Mazda 3 - Sport Comfort

badilcan

Katılımcı
Arkadaşlar herkese iyi haftalar dilerim .
Ocak ayında Boludan 2004 model Sport Comfort Otomatik Lpgli bir Mazda3 aldım .
Aracı şirket aracı olarak kullanacağım. Bu yüzden ufak tefek bilgisayar parçalarını taşımam gerektiğinde HB olmasının avantajlı olacağını düşündüm.
Araç ile ilgili beklentilerim
  1. Mazda
  2. Otomatik
  3. Lpgli
  4. HB
  5. Uygun Fiyatlı
olması idi . Temel olarak bu araç yüksek kmde ( 270 bincik ) olsada benim beklentilerimi karşılar durumda .
İzmirden Boluya ( Eşim Bolulu bu arada , bu ziyaret hem maddi hemde manevi taleplerimizi karşıladı. ) eşim ve 2 yaşındaki oğlum ile birlikte otobüs yolculuğu ile gittik . Gitmeye ani karar verdiğimiz için Boluya direkt bilet bulamadık ve Sakarya aktarmalı gittik.
Ben gitmeden önce Kayınpederim aracı ekspere sokmuştu , ufak tefek şeyleri kabul ederek aracı aldık. Yaşına göre ufak tefek yoksa var bir şeyler tabiki :) .
Genelde her aracı aldığımda bir lastik değiştirme ve bakım operasyonuna girerim . Aldığımda aracın bir lastiği balon yapmıştı bende eşim oğlumla uzun yola çıkacağım için Boluda araca Hankook Ventus Prime 3 taktırdım . Zaten lastiğin tarihide epey eskiydi.
Bakım konusunda gelince önce biraz km yapıp aracın eksiklerini görmek istedim.
Tabi 2 günde bir yağ kontrolünü yaptım. Ben aldığımda araç bakım itibari ile yaklaşık 7000 km yapmıştı ve yağ çubuğu bir miktar eksik gösteriyordu.
bende yaklaşık 1500 km yaptım ve herhangi bir eksilme olmadı.
Ama farkettiğim bir problem var ve daha önce bu şanzımanı kullandığımı belirtmek isterim .
Trafikde bir kaç defa karşılaştığım bu olayda araç soğuk iken sanırım lpg devir yükselttiği bir anda araç kendisini ileri attı ve ben fren ile aracı tuttum .
Ayağım zaten frende ama daha sert basmak durumunda kaldım.
Bu bir problemmidir , neyi kontrol etmem gerekir .
Şu an için lpg ve yağ bakımlarını yaptırmadım .
Ayrıca benden önceki kullanıcı 5/30 yağ kullanmış , bu kmdeki bir araç için siz hangi yağı önerirsiniz ?
Şanzıman yağı değiştirilmeli mi ?
Temel bakım malzemelerini nerden tedarik edebilirim , benim bildiğim megaparca.com var.

Ufak tefek problemleri mi bu başlık altında yazmak istiyorum .

49952

49953

49954

Sağımız solumuz boyalı , Ufak tefek değişenimiz var.
Ama beni bu yoğun iş sürecinde yarı yolda bırakmasında , daha büyük bir beklentim yok .
Aman bu aracı bilipte tanıyıpta abi ne yaptın demeyelim :) .
Her araca gösterdiğim özeni sanada göstereceğime söz veriyorum . Lastikse Lastik . Bakımsa bakım .
İlginiz için şimdiden teşekkürler .

Murat Yılmaz

Hayat Kurtarıcı
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Güle güle kullanın ;)
5w30 bence de pek uygun değil kilometreden dolayı.

Orijinal parçalar için yardımcı oluruz ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Liki moli 10-40 mavi bidon tavsiye ederim şanzıman için de liki moli atf katkısı benim işime yaradı, olmadı yağı filtreyi değiştirmekte fayda var Onur.

Hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin, rengi güzelmiş. :harika:

ezmocesteri

__nefertiti__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Kesinlikle 5w/30 ile devam etmeni tavsiye ediyorum. Gözlemlerinizden sonra, bir sonraki yağ değişiminde eksiltme miktarına bakarak gerekiyorsa farklı bir viskoziteye geçilir. Şanzıman yağının geçmişi hakkında bilgi sahibi değilseniz değişmeniz faydalı olur tabiki. Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Merhaba hayırlı olsun aracınız güzel görünüyor.izmirde ve Manisada şanzıman yağını komple değiştiren şanzımancılar var oralarda filtre ile komple değişim öneririm. Aracın ateşleme kontrolü gaz ayarları boğaz temizliği gibi konular da vites değişim hareketlerinde etken bunları da zamanla kontrol ettirin. Motor yağı konusundada 5 30 ile devam etmenizi (ama kaliteli :)) 5 30 dan sonra yaz aylarında yağ değişim zamanı 5 40 a geçmenizi hatta 5 40 dan da devam edebilirsiniz bundan sonra da. ama 10 40 a direk geçmeyin mazda 3 6 gibi arabaların motor alt tarafı yeterince kaliteli uzun seneler 5/30 5/40 ile gidebilir.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Onur hocam hayırlı uğurlu olsun. Guzu güzel görünüyor, Allah kaza bela vermesin. 8500 km.de öyle aman aman yağ eksiltmişe de benzemiyor, bence de 5/30 a devam. En azından kendin gözlersin yoğun trafikte ne kadar eksiltir, ne olur; ondan sonra eğer gerekirse 10/40 ı denersin

Üst Alt