Mazda 3 BL Araç Navigasyon ve Multimedia Sistemi

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
BL kasa için alınan multimedyanın kalitesine göre değişir tabiki ama canbus (multimedyanın yanında gelen kibrit kutusu şeklindeki kutu) arıza yaptığında yol bilgisayarı ekranı açık kalıyor.
2 tane çözümü var.

1.O an yapılması gereken teypi çıkarıp arkadan o kutunun soketini çıkartmak.(sonra teypi geri takıp kullanmak)
**Kutuyu çıkartınca direksiyon tuşu (emin değilim bundan ) ve üst ekran çalışmıyor sadece yenisini temin edene kadar kolay çözüm.

2.canbus devresini değiştirmek.
@Muygun

Görsellik olarak multimedya cidden çok güzel duruyor. Bende ses kalitesi sorunu va için 2din teyp takmıştım ilk bunun maddi bedeli multimedyadan çok daha fazla ama zamanla multimedyaya geçişi yapıp ses kalitesi için farklı yöntemler yaptım.

Ön park sensörü için arabada solda park sensörü butonu varmı ?
Evet 2011 impressive aracım. Arka park sensörü mevcut herhangi bir sorun yok çalışıyor tuşu da var. Sol panelde 2 boş tuş yeri daha var ama şöyle bir düşüncem var. Mevcut sistem var sadece arka olarak. Öne de çekeyim ama mevcut sisteme entegre edilsin bir nevi orijinalliği sağlamak amaçlı. Ha bu bilgiyi size sormamın sebebi de burada tanıdığım bir elektrikçi yok en azından sizin yorum ve tecrübeleriniz ile yol almak istiyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Evet 2011 impressive aracım. Arka park sensörü mevcut herhangi bir sorun yok çalışıyor tuşu da var. Sol panelde 2 boş tuş yeri daha var ama şöyle bir düşüncem var. Mevcut sistem var sadece arka olarak. Öne de çekeyim ama mevcut sisteme entegre edilsin bir nevi orijinalliği sağlamak amaçlı. Ha bu bilgiyi size sormamın sebebi de burada tanıdığım bir elektrikçi yok en azından sizin yorum ve tecrübeleriniz ile yol almak istiyorum.
Entegre dediğinizde kurulabilirlik tuşa bastığınızda ön & arka beraber çalışacak şekilde olabilir.

Ön için piyasadan park sensörü alınır.
Bağlantı da o tuş üzerinden yapılır , tuşa bastığınızda ön ve arka devreye girer ama 2 farklı bip bip sesi olur ön ve arka olarak burda biraz sıkıntı olabilir seslerden ötürü bunuda denemek lazım.

Brsahin

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
İyi akşamlar. Bende bir sistem düşünüyordum ama geçen gün aracımı bakıma götürdüğümde bir arkadaş geldi yanlış hatırlamıyorsam 2009 mazda3ü vardı. Sistem parazit yapıyormuş komple söktürdü. Eski sistemi taktırdı. Sonra vazgeçtim orijinali daha iyi bence. Şimdi CarPlay box diye bir ürün buldum. Ona niyetlendim onu araştırıyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İyi akşamlar. Bende bir sistem düşünüyordum ama geçen gün aracımı bakıma götürdüğümde bir arkadaş geldi yanlış hatırlamıyorsam 2009 mazda3ü vardı. Sistem parazit yapıyormuş komple söktürdü. Eski sistemi taktırdı. Sonra vazgeçtim orijinali daha iyi bence. Şimdi CarPlay box diye bir ürün buldum. Ona niyetlendim onu araştırıyorum.
Ürünlerde fiyatı düşükden yükseğe filtrelenirse ve en üstdeki alınırsa genelde olur böyle şeyler ;)

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Entegre dediğinizde kurulabilirlik tuşa bastığınızda ön & arka beraber çalışacak şekilde olabilir.

Ön için piyasadan park sensörü alınır.
Bağlantı da o tuş üzerinden yapılır , tuşa bastığınızda ön ve arka devreye girer ama 2 farklı bip bip sesi olur ön ve arka olarak burda biraz sıkıntı olabilir seslerden ötürü bunuda denemek lazım.
Hımm dediğiniz mantıklı. Sesler iç içe girer ve içinden çıkılmaz bir durum alır.
Örnek 2 araç arasına giriş yapılacağı zaman hem arka köşe algılayıp ötecek hem de ön tampon köşedeki ötecek ve hangisi neden öttü karma karışık olacak. Bunun düşünemedim ve vaz geçtim şimdi.

Bunu ancak şöyle eskisini iptal edip göstergeli dijital bir şeyler almak gerekli fakat bana göre orijinalle devam etmek daha doğrusu olacak.

Yada R'ye taktığında arkadaki, D'ye geçtiğinde öndeki aktif olacak şekilde kodlansa belki çözüm olur, yada ayrı bir şekilde çekilmeli. Neyse şimdilik kalsın :) Ben şimdi forumu bir araştırayım araç içi kamera önerileriniz var mı ondan almak istiyorum malum trafikte türlü türlü problemler oluyor hanım için bence gerekli olacak ki bence her araçta olması gerekli diye de düşünüyorum :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yada R'ye taktığında arkadaki, D'ye geçtiğinde öndeki aktif olacak şekilde kodlansa belki çözüm olur, yada ayrı bir şekilde çekilmeli.
Çok bilmiyorum ama bu sistem ilk yaygınlaştığında muhabbeti geçtiğinde sistemin çalışması şöyle aklımda kaldı.

1-Birinci viteste ön sensörler devreye giriyor ve belli bir hızda veya ikinci vitese geçince devre dışı kalıyor.

2-Ayrı bir düğme ile açıp kapatma yapılıyor. Sistem açık kalsa da belli bir km sonrası devreden çıkıyor.

Arka ve ön park sensörü aynı anda devrede olmuyor ki, sesler karışsın.

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Çok bilmiyorum ama bu sistem ilk yaygınlaştığında muhabbeti geçtiğinde sistemin çalışması şöyle aklımda kaldı.

1-Birinci viteste ön sensörler devreye giriyor ve belli bir hızda veya ikinci vitese geçince devre dışı kalıyor.

2-Ayrı bir düğme ile açıp kapatma yapılıyor. Sistem açık kalsa da belli bir km sonrası devreden çıkıyor.

Arka ve ön park sensörü aynı anda devrede olmuyor ki, sesler karışsın.
Bu prensiple çalışıyor ise taktırmak mantıklı gibi

Üst Alt