Mazda 6 & Honda Accord Kıyaslaması

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Aslında bu konu için yaklaşık iki word sayfası doldurmuştum, baktım fazla kalabalık olacak akıllar karışacak dedim ki en iyisi özet geçmek :) Çünkü her iki araçta gerçekten hem tasarım, hem donanım olarak yaşıtlarından gerçekten çok üstün.
Accorda ezelden beri hep sempatim oldu. Benim 2. ailemizin ise 5. Accorduydu Kral, Mazda ise çocukluğumda apayrı bir yer kaplar. İlkokul son veya ortaokul başlarında her akşam üstü fırına ekmek almaya giderdim ve Çengelköy'de bulunan bayiinin önünde durup uzun uzun 323F'yi ve sedanı dakikalarca izlerdim... O bayii önce eczane şimdi de cafe olmuş. Ufak bir yerdi, içeride en fazla 3 araç olurdu hep. 6 ise benim için bambaşka bir dünyaydı, Mazda ile yeniden tanışmamdı diyebiliriz ve yaklaşık 8 senedir 6 sahibi olma hayalim vardı :)

Bu konuda Accord için A Mazda 6 için 6 simgelerini kullanacağım bilginiz olsun.

İki araçta 2002 yılı sonlarında 2003 model olarak satışa çıktı. Burada A'ya ufak bir haksızlık edeceğiz, çünkü A makyajsız, 6 makyajlı kasa. Bu iki aracın makyajı bile aynı yıl yapılmış :)

Tasarım;
Tasarım olayına girmek pek istemiyordum, çünkü tasarım konusu herkes için farklıdır. Ben A ve 6'yı bu konuda pek ayırt edemiyorum. Çizgileri çok farklı ama şu daha güzel diyemiyorum. A çok sportif çok haşin duruyor, 6 ise çok klas ve oturaklı. Ama bir araç tasarlayacak olsam ön kısmı A, arka kısmı 6 gibi olurdu :)

Donanım;
Donanım konusunda 6 önde, ama bunda makyajlı olmasının da artıları var. Mesela A da olmayan, far sensörü, yol bilgisayarı, tam kapanan kalorifer petekleri, fark yükseklik ayarı, hafızalı koltuklar vs. var. A da far yüksekliği otomatik ve bazı zamanlar yetersiz gelebiliyor, en azından manuel olsa kendimize göre ayarlayabilirdik. Bunlara ilave olarak 6'da kumandadan tüm camları açma kapama var, A'da ise 6'da olmayan kumandadan bagaj açma olayı var. Bunlar basit şeyler ama işte her biri donanım.
6'nın içi A'ya göre çok daha şık ve modern ama A'nın bej rengi döşemeleri size resmen lüksü ve çok kaliteli bir araç olduğunu hissettiriyor. Ama bunu sağlayan sadece döşeme rengi, mesela konsol kalitesi 6'da fersah fersah daha iyi, A'nın sıradan bir plastik...

Güvenlik;
Kağıt üstünde baktığımızda 6 daha güvenli bir araç, ama A insana daha çok güven veriyor. Yani kendinizi daha güvende, daha oturaklı bir araçta hissediyorsunuz. Allaha şükür ikisiyle de tehlike atlatmadım, ama A kullanıcıları genelde frenlerden şikayetçi. Frenler aracın ağırlığına göre, gücüne göre biraz zayıf kalıyor, hatta fren sistemini modifiye edenler bile var. Ama buna rağmen şoför koltuğunda otururken güven hissini size veriyor.

Performans;

A 190 beygir, 6 147 beygir. A 2400 cc, 6 2000 cc
6 anlatılanlar kadar kötü bir performansa sahip değil, ama bir A hiç değil :D 6'nın ilk kalkışı A'dan biraz daha iyi belli bir ivmeye kadar da hızlanması fena değil, ama 100'den sonra yukarılara çok yavaş çıkıyor. A 100'den 180 lere kadar 0-100 gibi çıkıyor. İki araç arasında 43 beygir ve 400 cc fark var. Ama A'nın motoru tamamen performans odaklı üretilmiş bir motor ve bu motorun hakkını da fazlasıyla veriyor. 6 aşırı hantal gitmiyor filan deniyor ama o kadar da kötü değil. Sıradan otomatik vitesli atmosferik bir araç nasılsa 6'da işte öyle. Ama A ile rampa çıkmayı çok özleyeceğim :) Yol tutuşu olarak ikisi de beni zorlamadı, bu konuda net bir şey söyleyemem.

Yakıt;
6'nın yol bilgisayarı verilerine göre baktığımda ikisi hemen hemen aynı tüketiyor. Aslında A'ya LPG takıp bir süre daha binebilirdim ama hem ustalara güvenemedim, hem de kısa süre içerisinde 3000 TL'yi amorti etme şansım pek olmazdı. 6 şu an istanbul içi 12 litre civarı tüketiyor. Bu yol bilgisayarı verisi, LPG hesaplaması henüz yapmadım.

Yedek Parça;
Mazdanın parçası pahalı yeaaa diyenler gelsin burayı okusun. A'nın iki far arasındaki panjuru nikelajsız 850 lira, nikelajı 300 lira civarı. Elektrikli aynası 115 lira, farları 900 lira civarı. Kaporta aksamının bir çoğu yurt dışından siparişle geliyor, ama 6'ya göre çıkma parça şansı çok daha fazla, çünkü bu araçları pert eden o kadar çok apaçi var ki... Bakım fiyatlarına vs. bu konulara girmiyorum, dışarıda özel serviste ikiside aynı paraya çıkar, ama genel bir kanı var Honda parçası ucuz olur diye ama külliyen yalan. Parçaları da aksesuarları da pahalı. Mesela 6'nın serviste halı paspası 70 lira, A'nın ise 156 lira :)

Son söz; Zamanında anama demiştim; ben bu aracı (accord) alarak çıtayı çok yükseğe çıkardım, bundan sonra kolay kolay başka bir araç beni kesmez... Ama performans hariç hiç bir konuda eksikliğini hissetmiyorum. Bir de apaçi damgası yeme durumu var, sağda solda bazen millet ters ters bakıyordu :D :D Ters ters bakanlar kadar arka tarafta çift eksoz var mı diye bakanlar da fazlacaydı :)

İleride tekrar Accord sahibi olacağım ama bu sefer 2.4 değil 2.0 olacak, 2009 sonrası beyaz renk düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
6 Üstü toplayınca her daim bir A dan daha fazlası eder bence... :) Emeklerine sağlık Murat... Yazı sonunda keyif alayım derken, aklıma ilk gelenler; Nikon mu? Canon mu? Mercedes mi? Bmw mi? çıkmazları oldu ne hikmetse... :p

Benim için felsefe olarak, A hiç bir şekilde M ve S nin yanına yaklaşamaz, daha sonra ise Sz, Ty ve Mt gelir.

Not; Ben de gereksiz yere; M'yi Mazda, S'yi Subaru, Sz Suzuki, Ty Toyota, Mt Mitsubishi olarak kodlamak istedim. :)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Değerlendirmeler için teşekkürler Murat :)
A nın 2.4 ü değilde 2.0 ı ile aynı performanstadır 6, deviri istenen seviyede tutarsan bence oldukça keyifli bir performansı var.
Kullandıkça seveceğin ve her seferinde aynı tatları yaşatacak bir guzu 6.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ne zamandır bekliyordum bir 6 kıyaslaması. Teşekkürler. :D İlerleyen zamanda detaylı 6 incelemesi çok çok güzel olur. :D

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
İki araç arasında seçim yapma durumu olsa seçim yapmak zor olsa gerek. İki aracın kendine göre üstünlükleri var.

Ama ben tercihimi 2.4 A'dan yana kullanırdım sanırım :) daha heybetli olmasından dolayı ve Murat abinin dediği gibi döşemeleri harika görünüyor

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Eline saglik hocam. Guzel ve objektif bir karsilastirma olmuş. Performans konusunda manuel vitesin bir artisi daha olur. Galiba manuel 6 olarak hayallerimi revize etmeliyim.

ahmetdag

Katılımcı
Ellerine sağlık abi bende honda düşündüm ama mazda daha ağır basıyor hele bu yazıyı okuyunca kesinlikle mazda

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ahmetdag

Katılımcı
08b7e492983e24de75f050bc7bb147df.jpg

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Anlatılanları Mecideyeköy de simit sarayında çay eşliğinde dinledim :) Accordun bu kasası da benim hoşuma gidiyordu ama taki M6 ile tanışana kadar. Donanımsal olarak bazı ayrıntılar eksik olmasa ömürlük binilecek araç bence. Tabi spoiler ve marşpiyel takılacak...

yucelcayir

Katılımcı
Araç Markası
2001-Premacy
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Tam da bugun accord la mazda 6 arasinda kiyaslama yaparmisin diyecektim bu yazini gordum daha once denk gelmemisim yazina. Bende suan mazda 3 var ama iki sene once accord vardi. 2.0 olan motordan 2008 modeldi. Arabadan cok memnundum ama vergisi beni uzuyordu. Aslinda vergi cok fazla olmayacak bende 2.0 cc 2009 sonrasi beyaz cok guzel bir secenek olur. Mazdayla tanistiktan sonra accordu cok fazla aramadim. Suan mazda 3 var ama benimde icimde ilerde mazda 6 hayali vr.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tam da bugun accord la mazda 6 arasinda kiyaslama yaparmisin diyecektim bu yazini gordum daha once denk gelmemisim yazina. Bende suan mazda 3 var ama iki sene once accord vardi. 2.0 olan motordan 2008 modeldi. Arabadan cok memnundum ama vergisi beni uzuyordu. Aslinda vergi cok fazla olmayacak bende 2.0 cc 2009 sonrasi beyaz cok guzel bir secenek olur. Mazdayla tanistiktan sonra accordu cok fazla aramadim. Suan mazda 3 var ama benimde icimde ilerde mazda 6 hayali vr.

Accord farklı bir dünya, başlı başına fenomen :)

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Elinize sağlık güzel bir karşılaştırma olmuş.Uzun süredir aklımda olan bir araçtı A...yakından deneme fırsatım olmadı ama bana iç yapısı biraz dar geldi sanki,bide çoğunun koltukları,direksiyonu deforme duruyor,belki malzeme kalitesi belkide kullanım tarzındandır.Bu segmentte illa otomatik vites isteyen kullanıcı için bence 6 ve A dan başka seçenek yok gibi.VW nin dsg ile ilgili sıkıntıları,yine mondeonun latitude nin heran bozulacak hissi veren şanzumanı,insignia nın lpg uyumsuzluğu seçenekleri iyice daraltıyor.C5 ve 508 i saymıyorum bile :ckkmk:

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bizimkiler atenzaya fazlasıyla alıştı, herkes sevdi. Kralın gidişine çok karşı çıkmışlardı ama alıştılar atenzaya :)

Ama kralın muhabbeti hala geçiyor sürekli :)

Geçen gün karşıya gidiyoruz fazla hızlanamadım, o ara annem dedi ki öbürü olsaydı şimdi dönüyorduk :koptum::koptum::D
O kadar farkediyor mu @Murat ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bizimkiler atenzaya fazlasıyla alıştı, herkes sevdi. Kralın gidişine çok karşı çıkmışlardı ama alıştılar atenzaya :)

Ama kralın muhabbeti hala geçiyor sürekli :)

Geçen gün karşıya gidiyoruz fazla hızlanamadım, o ara annem dedi ki öbürü olsaydı şimdi dönüyorduk :koptum::koptum::D
Teyzem gidilecek yeri sevmiyor anlaşılan, kısa kalmayı planlamış... :D :D

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
O kadar farkediyor mu @Murat ?

Aslında atenza kısa hızlanmalarda accorddan çok daha iyi. Mesela 0-50 arası ok gibi. Ama özellikle 90'dan sonraki devirlenmesi çok ağır. Accord tam tersi kalkış ağır ama onda sonrası aşırı iyiydi. Uzun yolda accordla 140-150 den aşağı inmezdi hızım, atenzanın kadranda bir kere 160 gördüm o kadar :)

Ama yavaş olması daha iyi, accord kanıma girip yoldan çıkarıyordu beni :D önüme gelene ayar veriyordum :D

Gkm34

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri
Merhaba. Yazılanları üstün körü okudum. Bende kendi fikrimi belirtmek istedim. Accord bence bı gömlek daha üstün. Örnek vermek gerekirse deri döşemesi Mazda 6 nispeten daha kaliteli ses sistemi yine aynı. Elektrikli koltuk Accord iki koltukta var Mazda 6 da sürücü koltuğunda. Mazda 6 Multi medya almak istiyorsunuz yapamıyorsunuz. Çünkü yok Türkiye'de yok :) konfor olarak Accord çok iyi diyebilirim. Bu değerlendirmem 2004 Mazda 6 ile 2004 2008 Accord ile yaptım 2008 Accord makyajlı kasa oluyor 2008 sonrası yeni kasa.

Performans olarak ise her türlü Mazda 6 çünkü kalkislari hızlanması Accord göre hızlı ve tatminkar. Accord ise kalkislari hantal bunun sebebi sanırım 1460 kg olması.

Ayrıca ben hasarlı araç alıp satan biriyim ama henüz kâr edemedim :) ama Honda grubunda Accord Civic vs.. sonrooufun kenarlarında göçük yada lokal boya varsa o araç şaseden darbe almıştır. Honda grubunda sanırım şase olayı galiba zayıf. Sanırım maksadı aştım. Herkesin fikrine saygı duyarım umarım kötü yada yanlış birşey yazmamışimdir. Tskler saygılar.

Üst Alt