Mazda 3 Hakkında Sorularım Var

hrnecce

Sessiz
Selamün Aleyküm arkadaşlar, abilerim... Aranıza kısa bir süre önce katıldım ve mazda3 alma taraftarıyım fakat aklımı kurcalayan birkaç şey var. Gerek çeşitli forum siteleri olsun, gerek çevrem olsun; "Mazda3'e hiç girme , Parçası pahalı , elinde kalır, satamazsın , o araba sadece gösterişten ibaret , o araba hantal , performansı düşük" gibisinden söylemler duydum, gördüm ve halen duymaya da devam ediyorum açıkçası.

Kullananların yorumlarına baktıkça alma hevesim geliyor. Çünkü kullanan kimse aracını kötülemiyor. Benim aklımı en çok kurcalayan konu ise; Mazda3 LPG uyumu ve sübap eritmesi. Forum sitelerinde okuduğum kadarıyla, Mazda3'ün sübapları magnezyum alaşımlı olduğu için LPG fazla ısı vererek burayı eritiyormuş. Fakat gezdiğim onlarca forum sitelerinde de; "evet, benim başıma geldi" gibisinden bir yazıya da denk gelmedim. Bir başka forum sitesinde de belirtilen bu sübap sorununun LPG'li her araçta olduğu yazısını gördüm.

Alacağımız aracı LPG'li düşünüyoruz. Ben Mazda3 taraftarıyım. Fakat parçası pahalı söylemi arabadan biraz uzaklaşmama sebep oluyor maalesef. :/ Benim araştırdığım araç LPG'li 1.6 motor, otomatik vites ve 2009-2011 yılları arasında (Mazda3 için)

(1) Gerçekten parçası pahalı mı, bize en ufak bir parça sorunu sıkıntı yaşatır mı? Parçaları rahatlıkla temin edilebilir mi? Servis ağı yaygın mı? (Ankara)

(2) İkinci el piyasası eyvallah düşük gözüküyor. Çünkü ben Ankara'da ikâmet etmekteyim yalan olmasın her gün gözüm Mazda3 arıyor. :) Gördüğüm zaman da içim gidiyor, sahiplerini müsait zamanda denk getirsem onlara da soracağım da kimi zaman araçlar park halinde, kimi zaman seyir halinde. İçi dolu park halinde bir yakalayamadık :)

(3) İlk arabamız Volkswagen Polo 1.4 Turbo Dizel'di Hani Mustafa Sandal'ın şarkısı vardı ya; Bastı mı gaza gider mi, gider. Polo öyleydi bizim için bastı mı, giderdi. Tabii ki LPG - Dizel arasında fark var ama acaba araba dedikleri kadar hantal mı?

Değerli cevaplarınız için peşinen teşekkür ederim.

Aktif forumlar...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Selamün Aleyküm arkadaşlar, abilerim... Aranıza kısa bir süre önce katıldım ve mazda3 alma taraftarıyım fakat aklımı kurcalayan birkaç şey var. Gerek çeşitli forum siteleri olsun, gerek çevrem olsun; "Mazda3'e hiç girme , Parçası pahalı , elinde kalır, satamazsın , o araba sadece gösterişten ibaret , o araba hantal , performansı düşük" gibisinden söylemler duydum, gördüm ve halen duymaya da devam ediyorum açıkçası.

Kullananların yorumlarına baktıkça alma hevesim geliyor. Çünkü kullanan kimse aracını kötülemiyor. Benim aklımı en çok kurcalayan konu ise; Mazda3 LPG uyumu ve sübap eritmesi. Forum sitelerinde okuduğum kadarıyla, Mazda3'ün sübapları magnezyum alaşımlı olduğu için LPG fazla ısı vererek burayı eritiyormuş. Fakat gezdiğim onlarca forum sitelerinde de; "evet, benim başıma geldi" gibisinden bir yazıya da denk gelmedim. Bir başka forum sitesinde de belirtilen bu sübap sorununun LPG'li her araçta olduğu yazısını gördüm.

Alacağımız aracı LPG'li düşünüyoruz. Ben Mazda3 taraftarıyım. Fakat parçası pahalı söylemi arabadan biraz uzaklaşmama sebep oluyor maalesef. :/ Benim araştırdığım araç LPG'li 1.6 motor, otomatik vites ve 2009-2011 yılları arasında (Mazda3 için)

(1) Gerçekten parçası pahalı mı, bize en ufak bir parça sorunu sıkıntı yaşatır mı? Parçaları rahatlıkla temin edilebilir mi? Servis ağı yaygın mı? (Ankara)

(2) İkinci el piyasası eyvallah düşük gözüküyor. Çünkü ben Ankara'da ikâmet etmekteyim yalan olmasın her gün gözüm Mazda3 arıyor. :) Gördüğüm zaman da içim gidiyor, sahiplerini müsait zamanda denk getirsem onlara da soracağım da kimi zaman araçlar park halinde, kimi zaman seyir halinde. İçi dolu park halinde bir yakalayamadık :)

(3) İlk arabamız Volkswagen Polo 1.4 Turbo Dizel'di Hani Mustafa Sandal'ın şarkısı vardı ya; Bastı mı gaza gider mi, gider. Polo öyleydi bizim için bastı mı, giderdi. Tabii ki LPG - Dizel arasında fark var ama acaba araba dedikleri kadar hantal mı?

Aktif forumlar...

1-Ankarada herter mazda servisinden yararlanabilirsin.Parça stokda değilse bile siparişle geliyor.
2-sans
3-otomatık mazdalarda 185 lımıtı var beyın sıze izin vermiyor
- 4 iler olması gazladıgınızda ayagınızın altında devamli devirin oldugunu anlıyorsun
- turbo ile ara sokaklarda performans hissedersin ama yolda atmosferık kendını belli eder

yedek parça fiyatları için kullandıgın aracın bi kaç parçasını servise sor sonrada mazdaya sor ve kıyasla

kuzenım fordcudur bigün ınatlaştık ve mazda bayine gittik mazda 3 dolu ve aksesuarla 81nin tl fiyat aldık ordan çıkıp forda gittik aşagı yukarı aynı donanımlara getırmeye çalıştık fordu paket ve aksesuar olayı baya karışık ve ford 95bin tl ye geldi fiyatı görüyonmu ?

honda cıvıc 2012 on balata orjınal 400 tl
mazda e 2012 on balata orjınal 250 tl

verdıgım fıyatlar uc asagı 5 yukarı fiyatı.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
İlk baş rabbim gönlünüze göre versin...bu forum da en az bilgisi olan kişi olarak yazıyorum ki daha çok bilgi sahibi olan arkadaş lar da sorularınaza cevap verdiği zaman kafanız da netleşir her şey.

Evet mazdanin piyasası yok, parçası pahalı vs vs bunu ancak mazda ya hiç binmemş ve mazda dan korkan kişiler söylüyor..piyasa olayına gelelim benim 93 model mazdam var di daha yeni sattım hocam piyasası yoksa nasıl sattık bu araba yi?
Parçası pahalı diyen arkadaşlar kaç tane mazda parçası almış araba sina takmışta pahali diyor ki.?eğer temiz ve kurcalanmamş bi mazda bulursanız bırakın ilana koymayı ilana koymadn arabanız hemen satılır..lpg hususunda iyi bir usta olursa hiç sıkıntı olmaz.
Hele ki siz ankara gibi bir yerdesinz ne usta sıkıntınz olur ne de parça sıkıntınz olur.
Bence bu milletin dediklerine hiç bakmayn temiz bi mazda 3 alıp keyfinizi sürmeye bakın..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu tip sorularla çok karşılaştığımız için bazı yaşanan durumları birtakım başlıklar altında konuştuk, bir ikisini ben örnek vereyim oku, genel olarak forumun ilgili başlıklarında gezin, kafandaki sorular yavaş yavaş yanıt bulacak zaten

Mazda Hakkındaki Tabuları ve Şehir Efsanelerini Yıkıyoruz!

Diğer Marka Araçların Parça ve Bakım Kıyaslamaları

Bu laflar Mazda almaya cesaret edemeyenlerin lafları olduğu için, alıp keyfini sürerken sana alma diyenlerin kıskanç bakışlarını izleyeceksin.

Parça fiyatları bir kaç elzem parçada değişkenlik göstermekle birlikte bir çok markadan daha ucuz olduğunu araştırırken göreceksin, servis problemi yaşamazsın, artan piyasaya rağmen fayda fiyat oranında hala alınabilir araçların başında Mazda geliyor, lpg konuları forumda var, senin de söylediğin gibi her marka araçta yaşanacak bir şey, kullanım şartlarına ve kullanılan lpg nin kalitesine göre 50-100 bin km arasında supap sıkıntısı baş gösterebilir, özel serviste yaklaşık 2 bin tl dir maliyet.

Ankara'da buluşalım sana anlatayım, ama kahve ısmarlaman lazım :p

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Mazda sahibi olmak için en büyük engel, "mahalle baskısını" aşarak, kendi özgür iraden ile Mazda almaya karar verip verememe eşiğidir... Yani; "ben bir Mazda sahibi olmak istiyorum" cümlesindeki yüklemi hayata geçirmek en büyük adım... :)Bu noktayı geçtikten sonra da, temiz, düzgün ve kurcalanmamış bir Mazda aramaya başlamak gerekiyor ki, bu noktada hatta her noktada sana yardımcı olmak için bu forum kuruldu... :D Şahsına özel olarak da algılayabilirsin bunu bak... :)

Parçası bir dönem pahalıydı, bulunmuyordu olabilir ama bu söylemleri aşalı çok oldu Mazda... Ben 5 yıldan fazladır Mazda ile haşır neşirim, hiç kimsenin de elinde kalan Mazda araç görmedim, bir şekilde satıldı. Gösteriş olarak görenlerin niyetinin temiz olduğunu düşünmüyorum, çünkü biz yani Mazda sahipleri o tarz atraksiyonları sevmeyiz, fakat, arabalarımız sıradışı olduğu için herkes dönüp bir kez daha bakıyor olabilir, bizim elimizde olan bir şey değil yani. :D

Magnezyum olayını bir kenara bırakırsak, sübap eritme olayı tamamen doğru fakat, çözümsüz veya can sıkacak bir durum değil. Euro normları gereği 2000 yıllardan sonra yapılan hemen hemen her motorda bu sorun oluşabilmekte. Bir bakıma Mazda daha erken eritiyor veya adı çıkmış bu net bir durum değil. 2 ile 4 bin lira arasında çözüme kavuşan bir sorun. Forumda bu konu ile ilgili güzel konularımız var. İncelemeni tavsiye ederim.

Aktif forumlar...

Mazda 3 BL kasalar bastın mı gidiyor fakat, 105 beygir 140 tork değerlere sahip araç bastığında ne kadar zaman sonra gider orası kişiye göre farklı değerlendirilebilir, şahsen ben ilk etapta bu basınca gidilen sürenin uzun olmasını yadırgamıştım ama kullandıkça da hoşuma gitmişti. 3 bin devirden sonra torkunu hissettirmesi, headers'in sesi çok hoşuma giderdi. Tabi bu durumda da yakıt biraz fazla olurdu... :)

Şehir için otomatik 12-15 litre, şehir dışı 8-10 litre aralığında yakıtı var.

Niyetin varsa, hiç bulandırma ve temiz bir Mazda 3 sahibi olmanı temenni ederim. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Aloparca ya ya da diğer sitelere girin fiyatları karşılaştırın. Yan ayna 300 tl, far yan sanayi 500 tl, z rot arka 35 tl, filtre seti bosch yan sanayi 100 tl, orjinal polen filtresi en son geçen sene 90 tl idi, hava filtresi 50 tl civarıydı. Bana Toyota'ya göre ucuz geldi.

Satan birine gidip test sürüşü yapın.

Dizelden sonra illaki az da olsa hantal gelecektir, ama bu tamamen hayali bir durumdur. Dizelin ilk kalkıştaki torktan ötürü kafayı geri yaslama hissi aracı hızlı gidiyor hissettirir. Mazda 3'de dizel torku olmasa da hızlı gittiğini hissettiren bir araçtır.
Öte yandan polodan mazda 3 e geçtikten sonra konfor çok büyük oranda iyi gelecektir, o konfor herşeyi unutturur zaten. Atmosferik motorlarda basmazsan ekonomi, basarsan da performans verir. Yokuşlarda gerekirse vites küçültüp yüksek devir çevirirseniz hızlanır da.

hrnecce

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Herkese değerli yorumlarınız için birer birer teşekkür ederim.
Bu tip sorularla çok karşılaştığımız için bazı yaşanan durumları birtakım başlıklar altında konuştuk, bir ikisini ben örnek vereyim oku, genel olarak forumun ilgili başlıklarında gezin, kafandaki sorular yavaş yavaş yanıt bulacak zaten

Mazda Hakkındaki Tabuları ve Şehir Efsanelerini Yıkıyoruz!

Diğer Marka Araçların Parça ve Bakım Kıyaslamaları

Bu laflar Mazda almaya cesaret edemeyenlerin lafları olduğu için, alıp keyfini sürerken sana alma diyenlerin kıskanç bakışlarını izleyeceksin.

Parça fiyatları bir kaç elzem parçada değişkenlik göstermekle birlikte bir çok markadan daha ucuz olduğunu araştırırken göreceksin, servis problemi yaşamazsın, artan piyasaya rağmen fayda fiyat oranında hala alınabilir araçların başında Mazda geliyor, lpg konuları forumda var, senin de söylediğin gibi her marka araçta yaşanacak bir şey, kullanım şartlarına ve kullanılan lpg nin kalitesine göre 50-100 bin km arasında supap sıkıntısı baş gösterebilir, özel serviste yaklaşık 2 bin tl dir maliyet.

Ankara'da buluşalım sana anlatayım, ama kahve ısmarlaman lazım :p

Sayfalara şimdi göz gezdiriyorum. İçimi rahatlattınız gerçekten çok teşekkür ederim herkese:) Nasipse temizinden bir mazda3 alırız. Dediğiniz gibi şehir içinde bulmamız biraz zor gibi. Şehir dışında da biraz satıcının dürüstlüğüne bağlı.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Sorduğun soruların hepsini bizzat kendin araştırıp sonuçları görebilirsin.
Mesela hantal mı? diye soruyorsun kullan ve gör derim çünkü bana normal gelen sana hantal gelir belli olmaz.
Oğuzhan a katılıyorum bende 1.6 dizel 2012 mazda 3 var şöyle söylesem tam yeridir 1.6 benzinli mazda 3 ile kullandığım aracı çok rahat yakalarım manuel vites için bu iddayı yapıyorum :) benim dizel almamın asıl nedeni benzinli imprs ile dizelin aynı fiyatta oluşu idi yoksa sanruftan feragat edipte dizel almazdım manuel benzinli 2012 bakıp durdum uzun süre fiyat dizelle aynı olunca ekonomi odaklı dizeli tercih ettim benzinli alsaydım tüp takmayı düşünmedim öncekindede yoktu gerekte yoktu...fosurgen den 30 tl az yaktığı mesafeleri bilirim

askin.tcdd

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Mazda kelime anlamı "Tanrı" demek. Önündeki halka mükemmelliği ifade eder içindeki de göklerde uçan beyaz kartal özgürlüğü anlatır. Mercedes der ki bizden iyisini ancak Tanrı yapabilir. Anlayan anladı. Yani Zerdüş dilinde Ahura Mazda Bilge Tanrı demektir. Japonlar 2004 yılında sanırım Ford ortaklığı ile kurulan bu şirketin tüm hisselerini alarak millileştirdiler. Bu dönemlerde sıkıntılar yaşayan mazda adını yüksek ve bulunamaz parça fiyatlarıyla kirletti. Ancak günümüzde bulunamayacak bir parçası olduğuna inanmıyorum. Fiyatları da 3 aşağı 5 yukarı yabancı ithal araçlar gibi. Ben aracımdan memnunum. Eksi yönleri LPG sebebiyle oluşan subap problemi ve 4 vites oluşu. Biraz da gürültü yalıtım problemi var. Ama aracım 2010 ve aküsü 2017 de değişti. Sübaplar 2017 de yenilendi. Birkaç gün önce de sensör değişimi yaptım bunun dışında bir problem yaşamadım. Direksiyon ısıtmam yok. Ama ön cam resistans sunroof ışık sensörü koltuklarda ısıtma dijital kilima ve otomatik camlarım var. Lastik basınç sensörleri ile kör nokta alıcıları da cabası. Ayrıca yağmur sensörüm de var. Tüm bu donanımları çıkartarak sıfır bir araç almak istedim geçen yıl kıyamadım. Bir tek eksiğim navigasyonu multimedia. Park sensörüm mercek farlar ayarlanabilir. Kendinden kararan gözü almayan dikiz aynası ve katlanan yan aynalar herşey harika. Çelik jant var. Daha ne olsun. Aracın ön tamponu ve tasarımı orijinal sportif. Sis farlarım da var. Araca spoyler dışında takacağınız bir body kit ihtiyacı bile yok.
c46bd1ad3e99d50a0c18b06a227c0eac.jpg

Ekli dosyalar

• c46bd1ad3e99d50a0c18b06a227c0eac.jpg
    c46bd1ad3e99d50a0c18b06a227c0eac.jpg
    168.2 KB · Görüntüleme: 76
  • 9999.JPG
    9999.JPG
    166.8 KB · Görüntüleme: 72
Son düzenleme:

gkhn43

Sessiz
Arkadaşlar mazda konusunda içimiz de uzman arkadaşlar var yazılanları çizilenleri biraz okudum. Mazda 3 2012 modellerde otomatik vitesli araçlarda kronik başımı ağrıtacak bir şanzıman sorunu var midir ? Lpg uyumu nasildir ? Bir de alım satım konusunda sıkıntılı diyorlar ama ben vw polo fiesta tarzını pek düşünmüyorum. Japon markalarina bakıyorum. Jazz, Auris ve Mazda arasinda kaldim. Ve tercihimi mazda'dan yana kullanmak istiyorum. İlk arabami alacağım ve eşimle birlikte kullanacağız. Aydınlatacak arkadaşlara teşekkürümu borc bilirim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşlar mazda konusunda içimiz de uzman arkadaşlar var yazılanları çizilenleri biraz okudum. Mazda 3 2012 modellerde otomatik vitesli araçlarda kronik başımı ağrıtacak bir şanzıman sorunu var midir ? Lpg uyumu nasildir ? Bir de alım satım konusunda sıkıntılı diyorlar ama ben vw polo fiesta tarzını pek düşünmüyorum. Japon markalarina bakıyorum. Jazz, Auris ve Mazda arasinda kaldim. Ve tercihimi mazda'dan yana kullanmak istiyorum. İlk arabami alacağım ve eşimle birlikte kullanacağız. Aydınlatacak arkadaşlara teşekkürümu borc bilirim.
Öncelikle şurada bir konu açıp kendini tanıtmanı rica ediyorum

Sonrasında da mesajını taşımış olduğum bu konuyu baştan sona okursan bir çok cevabı bulacaksın. Yeterli olmazsa yeniden burada kafana takılanı sorabilirsin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Temiz ve kurcalanmamışsa Mazda her daim mutluluk verir sahibine... Şanzıman sorunu yok ama yeni nesil motorların kaçınılmaz sorunu olan sübap problemi var. Maliyeti de, yeni bir lpg montajı yaptırmak kadar... ;)

metuva

Sessiz
Araç Markası
Honda
Araç Renk ve Tip
Füme- Sedan
Merhaba arkadaşlar... 2010 model Honda City LPG’li araç sahibiyim. Başta Honda civic elegance almayı düşünüyordum... Ancak gerek bayinin tavırları olsun gerek Honda’da oluşan fiyatlandırma politikası beni alternatif bir arabaya yönlendirdi diyebilirim. Yılda yaklaşık 10.000 km yapıyorum. Araç olarak Mazda 3 Power veya power sense, Ford focus otomatik veya Toyota corolla otomatik düşünüyorum. Aracı sıfır almayı düşünüyorum. Aracı bir aksilik olmazsa 5 seneden fazla kullanmayı planlıyorum. Siz ne önerirsiniz arkadaşlar. 2018 model Mazda 3 mü yoksa 2019 model başka bir otomatik araç mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar... 2010 model Honda City LPG’li araç sahibiyim. Başta Honda civic elegance almayı düşünüyordum... Ancak gerek bayinin tavırları olsun gerek Honda’da oluşan fiyatlandırma politikası beni alternatif bir arabaya yönlendirdi diyebilirim. Yılda yaklaşık 10.000 km yapıyorum. Araç olarak Mazda 3 Power veya power sense, Ford focus otomatik veya Toyota corolla otomatik düşünüyorum. Aracı sıfır almayı düşünüyorum. Aracı bir aksilik olmazsa 5 seneden fazla kullanmayı planlıyorum. Siz ne önerirsiniz arkadaşlar. 2018 model Mazda 3 mü yoksa 2019 model başka bir otomatik araç mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
Bütçe sıfır olarak dizele yetmiyorsa Temiz olarak ikinci el dizel Mazda 3 bulabilirsen ben onu tavsiye ederim. Sıfır olarak benzinliye niyet varsa Sense tavsiye ederim.

Uzun vadede Mazda kesinlikle zarar ettirmez, keyifli kullanım da cabası.

Üst Alt