Mazda 323 BJ (1999-03) Kalorifer Sorunu

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Demek istedigim oydu orjinalmi aldin

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Emin ol degmistir emmede bi hortum degistirdim sanayide 1 tl servisde 33 tele idi her ay sanayiye gidip hortum aliyordum gina gelmisti artik 6 ay gittim geldim gittim geldim en sonunda servisden aldim rahatladim imkan oldukca plastik kauccuk karisimi urunleri servisden almakda cidden fayda var.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
@hus3yn biraz geç gördüm naptın fotoya ihtiyaç var mı hala? Duruma yazmışsın.

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
2 defa 1 sene aralıklarla basınçlı su işlemi uygulatmama rağmen tıkanıklığı maalesef açamadık. Şu sıra iyice tıkandı. Özellikle gaza basmadığım dur kalk trafikte çok sık fan açmaya ve soğuk üfleyeme başladı. Gögüsü maalesef istemeyerek sökmem gerekecek. Sorum şu yönede olacak;

Kalorifer radyotörünü parçacılarda sordum fiyatı 300 TL den aşağı yok. Bu bölüm için çıkma parça da kullanmak istemiyorum. Sıfırını aliexpress'te 185 TL ye buldum. ( US $27.0 |Tahmini Teslimat Zamanı ) VOUVOU markasını seviyorum. Daha önce birkaç parça siparişim oldu İstanbul'da satılan çoğu mudail parçadan kaliteli buldum.

Daha önce kalorifer peteği şişleten oldu mu acaba? Sıfır parçayı takmak mı yoksa kaloriferi şişletmek mi daha mantıklı olacaktır?

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
2 defa 1 sene aralıklarla basınçlı su işlemi uygulatmama rağmen tıkanıklığı maalesef açamadık. Şu sıra iyice tıkandı. Özellikle gaza basmadığım dur kalk trafikte çok sık fan açmaya ve soğuk üfleyeme başladı. Gögüsü maalesef istemeyerek sökmem gerekecek. Sorum şu yönede olacak;

Kalorifer radyotörünü parçacılarda sordum fiyatı 300 TL den aşağı yok. Bu bölüm için çıkma parça da kullanmak istemiyorum. Sıfırını aliexpress'te 185 TL ye buldum. ( US $27.0 |Tahmini Teslimat Zamanı ) VOUVOU markasını seviyorum. Daha önce birkaç parça siparişim oldu İstanbul'da satılan çoğu mudail parçadan kaliteli buldum.

Daha önce kalorifer peteği şişleten oldu mu acaba? Sıfır parçayı takmak mı yoksa kaloriferi şişletmek mi daha mantıklı olacaktır?
Geçmiş olsun bence ilk önce lpg sistemine göz attırın
  • regülatörü yanlış yere koyma
  • borularını ısıtmayı düşünmeden regülatörün yerini belirleme gibi faktörler ısıtmayı etkiliyor.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Hocam ben şirket aracım olan Ford fiesta ve kendi aracım Mazda Astina'nın kalorifer ısıtmama sorununa şöyle bir çare bulmuştum.Kalorifer radyatörüne giriş kısmından hortumları söktüm tabi sökerken orjinalde olan plastik hızlı ulamalar elimde kaldı.Kalorifer giriş ve çıkış borularına 1,5 metrelik hortumlar taktım çıkış borusundan por-çöz marka kireç ve pas çözücü döküp yarım saat bekledim.Yarım saat sonra çıkış hortumundan üfleyerek kaloriferdeki ucunu yere bıraktığım girişe bağladığım hortumdan tahliye ettim.Bu işlemi defalarca tekrarladım yaklaşık 3 şişe por çöz harcadım.Sonunda 4. kademede ellerimi yakan bir kalorifere kavuşmuş oldum.Bir yıl böyle sorunsuz kullandım.Fakat daha sonra araca antifiriz koyunca antifiriz motor ve radyatördeki tortuları tekrar kalorifer peteğine doldurmuş geçen hafta söktüm yine hortumları ve çıkış yerinden üflediğimde paslı su akınca yine hafif bir por-çöz operasyanu yaptım ve orta tazikteki çeşme hortumuyla giriş ve çıkış taraflarına su vererek iyice temizledim.Şimdi süper bir ısıtma var çok şükür.Her iki aracında kaloriferi sorunsuz. Bu işlem kalorifer peteğini patlatır mı derseniz o da bir ihtimaldi ama ben bunu göze almıştım zaten ısıtmayan petek elinde sonunda ya değişecekti.Olur da delinirse hortumu geçici olarak tıkarım dedim ama çok şükür 2 araçta da sorun çıkmadı.Voovu markası Mazda için güzel ve kaliteli ürünler satıyor benim de sepetimde baya bir ürün var o fimaya ait ama henüz sipariş vermedim.Kaloriferin giriş hortumunu elinizle sıkıp gaza basınca hortumda aşırı şişkinlik oluyor ve aynı şekilde elinizle çıkış hortumunu sıkıp gaz verince hortumdan suyun geçtiğini hissetmiyorsanız tıkanmış demektir.Diğer bir ihtimal ise sıcak soğuk vanasnın halatının yerinden çıkmış veya kaymış olma ihtimalidir.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
185 TL için şişletmeye değmez zaten malzeme yorgun delinme, yeniden tıkanma ihtimali var.
Ayrıca soğutma suyu radyatörü şişleniyor ama kalorifer peteğine aynı uygulama yapılıyor mu ben hiç duymadım

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Geçmiş olsun bence ilk önce lpg sistemine göz attırın
  • regülatörü yanlış yere koyma
  • borularını ısıtmayı düşünmeden regülatörün yerini belirleme gibi faktörler ısıtmayı etkiliyor.

Teşekkür ederim üstadım.

Bu sorunla karşılaşınca ilk iş LPG ustama gittim. LPG konusunda hiçbir sorun olmadığını söyledi. Adem ustam subapları yaparken devirdaim ve LPG borularını değiştirmişti. Sorunu ona da sorduğumda kalorifer şişlenecek demişti. Bir ihtimal tıkanıklık açılır diye basınçlı suya bağlattım. Oda bir sonuç vermedi açıkcası. Artık son çare Usta tavsiyesi dinleyeceğiniz sanırım. :)

Hocam ben şirket aracım olan Ford fiesta ve kendi aracım Mazda Astina'nın kalorifer ısıtmama sorununa şöyle bir çare bulmuştum.Kalorifer radyatörüne giriş kısmından hortumları söktüm tabi sökerken orjinalde olan plastik hızlı ulamalar elimde kaldı.Kalorifer giriş ve çıkış borularına 1,5 metrelik hortumlar taktım çıkış borusundan por-çöz marka kireç ve pas çözücü döküp yarım saat bekledim.Yarım saat sonra çıkış hortumundan üfleyerek kaloriferdeki ucunu yere bıraktığım girişe bağladığım hortumdan tahliye ettim.Bu işlemi defalarca tekrarladım yaklaşık 3 şişe por çöz harcadım.Sonunda 4. kademede ellerimi yakan bir kalorifere kavuşmuş oldum.Bir yıl böyle sorunsuz kullandım.Fakat daha sonra araca antifiriz koyunca antifiriz motor ve radyatördeki tortuları tekrar kalorifer peteğine doldurmuş geçen hafta söktüm yine hortumları ve çıkış yerinden üflediğimde paslı su akınca yine hafif bir por-çöz operasyanu yaptım ve orta tazikteki çeşme hortumuyla giriş ve çıkış taraflarına su vererek iyice temizledim.Şimdi süper bir ısıtma var çok şükür.Her iki aracında kaloriferi sorunsuz. Bu işlem kalorifer peteğini patlatır mı derseniz o da bir ihtimaldi ama ben bunu göze almıştım zaten ısıtmayan petek elinde sonunda ya değişecekti.Olur da delinirse hortumu geçici olarak tıkarım dedim ama çok şükür 2 araçta da sorun çıkmadı.Voovu markası Mazda için güzel ve kaliteli ürünler satıyor benim de sepetimde baya bir ürün var o fimaya ait ama henüz sipariş vermedim.

Üstadım dediğim gibi daha önce 2 kere farklı senelerde basınçlı su için makineye bağlattım. Baya pislik çıktı fakat açılmadı. Birde sizin tavsiyenizi deniyeyim. Çok teşekkür ederim. :harika:

185 TL için şişletmeye değmez zaten malzeme yorgun delinme, yeniden tıkanma ihtimali var.
Ayrıca soğutma suyu radyatörü şişleniyor ama kalorifer peteğine aynı uygulama yapılıyor mu ben hiç duymadım

Teşekkür ederim tavsiyeniz için üstadım.

Bende sizin gibi ilk defa duymuştum Adem Usta'm söyeleyince. Radyatörcüye sordum, su radyatöründen farkı yok yan bölümünden kaynakla açıp şişlicez aynı işlem dedi. Açıkcası bende sizin gibi şişletmektense sıfır parça alma taraftarıyım. :harika:

abcsefa

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ 1.8 GT
Araç Renk ve Tip
Gri-Hatchback
Kalorifer giriş ve çıkış hortumlarını tespit edemedim. Nasıl tespit edebilirim?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kalorifer giriş ve çıkış hortumlarını tespit edemedim. Nasıl tespit edebilirim?
Bunu nasıl tarif ederim bilemedim... :rolleyes:

54638

İşaretli bölümden yola çıkarak araştırabilirsin.

Üst Alt