Mazda 626 GE (1991-97) Hava Akışmetre ile Boğaz Kelebeği Sorunu

hasanperto

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Merhaba Arkadaşlar.
1993 Model 626 2,0 aracımda soyle bı sorunum Var.
Sogukken Araç 2-3 kontakta alıyor.
Egzozda çiğ benzin- lpg kokusu oluyor
Yakıt sarfiyatında artış var
Araç yük altında iken zorlanıyor ve sirkeliyor(Oto Vites D - R konumun da beklemede iken.
Araç Bazen ise yapmıyor . Direksiyon Sona Kadar Cevirgigimde sirkeleme yapıyor. Bır Usta Maf Sensörü Hava Akış Metresi Dedi .
Diger Usta Gaz Kelebegi Dedi Hangisi Dogrudur Veya Basına Gelen Arkadaş Varmı ?? Yardımlarınız İçin saolun

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her iki parçanın usulüne uygun temizliği yapılırsa iyi olur. Sorun buralarda değilse de seçenekleri elemiş olursun.

hasanperto

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Temizleyecek adam Bulsam Keşke. Sağlam adam Bulamıyorum . Daha Kötü olmasından Korkuyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Elinden iş geliyorsa iki parçanın temizliği zor değil biraz dikkat istiyor o kadar. Gözün kesmiyorsa da anlayan biri şart. Mazda kurcalanmayı sevmez. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hangi şehirdesiniz? İyi bir ustaya göstermeniz şart. Aksi taktirde parçaları deneme yanılma yoluyla değiştirmeye kalkarsanız hem sorununuz çözülmeyebilir hem de büyük ihtimal çok fazla masraf edeceksinizdir. Örneğin ben İzmir'de Tosun Usta harici aracımı elletmiyorum. Saat gibi maşallah.

Sorununuzla ilgili ilk önce hava filtre kutusunu söküp MAP sensörüne ulaşın. Sensörün öncesi ve sonrası sökülebilir durumda. Sensör bölümünü dışarı alıp balata spreyi ile 25-30 cm uzaktan temizleyin ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra takın. Sorununuz çözülmezse gaz kelebeğini bence ellemeyin. Dış kısmında konum sensörü falan var. Elektronik ve kurcalamaya da gelmez. Sökerseniz tekrar takmak için sıvı conta lazım. İnce işçilik lazım yani.

Bir diğer ihtimal buji ya da buji kablosundan olabilir. Yeterli ateşlemeyi sağlayamıyor gibi sanki. Bu yüzden çiğ atma var. Bujileri ve kabloyu kontrol edip ölçtürebilirsiniz. Sorun yoksa distribütör kontrolü de gerekebilir. Distribütörü kurcalamadan önce sol yanından konumunu kalemle çizin ya da fotoğraf ile belirleyin. Bozarsanız avansını yerine getirmek için yardımcı olur bunlar. Distribütör kapağını dikkatlice sökerseniz kapağın iç kısmının tam ortasında yarım cm kadar dışa çıkıntı metal bir parça var. Muhtemelen hiç değişmediyse aşınmıştır. Aşındıysa bujiye yeterli ateşlemeyi sağlamaz ya da bazı ateşlemede atlama yaptırabilir. Normalde devire göre 1-1-1-1-1 şeklinde ateşleme yapacaksa 1-1-0-1-0-1 şeklinde boş geçer. Bu da yanma odasına giden yakıtın yakılmadan atılmasına neden olabilir. Kapak 45-50 tl civarına değiştirilir.

Bu saydıklarım en az maliyetli kontroller. Sorununuz çözülmezse daha detaylı bir kontrol gerekir. Ya da bulunduğunuz şehirde iyi bir Mazda ustası varsa direkt götürün nokta atışı da çözülebilir.

hasanperto

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

sorun bu babcanlar

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ateşleme sistemini kontrol ettirin. Bujileri değiştirin, kabloluysa kabloları da değiştirin. Maf sensorunu kendiniz 10 dk ya temizleyip geri takarsınız. Bir ustaya da boğaz kelebeğini temizletin ve ayar yaptırın. Sorun çözülür gibime geliyor.

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
Mrb 94 626 ge kasa aracımın maf sensorune wd40 sıkarak temızlik yaptım ama yaptıgımın yanlış oldugunu aracı çalıştırdıgımda anladım aracın rolentisi dalgalanmaya başladı sonra maf sensorunu sökerek balata spreyi ile yıkadım ve bıraz bekledikten sonra yerine taktım ama şimdide aracım rolentide 1500 2000 devirde çalışıyor sorunun ne oldugu konusunda bilgisi olan var mı yardımlarınızı bekliyor veya araç bıraz yol yapsa düzelir mi?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@memet ali kete öncelikle geçmiş olsun. Forum kuralları gereği tamamı büyük harflerden oluşan iletiler oluşturmak yasaktır. Mesajınızı düzenlemeniz gerekmektedir.

Bildiğim kadarıyla bu tarz işlemlerde yağsız kontak spreyi kullanılması gerekiyor.

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
kontak spreyi ile de yaptım

birde bu benim aracın rolenti ayar cıvatası nerede acaba yerini bilen ve resim gönderebilecek arkadaşlar var mı acaba

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdi dobra dobra yazınca sert oldu deniliyor...:rolleyes:o_O

Daha önce pm attın gerekli bilgilendirmeleri ve yazacağın konu linkini verdim, bu gün yine pm attın ve yine gerekli bilgilendirmeyi yaptım... Tamam bilmeyebilirsin ama yaptığım yönlendirmeleri takip etsen forumu daha etkin kullanabileceksin ama bir şeyler bir yerlerde karşılık bulmuyor demek ki... Forumda pm ile sorun çözeceksek mantığı nerede kalır... Kursaydık bi vatçap gurubu herkes yazıp çizseydi... :p

Şimdi benim bu konuyu her türlü silmem gerekiyor;

1-Büyük harflerle yazılmış

2-Böyle bir konu genel anlamda forumda var

Dedim ya, olması gerekeni yaptığın an, birilerinin hoşuna gitmiyor maalesef. Oysa ki; forumun genel bir düzeni var ve bu düzen dışına çıkılmadığı takdirde her şey herkese kolay... Sorunun olduğunda değil de, rutin olarak forumu kullanırsan daha fazla fayda sağlarsın... ;)

@mustafayk gerekli linkleri vermiş, ellerine sağlık. :)

Aracını; Benzin ile 5-10 kilometre fan açıp kapatana kadar kullan muhtemelen adaptasyon olacak ve rölanti yerine oturacaktır. Değilse de, verilen linkteki vidalardan ayar yapabilirsin, mantığını bilmiyorsan da, rölanti ayarına girişme daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
ilginiz için teşekkür ederim birzdan gidip rolenti vidasından biraz ayar yapcam sorunun son durumu hakkında bilgi veririm

Şimdi dobra dobra yazınca sert oldu deniliyor...:rolleyes:o_O

Daha önce pm attın gerekli bilgilendirmeleri ve yazacağın konu linkini verdim, bu gün yine pm attın ve yine gerekli bilgilendirmeyi yaptım... Tamam bilmeyebilirsin ama yaptığım yönlendirmeleri takip etsen forumu daha etkin kullanabileceksin ama bir şeyler bir yerlerde karşılık bulmuyor demek ki... Forumda pm ile sorun çözeceksek mantığı nerede kalır... Kursaydık bi vatçap gurubu herkes yazıp çizseydi... :p

Şimdi benim bu konuyu her türlü silmem gerekiyor;

1-Büyük harflerle yazılmış

2-Böyle bir konu genel anlamda forumda var

Dedim ya, olması gerekeni yaptığın an, birilerinin hoşuna gitmiyor maalesef. Oysa ki; forumun genel bir düzeni var ve bu düzen dışına çıkılmadığı takdirde her şey herkese kolay... Sorunun olduğunda değil de, rutin olarak forumu kullanırsan daha fazla fayda sağlarsın... ;)

@mustafayk gerekli linkleri vermiş, ellerine sağlık. :)

Aracını; Benzin ile 5-10 kilometre fan açıp kapatana kadar kullan muhtemelen adaptasyon olacak ve rölanti yerine oturacaktır. Değilse de, verilen linkteki vidalardan ayar yapabilirsin, mantığını bilmiyorsan da, rölanti ayarına girişme daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

özür dilerm ama belirtmek istedigim problemimi konu ya nasıl taşıyacagımı bilmiyorum sayfaya giriş yaptıgımda beni özel mesaj gönder karşuılıyor bana bu konuda izleyecegim yolu soylerseniz sevinirim tekrardan tüm arkadaşlardan özür dilerim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu konuya yazabildiğine göre sorun olmaması gerek. İlk defa belirtmiş olduğun durumu duyuyorum.

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
mrb arkadaşlar aracımın sorunu vermiş oldugunuz bilgiler sayesinde düzeldi hepinize çok teşekkür ederim aracın sorunu gaz kelebeginin yanında bulunan muşur muş muşuru ben ilk başta temizlik yaparken kontrol ettigimde gevşek oldugunu gördum ve tamamen sıkmıştım aracı çalıştırınca rolenti 1500 ile 2000 arası çalışmaya başladı biraz önce sizden almış oldugum bilgiler dogrultusunda gaz ayar vidanı ararken aklıma o muşur geldi muşuru sola dogru gevşettigimde araçın rolentisi ve çalışması düzeldi debriyaja bastıgımda rolenti dalgalanması da ortadan kalktı şimdi çok rahatladım allah hepinizden razı olsun hepinize hayırlı bayramlar şimdiden

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
mrb arkadaşlar aracımın sorunu vermiş oldugunuz bilgiler sayesinde düzeldi hepinize çok teşekkür ederim aracın sorunu gaz kelebeginin yanında bulunan muşur muş muşuru ben ilk başta temizlik yaparken kontrol ettigimde gevşek oldugunu gördum ve tamamen sıkmıştım aracı çalıştırınca rolenti 1500 ile 2000 arası çalışmaya başladı biraz önce sizden almış oldugum bilgiler dogrultusunda gaz ayar vidanı ararken aklıma o muşur geldi muşuru sola dogru gevşettigimde araçın rolentisi ve çalışması düzeldi debriyaja bastıgımda rolenti dalgalanması da ortadan kalktı şimdi çok rahatladım allah hepinizden razı olsun hepinize hayırlı bayramlar şimdiden

Geçmiş olsun. :) Sorunun kaynağını kurcaladığın yerden olduğunu bilmek ve düzeltmek de güzeldi.

Üst Alt