Mazda 626 GD (1987-91) Yakıt Tüketimi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu modelin yakıt tüketim değerlerini bu konu altında paylaşabiliriz.

Dexter

Sessiz
Araç Markası
Subaru Forester XT 04
Araç Renk ve Tip
Suv Siyah
Merhaba Arkadaşlar
aracıma biraz bakım yapayım dedim performans düşüklüğü sezmiştim.

Yaptığım işlemler (fotolarıda ve markaları aldığım yeri ekleyeceğim)

yeni bujiler 45 lira (kendim taktım)
yeni buji kabloları 120 lira (kendim taktım)
yeni distribütör kapağı 130 lira (kendim taktım)
yeni ateşleme bobini 160 lira (kendim taktım)
yeni triger ve v kayışı 120 lira
hava ve benzin filtreleri 45 lira (kendim taktım)
karbüratör kısmen balata spreyi ile içten dıştan temizlendi
dıştan aksamlar yağlayıcı ile yağlandı
10-40 yağ var ama 15-40 aldım denemek için ama henüz koyamadım.

bu işlemleri yapmadan önce benim aracım malum sadece benzinli 100km seri kullanımda 50 liraya kadar yakıyordu

bu işlemleri yaptım depoyu fulledim 250 lira ya doldu (boştu)
106km yol yaptım (kasımpaşa avcılar beykent arası) max 90 la gittim 5. vites
hiç devir uzatmadım vites bekletmedim aslında herhalde kurallara uygun ve olması gereken bu =)
sonra tekrar aynı yerden benzin aldım fullettim 32 liraya doldu tekrar depo.

30 kuruş benzinde yakıt yaktı! ve aracın performansındada acayip güzel bir artış var dyno teste boş bir zamanda sokmayı düşünüyorum.

şayet vites uzatır devirli seri gidersem gene 40-45 kuruş gibi yaktığını sanıyorum yarım depoyla 300km gördü çünkü. sizlerde bu bakımları yapan oldumu veya 80 - 90 la sürekli kullanan varmı
yakıt sarfiyatı nedir ?

ve sabahları tek marşla alıyor artık tık sektirme yok aklımdan birde benzin pompasını değiştirmek geliyor aklıma ama artısı olurmu bilmem

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yarasın ağız tadıyla bin. Aracında benzin pompası yok diye biliyorum? Mekanik benzin otomatiği olmalı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güle güle kullanmak nasip olsun, kazasız günler...

Yukarıdan aşağıya okuyup gelirken sıra Triger değişimine gelince (kendim taktım) cümlesini aradı gözlerim... :p

Şaka bir yana; yakıt değerlerin harika olmuş... Benzinde ve karbüratörlü bir motorda bu değer "nazarlık" bence.

Sağlıcakla.

Dexter

Sessiz
Araç Markası
Subaru Forester XT 04
Araç Renk ve Tip
Suv Siyah
Güle güle kullanmak nasip olsun, kazasız günler...

Yukarıdan aşağıya okuyup gelirken sıra Triger değişimine gelince (kendim taktım) cümlesini aradı gözlerim... :p

Şaka bir yana; yakıt değerlerin harika olmuş... Benzinde ve karbüratörlü bir motorda bu değer "nazarlık" bence.

Sağlıcakla.
bende isterdim öyle yazmak ama her işinde bir ustası var =) teşekkür ederim

Yarasın ağız tadıyla bin. Aracında benzin pompası yok diye biliyorum? Mekanik benzin otomatiği olmalı.

bende aslında orda takıldım benzin pompasımı otomatiğimi var.
aslında değiştirme isteğim ilk marş basarken cigleyi cekmedende rahat çalışsın diye

yanlış bilmiyorsam benzin pompası kontağı ilk açtığımızda biraz benzin atarak motora daha rahat çalışmasını sağlıyormuş bende artık benimki yaşlanmış olabilir yada filtresi kirlenmiş olabilir diye düşündüğüm için değiştirmek geldi aklıma. benzin otomağide aynı işlevdemi değiştirmenin manası varmı ?

Hayırlı olsun, güle güle kullan
teşekkür ederim

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Enjeksiyonlu araçlarda yakıt pompaları depoda olur ve elektrikle çalışır. Karbüratörlü araçlarda ise pompa motorda olur ve motorun dönme enerjisi ile yakıt yollar. Yani kontak açtığınızda önceden yakıt yollamaz. Ama filtre önemli istenilenden daha yavaş süzüyor olabilir. Değiştirin bence.

Dexter

Sessiz
Araç Markası
Subaru Forester XT 04
Araç Renk ve Tip
Suv Siyah
Enjeksiyonlu araçlarda yakıt pompaları depoda olur ve elektrikle çalışır. Karbüratörlü araçlarda ise pompa motorda olur ve motorun dönme enerjisi ile yakıt yollar. Yani kontak açtığınızda önceden yakıt yollamaz. Ama filtre önemli istenilenden daha yavaş süzüyor olabilir. Değiştirin bence.
forum olayını valla bundan seviyorum =)
önce bilgiler için teşekkür ederim. filtre deponun içindekimi yoksa motorun yanındaki küçük olanmı ? küçük olan yeni değişti zaten.
birde bu motorda olan pompa karbüratörün altında olanmı ? ve değiştirmekde fayda varmıdır orj duruyor üstünde araçta bir sıkıntı sezmedim benzin gelişi ile ilgili ama artık 25 yaşında parça 168000 km gördü değiştirsek bir randıman alırmıyım. masraf çok önemli değil o beni güvenle taşısın ben ona bakayım varsın

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Motordaki tam yerini unuttum motora yapışıktı ama ne tarafındaydı bilmiyorum. Bakım eskime falan filan çok olmaz zaten bozuluyor onlar. Bozulunca değişiyor. Erken değişimin bir faydası olacağını düşünmüyorum. Filtre motorda ufak bişey.

Dexter

Sessiz
Araç Markası
Subaru Forester XT 04
Araç Renk ve Tip
Suv Siyah
Motordaki tam yerini unuttum motora yapışıktı ama ne tarafındaydı bilmiyorum. Bakım eskime falan filan çok olmaz zaten bozuluyor onlar. Bozulunca değişiyor. Erken değişimin bir faydası olacağını düşünmüyorum. Filtre motorda ufak bişey.
hmm anladım ellemenin çok bir manası yok o zaman şuan teşekkür ederim

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Trafik bildiğimiz İstanbul trafiği ise, motor karbüratörlü ise ki muhtemelen öyle, yakıt da lpg ve mevsim kışa döndüyse ben normal derim...
Fazla abi 1.6 demiş, aynı şeyleri hadi belki olabilir 2.0 için diye düşündüm ben de ama 1.6 için fazla diye düşünüyorum

Araç Markası
1991 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Krem Rengi - Sedan
Trafik bildiğimiz İstanbul trafiği ise, motor karbüratörlü ise ki muhtemelen öyle, yakıt da lpg ve mevsim kışa döndüyse ben normal derim...

Trafik istanbul ( Çoğunlukla D-100 trafiği ). Araç FE motor diye biliyorum yani karbüratörlü. Fakat mevsim kısmını anlayamadım, klima veya kaloriferi hiç çalıştırmadım.

Bir de 2.0 motor olsaydı daha az yakacağını söyleyen arkadaşlar var. Bu doğru mu hocam ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Trafik istanbul ( Çoğunlukla D-100 trafiği ). Araç FE motor diye biliyorum yani karbüratörlü. Fakat mevsim kısmını anlayamadım, klima veya kaloriferi hiç çalıştırmadım.

Bir de 2.0 motor olsaydı daha az yakacağını söyleyen arkadaşlar var. Bu doğru mu hocam ?
Kış aylarında lpg daha fazla sarf olur... Şehir içinde enjeksiyonlu 2.0 motor olsa seninle aynı değerleri yakardı, 2.0 karbüratörlü olsa, senden fazla yakardı... Şehir dışında ise tam tersi olur...

Fazla abi 1.6 demiş, aynı şeyleri hadi belki olabilir 2.0 için diye düşündüm ben de ama 1.6 için fazla diye düşünüyorum

1,6 ama karbüratörlü, şehir İstanbul ve mevsim sonbahar. Kışın bu değer biraz daha artabilir...

Hemen hemen aynı şeyleri yaşadığım ve araştırdığım için yazıyorum... Şehir içinden kasıt İstanbul trafiği ise rahatlıkla 15 litre lpg'yi görür araçlar... Emin olmak isteniyorsa, öncelikle lpg ayarı yaptırıp sonrasında avans ayarına baktırılabilir...

Elimden iş gelir diyorsanız buyrun;

Karbüratörlü Araçlarda Lpg Ayarı Nasıl Yapılır?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

2.0 uzun yol olarak adlandırabileceğimiz akıcı yolda daha az yakacağı doğrudur diyebilirim, en azından daha fazla yakmazdı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Üst Alt