Mazda 323 BA (1994-1998) Yakıt Tüketimi

ulgobuye

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedan-şampanya
1998 1.5 i , 70 tl tuple 250 km yol yapiyorum sehir icinde (trabzon) düzümüz yok bayirimiz çok.

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlar,
Hafta sonu İzmir-Ankara arası gidip geldim bagaj full dolu olarak eşim ve çocuğum ile birlikte. Aracı hiç zorlamadan 100-110km hızlarda toplamda 1150km yol gittim ve toplam yakıt tüketimim tam olarak 78lt lpg oldu.
100km de 6,78lt lpg tüketimi gözüküyor, sanırım iyi değerler :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar,
Hafta sonu İzmir-Ankara arası gidip geldim bagaj full dolu olarak eşim ve çocuğum ile birlikte. Aracı hiç zorlamadan 100-110km hızlarda toplamda 1150km yol gittim ve toplam yakıt tüketimim tam olarak 78lt lpg oldu.
100km de 6,78lt lpg tüketimi gözüküyor, sanırım iyi değerler :)
Yolcu, yük ve aracın yaşı kriterlerine göre çok iyi değer bence. :harika:

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yolcu, yük ve aracın yaşı kriterlerine göre çok iyi değer bence. :harika:
120.000km de almıştım aracı 2 sene içinde 150.000 oldu, çok şükür hiç yarı yolda bırakmadı beni, bu araç benim ilk mazdamdı ve artık tam anlamıyla bende mazdacı oldum çıktım :) gerek yakıt tüketimi gerek yol tutuşu olarak her bindiğimde kendine hayran bıraktırıyor beni. İnşaallah bundan sonra bi mazda 6 alabilirim, bu araçtan bu kadar memnunsam mazda6 yı düşünemiyorum bile :)

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
1ay önce depoyu fullettim 285Tl tuttu.
380km oldu şuan yarım depodan az kaldı.
Kışın LPG(120+ benzin50) 350km gidiyor. 30-40tl fark oluyor ay’a vurunca.
Benzinde rölanti ve tekleme LPG göre 2-3kat düzeliyor.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Güncelleme geçiyorum 370-380km yaptım daha depoda 7-8litre vardı :hhhhhh:
49081

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Yıl olmuş 2020 hala 26kuruş yakan araba mı olur(uzun yol) 210km benzinlikten benzinliğe :kyfmyrn:

Ekli dosyalar

• 68AA258E-6F8A-4EDD-9F6C-E04B08472B2B.jpeg
    68AA258E-6F8A-4EDD-9F6C-E04B08472B2B.jpeg
    525.9 KB · Görüntüleme: 14

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Omer23

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Mavi
Selamünaleyküm tekrar canlandıralım burayı o halde, Burdaki değerleri günümüz fiyatıyla hesaplayinca bile arada çok büyük fark çıkıyor benim aracım 1997 Mazda 323 1.5 Familia aracım 32 Lt ile yani 700 TL ye 260 taş patlasın 270 km yol yapıyor (2.6 TL)şimdi buradaki değerlere baktım da çok aşırı fark var sebepleri nelerdir sizce ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamünaleyküm tekrar canlandıralım burayı o halde, Burdaki değerleri günümüz fiyatıyla hesaplayinca bile arada çok büyük fark çıkıyor benim aracım 1997 Mazda 323 1.5 Familia aracım 32 Lt ile yani 700 TL ye 260 taş patlasın 270 km yol yapıyor (2.6 TL)şimdi buradaki değerlere baktım da çok aşırı fark var sebepleri nelerdir sizce ?
Tabiki çok fark var 25 kuruş yakan arabalar 2,5 lira yakmaya başlamış... :huhuu:

Yanlış hesaplama yöntemi;

Alınan yakıtın tl tutarını gidilen mesafeye böldüğünüzde kilometre başına kaç TL yakıt tükettiğinizi görebilirsiniz. Bu işlem oldukça kolay yapılabilir ama doğru sonuç vermez bizim gibi gelişmemek için direnen ülkelerde... :cool:

Doğru hesaplama yöntemi;

Tükettiğin (aldığın son yakıt) litreyi, yaptığın km'ye bölüp, yüzle çarparsan litre cinsinden yakıt değerini bulursun. :krnz:

Omer23

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Mavi
Şimdi biraz rencide oldum ben :/ fakat bizim bildiğimiz ve bize öğretilen hesaplama yöntemi hep öyleydi yani, gelişmiş ülke hesabınıza göre yukarıda yazdığım rakamlarla ne kadar çıkıyor bi söyler misin ve hayatımda ilk defa böyle bişey duyuyorum :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rencide etmek için değil esprili şekilde doğru olanı anlatmaktı niyetim... Reyizim bizi uçurduğundan mütevellit yakıt fiyatları da yerinde durmadığı için senin yaptığın lira hesabı doğru olsa da gerçeği yansıtmaz.

11 litre çıkıyor, yoğun şehir içi ise gayet normal denilebilir.
Şimdi biraz rencide oldum ben :/ fakat bizim bildiğimiz ve bize öğretilen hesaplama yöntemi hep öyleydi yani, gelişmiş ülke hesabınıza göre yukarıda yazdığım rakamlarla ne kadar çıkıyor bi söyler misin ve hayatımda ilk defa böyle bişey duyuyorum :D

Üst Alt