Mazda 323 BJ (1999-03) Stop Etme Sorunu

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Selamun aleykum aynı sıkıntı benm aracımdada var supapları ölçtüler çok sıkı 15 ve 10 zor giriyo benim aklımı karıştıran silindir kapağı açılacak başka türlü olmaz denilmesi arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.Silindir kapağı açılmadan subap ayarı olmaz mı

Kapak açılmadan ayar olmaz tabiki. Benim anlamadığım ölçümü nasıl yaptırdınız.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Evet sentil kalınlığından bahsediyorum üstreki kapağı açtı ölçtü aralıkları 10 15 sentil zor giriyodu hatta bazılarına girmıyodu

Ekmegi ekmekciye ver çayını kahveni ic seyret

1 lirada fazla ver ata sözü

1.5 Zl motor sübop ayarları 15 filerin altına düserse ne olur

Soguk ken jiklete tekleme
Yüksek devirde güç kaybı
Fazla yakıt tüketimi
Bujilerde karar ma eksoz cig gazı çig atma
Sıcakken devirin gereginden fazla oynaması
Rolanti düzensiz ligi vs . Vs

Ve bu ayarsiz ligin sonucu motor da erken aşınma

Zl motor fp motor ve bp motor ve b6 motor fs hariç

Bp motor iki tip dir ayarli ve oto matik ayarli

Subop ayar km resi pul ayarli olanlarda sadece benzin de kullanim karsiliginda 100 bin km re dir

Lpg olan motor larda pul ayarlı olup 50 km redir

Sadece bg kasa b6 motor 10 km re de yapilması gerekir

B6 motor lpg kullaniminda kontrol 5 bin km redir ve sıcak yapilir

Diger pul ayarlı olanlar motor sogukken yapilir..

Sübop ayarı önemlidir ve ihmal edilmemelidir

Aksi takdirde bir çok sebebsiz harcama ya sebeb olabilir vs vs

Bakım çalısan demirin kaskosudur kontrol ise sigortası olup ömrünü uzatir..

Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Hb
şimdi burda tratul temizligi yapıldı eyvallah peki rolanti motoru çalışıp çalışmadıgı kontrol edildimi rolanti motoruna gelen 12 volt artı ve şase ceyran görüldümü

bunun dışında emisyon sisteminde hava alma varmı kontrol edildimi

ve en önemlisi sübop ayarları 16 sübop aralıgı ölçüldümü kısaca tratulu sök temizle sadece temizlersiniz sorun çözmez rolanti motoru çalışıyor ise yada zayıf çalışıyor ise sorun yine devam bunu neden söylüyorum tratul temizlendi sorun ondan degilmiş deyip başka yerlere bakılmaya çalışılıyor heyer tratul dogru kontrol edilmedi ise istediginiz kadar ugraşın sonuç yok ..
Sanırım siz sağlam ustalardansiniz müsaitseniz bı sorum olacak
Benim araç 323 hb motor sıkı çalışıyor dediler ustaya gösterdim sipob ayarı gerek dedi tmm dedim silindir kapağını açıp baktı bu lifterli dedi ee dedim buna yapılmaz sipob ayarı kendi ayarlıyor dedi ama motor gerçekten normal devirde sıkı calisiyo 2000 devirdeyken sanki 3000 devirdeyken gibi bunu nasıl halledebiliriz sorun nerdedir
Cvp verirseniz çok sevinirim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sanırım siz sağlam ustalardansiniz müsaitseniz bı sorum olacak
Benim araç 323 hb motor sıkı çalışıyor dediler ustaya gösterdim sipob ayarı gerek dedi tmm dedim silindir kapağını açıp baktı bu lifterli dedi ee dedim buna yapılmaz sipob ayarı kendi ayarlıyor dedi ama motor gerçekten normal devirde sıkı calisiyo 2000 devirdeyken sanki 3000 devirdeyken gibi bunu nasıl halledebiliriz sorun nerdedir
Cvp verirseniz çok sevinirim
Adem Ustam, çok çok sağlam usta ve kişiliktir... :) Yoğunluktan dolayı fazla foruma yazamıyor fakat aşağıdaki konumuz, Adem Ustamın yönlendirmesi ile ortaya çıkmıştır. Bakmakta fayda var... ;)

Senin araçta Lifter (fincan) var konumuzdaki araçta ise Şim mevcut... Temel olarak farklılık bu olsa da, ölçüm için yöntem aynı olsa gerek. ;)

Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Hb
Adem Ustam, çok çok sağlam usta ve kişiliktir... :) Yoğunluktan dolayı fazla foruma yazamıyor fakat aşağıdaki konumuz, Adem Ustamın yönlendirmesi ile ortaya çıkmıştır. Bakmakta fayda var... ;)

Senin araçta Lifter (fincan) var konumuzdaki araçta ise Şim mevcut... Temel olarak farklılık bu olsa da, ölçüm için yöntem aynı olsa gerek. ;)

https://www.mazdagaraj.com/konular/mazda-323-bj-1999-03-90-000-km-subap-boslugu-kontrolu.5746/
Lifterli araba da sipob var fakat ayarı yapılmıyor doğru mu anladım boşluklarına bakilabiliyor konuda belirttiğiniz gibi Muğla'da da anlayan yok ki doğru dürüst

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lifterli araba da sipob var fakat ayarı yapılmıyor doğru mu anladım boşluklarına bakilabiliyor konuda belirttiğiniz gibi Muğla'da da anlayan yok ki doğru dürüst
Evet aynen öyle. Muğla da tavsiye edilecek usta mutlaka vardır, arayıp bulmak da size düşüyor... ;) Yetkili servis derseniz, Muğla Gören'i tartışmasız tavsiye ederim...

Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Hb
Evet aynen öyle. Muğla da tavsiye edilecek usta mutlaka vardır, arayıp bulmak da size düşüyor... ;) Yetkili servis derseniz, Muğla Gören'i tartışmasız tavsiye ederim...
Valla bı usta buldum az çok sıkıntıları hallediyor fakat ya camurluktaki paçalık kayboluyor ya jant göbek kapağı kayboluyor en son fren balatalarini değiştiririm on takımdan ses geliyor şimdide :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Valla bı usta buldum az çok sıkıntıları hallediyor fakat ya camurluktaki paçalık kayboluyor ya jant göbek kapağı kayboluyor en son fren balatalarini değiştiririm on takımdan ses geliyor şimdide :)
İyi usta parça arttırır derler... :p

sar.yasin

Sessiz
Araç Markası
2001-Mazda 323 f (BJ)
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Hb Sport
Arkadaşlar tekrar merhaba aracımı geçen sene aldım aldığımda bir sıkıntısı yoktu takı antifriz koyana kadar . Kısaca özetlemek gerekirse benim aracım hareket halindeyken gaza yuklenince boğuluyor ve stop ediyor sollama yaparken ciddi kaza tehlikeleri atlattım benzin ve gazda da yapıyor bilgisayara bağlattim her seferinde farklı arıza veriyor bütün ateşleme sistemini değiştirdim sibop kapakları elden geçti problemi bir türlü çözemedim Bursa da Mazda ustası yok kime goturduysem farklı problem çıkardı bilgisi olan arkadaşların yardım ve önerilerini bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar tekrar merhaba aracımı geçen sene aldım aldığımda bir sıkıntısı yoktu takı antifriz koyana kadar . Kısaca özetlemek gerekirse benim aracım hareket halindeyken gaza yuklenince boğuluyor ve stop ediyor sollama yaparken ciddi kaza tehlikeleri atlattım benzin ve gazda da yapıyor bilgisayara bağlattim her seferinde farklı arıza veriyor bütün ateşleme sistemini değiştirdim sibop kapakları elden geçti problemi bir türlü çözemedim Bursa da Mazda ustası yok kime goturduysem farklı problem çıkardı bilgisi olan arkadaşların yardım ve önerilerini bekliyorum şimdiden teşekkür ederim
İstanbul uzak değil. Adem Usta'dan randevu alıp gitmenizi öneririm. Muhtemelen nokta atışı problemleriniz çözülür. En azından masrafınız gereksiz yerlere değil de direkt problemin çözümüne dair olur.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Bursa otosansit kütahyalılar oto- Bursa çarıkçılar mümin usta var ikisi Mazda üstüne iyi dükkan ve iyi ustalar.

sar.yasin

Sessiz
Araç Markası
2001-Mazda 323 f (BJ)
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Hb Sport
Antifiriz ne zaman konuldu?
Bir sene oldu önce ki sahibi sağolsun hiç koymamış bende koyunca devir daim pompası patladı hadi değiştirirken trigerde değişim dedim yapan usta sente atlatmış başladı araba stop etmeye ateşleme arızalı dedi bobinler kablolar bujiler değişti olmadı Krank sensörü dedi onuda değiştirdik sorun aynen devam baktım olcak gibi değil Bosch var servise götürdüm üst kapak sokuldu sibop ayarı yapıldı bir ay geçmedi sorum devam hava akış metre değişti geçen ay götürdüm şimdide egzantrik sensörü diyorlar ne yapacak bende bilmiyorum artık arıza nedeni bu bulcaz diye motorda değişmeyen kalmadi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir sene oldu önce ki sahibi sağolsun hiç koymamış bende koyunca devir daim pompası patladı hadi değiştirirken trigerde değişim dedim yapan usta sente atlatmış başladı araba stop etmeye ateşleme arızalı dedi bobinler kablolar bujiler değişti olmadı Krank sensörü dedi onuda değiştirdik sorun aynen devam baktım olcak gibi değil Bosch var servise götürdüm üst kapak sokuldu sibop ayarı yapıldı bir ay geçmedi sorum devam hava akış metre değişti geçen ay götürdüm şimdide egzantrik sensörü diyorlar ne yapacak bende bilmiyorum artık arıza nedeni bu bulcaz diye motorda değişmeyen kalmadi
Sente atlamış şekliyle mi, tüm yazdıkların değiştirildi, masraf yapıldı? :(

Üst Alt