Mazda 323 BJ (1999-03) 1.8 BP ve FP Motor

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Arkadaşlar ben epey bi araştırma yaptım lakin pek bi sonuca varamadım.
Şimdi yeni aldığım aracım fp motor bi önceki kasa 1.8 ler de bp kodu. Bu motorlarda görüntü farkı var peki motor gücü farklı mı en basitinden benim aracımda bazı kaynaklarda 122 hp diyor. Aydınlatırsanız pek memnun olurum.:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir muhabbet esnasında yazılandan daha fazla gücünün olduğunu söylemişti Adem Ustam... Sanırım 118 beygirlik motorun dyno ölçümlerinde 124 beygire kadar çıktığını söylemişti ama hangi motor için hatırlamıyorum....

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Vakit buldukça; [member=2]Oğuzhan[/member] ve [member=66]Adem Usta[/member] gerekli bilgileri verecektir.

Bir muhabbet esnasında yazılandan daha fazla gücünün olduğunu söylemişti Adem Ustam... Sanırım 118 beygirlik motorun dyno ölçümlerinde 124 beygire kadar çıktığını söylemişti ama hangi motor için hatırlamıyorum....
O zaman bekleyip öğrenelim sayın [member=9]domestos[/member] :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
FP Engine 114 hp 6000 rpm 161 Nm Tork
BP Engine 114 hp 6000 rpm 157 Nm Tork

Fabrika verileri bu şekildedir. BP motor çok daha fazla modelde kullanılmıştır. Birisi diğerinin devamı şeklinde değildir. İkisi de ayrı tasarlanmıştır. FP engine biraz daha modernize diyebiliriz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Şunuda belirteyim iki motorunda Avrupa,Japonya,Canada ülkelerinde farklı versiyonları var.
FP-DE 122-123-133
BP-ZE 125-126-133-138 hp
gibi...

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Şunuda belirteyim iki motorunda Avrupa,Japonya,Canada ülkelerinde farklı versiyonları var.
FP-DE 122-123-133
BP-ZE 125-126-133-138 hp
gibi...
Anladım oğuzhan kardeşim yeterli bi açıklama oldu eyvallah saol.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Anladım oğuzhan kardeşim yeterli bi açıklama oldu eyvallah saol.
Rica ederim. Benim aktardıklarım kağıt üstünde görünenler resmi veriler. Adem Ustam ile konuşmamızda bir Astinanın 122 hp verdiğini söylemişti. Ekstra bir şey varmıydı araçta bilmiyorum.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Aracıma motor testi yapıldı 168.1 tork ve 96 beygir verdi bu da garip mesela. Ustalarımız daha iyi bilir tabi.

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Mesela benim Premacy'de 1.8 lt. FP koduyla başlıyor. TR'de ki hiç bir kayıtta otomatik vitesle ilgili bir veriye ulaşamadım! Manuel vites için 114 hp diyor. Avrupa kaynaklarında ise 1.8 lt auto. İçin 130 hp gösteriliyor...

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yesilbaba

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Siyah
FP Engine 114 hp 6000 rpm 161 Nm Tork
BP Engine 114 hp 6000 rpm 157 Nm Tork

Fabrika verileri bu şekildedir. BP motor çok daha fazla modelde kullanılmıştır. Birisi diğerinin devamı şeklinde değildir. İkisi de ayrı tasarlanmıştır. FP engine biraz daha modernize diyebiliriz.
Kim

yesilbaba

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Siyah
Satın almak için bir araca baktım motor no su fp ile başlıyordu...99 model 323 hb kasa 1.8 16 v lim diye geçiyor...sizce üzerinde ki bu motordan dolayı biraz daha dusunmeli miyim?200000 de...motor parçası bulma...dilinden anyan usta konusunda ....yardımcı olur musunuz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Satın almak için bir araca baktım motor no su fp ile başlıyordu...99 model 323 hb kasa 1.8 16 v lim diye geçiyor...sizce üzerinde ki bu motordan dolayı biraz daha dusunmeli miyim?200000 de...motor parçası bulma...dilinden anyan usta konusunda ....yardımcı olur musunuz?
Motor hakkında @Oğuzhan gerekli bilgileri yazmış zaten gerekirse yine yardımcı olacaktır. Parça sorunu yaşayacağını sanmıyorum. Çıkma, Yan sanayi, servis ve yurt dışı kanalları ile parça rahatlıkla tedarik edilebiliyor.

yesilbaba

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Siyah
Teşekkürler ederim... İstanbul da gösterebileceğimiz servis- ekspertiz indirebileceğiniz yerler var mı? Yardımcı olursanız sevinirim...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkürler ederim... İstanbul da gösterebileceğimiz servis- ekspertiz indirebileceğiniz yerler var mı? Yardımcı olursanız sevinirim...

Kocaeli, Körfez, Yarımca Sanayi sitesinde Gülünce Otomotiv var, İzmit Merkez Gölcük yolu üzerinde Haldızlar Otomotiv (yetkili servis) var... İstanbul Anadolu yakasında; Mazda İkiler Özel servis, Avrupa yakasında da; Adem Usta (Ekinciler Mazda) var.

Tercih senin, fakat Adem Usta Mazda konusunda tek geçilir orası ayrı. :)

Üst Alt