Mazda 6 GH (2007-13) Otomatik Far Yükseklik Ayarı

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Far yükseklik ayarları otomatik tamam lakin neye göre kendini ayarlıyor anlamadım. Gece en alt seviyeye geliyor bazen, sürat arttıkça görüş zayıflıyor. Kullanım kılavuzu, zenon farlarda yükseklik ayarı otomatiktir yazıyor başka bilgi göremedim. Bunu bizim yapabileceğimiz bir menü neyim yok mudur?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracın yük durumuna göre ayarlama yapıyor olmalı, servise danışmanda fayda var hocam, belirli bir standart belirleniyor olmalı bence.

özer

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 2.3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Far ayar vidası ile ayarlama yapılabilir bunu yaparken araç çalışır durumda olmalı yoksa far ayar motorunun beyni yapılan ayarı hafızaya kaydetmiyor.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çalışma prensibini çözemesem de, az çok istediğim ayara getirdim farları. Hareketsizken yükselen farlar yürürken iniyor görüşü zayıflatıyordu. Zaman buldum ve ayar yaptım kendi çapımda. Farın iç kısmında bir mekanizma var ki çözene kadar ufo görmüş bağrı yanık anadolu çocuğu gibi en az 5 dk. baka kaldım :D İlk defa böyle bir şeyle haşır neşir oluyorum ve hayran kaldım diyebilirim.

İşaretlediğim yeri kalınca bir yıldız tornavidayla çevirerek ayar yapıyorsunuz. Saat yönüne çevirince farın iniyor diye hatırlıyorum ama emin değilim.
20170117_210044a.jpg
20170117_210029a.jpg

İlk hali ve son halini çektim. İlk hali sırasıyla sol, sağ ve ikisi

20170117_202428.jpg
20170117_202439.jpg
20170117_202447.jpg

Ayarladıktan sonraki Hali; sırayla sol, sağ ve ikisi
20170117_212040.jpg
20170117_212047.jpg
20170117_212056.jpg

Bu da hafif tümsek yolda dururken:
20170117_212854.jpg

Sağ ampulu değişmiştik, sol daha kör kalıyor ve keskinlik düşük diğerine göre. O da değişim istiyor. Sağ taraf daha güçlü geldiğinden dolayı, karşıdan geleni rahatsız etmesin diye az aşağıda bıraktım. Sizce ayarımız iyi mi?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bence iyi sayılır hocam, ampul değişikliği de yapılabilir siz daha iyi farkedersiniz güçsüz olduğunu, resimden çok anlayamıyoruz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Karşıdan gelenler selektör yaparsa ayar fazla kaçmış demektir. Şu haliyle deneme yapabilir duruma göre tekrar ayar yapabilirsin hocam. Nasıl olsa öğrendin artık. :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bence iyi sayılır hocam, ampul değişikliği de yapılabilir siz daha iyi farkedersiniz güçsüz olduğunu, resimden çok anlayamıyoruz.
Evef fotoğraflarda pek belli degil ama ampul farkı bariz var. Soldaki orijinal ampül muhtemelen, ilk fırsatta değişiriz insallah.
Karşıdan gelenler selektör yaparsa ayar fazla kaçmış demektir. Şu haliyle deneme yapabilir duruma göre tekrar ayar yapabilirsin hocam. Nasıl olsa öğrendin artık. :)
Abi gözümü alan farlı araçlara kornaya asılarak ve taramalı sellektör yaparak sövüyorum, ayni duruma düşmek istemem. Hak geçmesin. Gıdım gıdım yükselttim ve önümde giden araçlarin dış aynaya gelmemesine dikkat ettim. Diğerini de değişince ustaligimizi (!) konuşturup ayar yaparız kismet olursa :)

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba abiler. Benim sağ ampul bazen yanmiyor du ve ikisinin de parlaklığı düşük tü. Sizin de tavsiyelerinizi alarak 6000 lik ampul ile değiştirdim ikisini de. Ama sağ ampulun hala bazen yanmadigini farkettim. Auto dan çıkarıp kapatıyorum geri açıyorum yanıyor. Sonra rastlantısal olarak sadece sağ taraf yanmiyor?

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Selamlar. Bu otomatik yanan farların hassasiyeti ayarlanabiliyor mu? Güneşin altında bile yanıyor farlar autodayken. Normali böyle mi bunun?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Selamlar. Bu otomatik yanan farların hassasiyeti ayarlanabiliyor mu? Güneşin altında bile yanıyor farlar autodayken. Normali böyle mi bunun?
Nasıl yani, güneş altında yanmaz auoto konumunda. Ben Mazda'nın sensör hassasiyetini çok seviyorum, çok iyi tepki veriyor ve gerektiğinde yanıyor. Güneş altında yanması normal değil.

Üst Alt