Mazda 6 GG (2002-08) Bagaj Lift Arızası Ve Çözümü

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Başlığımıza konu olan aracımız 2006 model Facelift(makyajlı) kasa Sedan Mazda 6. Aracı aldığım ilk günden itibaren bagaj kapama benim için tam bir dert olmuştu. Kısa bir mesafeden bagajı bıraktımı kapak patt diye kapanıp insanın içini acıtıyordu.

Hemen arıza ile ilgili bir araştırma içine girip servise de danıştım. Servisten aldığım cevap "eğer araçta spoiler var ise bagaj kapağının ağırlığı artarak belirli bir süre sonra liftleri bozmuştur" oldu ama benim araca hiç spoiler takılmamıştı! Servis ve internetten bakarak sorunun liftlerde olduğunu anladık ve hemen lift arayışına girdik. Çok önemli bir parça olmaması sebebi ile yan sanayi, muadil ürünlere baktım ve gerek piyasada çok az olması gerekse fiyatının orjinalinden de fazla olması sebebi ile Mazda Kış Servis Kampanyası dahilinde indirimli olarak iki adet lifti 124 TL'ye satın aldım.

Liftlerin etiketinde; Marka Stabilus LIFT-O-MAT, Üretim Yeri Made in Germany, Ürün Cinsi Damper ve GJ6A-56-930G parça kodu yazmakta.

Liftlerin yenisi ile değiştirilmesi yaklaşık 2 dakika sürmektedir. Sadece arızalı liftlerin sökülmesi için bir adet düz tornavidaya ihtiyaç duyulmakta, yeni liftlerin takılması için herhangi bir araç ve gerece ihtiyaç yoktur. Aşağıdaki fotoğraflardan yapılan işlemleri sırasıyla görebilirsiniz.

Bagaj liftleri arızalı olan 2006 model Facelift(makyajlı) kasa Sedan Mazda 6 aracımız

aTcp6V.jpg

Stabilus LIFT-O-MAT GJ6A-56-930G parça kodlu orjinal lift paket halinde

l4w3Mk.jpg

Stabilus LIFT-O-MAT GJ6A-56-930G parça kodlu orjinal lift paketi açılmış halde

pyMaIN.jpg

Stabilus LIFT-O-MAT GJ6A-56-930G parça kodlu orjinal lift paketi açılmış halde

0MMJkA.jpg

Arızalı olan liftler kırmızı ile belirtilmiş 2 noktadan düz tornavida ile sökeceğiz. Bu iki noktada da düz tornavidanın gireceği şekilde yuvaları bulunmaktadır!

bpGumS.jpg

1. noktadaki liftin bağlantı yerinde bulunan esnek metali tornavida ile hafif bagaj içine doğru esneteceğiz ve aynı anda da liftin o bölgesini içe doğru çektiğimizde liftin bağlantı noktasından çıktığını göreceğiz.

EVWhk2.jpg

2. noktadaki liftin bağlantı yerinide yukarıdaki gibi aynı şekilde çıkartıyoruz.

Jp5doC.jpg

Yukarıda anlatılanlar şekilde liftlerimizi sökmüş oluyoruz.

34S6FR.jpg

Son olarak ise yeni liftlerimizi hiçbir araç ve gereç kullanmadan yerlerine takıyoruz. Liftlerin bağlantı yuvalarını bagaj yuvalarına doğru elimizle ittirerek liftleri takıyoruz.

Bu şekilde servis veya hiç kimseye ihtiyaç duymadan liftlerimizi değişmiş olduk.

Artık bagaj kapağımız daha düzgün kapanıp yukarı ise hiç bir güç istemeden kendiliğinden kalkmaktadır. O0

Yeni liftlerin takılmış hali

bpGumS.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun, kazasız günlerde kullanmak nasip olsun...

Paylaşım için teşekkürler.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Harika iş çıkartmışsın, hayırlı olsun, güle güle kullan. Resimlerin kalitesi de meslekten anlaşılıyor, süper.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim, gariban işi fotoğraf konu olunca elimden birşeyler geliyor :) Aslında HD video ile yapacaktım ama işi yapacak arkadaş bulamadım artık fotoğrafla yetinelim 8)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teşekkür ederim, gariban işi fotoğraf konu olunca elimden birşeyler geliyor :) Aslında HD video ile yapacaktım ama işi yapacak arkadaş bulamadım artık fotoğrafla yetinelim 8)
Bende onu diyecektim video isteriz. Neden istediğimi biliyorsun :)

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Lift arizasi derken lifte atf damlattim. Daha yukarida kavriyor. Tak diye dusmuyor artik:)

Faruk yukarıda yazdığını anlamadım. Acaba aynı sorunu sendemi yaşadın ve lifte atf damlatarakmı sorunu giderdin ???

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Maşallah gevurlar ne damper yapmış, adamın kafasına düşecek bagaja engel oluyor :p Hayırlı olsun...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Liftler sağlam olmazsa, doğrudan kafaya dalıyor demek... :D :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ellerine sağlık abi. hayırlı olsun güzel olmuş.
Ben de ufak bir tavsiye hatırlatma yapayım.
Bagaj amortisörleri de zamanla toz toplamaktan açılmıyor vs. o nedenle o bağlantı yuvasına ve amortisörün açıkta kalan parlak kısmına önce wd40 sıkıp temizleyip ardından sıvı gres uygulayarak ömrünün uzamasına ve hatta daha rahat açılmasına yardımcı olabilirsiniz

Üst Alt