Mazda 323 BG (1989-94) Tavan Lambası Kablo Tesisatı Hakkında Yardım

Kazasker

Katılımcı
slm arkadaşlar. nasılsınız.
tavan lambalarını yenileyim dedim ve açtım. içi savaş alanı gibi :)
daha önce sökülmüş yarım yamalak takılmış. ben kendi elektrik bilgimle yapmaya çalıştım ama beceremedim :)
şimdi 1 numaralı kabloyu dipsiz ampullere aynı kutup bağladım. 2 ve 3. kabloyuda diğer kutuplara ayrı ayrı taktım ama olmadı :)
bilgisi olan varsa yardımcı olursa svinirim O0

Ekli dosyalar

• Fotoğraf-01153.jpg
    Fotoğraf-01153.jpg
    156.1 KB · Görüntüleme: 133

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Gördüğüm kadarıyla 3 nolu kablo harita lambalarından birinin diğer harita kablosu hangisi 2 mi 3 mü resimden anlayamadım. Neyse 2 yada 3 fark etmez ben bildiğimi anlatayım. 2 harita lambasına giden 2 kablo da (+) yüklü diğer 3. Kablo ise kapılara bağlı olan şase(-) yük. Harita lambalarının şasisi ayrı o kablo şeklinde değil tavana bağlanınca direk vidadan şasi alıyor. Denemenizi yaparken tavana bağlamadan kontrol ettiyseniz çalışmaz her denemede yerine monte edin.

Kazasker

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Gördüğüm kadarıyla 3 nolu kablo harita lambalarından birinin diğer harita kablosu hangisi 2 mi 3 mü resimden anlayamadım. Neyse 2 yada 3 fark etmez ben bildiğimi anlatayım. 2 harita lambasına giden 2 kablo da (+) yüklü diğer 3. Kablo ise kapılara bağlı olan şase(-) yük. Harita lambalarının şasisi ayrı o kablo şeklinde değil tavana bağlanınca direk vidadan şasi alıyor. Denemenizi yaparken tavana bağlamadan kontrol ettiyseniz çalışmaz her denemede yerine monte edin.

cevap için teşekkürler.
sabahtan beri masa başında çalıştırmaya uğraşıyom :) bağlayım ve dediğiniz gibi şase yaptırayım sonucu yazarım O0 O0 O0

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
cevap için teşekkürler.
sabahtan beri masa başında çalıştırmaya uğraşıyom :) bağlayım ve dediğiniz gibi şase yaptırayım sonucu yazarım O0 O0 O0

Masa başında şase vererek de çalıştırabilirsin, sök tak, deneme yanılma yapmana değmez bence...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
veli abi şaseyi nereye yapabilirim ?

Güç kaynağın neyse, onun eksi kutbunu fotoğraftaki çerçevenin monte edilecek vida yerlerine vererek yapabilirsin veya metal her hangi bir kısmına, önemli olan devreyi tamamlamak zaten...

Bilgilendirme açısından yazıyorum; aracın bütün metal aksamı, gövdesi (-) eksi kutuptur yani şasedir... ;)

Kazasker

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Güç kaynağın neyse, onun eksi kutbunu fotoğraftaki çerçevenin monte edilecek vida yerlerine vererek yapabilirsin veya metal her hangi bir kısmına, önemli olan devreyi tamamlamak zaten...

Bilgilendirme açısından yazıyorum; aracın bütün metal aksamı, gövdesi (-) eksi kutuptur yani şasedir... ;)
tamamdır hallettim veli abi.
şimdi yeniden lehimleme yapıyorum. O0

Üst Alt