Mazda 323 BA (1994-98) Lantis Marş Basıyor, Çalışmıyor.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
buji kablolarının ikisinde mi var sadece ateşleme ?siz mi ikisini kontrol ettiniz hepsini kontrol edin/ettirin
artı enjektörlerin fişleri kurcalandımı biraz arkada olduğu için kurcalanmamıştır diye düşünüyorum ama yinede kontrol edin
birde buji değişiminden sonra oldu dediniz bujiler mi yanlış veya siz takarken çokmu sıktınız da çatlattınız bence orayada geri dönün en baştan kontrol edin/ettirin

kablolar yeni demişsiniz inşallah çözülür probleminiz kısa zamanda

mehmetdonat

Sessiz
Araç Markası
Mazda Lantis 1998
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
buji kablolarının ikisinde mi var sadece ateşleme ?siz mi ikisini kontrol ettiniz hepsini kontrol edin/ettirin
artı enjektörlerin fişleri kurcalandımı biraz arkada olduğu için kurcalanmamıştır diye düşünüyorum ama yinede kontrol edin
birde buji değişiminden sonra oldu dediniz bujiler mi yanlış veya siz takarken çokmu sıktınız da çatlattınız bence orayada geri dönün en baştan kontrol edin/ettirin

kablolar yeni demişsiniz inşallah çözülür probleminiz kısa zamanda

Buji değişimini usta yaptı. Değişimden sonra sorun olmadı aksine olumlu yönde gelişim oldu. Ama ben buji kablolarıyla oymadıktan bir gün sonra çalışmaz oldu. Buji kabloları da ngk'nın mavi olanlarından

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Buji kabloları da ngk'nın mavi olanlarından
bunu da siz mi taktınız sıralamayı doğru yaptığınıza eminmisiniz orjinal olsa karıştıramazsınız 1-2-3-4 numaraları yazıyor ama ngk kablo boyları biraz uzun karıştırmış olabilirmisiniz? 1-4 karışmaz ama 2-3 bir ihtimal karışabilir

birde yandan bakın distrübütör kapağı üzerinde numaralar yazıyor olmalı ,ona göre hepsinin doğru yere gidiyor olması gerekir

Moderatörün son düzenlenenleri:

mehmetdonat

Sessiz
Araç Markası
Mazda Lantis 1998
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
birde yandan bakın distrübütör kapağı üzerinde numaralar yazıyor olmalı ,ona göre hepsinin doğru yere gidiyor olması gerekir

Orası doğru hocam. Stabil çalıştığı şekline göre söküp taktık

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Araç hem lpg de hemde benzinde çalışmıyorsa muhtemel sebep ateşleme sisteminden kaynaklı olabilir. Ateşleme bobininden distribütöre giden kablo distribütör kısmından çıkarılır.Çıkarılan kablo aracın motor kısmındaki boyasız bir yerine 1-2 santim mesafe bırakılarak yaklaştırılır. Bu durumdayken marş yapılarak ateşleme kontrolü yapıla bilir. Kablo ucundan kıvılcım çıkıyorsa ateşleme bobininden distribütöre elektirik gittiği anlaşılabilir.
Distribütör kapağı açılarak kapak üzerindeki tırnaklar ve tevzi makarası ince zımparayla temizlene bilir.Buji kablolarıda tek tek sökülüp motor kısmına yaklaştırıp marş yapılarak kıvılcım kontrolü yani kabloların sağlam olup olmadığının kontrolü yapılabilir.

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mehmetdonat

Sessiz
Araç Markası
Mazda Lantis 1998
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Aracım 3000-3500 devri geçmiyor malesef ): fazla yakıt harcıyor gibi ve yoğun yakıt kokusu veriyor. Egzostan tam yakılmamış yakıt dumanı atıyor. Patlama yapıyor. Usta "ateşlemeyi kesiyor" dedi. Ne yapacam bilemiyorum. Buji/buji kablosu Yeni. Farklı ama eski 2 tane distribütör kapağı denedik sorun düzelmedi.

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aracım 3000-3500 devri geçmiyor malesef ): fazla yakıt harcıyor gibi ve yoğun yakıt kokusu veriyor. Egzostan tam yakılmamış yakıt dumanı atıyor. Patlama yapıyor. Usta "ateşlemeyi kesiyor" dedi. Ne yapacam bilemiyorum. Buji/buji kablosu Yeni. Farklı ama eski 2 tane distribütör kapağı denedik sorun düzelmedi.
Hangi şehirdesiniz?

mehmetdonat

Sessiz
Araç Markası
Mazda Lantis 1998
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Hatay'da

mehmetdonat

Sessiz
Araç Markası
Mazda Lantis 1998
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Haklısınız

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Distributorun icindeki optik okuyucu dedikleri parca var ondan olabilir arizasi

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mehmetdonat

Sessiz
Araç Markası
Mazda Lantis 1998
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Biz de yarın distrübitöre bakacaz

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
tahminim o okuyucu-dagıtıcı nın (tam ismini hatırlayamıyorum) veya ateşleme modülündede olabilir. inş bulursun kısa sürede. Çünkü Marş basıyor ve çalışmıyor diyorsun çalışsada pat pat yapıyordur yakamıyor benzini ateşmele yapamıyor yani bu sefer yine stop ediyor boğuluyor gibi oluyordur muhtemelen.

mehmetdonat

Sessiz
Araç Markası
Mazda Lantis 1998
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Valla ustam şu an için sadece fikir verebilirsin, ne yapabileceğimize dair. Sente kaçırmış olabilir mi mesela bu durum

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Valla ustam şu an için sadece fikir verebilirsin, ne yapabileceğimize dair. Sente kaçırmış olabilir mi mesela bu durum

Ben anlamam ki kardeşim :) Gelebilirsen buyur gel, emin ellere teslim edelim aracını o ayrı, fakat ustası vardır elbet hatay taraflarında. Bu kadar zaman harcayıp mersine kadar yol gelmen pek mantıklı değil. Araştırmak, bulmak lazım. @ahmetdag Kardeşime danışalım bakalım..

Üst Alt