdi gelelim kalan yüzde 30 luk sese: Ben o kadar uğraştım elimden gelen bu, birazda Mustafa abi @incirinaltı uğraşsın yada bana 1-2 cumartesi daha müsaade etsin :D

Malum sesin sürüş konforuna etkisi yok ama psikolojik olarak rahatsız oluyorum :)

Yukarda anlattığım gibi 4 tane takoz aldım ama ustalara zorla 2 tanesini değiştirebildim.
Şimdi mikrofon @MutluTEKİR @emytoget ve @Oğuzhan ustada :)

Aşağıdaki resimde görülen şanzman takozu ve arka motor takozuda değişse nee olur? :)

1f1ae2c2d009791cf6111132be38f4b6.jpg

91196861da5a4b3e4bbb803d6740687f.jpg

Bu eski yazdıklarınızı görünce keşke daha önce foruma üye olsaydım diyorum vallahi... Ne güzel anlar kaçırmışım... :)
@hakan_emre o "tak" sesini Arap ustaların sana anlatmak istediği 5'inci takoz olan (şanzıman takozu denilen) ve senin diğer 4 takozu alıp da almadığın takozdan yapıyor(muş). :kptmya::kptmya::kptmya: Hatta belirtmişsin orada da "somunlar laşkalaşmış" diye. Sonra bu takozu çıkarıp tekrar takmışlar ve %70 oranında düzelmiş. O düzelme de büyük ihtimalle bu somunların takozla birlikte tuttuğu travers parçalarının artık daha iyi sıkıştırılmış olmasından kaynaklı. ;)
Sağlık olsun. Geri kalan 4 tane cici takoz yeni sahibine güzel bir jest olmuştur. :asik:
Hay Allah'ım ya, hala gülüyorum yeminlen... Şansa bak sen... :D

a.can

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Bu eski yazdıklarınızı görünce keşke daha önce foruma üye olsaydım diyorum vallahi... Ne güzel anlar kaçırmışım... :)
@hakan_emre o "tak" sesini Arap ustaların sana anlatmak istediği 5'inci takoz olan (şanzıman takozu denilen) ve senin diğer 4 takozu alıp da almadığın takozdan yapıyor(muş). :kptmya::kptmya::kptmya: Hatta belirtmişsin orada da "somunlar laşkalaşmış" diye. Sonra bu takozu çıkarıp tekrar takmışlar ve %70 oranında düzelmiş. O düzelme de büyük ihtimalle bu somunların takozla birlikte tuttuğu travers parçalarının artık daha iyi sıkıştırılmış olmasından kaynaklı. ;)
Sağlık olsun. Geri kalan 4 tane cici takoz yeni sahibine güzel bir jest olmuştur. :asik:
Hay Allah'ım ya, hala gülüyorum yeminlen... Şansa bak sen... :D
Sevgili @Bayraktar herkes senin gibi Tosun ustanın rahle-i tedrisatından geçmiyor. O yüzden bunlar oluyor. Hakkını yemiyim şimdi sende de cevher var yani.bu arada motor takozlarının konumu ile ilgili elinde fotoğraf varsa paylaşmanı rica edebilir miyim?

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Sevgili @Bayraktar herkes senin gibi Tosun ustanın rahle-i tedrisatından geçmiyor. O yüzden bunlar oluyor. Hakkını yemiyim şimdi sende de cevher var yani bu arada motor takozlarının konumu ile ilgili elinde fotoğraf varsa paylaşmanı rica edebilir miyim?

Direk fotoğraf yok da birazdan çekmeye çalışayım abim. Bir kısmı üstten görünmeyebilir de bakalım bi hele. ;)

a.can

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Direk fotoğraf yok da birazdan çekmeye çalışayım abim. Bir kısmı üstten görünmeyebilir de bakalım bi hele. ;)
Kesinlikle yeteneklisin sen de beni çırak alsana:)
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Bayraktar yeteklisin derken yanlış anlaşılmasını istemem. Bunu şaka olsun diye söylemedim. Cidden yeteklisin ve hatta senin yanlış meslek seçtiğini düşünüyorum.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll

@Bayraktar yeteklisin derken yanlış anlaşılmasını istemem. Bunu şaka olsun diye söylemedim. Cidden yeteklisin ve hatta senin yanlış meslek seçtiğini düşünüyorum.
yanlış hatırlamıyosam asıl mesleğini yapmıyor zaten:mzkdnlmk:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
9688458E-26DB-4FEF-B1E7-B56482C58CB8.jpeg

Yeşil 1,
Sarı 2,
Kırmızı 3,
Mavi 4,
Bir de şanzımanın altındaki 5 nolu kulak oluyor.

Kaput üstünden ok yönlerinden aşağıya doğru uygun açıdan bakınca görülebilir. Şuradaki çekimler gibi.

B5DA1F4C-BF74-4F13-81C0-F1B53800A6F5.jpeg

3761361E-07ED-442C-A31C-6E0DB74ED1F1.jpeg

5CA4ED5C-FC7F-405B-A146-6559718E9C88.jpeg

9092C921-3E5F-4067-A598-5AD8416E9CE2.jpeg

Telefondan işaretleme yaptığım için kayma olabilir. Genel itibariyle bakılacak noktalar buralar.

Estağfurullah abim. Yetenek değil de merakım fazla diyelim.
Kim istediği, sevdiği, eğitimini aldığı işi yapıyor ki zaten canım ülkemde?

Bu aracın altından görünen 5. kulak daha doğrusu bu bildiğin takoz. Motor ve şanzımanın yükünü travers üzerinde aktarıyor bir nevi. :p @a.can

sa.jpg

Genellikle 3 ve 4 numaralı kulaklar problem yaratıyor. Bütün yük bunların üzerinde çünkü. Hatta benimde haftaya 3 numara olanı değişecek. ;) 5 numaralı bozulsa dahi yük altında ezildiğinden bariz sıkıntı yapmıyor. 1 ve 2 numaralılar ileri geri oynadığından deforme olsa bile araca titreşim yaptırması daha zor. O yüzden başlayacaksan değişime ve hangisi sorunlu olduğunu bilmiyorsan 3 ve 4'ten girebilirsin olaya abi. ;)

a.can

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Ekli dosyayı görüntüle 30875

Yeşil 1,
Sarı 2,
Kırmızı 3,
Mavi 4,
Bir de şanzımanın altındaki 5 nolu kulak oluyor.

Kaput üstünden ok yönlerinden aşağıya doğru uygun açıdan bakınca görülebilir. Şuradaki çekimler gibi.

Ekli dosyayı görüntüle 30879

Ekli dosyayı görüntüle 30877

Ekli dosyayı görüntüle 30876

Ekli dosyayı görüntüle 30878

Telefondan işaretleme yaptığım için kayma olabilir. Genel itibariyle bakılacak noktalar buralar.

Estağfurullah abim. Yetenek değil de merakım fazla diyelim.
Kim istediği, sevdiği, eğitimini aldığı işi yapıyor ki zaten canım ülkemde?

Bu aracın altından görünen 5. kulak daha doğrusu bu bildiğin takoz. Motor ve şanzımanın yükünü travers üzerinde aktarıyor bir nevi. :p @a.can

Ekli dosyayı görüntüle 30914

Genellikle 3 ve 4 numaralı kulaklar problem yaratıyor. Bütün yük bunların üzerinde çünkü. Hatta benimde haftaya 3 numara olanı değişecek. ;) 5 numaralı bozulsa dahi yük altında ezildiğinden bariz sıkıntı yapmıyor. 1 ve 2 numaralılar ileri geri oynadığından deforme olsa bile araca titreşim yaptırması daha zor. O yüzden başlayacaksan değişime ve hangisi sorunlu olduğunu bilmiyorsan 3 ve 4'ten girebilirsin olaya abi. ;)
Sevgili @Bayraktar Hızır gibisin. Sana ve foruma teşekkür

Üst Alt