Mazda 323 BG (1989-94) Kontak Işığı Sönüyor mu?

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Arkadaşlar ilk mazdama ilk benim olduktan sonraki kontakta çalışmadı.takviye kablosu getirdik başka araçtan aküsüne bağlayıp marş aldı.gazdan ayağı çekince stop ediyordu ama biraz gaz vere vere araç Şarj tuttu... şuan çalışıyor .akü ustası akün iyi dedi.şarj Dinamosunda vi sorun var mı diye sordum. Bişey görünmüyor hocam bence six bişeyi açık unutmuşsunz dedi..şarj Dinamosuna hiç bakmadan etmeden böyle dedi sadece akünün gücünü ölçü ve boşalmış dedi..
Şimdi aldığım arkadaş hiç böyle bişey yaşamamış akü iyi demişti. Ama aracı dün motor yıkatmış..ondan olabilir dedi,bana mantıklı gelmedi yıkansa bile akü niye bitsin??
Asıl sorum şu.ben anahtarı kontaktan çıkarınca resimde de görünen yeşil ışık hep yanıyor..acaba bu tüm 323 lerde böyle yanıyor mu yoksa bende sıkıntı mı var ? Araç çalışmazken kapılar kilitli iken bile yanıyor..Bu aküyü bitirir mi.ben elektrikçiye gidip sigorta panel falan mı kontrol edeyim ne yapmam gerekir..

Ekli dosyalar

• 20161119_203803.jpg
    20161119_203803.jpg
    51.1 KB · Görüntüleme: 106

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bir süre sonra sönmesi lazım onun. En azından ben öyle biliyorum. Bazen benimkini 4-5 gün hiç kullanmadığım oluyor. Bitse biterdi yani.

Bu yüzden değil de farları açık unuttuğum için 2 defa akü boşalmıştı benim. :D Hem de katlı otoparkın 8. katında. :D :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
o isik bi sure sonra sonuyor,

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hocam far yanına gittiğimde yanmıyordu zaten uyarı veriyor açık kalsa. Ama benim o ışık sönmüyo bikaç dakka en azından ama bi kontrol edeyim belki söner :))

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arabanın içine gir, kendini içeri kilitle. Soğukta dışarıda bekleme. İçeride vakit geçirirsin biraz. 3-5 dk sonra kontrol edersin. :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
323'leri bilmiyorum ama 626'larda durum şöyledir: Anahtarı çıkarıp takmanızla değil kapı kolunu açmanızla birlikte kontaktaki mevcut yeşil ışık yanar. Aracın kapıları kilitli olsa dahi siz kapı kolunu açmaya çalışsanız da yine yanar. Anahtarı taktığınızda söner. Eğer anahtarı takmazsanız 1-2 dakika içinde yine söner. O yüzden sorunu başka yerlerde aramalısınız diye düşünüyorum. Ayrıca tavan aydınlatmalarını açık unutsanız da bir müddet sonra elektriği keserek akünün bitmesini engeller (tecrübeyle sabit). Fakat farlarda böyle bir sistem yok sanırım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O ışık sönüyor, içiniz rahat olsun. :) Akünün değerleri normalse aracın elektrik sisteminde ya kaçak vardır ya da şarj dinamosu aküyü şarj etmiyordur...

Üzerindeki müzik sistemi doğrudan bağlı ise aküden akım çekiyor, elektrikçi bu durumu da kontrol etsin, kontak açılmadan müzik sistemi çalışıyorsa kontağa bağlatın.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
O ışık sönüyor, içiniz rahat olsun. :) Akünün değerleri normalse aracın elektrik sisteminde ya kaçak vardır ya da şarj dinamosu aküyü şarj etmiyordur...

Üzerindeki müzik sistemi doğrudan bağlı ise aküden akım çekiyor, elektrikçi bu durumu da kontrol etsin, kontak açılmadan müzik sistemi çalışıyorsa kontağa bağlatın.
Üzerindeki teyp de çalışmıyor zaten .satan kişi geçen hafta kurcalamış arkadaki hoparlörü öne almış sonra da çalışmamış :)) eski araba hiç yadırgamıyorm :)) bence alırken çok uğraştılar akü zayıfladı ve bitti bana denk geldi..ama teypi kontağa başlamasıbu kontrol ettireyim haklısınz.şuan da kontağı açmadan teyp açılıyorsa teyp kapalı iken bile aküden çeker mi enerji ?

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
A

ayrıca hocam aküyü gidincede bi ölçtürsem eğer akü en azından yarı dolmuş ise şarj dinamosu aküyü şarj ediyor sonucu çıkar demi ? Çünkü akü bitmiş demişti ilk ölçmede

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İyi bir elektrik ustasına göster her şeyi söyler... :) Gerçekten iyi ustaysa kaçağı da bulur, şarj edip etmediğini de bulur, şarj tutup tutmadığını da bilir...

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
bagajda da tavanda da bildiğim kadarıyla lamba yok:) galiba epey boşlanmış bir araç almışım ben:) arka cama ısıtma amaçlı giden kabloları da bugün gördüm boşta sallanıyorlar galiba arka cam değişmiş ve rezistanlı olandan takılmamış kablolar boşta kalmış:)

Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri
Bi kere bende de olmuştu akü boşalma durumu ama o küçük lambanın aküyü boşaltması pek kolay değil büyük ihtimal kaçak olabilir yada araç şarj etmiyo kendini

Üst Alt