Mazda 323 BA (1994-98) Familia Ağır Bakım Bilgi

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlar;
Boğaz kelebeğini dün temizlettim hava akış metre ile birlikte. Araç daha önce 700 devirde duruyordu rolantide, şuan benzinde 900 devirde tüpte 1300 devirde duruyor. Bazen tüpte de 900 devire iniyor. Sanırım tüpte ayar yaptırmam gerekecek. Şuan için rolantide çok büyük bi dalgalanma yok fakat hala ufak bi dalgalanma devam ediyor. Çekiş eskisine göre daha iyi oldu sanırım ama dün benzinde bir süre kullandım sanki yakıtı çok arttı aracın.

Acaba lambda sensöründe arıza olabilirmi diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Arızalı olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzin ile biraz kullanılarak adaptasyon yapması gerekiyor. Düzelmezse eğer rölanti ve gaz ayarı gerekebilir... Lambda sensörü hakkında tecrübe ve bilgi sahibi değilim.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba arkadaşlar;
Boğaz kelebeğini dün temizlettim hava akış metre ile birlikte. Araç daha önce 700 devirde duruyordu rolantide, şuan benzinde 900 devirde tüpte 1300 devirde duruyor. Bazen tüpte de 900 devire iniyor. Sanırım tüpte ayar yaptırmam gerekecek. Şuan için rolantide çok büyük bi dalgalanma yok fakat hala ufak bi dalgalanma devam ediyor. Çekiş eskisine göre daha iyi oldu sanırım ama dün benzinde bir süre kullandım sanki yakıtı çok arttı aracın.

Acaba lambda sensöründe arıza olabilirmi diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Arızalı olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?
LPG'nin rolantisini ayarlamak için LPG ayarı en son çare. Önce Rolanti ayar vidasından rolantiyi düşürün. (323'te de var diye tahmin ediyorum) Benzinde de Rolanti fazla çünkü.

Ek:Önce akü kutup başını sökerek frene bas ya da farları aç, beyin bir resetlensin. Daha sonra yukarıdaki işlemleri yaparsın.

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Dün aslında rolanti dahada yüksekti, kelebeğin üstünde bulunan rolanti ayar civatasından rolantiyi düşürdük dahada düşürebilirim sorun değil. Olması gereken optimum devir nedir acaba?
Fakat aracı benzinden gaza geçirince rolanti tekrar 1300 lere çıkıyor. Bu biraz kafamı karıştırdı.
Dün sürekli aracı benzinde kullandım adaptasyon olsun diye fakat herhangi bir değişim olmadı malesef. Umarım sorunu çözebilirim.

Poyraz26

Japon harikası
Araç Markası
1998Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arkadaşlar bugün Mazda 323 famila aldım 98 model trger seti değişim ustalıkla tahminen kaça olur bilen yaptıran var mı ? Hocam

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Geçen sene değişimini yaptığım da Komple kayış takımı değişti V,Triger filan 200tl buldu işçilik+parça

Poyraz26

Japon harikası
Araç Markası
1998Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benden 600 tl Fiat çıkardı Boğaz kelebeği değişimi bide conta da yağ kaçağı varmış az bişey onu halletti biraz pahalı yaptı san ki

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benden 600 tl Fiat çıkardı Boğaz kelebeği değişimi bide conta da yağ kaçağı varmış az bişey onu halletti biraz pahalı yaptı san ki

Boğaz kelebeği neden değişti ki? Ayrıca boğaz kelebeği fiyata dahil mi?
Eğer değişti ise çıkması zaten 500tl civarı diye hatırlıyorum. Ben geçen sene aracıma bakım yaptırırken bakmıştım fiyatlarına.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Boğaz kelebeği neden değişti ki? Ayrıca boğaz kelebeği fiyata dahil mi?
Eğer değişti ise çıkması zaten 500tl civarı diye hatırlıyorum. Ben geçen sene aracıma bakım yaptırırken bakmıştım fiyatlarına.
Boğaz kelebeği değişimi değil, muhtemelen temizliği yapılmıştır.
Boğaz kelebeği 0 orjinal fiyatları 4-5 bin TL çıkması en az 400-500 liradır

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Boğaz kelebeği değişimi değil, muhtemelen temizliği yapılmıştır.
Boğaz kelebeği 0 orjinal fiyatları 4-5 bin TL çıkması en az 400-500 liradır
Evet bende sizinle aynı fikirdeyim, temizlik yapılmış olabilir.
Çıkması ile değişim yapıldı ise 600tl fiyat çıkarmaları normal, hatta ucuz bile.

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlar, aracımın yağ ve antifriz değişim zamanı geldi yine , tabii filtreleri de değiştireceğim fakat merak ettiğim bir konu var. Bu aracın (1998 model 323 familia 1.5) benzin filtresi nerede? :D Diğer filtreleri değiştirmişken benzin filtresini de değiştireyim istiyorum.
Her tarafına baktım ama bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Murat26

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Merhaba arkadaşlar, aracımın yağ ve antifriz değişim zamanı geldi yine , tabii filtreleri de değiştireceğim fakat merak ettiğim bir konu var. Bu aracın (1998 model 323 familia 1.5) benzin filtresi nerede? :D Diğer filtreleri değiştirmişken benzin filtresini de değiştireyim istiyorum.
Her tarafına baktım ama bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Arka koltuğun aldında.
#Oğuzhan arkadaşımız alttaki konuda: benzin filtresi değişimini detaylı olarak paylaşıp bizlere yardımcı olmuş.

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arka koltuğun aldında.
#Oğuzhan arkadaşımız alttaki konuda: benzin filtresi değişimini detaylı olarak paylaşıp bizlere yardımcı olmuş.

Çok teşekkür ederim, tam aradığım konu. BA kasanın bulunduğu sayfada arama yapınca görememişim bu konuyu.

Fakat konuyu okuyunca fark ettim benim aracın filtresi çok farklı, depo içinde olma olasılığı düşük bi ihtimal, yinede bakayım

Son düzenleme:

Üst Alt