Mazda 323 BA (1994-98) Düşük Gaz Şiddetinde Gaz Yememe ve Teklemesi

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Zamanında 98 model 1.5 16v motor aracım vardı. İlk aldığımda araba motor ısındıktan sonra çeyrek gaz şiddetinde tekleme yada hiç gaz yememem yapıyordu illa çok basmak gerekiyordu gaza. bu durum da 5 vites uzun yolda 140tan asagı gidemememe sebep oluyordu 90-100 km gibi hızlarda 5 vites gidebilmek için gaz bas çek yapmak zorunda kalıyordum. sorunsuz gidebilmek için biraz daha gaza basmam gerekiyordu bu sefer de 140 km üstü gidiyordu araba. neyse bu durumu orayı burayı kurcalayarak gidermeye çalıştım ustama sordum oda anlamadı. dedim bu sorun için usta usta gezmeyeyım garıp bır durumdu cunku ankara hertel mazda yetkili servisine kadar gittim. baksınlar yapabilirlerse yapsınlar yapamıyorlarsa zaten para almıyorlar aracı aynen tesli ediyorlar ve bilinçsizce kurcalamıyorlar arabayı. neyse adamlar ugrastıkca ugrasıyor birtürlü çözemediler her sensöre bakıyorlar. sinirlendim bişeyi yapamadınız die indim asagı anlattırdım naptınız dıe o sırada sensörler hakkında bılgı de aldım. mantıken sensörün biri dikkatımı cektı konum itibariyle sorunum bu dedım onlar yok o sensor boyle bır arızaya sebep olmaz dedıler hıç olmadı dedıler tamam işte hiç olamdıysa benım sorunum bu dedım. onu değiştirin deneyın dedım. ellerinde o parçanın olmadıgını sölediler. tamam parcanın adını söyleyın cıkma alcam takcam ayarını yaparsınız dedım arabayı aldım cıktım cıkmacıdan 70tlye aldım o parcayı. parçanın adı gaz kelebek okuyucu dedıler. ofacık bır parca. taktılar ayarlarını yaptılar araba duzeldı. sorunu kendılerı çözmediği için sadece ayar parası 20 tl aldılar. madem o kadar ugrastınız arka z rotta verın dedım verdıler takmaya kalktılar yok takmayın ben takarım dedım. dinlemediler 70 tl z rot fıyatını da aldılar değişim ücreti almadılar. bölelikle servisten cıktım. bu tarz bır sorunu olan olursa o sensöre baksınlar

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Nrmal vitesde giderken gazi biraktiniz tekrar gaz verdiniz sirkeleme oluyormuydu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu tekleme, sadece lpg'deyken mi oluyordu? Benzinde yok muydu?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Nrmal vitesde giderken gazi biraktiniz tekrar gaz verdiniz sirkeleme oluyormuydu
normal viteste giderken gazdan ayagımı cekınce tekrar dokundugumda gaz hiç vermiyor yada bazen tekleye tekleye verıyordu. yarım gaz şiddetinde basınca hiçbir sorun olmadan gidiyordu ama bu sefer hızlı gidiyordu araba. bu okuyucunun görevi tahminimce gaz kelebeğinin pozisyonunu beyne iletiyor beyin de bu konuma göre enjektörden göndereceği benzin miktarını ayarlıyor. benim araçtaki sorun düşük gaz şiddetinde gaz kelebeğinin açıldığını beyne iletmemesinden kaynaklı galiba. gaz kelebegı acılıyor ama sensör acıldığını beyne sölemiyordu. biraz daha basınca gaza bu sefer algılıyor ve gitmeye baslıyordu.

Bu tekleme, sadece lpg'deyken mi oluyordu? Benzinde yok muydu?
bu tekleme hem lpg hemde benzınde aynı şekilde oluyordu abi hiçbir fark yokdu.

bide sunu da ekleyeyım gaza cek bas yaptıgımda bazen tam gaz versem bıle silkeliyordu. ama 3000 devırın altında iken yapıyordu. bu durum oldugunda anlık yarım debrıyaj yapıp devır aldırıyordum 3000 deviri haliyle gecıyorudu teklemede gecıyordu.

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Vites yukseldikce sirkeleme azaliyor sanirim buda torkla alakali bende boyle bi sorun adem usta konum sensoru olabilir demisti

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Vites yukseldikce sirkeleme azaliyor sanirim buda torkla alakali bende boyle bi sorun adem usta konum sensoru olabilir demisti
vites yükseldikçe sirkeleme azalmıyor ama sirkelemeyi hissetme azalıyor buda düşük vitesteki torkun yüksek olmasından kaynaklı olduğu mantıklı. konum sensörü işte tam o parçayı değiştim. kelebekle beraber 140 a satılıyordu ozamnlar ben kelebek kalsın sade sensörü alcam demiştim zar zor 70 e vermişti.

Değişilen parçanın ya da sensörün tam adı ney ?
gaz kelebeği konum sensörü de diyorlar gaz kelebek okuyucu da diyorlar. anlam olarak aynı zaten. adem usta konum demiş demekki en doğru ismi gaz kelebeği konum sensörü :)

Çıkmacıdan alınıp 2 dkda sökülüp denenebilir olmazsa geri iade edersin [member=4]kadir[/member] hatta adamın yanında bile söküp denersin. çıkmacılar sorun yapmaz bence.

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
2 dk olacagini sanmiyorum kaliprasyon gerekli degilmi saga sola onama yapiyi var ustunde

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
2 dk olacagini sanmiyorum kaliprasyon gerekli degilmi saga sola onama yapiyi var ustunde
benimkinin üstünde ayar geri falan yoktu bilgisayardan değer giriyorlardı. serviste taktılar ayar yapmadan hemen denedik düzelmişti sonra bilgisayara takıp ayar yaptılar.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Himm yansanayide yok servisdede 500tl

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Selamlar, yetkili servise gittik sorunu belirlemek yerine çarşaf liste verip bunları değitirirsek sorunlar düzelir şeklinde bir çözüm getirdiler.Sübaplar sıkıymış inceleme metodu yalnızca sürüş testi,zaman zinciri seti değişecekmiş fizik kontrol etmeden verilmiş karar, manifoldan sonra egzos boru ve katalitik konvertör ve susturucular sensörler komple değişecekmiş sorunlu olan sadece katalitik konvertör ama olsun başlamışken hepsini yenileriz :( ücretsiz yapsan hemen kabul ederim de bu kadar bol keseden şunu da değişelim bunu da değişelim demek yetkili servisde olsa yakışık almaz. Ya teşhis koyamıyorsun yada niyet bozuk.Bayramdan sonra sorunu dışarıda güvenilir bir ustaya bırakıp kademe kademe kontrolden geçirtip çözeceğiz.Bu arada boğaz kelebek konum sensörü sağlam mı değil mi diyesordum sağlam diye ısrar ettiler.
Anladım hocam kesin tanı koymadan kimseye parça değiştirtmeyin.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Bayram geçti .Gemiş bayramıız kutlu olsun.Mazdayı ustamıza bırakmadan önce serviste dağılmış olduğu iddia edilen katalitik konvertörü konrol ettirdim.Bir pencere açmak suretiyle içeriye bakıldı.Katalitik konvertör yok olmuş boşaltmışlar.Tabi sensörlerdebirinci ve 2. katalitik konvertörlerden geçen egzos gazında hiç bir fark göremediğinden olsa gerek ecu ya giden sinyallerden dolayı ecu bir zengin bir fakir karışım yapıp ayar vermeye gayret etmekte.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Oksijen sensörü veya boğaz kelebeği konum sensörü muhtemelen arızalı .arac lpg li ise oncelik oksijen sensörü değişiminden yana olmalı.Çözülemez ise ardından kelebek konum sensörü değişimi gerekir .Bu arada katalitik konvertörün deforme olmadığı kabul edilmiştir .

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmetcan52

Sessiz
Araç Markası
1997 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Merhabalar 97 model 1.8 familia arabamda 3 gündür başıma gelen bir şey araç 1.500 ile 2.500 devir arasında böyle arkadan biri tutar gibi nazlı nazlı hızlanıyor ve tekliyor 1 kere daha sonra tekleme sorunu yok oluyor ancak arabayı bir şey tutuyormuş hissi devam ediyor dip gaz yaptığımda daha hantal tepki veriyor hem benzinde hemde tüpte geçerli bu durum sorunum acaba nereden olabilir ??

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar 97 model 1.8 familia arabamda 3 gündür başıma gelen bir şey araç 1.500 ile 2.500 devir arasında böyle arkadan biri tutar gibi nazlı nazlı hızlanıyor ve tekliyor 1 kere daha sonra tekleme sorunu yok oluyor ancak arabayı bir şey tutuyormuş hissi devam ediyor dip gaz yaptığımda daha hantal tepki veriyor hem benzinde hemde tüpte geçerli bu durum sorunum acaba nereden olabilir ??
Mesajının taşındığı bu konuyu incelemekte fayda var.

ulgobuye

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedan-şampanya
merhaba yorumların hepsine baktım bende bu sorun sadece benzinde oluyor .. yine aynı problemlerden mi ayrıca sensörden beyne giden kabloların ek var buda sebeb midir.

araç 1.5i 98 ba

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
merhaba yorumların hepsine baktım bende bu sorun sadece benzinde oluyor .. yine aynı problemlerden mi ayrıca sensörden beyne giden kabloların ek var buda sebeb midir.

araç 1.5i 98 ba
Aracınızda hata kodu varmı kontrol edin ilk olarak. Geçen aylarda bendede gaz verdiğimde gitmeme ve tekleme sorunu vardı oksijen sensöründen dolayıymış. Hata kodundan buldum sorunu ve sensörü değiştirdim. Şuanda sıkıntısız kullanıyorum aracımı.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Aracınızda hata kodu varmı kontrol edin ilk olarak. Geçen aylarda bendede gaz verdiğimde gitmeme ve tekleme sorunu vardı oksijen sensöründen dolayıymış. Hata kodundan buldum sorunu ve sensörü değiştirdim. Şuanda sıkıntısız kullanıyorum aracımı.
Ba kasalarda bildiğim kadar bilgisayara bağlanmıyor

Üst Alt