Mazda 323 BJ (1999-03) Direksiyon Yağı Değişimi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aracımın direksiyon yağı hiç değişmemiş değiştireyim kafam rahat olsun dedim hafta sonu işe koyuldum.
Benim aracın direksiyon yağı "Mazda ATF D-III and ATF M-3" değerini karşılaması gerekiyor bu özellikleri karşılayan atf yi bulmak kolay olmadı internette tek bir yerde buldum ve aldım.

castrolatf.jpg

- Şeffaf boru gerekiyor iç çapı 12mm olacak. Hidrolik pnömatik satan yerlerde bulabilirsiniz 1 metre yeterli.
- Hortumları birbirine eklemek için metal rekor
- Boş bir kap
- Karga burun
- 50cc şırınga ucuna 20 cm uzunluğunda ince hortum takmalısınız.

Aracınıza gelebilecek zararlardan şahsım ve forum sorumlu tutulamaz

-İlk olarak kaptaki eski yağı şırınga yardımı ile tamamen boşaltıyoruz.

mazda323bjdireksiyonyagidegisim (2).jpg

- Direksiyon yağımızın kabına dönüş hortumunu söküyoruz ve almış olduğumuz boruyu ona ekleyerek yağ dönüşünü aracın dışına veriyoruz böylece eski yağı dışarıya akıtacağız. Borunun ucuna eski yağın akması için bir kap koyuyoruz. Kaptan dönüş hortumunu söktüğümüz için söktüğümüz yere kısa bir boru takarak seviyesini yükseltiyoruzki yağ eklediğimizde akmasın.

mazda323bjdireksiyonyagidegisim (4).jpgmazda323bjdireksiyonyagidegisim (5).jpgmazda323bjdireksiyonyagidegisim (3).jpg

Daha sonra kabımıza yeni yağı koyuyoruz. Ardından ister arabayı çalıştırarak isterseniz kontağı açıp direksiyonu sağ sol yaparak yağın gelmesini sağlamalısınız. Ben arkadaşımla beraber yaptım o aracı çalıştırdı ben kabı gözlemledim zaten araç çalışınca kaptaki yağı 5 sn içinde çekiyor direksiyonu sağ sol yapamıyorsunuz. Yağı çekince hemen stop etmelisiniz sistem zarar görebilir. Benim tavsiyem kontağı açıp sağ sol yapmanız.
Ben kabı iki kez doldurdum sonra zaten temiz yağ gelmişti. Toplamda 3 hazne yağı değiştirmiş olduk zaten sistemde bu kadar yağ alıyor. Boruları takıp kaptaki yağı tamamladım işlem tamam. Eski yağ ile yeni yağı son fotoğrafta ayırt edebilirsiniz birisi simsiyah diğeri kıpkırmızı. Direksiyonda çok hafif yumuşama oldu tepkileri eskiye göre daha iyi.

mazda323bjdireksiyonyagidegisim (6).jpg

Son düzenleme:

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Karabükte [member=2]Oğuzhan[/member] ın önerdiği yağlardan buldum. litresi 18 tl 3 litreliği de var fiyatını sormadım ama tahminen 45 dir. Bu işlemi 626 ma yapmayı düşünüyorum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Karabükte [member=2]Oğuzhan[/member] ın önerdiği yağlardan buldum. litresi 18 tl 3 litreliği de var fiyatını sormadım ama tahminen 45 dir. Bu işlemi 626 ma yapmayı düşünüyorum.
Yap abi basit ve eğlenceli bir çalışma. Arabayı çalıştırmadan direksiyonu sağ sol yap dene yağ çok yavaş gelirse çalıştırıp yapabilirsin ama o zaman 2 kişi olman lazım birisi direksiyonda olacak diğeri dışarıda yağı gözleyecek. Zarar görmemesi için sisteme hava yaptırmamak gerek.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Yap abi basit ve eğlenceli bir çalışma. Arabayı çalıştırmadan direksiyonu sağ sol yap dene yağ çok yavaş gelirse çalıştırıp yapabilirsin ama o zaman 2 kişi olman lazım birisi direksiyonda olacak diğeri dışarıda yağı gözleyecek. Zarar görmemesi için sisteme hava yaptırmamak gerek.
O kadar riskli mi yaw :) Zamanında 1500 km yağsız gitmişliğim oldu bişey olmamıştı. hemde sıfır yağla. Olmadı ateşlemeyi keserim marşla tek başıma yaparım. az basar iner bakarım olmadı azdaha basarım inerim öle öle yavaş yavaş hava aldırmadan yaparım. bidon dibine vardıkça üsten eklerim diğer taraftan temiz çıkana kadar böle devam ederim. Bu şekilde yaparsam 3 litre yeter mi?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
O kadar riskli mi yaw :) Zamanında 1500 km yağsız gitmişliğim oldu bişey olmamıştı. hemde sıfır yağla. Olmadı ateşlemeyi keserim marşla tek başıma yaparım. az basar iner bakarım olmadı azdaha basarım inerim öle öle yavaş yavaş hava aldırmadan yaparım. bidon dibine vardıkça üsten eklerim diğer taraftan temiz çıkana kadar böle devam ederim. Bu şekilde yaparsam 3 litre yeter mi?
Naptın abi sen 3 litre çok. 1 litrelik olanını al yeter. Benimki artmıştı bile. Çok riskli değil ama çalışmayı yapan ben olduğum için sorumluluk hissediyorum uyarıyorum :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Naptın abi sen 3 litre çok. 1 litrelik olanını al yeter. Benimki artmıştı bile. Çok riskli değil ama çalışmayı yapan ben olduğum için sorumluluk hissediyorum uyarıyorum :)
1 litremi o kadarcık mı :) 2 litre alıyım bari bol bol serperim :)Hatta 3 litre alıyım da dursun kalanla [member=5]Hakan_Emre[/member] nin araca da yaparım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
1 litremi o kadarcık mı :) 2 litre alıyım bari bol bol serperim :)Hatta 3 litre alıyım da dursun kalanla [member=5]Hakan_Emre[/member] nin araca da yaparım.
Bu çalışmayı yapalı 1 seneden fazla oldu o günden beri atf eklemedim. En son hangi seviyede ise orada duruyor. 3 Litreye 3 mazda bayram eder :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
6-7 sene önce 91 626 yapmıştım ama bildiğin kapa düzen cıkar hortumu ses gelene kadar ve yağ gelmeyene kadar çalıştır arabayı. sonra tak hortumu doldur çalıştır tekrar az daha ekle tamam :) ama kaç ltre almıstı hatırlamıyorum.

Üst Alt