Mazda 626 GE (1991-97) Alt Takım Bakım ve Onarımları

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Tekrar merhaba forumdaşlar.
Dün KUzu'ya yapılan bakım ve onarımlar hakkında yazdıklarım bazı nedenlerden dolayı "püf" oldu. :) O yüzden yapılanları tekrar bir başlık altında toplamaya çalışacağım. Şimdiden söyleyeyim de sonra "iyi ki bir bakım yaptırmışsın her yere yazıp duruuun gari sende" falan demeyin lütfen. :D Yüzeysel bir bilgilendirme paylaşımı olduğu için hızlı değineceğim. Sorulara her zaman elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım tabiki de.

Geçen haftalarda Ozan Usta'yla aracı lifte kaldırıp bir alt takım kontrolü yaptık. Bazıları bildiğimiz bazıları da yeni farkettiğimiz değişecek parçalar çıktı. Ben de sağ - sol ayırmadan biraz cömertçe davranıp idarelik parçaları bile değiştirmeye karar verdim. Hayırlısıyla dün sabah aracı teslim ettim. Genel bakıma yaklaşık 3500 km önce girmişti guzucuk, fakat motor yağını 10/60'a çevireceğimizden dolayı tekrar yüzeysel bir bakım daha yapıldı. Radyatör alt hortumu geçenlerde de bahsettiğim üzere kayışa değip aşınmıştı, onu değiştirmiştik, haliyle tekrar antifiriz değişimi yapılmadı. Yapılanlar ve alınan parçaların listesini ve görsellerini paylaşmak istiyorum. Dün de dediğim gibi bu parçalar piyasadaki orijinale en yakın parçalar. Fiyatları sizi korkutmasın, belki internette daha ucuza alınabilir. Ya da daha düşük fiyatlılar seçilirse 3'te 1 oranında ekonomi sağlanabilir. Benim ustam kıytırık markaları "öpseler takmam" dediği için onun istediklerini alıyorum. 10/60 yağı bile zor ikna ettim, neredeyse kavga edecektik. :D Parça ve fiyat konusunda yorumlara ve önerilere açığım. ;)

Alınan parçalar ve fiyatları:

L - R ön yağlı ön amortisör KYB marka | 190 x 2
L - R ön askı rotu (z rot) 555 marka | 50 x 2
L - R arka askı rotu 555 marka | 50 x 2
L - R aks körüğü NKN marka | 25 x 2
Ön - arka bara lastikleri | Bursa malı 10 x 4 :)
L dış aks URW marka | 170 x 1
Yağ filtresi NF marka | 10 x 1
Hava filtresi yağlı Blue Print marka | 15 x 1
Amortisör toz körüğü | Ford 10 x 2
Amortisör darbe takozu | Ford 15 x 2
10/60 4 litre %100 sentetik Motul motor yağı | 105 (kampanyasız 130)

İşçilik | Yine paha biçilemez :cool:

IMG_1816.JPG

Öncelikle Usta aracı kaldırıp tekerlekleri söktükten sonra motor ve şanzıman yağı boşaltıldı.
IMG_1818.JPG

Akslar milleriyle birlikte masaya yatırıldı. Sağ ve sol iç aksların içleri açılarak eski yağları temizlenerek, yeni yağ ve körükleri takıldı. Sağ dış aksın yağı ve körüğü değişti. Sol dış aks komple değişti.
IMG_1819.JPG

IMG_1820.JPG

Sol amortisör artık işlevini hiç yerine getirmiyordu. Özellikle kasislerden geçerken araç havalanıp tekrar yere oturuyordu. O yüzden sol - sağ ikisi de KYB marka ile değiştirdim. Aslında Tokico vardı aklımda ama bulmak zor ve pahalı. Bir de satılan yerlerde çok fazla beklediği için ustanın dediğine göre yağ tek bir yere birikiyor ve kısa bir süre sonra kilitlenme riski doğuyormuş. Biraz da bu yüzden almadım. Ama arka amortisörlerin orijinal olduğunu görünce keşke Tokico alsaydım dedim. :confused:

Bunlar guzunun üstünde bulunan Tociko marka arka amortisörler:
IMG_1831.JPG

Bu guzunun üzerinden çıkan KYB marka ön amortisörler:
IMG_1821.JPG

Bu da yeni takılan ön amortisörler:
IMG_1823.JPG

Sonra arka tarafa geçilip askı rotları değişti. Sağ arkadan çukurlarda gıcırtı geliyordu bara lastikleri de değişti.
IMG_1834.JPG

Ön taraftaki askı rotunun sadece sol tarafı değişti. Yarın inşallah parçacı temin edip sağ tarafını da değiştireceğiz.
IMG_1828.JPG

Salıncaklar, fişekler, rotiller vs. kontrol edildi. Hazır kaldırmışken vites topuzunun viteste oynaması sorununun çözümü için vites kol burcu değiştirildi.
Bu parça piyasada yok sanırım, Ustanın elindeki stoklardan takıldı. Eğer bulursanız hemen temin edin, bir köşede bulunsun; zaten ucuz bir parça.
IMG_1827.JPG

Şanzıman yağı tekrar konuldu (değiştirmedim çünkü hala kırmızı renkteydi). Yağ filtresi değişti ve fren ayarları da yapılarak motor kısmına geçildi. İnternetten bir kaç hafta önce aldığım Motul 10/60 yağ koyuldu.
IMG_1835.JPG

Hava filtresi yeni olmasına rağmen tekrar değiştirildi.
IMG_1836.JPG

Bujiler kontrol edilirken bir tanesine hafif yağ bulaştığını gördük. Üst kapak conta epey bir zaman önce değişmişti. O sırada Japon marka olmadığı için ucuz yollusu takılmıştı. Japon marka ile tekrar değiştirildi. Bunun yanında diğer ayarlar ve kontroller de yapıldı. Sonra araç rot-balansçı tarafından götürülüp, ayar çekilerek geri getirildi. Yarın sağ askı rotu da değişecek ve arızalı bir parça kalmayacak alt takımla ilgili inşallah. Yine dün de bahsettiğim gibi arayıp da bulamadığınız parçayı temin konusunda yardımcı olabilirim. İzmir bu konuda daha şanslı sanırım diğer çoğu illere göre.

Hepinize kazasız günler. ;)

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Maşallah abi her şey gönlünce olmuş içine sinmiş ustanın kıymetini bil :) Fiyatlar gayet normal. Artık daha bir keyifle binersin KUzu'ya :) Tokico daha iyi bir amortisör ama fiyatı 250 civarı idi sanırım. KYB de japon sıkıntı olmaz ;)
Önceki açtığın konuda yaşanan aksilik adına şahsım adına tekrar özür dilerim.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Ayrıntılı ve güzel bir anlatım olmuş. Ya " Mazda Garaj Dergisi " yapsak ya her ay bir kuzucuk misafirimiz olur.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Maşallah çok güzel bakım olmuş. O aldığınız yedek parçalar orjinal kadar sağlamdır ve kalitelidir. Çok uzunca bir süre sıkıntı çıkarmaz artık. Yağ da son derece güzel.

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
2 adet tabla
2 adet rot mili
2 adet rot başı
2 adet z rotu
Toplam 360 tl+işcilik 160 tl=520 tl

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Uzun yol öncesi Cemşid'in son bakımını da dün yaptık. Çok bir şey değil tabi sadece balans ayarına girdi. :p

IMG-0036.JPG

Lastikleri ilk değiştirdiğimde başka yere taktırmıştım. Araçta şeritten çıkma problemi başladı. Bir kaç denemeden sonra düzelttik (X yerde). Sonrasında ön helezonları değiştirince haliyle bizim rot ayarlarımız yine bozuldu. Bunun için de başka bir yerde (Y yerdde) ayar çekildi ama yine tutmadı. Direksiyon tam 180 derece durmadı, yine araç sağa kaymaya başladı. Bu çok küçük bir problem gibi görülse de benim gibi takıntılar için o direksiyon yere paralel duracak abijim. :p
Neyse, sonrasında bu yeri buldum 2. Sanayi 302. sokakta Güneş Oto Lastik. Problemimi çözmeleri ve müşteriyle yakından ilgilenmeleri de işin esası tabi de adamların tekniği, teknoloiji kullanmaları, dükkanın temizliği de ayrıca taktir edilesi... ;) Bunu ilk yaptırdığımda direk buraya yazmak istemedim bir kereyle tavsiyede bulunulmaz düşüncesiyle. Sonrasında çevremizdeki arkaşadaşlarımız da memnun kaldılar. :harika:
Dün yine 110-120 sonrasında direksiyonda hissettiğim titreşim için buraya gittim (burada balans ayarı yapılmamıştı ilkin) ve yine tak diye sorunu çözdüler. Karadüzen çalışmamaları da işin güzel tarafı dediğim gibi. Bijonları bile tork anahtarıyla sıkıştırıyorlar, başkaları gibi levyenin üstünde zıplamıyor adam! :p O yüzden şimdilik özellikle bizim gibi obsesifler için tavsiye olunur diyor, hepinize kazasız belasız 200'ler diliyorum; konuyu da böylecene hortlatıyorum. :p

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Şimdiye kadar en memnun kaldığım rot-balansçı, Tosun Usta'nın çalıştığı yer yerine size Güneş'i ısrarla tavsiye etmemin sebebi buydu. ;) Harika direksiyon ortalaması, gram savrulma veya titreşim olmaması ve işlerini çok düzgünce yapmaları herşey on numara bir yer.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdiye kadar en memnun kaldığım rot-balansçı, Tosun Usta'nın çalıştığı yer yerine size Güneş'i ısrarla tavsiye etmemin sebebi buydu. ;) Harika direksiyon ortalaması, gram savrulma veya titreşim olmaması ve işlerini çok düzgünce yapmaları herşey on numara bir yer.

Usta tavsiyeleri bölümüne Güneş Oto Lastik eklenmiştir.

Üst Alt