Mazda 3 BM Skyactiv Bagaj Kapağı Su Testi

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Youtube'da gezinirken aşağıdaki linkteki video gözüme çarptı. Burada yağmur sonrası bagaj kapağı açılınca yukarıdan akan sulara dikkat çekmiş. Diğer yorumlarda da benzer sıkıntıları yaşayanlar olduğu anlaşılıyor. Bu konu hakkında fikri olan var mıdır?

Water in Hatch, 2014 Mazda3

Selamlar,

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu konuda hiç bir fikrim yok, siz kendi arabanızda denediniz mi? Mazda mühendisleri bunu düşünmüştür illaki, almaması lazım içeriye.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben denemedim, henüz yağmur da görmedi zaten araba benim elimde. Benim için çok büyük bir sorun değil zaten, sonuçta benzer bagaj kapakları vardır mutlaka açılınca az da olsa aşağıya su akıtan veya bir kaç damla damlatan. Ben yorumlardan birisini merak etmiştim esasen, özellikle kışın fitil kısmında donmalara sebep olur mu acaba?

Bir de bu sabah dikkatimi çeken bir şey oldu. Arka camlar genelde dışardan buzlanır veya buğulanır. Ancak sabah araca bindiğimde arka camın içerden buğulanmış olduğunu farkettim. Bu da çok önemli bi konu değil sonuçta, gece geç saatte park etmiştim, aracın içi dışından daha soğuk olduğu için küçük bir yoğunlaşma meydana gelmiş olabilir. Tabi bu videoyu izleyince acaba arka camda veya bagaj kapağı izolasyonunda herhangi bir sıkıntı var mıdır diye merak ettim. Mesajlardaki bir diğer yorum da Mazda'ya çok fazla şikayet giderse bu konuyla ilgili, araçları geri çağırılabileceği üzerineydi. Ne kadar ciddiye alınır böyle yorumlar o da ayrı konu tabi.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Acaba bagaj içine ne kadar su girdi?

Geçen benim araçta da oldu ve baya dikkatimi çekmişti. Plakalık tarafında su birikmiş ve orası dökülmeden bagajı açtım su direk bagaja doğru gitti. Bu konuyu gördükten sonra kafama takıldı tekrar deneyeceğim...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İçerinin buğulanması soğuk hava etkisi olabilir tabi, yada nemli bir şey kalmıştır, paspas ya da başka bir şey. Ama arka kapaktan süzülen bir damla için Mazda arabaları geri çağıracağını sanmıyorum ben, ciddi bir su alma göremedim çünkü.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
bagaj kapağı üstündeki suyun kapağı açınca içeri girmesi gibi durumlar normal çoğu marka ve modelde oluyor. bu durum için dış görselliği bozmaya gerek duymaz otomobil firmaları. giren suda azcık bişey yeterki kapalıyken su almasın :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Henüz hiç bir mühendislik; bagaj kapağı üzerinde biriken suyun, kapak açıldığında buhar olup uçmasını veya yere damlamasını önleyemedi... :)

Bu işin şakası; fakat videodan gördüğüm kadarıyla, Yakup'un yazdığı ve kendi yaşadıklarım ışığında yazayım...

Videonun 0,56 saniyesinde su tutma kesiliyor ve 1,05 saniyesinde bagaj açılıyor... Aradaki süre ne kadar?? ::) yaklaşık düz hesap 10 saniye... Guzunun üzerine tutulan bu kadar su sonrasında; bu su 10 saniyede tamamen süzülüp akmayacağı için, buhar olup uçmayacağı için, kapak açıldığında geriye doğru akması kadar normal bir şey yoktur...

O0

Benim guzumun da; arka kapak üzerinde su damlacıkları olduğunda kapağı açarsam bagaj içerisine su damladığı oluyor... ;)

Burada önemli olan nedir?

Araca bolca su tuttuktan sonra, süzülmesini bekleyip bagaj kapağı açıldığında içeriye sızan herhangi bir su var mı, yok mu onu kontrol etmektir... Veya su tutulurken içeriden su girip girmediğini kontrol etmek en doğru ve insaflı gözlem olacaktır...

İçiniz rahat olsun derim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İyide ben bagaja giren bir su göremedim ki :) Gösterdiği yerden sızan su fitilin dış tarafına düşer oda süzülerek aşağıya tahliye olur bu normal bir durum.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
evt arkadaşlar bende aynı fikirdeyim sorun açılınca içeri su girmesi degil ki bu durum tüm araçlarda yaşanabilecek biri durum kapalı iken su alma yok ise bencede dert etmeyin normal bir durum ..

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Videoda olay zaten biraz abartılmış, adam arabayı döver gibi suluyor hortumla. Gerçek hayatta böyle bir durumla pratik olarak karşılaşma ihtimalimiz neredeyse yok gibi. O yüzden sıkıntı yok zaten.

Ayrıca su hayattır sonuçta, içeriye abartı miktarda akmadığı müddetçe de hiçbir sıkıntı olmayacaktır.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Bu arada konu başlığını değiştirsem mi acaba? :)
"Su alma sorunu" demek biraz ağır kaçmış o halde, değil mi?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Videoda olay zaten biraz abartılmış, adam arabayı döver gibi suluyor hortumla. Gerçek hayatta böyle bir durumla pratik olarak karşılaşma ihtimalimiz neredeyse yok gibi. O yüzden sıkıntı yok zaten.

Ayrıca su hayattır sonuçta, içeriye abartı miktarda akmadığı müddetçe de hiçbir sıkıntı olmayacaktır.

aynen anlattıgın gibi vatandaş birde su süzülmeden kapagı hemen açıyor orasını düşünmüyor tabi :D

ersinnsahin

Sessiz
.....özellikle kışın fitil kısmında donmalara sebep olur mu acaba?

Konu hortlatıyorum ama kapı fitilleri için özel üretilen kapı fitili bakım spreyleri mevcut. Hiç kullanmadım ama ağır bir kokusu olduğunu söyleyenler var. Fitil için vazelin ve pudra kullananlarda varmış ama ben silikon sprey kullanıyorum. Fitili beslemesi ve ömrünü uzatması bakımından arada bir uygulamakta fayda var diye düşünüyorum.

Üst Alt