Mazda 323 BJ (1999-03) Araç İçi Ses Yalıtımı

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçenlerde sağlam yağmur yağmıştı. Aracı aldığımdan beri ilk kez bu kadar çok yağmur yağdı. Aracımın camları sürekli buhar oluyordu bir türlü anlam verememiştim taki sağ arka koltuğun paspasının ıslandığını görene kadar. Meğerse arka stopların altında kaportanın birleştiği noktalarda açıklık varmış. Eski sahibinde arkadan hafif kazası sırasında oluşmuş kaportacı düzeltmiş fakat birleşim noktalarına terason denen zımbırtıyı sıkmamış. Bagaj döşemesini kaldırdığımda yedek lastiğin yüzdüğünü gördüm şok oldum hemen açtım tahliyeleri. Bagajda kalsa iyi sağ arka koltuğun altından ön yolcu koltuğunun altına kadar ilerlemişti su. Tabi taban döşemesinin altı lastik türevi bir madde olduğu için suyu kolay kolay yukarı vermiyor göremiyrosunuz. Yapılacak tek şey vardı aracın içini komple soymak. Hazır soymuşken tabana komple yalıtım yapayım dedim. Döşemeyi attım eve 1 haftada anca kurudu. O esnada ben malzemeleri tedarik ettim ve yalıtım işine giriştim. Yapmayı düşünenlerin sorularını cevaplamaya çalışırım.
Kulladığım malzemeler:
-Bitüself yalıtım malzemesi
-Sıcak hava tabancası
-Makas maket bıçağı vs

Suyun girdiği nokta güzelce kurutuldu terason çekildi. Çekilmiş halinin resmi yok slikona benzeyen bir malzeme. Bagaj içlerinde birleşim noktalarında görmüşsünüzdür.

mazda323bjyalitimbakim (19).jpg mazda323bjyalitimbakim (14).jpg mazda323bjyalitimbakim (18).jpg mazda323bjyalitimbakim (20).jpg mazda323bjyalitimbakim (16).jpg mazda323bjyalitimbakim (17).jpg

Bitmiş hali. Sabah başladığım işi akşama anca bitidim sandığımdan uzun sürdü. Yaklaşık 10 saat kadar. İnce ayrıntı fazla olduğu için epey zahmetli bir iş. 2-3 günde yapılsa olur. Benim yer imkanım ve zamanım olmadığı için biraz kastım. Bunun üzerine ses yalıtım süngeri çekenlerde var fakat benim aracımın tabanındaki keçeler yeterince kalın olduğu için döşemeyi şişirmek istemedim. Henüz bitmiş sayılmaz sırada bagaj, bagaj plastiklerinin arkasına ses yalıtım süngeri, kapı içlerinin arkasına ses yalıtım süngeri ve kapı içlerine bitüself uygulamayı düşünüyorum gelişmeleri buradan paylaşacağım. Şimdiden döşeme yollardaki sesi kesitğini söyleyebilirim.

mazda323bjyalitimbakim (25).jpg

Biraz vakit buldum kapı içlerinin yalıtımını bitirdim. Kapı içlerini bitüself ile kapladım. Döşeme içlerini ses kesici sünger ile kapladım. Kapıların kapanma sesi toklaştı. Bozuk yollardaki ufak tefek tıkırtılardan eser yok. Müzik kalitesi inanılmaz arttı. Öyleki amfi bass olmayan araç gümbür gümbür çalıyor tam istediğim gibi.

mazda323bjyalitimbakim (11).jpg mazda323bjyalitimbakim (27).jpg mazda323bjyalitimbakim (12).jpg mazda323bjyalitimbakim (10).jpg mazda323bjyalitimbakim (28).jpg mazda323bjyalitimbakim (29).jpg mazda323bjyalitimbakim (26).jpg

Kapıların içlerindeki çelik barların üstüne ve altına uyguladım. Her yeri komple kaplayanlar da var. Ben gerek duymadım bu şekli ile fazlası ile iş gördü.

mazda323bjyalitimbakim (4).jpg mazda323bjyalitimbakim (6).jpg mazda323bjyalitimbakim (7).jpg

Kapı içlerini açmışken kilitleri de elden geçirdim. Temizlenip yağlandılar.

mazda323bjyalitimbakim (3).jpg mazda323bjyalitimbakim (5).jpg

Bagaj içi:
mazda323bjyalitimbakim (22).jpg mazda323bjyalitimbakim (23).jpg mazda323bjyalitimbakim (24).jpg

Son düzenleme:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Keşke benimde bu işlerde biraz elim yatkın olsa.

Tebrikler Oğuzhan...
Yatkındır belki abi hiç denedin mi :D

Denemedim ama pandizotu falan sökmenin çok basit olduğunu gördüm. Belki ilerde bende yalıtım falan yaparım, inşallah yalıtalım derken bi yerleri delip daha fazla ses almasını sağlamam ;D ;D

:) Ben de bu tarz insanları hep takdir edip, hayranlık duyuyorum

hus3yn

Katılımcı
çok iyi bir çalışma olmuş O0 bi kaç soru sormak isterim merakımdan;

1. içeriye gelen ses ne kadar azaldı yada tamamen kesildi mi

2. bu yapılan işlemler kaç gününüzü aldı

3 toplam maliyetiniz ne kadar oldu (müzik tesisatçıları bi kapıya 50 tl fiyat okuyolar >:( )

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
çok iyi bir çalışma olmuş O0 bi kaç soru sormak isterim merakımdan;

1. içeriye gelen ses ne kadar azaldı yada tamamen kesildi mi

2. bu yapılan işlemler kaç gününüzü aldı

3 toplam maliyetiniz ne kadar oldu (müzik tesisatçıları bi kapıya 50 tl fiyat okuyolar >:( )
Ses tabiki tamamen kesilmedi ama önemli derecede iyileşme oldu. Yol sesi için çamurluk içlerinede pütürlü uygulama yapmak lazım.
2-3 gün kadar sürüyor.
Malzemeler 200 civarı tuttu

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
aynı işlemi yapmaya istanbulda adem ustamın abisi kaportacı ali usta 400tl istiyor sadece ustalık malzeme hariç malzeme de 200 falan tutar dedi yani toplam 600tl yapıyor 2 gün sürer dedi

Dinçer

Katılımcı
Oğuzhanın sadece davlumbaz pütürü kalmış, onu da yaptı mı tamamdır. Bir de daha önce Oğuzhanla tecrübe ettiğimiz bir şey var, arka kapılar için kapı lastiği. Ben ebaydan getirttiğim 3M kapı bantlarını arka kapılara yapıştırmıştım, arkadan gelen yol sesine baya etkisi olmuştu. Bu arada trim sesi için silikon sprey çözüm olabiliyor!

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
İşte benim en çok sevdiğim olay bu elin kırıksa
Beyinde basıyorsa gidipte sanayide öptürtmeyeceksin kendini
Bak ne güzel bir iş çıkarmış
Helal sana bu adamın arabasını al işte arkana bile bakma
Sorsan daha birsürü parçasında orada burada emeği vardır
Aracını sevmek budur buna ilgi denir
Usta yapsa bu kadar tatmin olamazdın kendin yaptınya şimdi için okadar rahattırki
:clap:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Oğuzhanın sadece davlumbaz pütürü kalmış, onu da yaptı mı tamamdır. Bir de daha önce Oğuzhanla tecrübe ettiğimiz bir şey var, arka kapılar için kapı lastiği. Ben ebaydan getirttiğim 3M kapı bantlarını arka kapılara yapıştırmıştım, arkadan gelen yol sesine baya etkisi olmuştu. Bu arada trim sesi için silikon sprey çözüm olabiliyor!
Benim ilk yaptığım fitiller kalın gelmişti abi birde yapışkan bantı ince ve tam tutmuyordu. Ebaydan senin aldığından sipariş verecektim aklıma geldi !

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İşte benim en çok sevdiğim olay bu elin kırıksa
Beyinde basıyorsa gidipte sanayide öptürtmeyeceksin kendini
Bak ne güzel bir iş çıkarmış
Helal sana bu adamın arabasını al işte arkana bile bakma
Sorsan daha birsürü parçasında orada burada emeği vardır
Aracını sevmek budur buna ilgi denir
Usta yapsa bu kadar tatmin olamazdın kendin yaptınya şimdi için o kadar rahattırki
:clap:
Kendim yaptığım zaman içimde rahatlıyor cebimde Enes :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Kendim yaptığım zaman içimde rahatlıyor cebimde Enes :)
Valla şuan daha iyi anlıyorum neden mazda :)
Mazda sahiplerinin kafa neredeyse hep aynı...
araştırmacı farklılığı seven
kendi kendine birşeyler yapan
aracına evladıymış gibi davranan
Mazda sahipleri olarak bir araya geldik belki ama asıl ortak yönümüz beynimizdeki düşünceler bakış açılarımız...Neredeyse her konuda her yorumda hemfikir oluyoruz...
çünkü düşünce tarzlarımız bakış açılarımız aynı... :hi:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Valla şuan daha iyi anlıyorum neden mazda :)
Mazda sahiplerinin kafa neredeyse hep aynı...
araştırmacı farklılığı seven
kendi kendine birşeyler yapan
aracına evladıymış gibi davranan
Mazda sahipleri olarak bir araya geldik belki ama asıl ortak yönümüz beynimizdeki düşünceler bakış açılarımız...Neredeyse her konuda her yorumda hemfikir oluyoruz...
çünkü düşünce tarzlarımız bakış açılarımız aynı... :hi:
Farklı olma istediği gerçekten var Mazda sahiplerinde ;)

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bu ses yalıtım olayına bende taktım. Hafta sonu eşim ve çocukla ufak bir gezi yaptım Turgutlu-Manisa arası yol çok kötüydü, Allahım o nasıl bir ses araba içinde. Lastikler sert değiştireceğim en kısa zamanda ama gerçekten araçta ses yalıtımı namına hiçbirşey yok :)
Sormak istediğim bitüself tek başına işe yaradı mı? Bitüself ile birlikte firex yalıtım süngeri (10mm) kullansam daha iyi olurmu?
Bu alan dışında birde davlumbazları da yalıtım eklemek gerekiyor sanırım. Orada ne kullanabiliriz? Sanırım bitüself tek başına yeterli olabilir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Tek başına bitüself yeterli değil. Üstüne mutlaka ses yalıtım süngeri uygulamalısınız. Ya da ağır ses yalıtım bariyeri de uygun olabilir.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu ses yalıtım olayına bende taktım. Hafta sonu eşim ve çocukla ufak bir gezi yaptım Turgutlu-Manisa arası yol çok kötüydü, Allahım o nasıl bir ses araba içinde. Lastikler sert değiştireceğim en kısa zamanda ama gerçekten araçta ses yalıtımı namına hiçbirşey yok :)
Sormak istediğim bitüself tek başına işe yaradı mı? Bitüself ile birlikte firex yalıtım süngeri (10mm) kullansam daha iyi olurmu?
Bu alan dışında birde davlumbazları da yalıtım eklemek gerekiyor sanırım. Orada ne kullanabiliriz? Sanırım bitüself tek başına yeterli olabilir.
Bitüself ve firex sünger yeterli olur. Davlumbaz içlerine de bir çare bulmak gerekiyor. Sesin büyük çoğunluğu orada yankılanıyor.

Üst Alt