Mazda 626 GE (1991-97) Gazdan Ayağı Çekince Silkeleme Problemi

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
İyi akşamlar arkadaşlar bayağıdır bu sorun var ama ben konusunu açmamışım şimdi aklıma geldi aracımda gazdan ayağmı kaldırınca debriyajda bir silkeleme oluyo motor kulağıda olabilir mi

Maşallah sizin arabada sorun yumağı gibi :)

Motor kulakları, vites kutusu takozu (sizin arabada var mı bilmiyorum) Debriyaj balatası sorun bunlardan birinden olabilir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tps de olabilir gibime geliyor onun kontrolu icinde bi olcu aleti lazim youtubede tps falan yazarsan videolar var enazindan bunun kontrolu basit bi yontemle kafadan bunu elemis olabilirsin.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Araba eski olunca sorunlar da oluyor elbet. Ya ömrü doluyor ya da eski sahibinden miras kalıyor. Mevcut şikayet benimki için de geçerli. Özellikle 2. viteste yapıyor. @böcek, sorunu çözersen bana bir mesaj göndermeni rica ederim. :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Benzinde kullanırken de yapıyor mu? Lpg ve ateşleme sistemi daha öncelikli bakılması gereken yerlerdir zannımca.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Konuyu hortlatayım ;) bu sorun bende de var yokuş aşşağı viteste inerken silkeleme yapıyor.
Çözümü yokmuymuş şimdi bunun?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Genel anlamda bir çok nedeni olan bir problem gibi görünmekle birlikte baskı balatayla ilgili olabileceğini düşünmüyorum. Hatta mekanik bile değildir sanırım.

Buna benzer olarak yokuş aşağı ya da yukarı fark etmeksizin iki sefer şöyle bir olay yaşadım kendi guzumda.
Birincisi: 2'inci viteste gidiyorum, hızım da düşük, devir 1500-2000'lerde. Gazdan ayağımı çektiğimde araç bir süre sonra yavaşlayacağına gidip gitmemekte kararsız kalmış gibi hop hop kafa atmaya başlıyordu. Yani hemen titremeye, zıplamaya başlıyordu. Usta gaz/hava ayarı yaparak hemen çözmüştü. Sanırım rölanti ayarını ben bızıklarken yüksekte bırakmışım. :)
İkincisi: Bir gün yol kenarında yaklaşık 25-30 dakika bekledim, bir yere uğradım. Farları açık unutmuşum. :) Bizim guzularda da istop etsek de kısa farlar açık kaldığı için sanırım şarj yetersiz kaldı. İlk marşta bir sorun olmasa da, şarj sistemi yeniden kendini toplayana kadar yaklaşık 3-5 dakika gazdan ayağımı çektiğimde bu hoplamayı yaptı. Tabi ben durumu anlayıp ara gazlarla şarjı hızlandırmıştım.

Yukarıdaki yaşadığım problemler seninkine ne kadar benzerlik gösteriyor bilmiyorum ama özellikle ateşleme - hava - yakıt üçlüsünün sorununa benziyor gibi geldi. LPG'li araçlarda bu etki daha çok kendini belli ediyor haliyle... Yapılacak kontroller ilk olarak ateşleme sistemi ve hava/yakıt ayarları olabilir.

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hamdi abi teşekkür ederim.
İlk olay daha yakın sanki çünkü bu silkeleme düşük devirler de oluyor. Birde komrosörde oluyor onda devir fark etmiyor. Benim aklıma buji kablosu buji ve distribütör geliyor. Yine çünkü ilk kalkış ve ilk gaza basışlarda gaza tepkime biraz geç oluyor.

Serfa

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Bu konuyla ilgili forumdaki yorumları okudum ama net bir sonuç yok sorun şu1.2.3. Viteste gazdan ayağımı çekince yıgılma ve sarsıntı var rölantide bazen sabit 9da bazen 1 üstü oluyor bazende 9la 1 arası oynuyor.başına böyle bir durum gelen varsa ve sonuca ulaşmışsa yardımcı olabilirmi şimdiden teşekkürler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu konuyla ilgili forumdaki yorumları okudum ama net bir sonuç yok sorun şu1.2.3. Viteste gazdan ayağımı çekince yıgılma ve sarsıntı var rölantide bazen sabit 9da bazen 1 üstü oluyor bazende 9la 1 arası oynuyor.başına böyle bir durum gelen varsa ve sonuca ulaşmışsa yardımcı olabilirmi şimdiden teşekkürler
Hava filtresi temizliği/değişimi
Buji kontrolü/değişimi
Hava akışmetre temizliği
Egzoz sisteminin kontrolü
Buji kablolarının kontrolü
Gaz ayarı lpg filtre kontrolü/değişimi
Avans ayarı
Baskı balata kontrolü
Boğaz kelebeği temizliği, rölanti ayarı

Gibi etkenler sebep olabilir.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Sattığım 97de de böyle bir sorun vardı. Biraz uğraştım sorunu çözmek için ama sonra farklı sebeplerden dolayı aracı satma kararı aldım. Özellikle 1 ve 2. Vitesde gazdan ayağınızı çekince ileri geri çalkalama yapıyor, gaza dokununca toparlayana kadarda aynı durum oluyordu. Sanırım bahsettiğiniz sorun budur. Bu sorunun çözümü için üst kulağı değiştirdim, bujileri değiştirdim, tırnak aralıkları ile oynadım, avans ve rölanti ayarı ile kısmen iyileşme olsa da sorun devam etti. Arabayı ilk aldığım zamanlar böyle bir sorun yoktu, boğaz kelebeğini temizledikten sonra bu sorunun başladığını hatırlıyorum. Boğaz kelebeği konumu ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Bilemiyorum belki gaz pedalı teli uzama yaptı yada telin geçtiği yataklar aşındı. Sonra bir süre gaz kelebeğindeki aşağıda görülen soketi çıkarıp kullandım. Durum biraz düzeldi, bu yığılma daha yumuşak bir hâl aldı, çünkü soketi çıkarında araç default ayarlarda çalışıyormuş. Fakat sonuca ulaşamadım.

52535

Serfa

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Sattığım 97de de böyle bir sorun vardı. Biraz uğraştım sorunu çözmek için ama sonra farklı sebeplerden dolayı aracı satma kararı aldım. Özellikle 1 ve 2. Vitesde gazdan ayağınızı çekince ileri geri çalkalama yapıyor, gaza dokununca toparlayana kadarda aynı durum oluyordu. Sanırım bahsettiğiniz sorun budur. Bu sorunun çözümü için üst kulağı değiştirdim, bujileri değiştirdim, tırnak aralıkları ile oynadım, avans ve rölanti ayarı ile kısmen iyileşme olsa da sorun devam etti. Arabayı ilk aldığım zamanlar böyle bir sorun yoktu, boğaz kelebeğini temizledikten sonra bu sorunun başladığını hatırlıyorum. Boğaz kelebeği konumu ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Bilemiyorum belki gaz pedalı teli uzama yaptı yada telin geçtiği yataklar aşındı. Sonra bir süre gaz kelebeğindeki aşağıda görülen soketi çıkarıp kullandım. Durum biraz düzeldi, bu yığılma daha yumuşak bir hâl aldı, çünkü soketi çıkarında araç default ayarlarda çalışıyormuş. Fakat sonuca ulaşamadım.

Ekli dosyayı görüntüle 52535

Ekli dosyayı görüntüle 52535
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet aynı soketi çıkarınca düzelme oluyor default dediginiz kendini korumaya mi alıyor soketi çıkarınca rölantide yükseliyor bir miktar çözümü nedir bir türlü bulamadım tps olabilirmi direnç değerini ölçtüm kapalı 1.150 tam açık 5.20 bu direnç değeri normal mi degilmi onun bilgisine dahi ulaşamadım

erensey

Sessiz
Araç Markası
1993-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
kimisi distributor değiştirmekle bulmuş çözümü.. ne bilim canım sıkılmaya başladı

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
kimisi distributor değiştirmekle bulmuş çözümü.. ne bilim canım sıkılmaya başladı

Üstad, kendisi tartışılır olsa da Ankara'da Can Eroğlu var. Bu tür sorunlarda GF kasadaki mantığa erişmek için sanırım hava akışmetre yada boğaz kelebeğinin o kısımlara röle ilavesi yapıyordu. Kendisi ile en azından bir görüşüp fikir alabilirsin diye düşünüyorum.

Üst Alt