Mazda 323 1.5 ZL Motor İle 1.5 Z5 Motor Arasındaki Fark Nelerdir?

Mikailhan

Sessiz
Araç Markası
2001 Fiat Siena 1.2
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben her ne kadar bassam da redline getirmiyorum. 6500 de kesiciye giriyor.
Benim için belirleyici olan yüksek devirde uzun süre gidebilmesi.
Mesela Bursa otobanı müsaitken 30km boyunca 5000 üzeri gidiyorum. Yaklaşık 9-10 dk demek.
Bir kere de Gemlikten girip 45-50 dk da Esenler e gitmiştim. Bayram günü yol boştu tabi.
Son olaylarda sonra bende giremiyorum artık. Dediğiniz gibi asıl mesele uzun süre yüksek devir çevirebilmesi ama 6500biraz az değilmi bi japon otomobiline göre alıştım şimdi ben 6800 de vites atmaya mazda alınırsa alışana kadar baya zorlanırım :(

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Fabrika verisi mi bilmiyorum ama kesici o devirde devreye giriyor.

Mikailhan

Sessiz
Araç Markası
2001 Fiat Siena 1.2
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri-Sedan
Fabrika verisi mi bilmiyorum ama kesici o devirde devreye giriyor.
Şaka bi yana 1.2 bi araç kullanıyorum 75hp lik tork fakir bi makina 7000değil 10000 devir çevirse ne yazar ha hacmine göre falan istekli güzel bi motor ama bi yere kadar yani ondan sonra mazda bana s2000gibi gelir. Yakıt tüketimi ne alemde aracın bende küçük bir ilçede yaşıyorum dur kalk çok oluyor ortalama hızım 30km/s

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Uzun yolda ortalama 90-110 aralığında 100km de 10lt lpg
Ş.içinde 100kmde 13lt lpg.

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Atmosferik bir motor icin normal. 90i gecmezseniz biraz daha dusuk olabilir.
Ayrica yolun durumu,egimi de onemli. Mesela Manisa'dan Antalyaya giderken 100kmde 6 litre yakiyor, gelirken 10 lt.

Mikailhan

Sessiz
Araç Markası
2001 Fiat Siena 1.2
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri-Sedan
Tamam da yani mesela biz geçen ae101 1.6 efsane kasa Toyota ile kütahyaya gittik gidişi yokuşlu hep ortalama hızımız 150 ara ara 180-190 gördük 7.5litre yaktı LPG de LPG sistemi de atiker safefast

Atmosferik bir motor icin normal. 90i gecmezseniz biraz daha dusuk olabilir.
Ayrica yolun durumu,egimi de onemli. Mesela Manisa'dan Antalyaya giderken 100kmde 6 litre yakiyor, gelirken 10 lt.
Bizim siena manisa kulalı bu arada plakası 45 KA

Moderatörün son düzenlenenleri:

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Muhtemelen yanlis hesaplamissiniz.
Benzindeki fabrika verisi bile o kadar degil.
Kaldi ki lpg, benzinden %30 kadar daha fazla yakar.

Mikailhan

Sessiz
Araç Markası
2001 Fiat Siena 1.2
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri-Sedan
Biliyorum yaklaşık %30 daha fazla yakıyor benzinden ama hesap tam çünkü aracın içinde hiç LPG yoktu benzinde gittik benzinliğe gaz aldık bitince km ye baktım hesapladım programla

Ben siena ile şehir içi 12-13 litre yakıyorum max 17.5 litre yaktım o da konvoyda uzun yolda min 6 litre yaktım max 8 litre

Moderatörün son düzenlenenleri:

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Benim aracimda durum bu sekilde.
Ben yakit hesaplariyla pek ilgilenmedigimden, az yaktirmaya calismadim.
Yazin S.ici ve disinda genelde klima acik kullaniyorum.
Belki biraz dikkat edilirse bir miktar daha az yakabilir. Ama ciddi bir fark olacagini sanmiyorum.

Mikailhan

Sessiz
Araç Markası
2001 Fiat Siena 1.2
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri-Sedan
Şehir içi çok iyi ancak şehit dışı bence 7litrelere düşebilir

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Haklısınız da yani şimdi fiat da bana 2 senedir katlanıyo hala daa ona biniyorum demeyin öyle sonra kızıyo bana başlarım keyfine deyip trip atıyo. :D

Yanlışın var canım kardeşim... Fiat sana katlanmıyor, sen ona katlanıyorsun... Bunu temiz bir Mazda sahibi olunca daha net anlayacaksın... :D

061zafer

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
yağ hacimleri farklı. Z5 motor 3.5 litre ZL motor 3.1 litre yağ kullanıyor. 400cc fark olması ilginç

leojely

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323 1.5i
Araç Renk ve Tip
Sedan Şampanya
Benim aracimda durum bu sekilde.
Ben yakit hesaplariyla pek ilgilenmedigimden, az yaktirmaya calismadim.
Yazin S.ici ve disinda genelde klima acik kullaniyorum.
Belki biraz dikkat edilirse bir miktar daha az yakabilir. Ama ciddi bir fark olacagini sanmiyorum.
Hocam bu aracı sizin kadar mükemmel özetleyeni inanın hiç görmedim. Umarım foruma giriyorsunuz bu araç hakkında bana daha detaylı bilgi sağlarsınız. 1.5 ZL modelini kullanıyorum 99 full paket klima vs. araç kaput altında problem yaratmazken alt takım sorun çıkarıyor. Gerçi yaşadığım yerin yollarında dayanabilecek tek araba toros o da yere yakın değil gelen kuvveti süspansiyon direk emiyor alt takıma zarar verecek bir durum yok.
Bende araç 197.000'de idi galiba hatırlamıyorum conta yakmıştık babam yüzünden hortumda arıza çıktı ona rağmen aracı kullandı conta bizle helalleşti o zaman motor açıldığında madem açıldı sübapları değiştirelim dedim. Kullanım olayına gelince araç nazik kullanımda çekiş gücü üretemiyor haliyle fazla yakıyor bizim buralar hep bayır ben genellikle 3000-4800 aralığında vites atıyorum. 3500 devirden sonraki hızlanmasını çok seviyorum 1999 model bir arabaya göre muazzam bence. En çok şaşırdığım nokta da motor hala bana mısın demiyor. LPG konusuna gelince Allah belasını versin Atiker diye arabada tekleme var buji ve kablolarını belki 3 4 defa değiştik 5 defa ayar yaptırdık araç hala tekliyor anlamadığım nokta benzinde de tekliyor.

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Hocam bu aracı sizin kadar mükemmel özetleyeni inanın hiç görmedim. Umarım foruma giriyorsunuz bu araç hakkında bana daha detaylı bilgi sağlarsınız. 1.5 ZL modelini kullanıyorum 99 full paket klima vs. araç kaput altında problem yaratmazken alt takım sorun çıkarıyor. Gerçi yaşadığım yerin yollarında dayanabilecek tek araba toros o da yere yakın değil gelen kuvveti süspansiyon direk emiyor alt takıma zarar verecek bir durum yok.
Bende araç 197.000'de idi galiba hatırlamıyorum conta yakmıştık babam yüzünden hortumda arıza çıktı ona rağmen aracı kullandı conta bizle helalleşti o zaman motor açıldığında madem açıldı sübapları değiştirelim dedim. Kullanım olayına gelince araç nazik kullanımda çekiş gücü üretemiyor haliyle fazla yakıyor bizim buralar hep bayır ben genellikle 3000-4800 aralığında vites atıyorum. 3500 devirden sonraki hızlanmasını çok seviyorum 1999 model bir arabaya göre muazzam bence. En çok şaşırdığım nokta da motor hala bana mısın demiyor. LPG konusuna gelince Allah belasını versin Atiker diye arabada tekleme var buji ve kablolarını belki 3 4 defa değiştik 5 defa ayar yaptırdık araç hala tekliyor anlamadığım nokta benzinde de tekliyor.
Benzinde de tekleme varsa sıkıntınız başka birşey bence. Maf sensörü , TPS sensörü gibi sensörlerin kontrolleri yapılsa iyi olur. Tabii birde ateşleme sistemi diyeceğim ama buji ve kablo değişimi zaten yapmışsınız.
Burda benden daha tecrübeli arkadaşlar var onlarda size önerilerde bulunacaktır.

Üst Alt