Mazda 626 (GD - GE - GF - GW) Jant Lastik Seçimi, Tavsiyeler Ortak Konu

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Geçmiş olsun, hayırlı olsun güle güle kullan.

Mustafakanar

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Petrol Mavi - Sedan
Çok geçmiş olsun. :(
Eyvallah sagolasinn ustad

Geçmiş olsun Mustafa, senin jantlar benim arabaninkinden daha güzel olmuş

Geçmiş olsun Mustafa

ölçü farkından bu fark. :) güle güle kullanın, geçmiş olsun Mustafa.

Geçmiş olsun, hayırlı olsun güle güle kullan.

Geçmiş olsun Mustafa..

Gecmis olsun dilekleriniz icin tesekkur ederim bir aylik zorunlu yatis esnasinda uzun ve zorlu aramalar sonucunda buldum bu jantlari bende cok sevdim hepinize tekrar tekrar cok tesekkur ederim allah razi olsun

Moderatörün son düzenlenenleri:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Horttttt! :D
Hayatımdaki en büyük yanlışlardan biri "üniversite okumak" diğeri de "Petlas marka lastik almak" oldu. :p Lanet olasıcanıın mükemmel (!) değerleri aha da bu:

IMG_0535.JPG

Hiç iyi bir yanı yok mu bu lastiğin derseniz var tabi: Yaklaşık 23 bin km oldu hala dişleri sapasağlam. :p O kadar sert lastik yapmışlar ki amcamlar eskimiyor da... Savrulma, atma falan yapmadı şimdiye kadar, her ne kadar süspansiyon sistemim mükemmel olsa da (çok mütevaziyim, biliyorum) :D lastiğin de hakkını yememek lazım. Yağmurlu havalarda performansı da vasat derecede denilebilir. Ama o uğultu, o yol sesi yok mu, ömrümü yedi vallahi. :acpsnr:

Sırf orijinal ölçü olan 195/65R14 ebatını bozmamak için zamanında yaptığım hataya 2 yılı aşkın bir süre tahammül ettikten sonra şu sıralar da hazır kış lastikleri ön planda iken güzel bir yaz lastiği almayı düşünüyorum kısacası. Önceliğim kesinlikle ve kesinlikle "sessizlik" ... Orijinal ölçüden de vazgeçtim ve en yakın ölçü olan 185/70R14 ölçülerindeki yazlık lastiklerde kayda değer şeyler yok, olanlar da abartılmış derecede pahalı veya desibelleri yüksek. 14 inç'lerde taban genişliğini 205 olarak üretilen bir lastik olmadığından dolayı da ikinci en yakın ölçü olarak 185/65R14 bir lastik alacağım.

Sessizlik konusu AB etiket değerlerinde bir şekilde işleniyor fakat "yumuşaklık" konusunda sizden yardım almak istedim. Dayanıklılık çok önemli değil, iki sene kullansam yeterlidir. Şimdilik tüm değerlerin aynı lastik üzerinde en yüksek olduğu alternatifler ve özellikleri şunlar:

Bridgestone | EP150 | 185/70/14 88T | Verimlilik: B | Islak Zemin: C | Gürültü: 67
Nokian | iLine | 185/65/14 86T | Verimlilik: C | Islak Zemin: C | Gürültü: 67
Yokohama | Bluearth ES32 | 185/65/14 86T | Verimlilik: C | Islak Zemin: C | Gürültü: 68
Goodyear | Efficientgrip Compact | 185/65/14 86T | Verimlilik: C | Islak Zemin: B | Gürültü: 68
Pirelli | P1 Cinturato Verde | 185/65/14 86T | Verimlilik: C | Islak Zemin: B | Gürültü: 69

Yorumlarınızı ve varsa bunların haricinde sessiz ve yumuşak lastik tecrübelerinizi bekliyorum. ;)

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Ben good year derim. Ancak 185 70 14 ölçüsüne bakmak gerekmez mi?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Hankook | Kinergy eco K425 | 185/65/R14 | Verimlilik: C Islak Zemin: B Gürültü: 69

Fakat Hankook’ların hamuru çok yumuşak değil diye duymuştum. Lassa ve Falken’in bu ölçüdeki değerleri bu örnektekiler kadar iyi değil.

Ahmet Abi aslında dediğin doğru fakat yanağı 70 ölçüsünde sadece ilk sıradaki Bridgstone’un işe yarar verileri var.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
67 db iyi ama 68.db de iyi bence. Dikkat ettiysen michelin energy saver de 68 db. Bu ses olayı seni çok rahatsız etmiş belli.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
67 db iyi ama 68.db de iyi bence. Dikkat ettiysen michelin energy saver de 68 db. Bu ses olayı seni çok rahatsız etmiş belli.

Michelin çok pahalı tanesi yaklaşık 300 liraya geliyor. O yüzden listeye eklemedim bile.

Bu benim de dikkatimi çekmişti bu lastik ama birincisi güncel olarak şuan satışı şuan yok gibi. İkincisi de bu dört mevsim lastiğe gerek duyar mıyım ki?

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Michelin çok pahalı tanesi yaklaşık 300 liraya geliyor. O yüzden listeye eklemedim bile.

Bu benim de dikkatimi çekmişti bu lastik ama birincisi güncel olarak şuan satışı şuan yok gibi. İkincisi de bu dört mevsim lastiğe gerek duyar mıyım ki?

Michelini önermek amacıyla değil en sessiz lastiklerden biri olarak bilinen bu markanın da db değerlerini dikkate alarak diğer markaları ona göre değerlendir diye yazdım. 68 ses açısından fena değil diye düşündüm.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Continental tavsiye ederim fp olarak en beğendiğim marka , bridgestone tavsiye etmem petlas gibi sert ve sesi çok . Almışken 4 mevsim lastikler daha mantıklı gibi geliyor

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Continental tavsiye ederim fp olarak en beğendiğim marka , bridgestone tavsiye etmem petlas gibi sert ve sesi çok . Almışken 4 mevsim lastikler daha mantıklı gibi geliyor

Bridgestone'u fiyatından dolayı eledim şimdilik. Continental'in de istediğim verilerde bir lastiği yok maalesef. 70db'lerde geziniyor hepsi ve diğerlerine göre pahalı. Şimdilik Nokian ve Yokohama üzerinde çalışıyorum... ;)

Dört mevsim lastikler güvenlik ve konfor anlamında kuru zeminde yaz lastiği kadar başarılı olmuyormuş ne yazık ki?

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Yokohama ES32 takmıştım. Aşağıda etiketi mevcut. 230 tl gibi bir fiyatı vardır. Yol tutuş ve sessizlik olarak kaydadeğer bir lastik olduğunu düşünüyorum. Bir gün buluşursak denediğinde daha sağlıklı yorumlar yapılabilir. Aşağıda bir kaç markanın bildiğim fiyatlarını verdim. Michelin bütçesi ağır geldiği için Yokohamayı seçtim. Fiyat performans anlamında gayet başarılı buluyorum.

IMG-20171204-WA0017.jpg

Michelin Energy Saver 300tl (fazlasıyla tatminkar)

Hankook Eco 220 tl
Falken ZE914 180tl civarı (sert ve gürültülü olduğunu düşünüyorum. Önceki aracımda vardı)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Lastik seçimindeki dengeler değişiyor ve son düzlüğe şu iki lastik ile giriyoruz. :p

Nokian | iLine | 185/65/14 86T | Verimlilik: C | Islak Zemin: C | Gürültü: 67
Güncel fiyat: 193 TL

nok.jpg

Goodyear | Efficientgrip Compact | 185/65/14 86T | Verimlilik: C | Islak Zemin: B | Gürültü: 68
Güncel fiyat: 215 TL

goo.jpg

Üst Alt