Mazda 3 BL (2009-13) Yakıt Tüketimi

tolgaguzel

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Merhabalar aranıza yeni katıldım , Aracım Mazda 3 2010 A/T imp. Lpg li ... Kafamda birkaç soru var araca karşı. Bilen arkadaşların yardımcı olması beni ve benim gibileri sevindirecektir.

1- Araç içeri fazla motor sesi alıyor, Yani 3-4 bin motor devirleri uzun yolda rahatsız edebilir Şehir içi problem değil sizce bu normal mi ....
2- Araç yakıt tüketimi 4 ileri olduğu için fazla ama Lpg de hesapladım şehir içi 40 kuruş gibi...
3- Araç anlık tüketim ekranı açık iken frene bastığımda anlık tüketimi yavaşlarken 8 lt - 6 lt - 4lt gibi yükselip durunca düşüyor. Bu normal mi.
4- Araçta ilk anda frenler zayıf sanırım balata ve diskler ile ilgili özellikler geri çıkarken ilk anda neredeyse zor duruyor kazık fren yapsamda durması zor

Bu saydıklarım benim şimdilik gözüme çarpanlar bunlar,, dilimiz sürçtüyse affola şimdiden teşekkür ederim...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar aranıza yeni katıldım , Aracım Mazda 3 2010 A/T imp. Lpg li ... Kafamda birkaç soru var araca karşı. Bilen arkadaşların yardımcı olması beni ve benim gibileri sevindirecektir.

1- Araç içeri fazla motor sesi alıyor, Yani 3-4 bin motor devirleri uzun yolda rahatsız edebilir Şehir içi problem değil sizce bu normal mi ....
2- Araç yakıt tüketimi 4 ileri olduğu için fazla ama Lpg de hesapladım şehir içi 40 kuruş gibi...
3- Araç anlık tüketim ekranı açık iken frene bastığımda anlık tüketimi yavaşlarken 8 lt - 6 lt - 4lt gibi yükselip durunca düşüyor. Bu normal mi.
4- Araçta ilk anda frenler zayıf sanırım balata ve diskler ile ilgili özellikler geri çıkarken ilk anda neredeyse zor duruyor kazık fren yapsamda durması zor

Bu saydıklarım benim şimdilik gözüme çarpanlar bunlar,, dilimiz sürçtüyse affola şimdiden teşekkür ederim...
1-Aracın tork değerlerini 4500 devirden sonra verdiği için içeriye motor sesi geliyor bu sorun değil ama sese alışık olmayanlar için sıkıntı olabiliyor, bende Mazda 3 Bk varken uzun yolda 4500 devirlerden sonra gelen o ses çok hoşuma giderdi.
2-Aracın torku ve beygiri kasaya göre düşük kaldığı için hantal ve yakıt değerleri yüksek. Lpg ile uzun yolda (otomatik) 8-10 litre Şehir içinde 12-14 litreleri rahat görürsün, aşağısı olmaz yukarısı olur.
3-Normal
4-İlk kullanımlarda bana da frenler zayıf gibi gelmişti ancak, alıştığında sorun olmuyor, eğer bahsettiğim alışma süreci olmazsa, frenleri kontrol ettirmende fayda var.

Benzer sorular olduğu için ve yanlış bölüme açıldığı için diğer konun silinmiştir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Motor sesi normal

Yakıt tüketimi de normal sanırım ama net konuşmamız için lt bazında hesap yapmanız lazım, 100 km kaç lt tüketiyor

Anlık tüketim ekranı da olması gerektiği gibi duruyor anlattığına göre. Motora yük binince artar, diğer türlü azalır, sabit tutarsan seyir halinde çok değişmez.

Acilen disk ve balata kontrolü yaptırın, tabi bir de fren hidroliğine baktırın.

tolgaguzel

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Motor sesi normal

Yakıt tüketimi de normal sanırım ama net konuşmamız için lt bazında hesap yapmanız lazım, 100 km kaç lt tüketiyor

Anlık tüketim ekranı da olması gerektiği gibi duruyor anlattığına göre. Motora yük binince artar, diğer türlü azalır, sabit tutarsan seyir halinde çok değişmez.

Teşekkür ederim frenleri gösterip gelişmeleri yazarım,
Mesaj otomatik birleştirildi:

Motor sesi normal

Teşekkür ederim frenleri gösterip gelişmeleri yazarım,

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benzinli AT
Gidiş 2 kişi az bagaj
Dönüş 3 kişi bagaj + port + arka koltuk yarım

toplam km 1250km
Benzin 95.51lt
Tutar 748,23 tl
PC ortalama hız 76km
PC ortalama yakıt 7.6lt
krş olarak 0.60krş
Fişlere göre ortalama yakıt 7.70lt

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Benzinli AT
Gidiş 2 kişi az bagaj

toplam km 1250km
Benzin 95.51lt
Tutar 748,23 tl
PC ortalama hız 76km
PC ortalama yakıt 7.6lt
krş olarak 0.60krş
Şu turdan sonra lpgyi sokseydin ya :) :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzinli AT
Gidiş 2 kişi az bagaj

toplam km 1250km
Benzin 95.51lt
Tutar 748,23 tl
PC ortalama hız 76km
PC ortalama yakıt 7.6lt
krş olarak 0.60krş
Avrupa'da olsa 95 birim yakıt parası verecektin, 748 değil... Ehonomi gerçekten coh eyi... :huhuu:

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback

İlk çalıştırdığında bende de frenle ilgili aynı şey var hatta bir arkadaşımda da aynı şey var. Bu bence bir problem değil aşırı yüklenince araç duruyor ya da biraz bekleyip sonra kalkış yaparsanız yine problem olmuyor. Hidroliğine kadar herşeyi değiştirdim bu araçlarda var bu ve her zaman yapmıyor. Diğer söylediğiniz şeyler de normal anormal bir durum yok.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Motor sesi için
AT olanlar için fren pedalı solunda beyaz bi kapak var bunu bitüself sünger vs ile kaplarsanız azda olsa biraz daha faydası olacak diye düşünüyorum.
en zayıf noktası orası

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Benzinde de LPG'de de şehir içinde 12,5 litre yakıyor olmam normal midir ? Benzinle kullanmaya aşırı tırsıyorum dişler hızla düşüyor neredeyse günde 1 diş kaybediyorum :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benzinde de LPG'de de şehir içinde 12,5 litre yakıyor olmam normal midir ? Benzinle kullanmaya aşırı tırsıyorum dişler hızla düşüyor neredeyse günde 1 diş kaybediyorum :D
1 günde kaç km yapıyorsun?
İşe araba ile gidip geliyorsun sanırım

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
1 günde kaç km yapıyorsun?
İşe araba ile gidip geliyorsun sanırım

Valla kafam aşırı karışık şu ara. Heran toplu taşımaya geçebilirim. İşe araçla gidip geliyorum. Günde 30 km yol yapıyorum ayda 26x30 = 780 km yol alıyorum. Hesaplamalarıma göre gazla kullanırsam 830 TL gibi bir rakam ödüyorum aylık, benzinle kullanırsam da 975 TL ödüyorum sanırım. Ya da ben mi yanlış hesaplıyorum onu da bilmiyorum. Güzergahta toplam 14 ışık var en az 10 unda durmak zorunda kalıyorum e bide dönüşte de aynı ışıkları sayarsak 28 ışık yapar. Dur kalklar araçta yakıt bırakmadı adeta. Aldığım maaşın %25i yakıta gidiyor. Toplu taşımaya geçmenin vakti geldi galiba :(

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Valla kafam aşırı karışık şu ara. Heran toplu taşımaya geçebilirim. İşe araçla gidip geliyorum. Günde 30 km yol yapıyorum ayda 26x30 = 780 km yol alıyorum. Hesaplamalarıma göre gazla kullanırsam 830 TL gibi bir rakam ödüyorum aylık, benzinle kullanırsam da 975 TL ödüyorum sanırım. Ya da ben mi yanlış hesaplıyorum onu da bilmiyorum. Güzergahta toplam 14 ışık var en az 10 unda durmak zorunda kalıyorum e bide dönüşte de aynı ışıkları sayarsak 28 ışık yapar. Dur kalklar araçta yakıt bırakmadı adeta. Aldığım maaşın %25i yakıta gidiyor. Toplu taşımaya geçmenin vakti geldi galiba :(
15 km + 15 km
Sabah gidiş süresi ?
Akşam dönüş süresi ?

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
15 km + 15 km
Sabah gidiş süresi ?
Akşam dönüş süresi ?
14 + 16 da denebilir.
Ortalama yarım saat gidiş yarım saat dönüş. Toplu taşıma kullanırsam 2km gidiş + 2 km dönüş araçla metroya gitmem 5 dk oradan metroya binmem ve ortalama 35 dk metro sonrasında 20 dk yürüme mesafesi ile işe varmam söz konusu.

Metro ile gidersem her gün 2 saatim yollarda gidecek ve bu 2 saatin 40 dk sında yürümüş olacağım. Araçla 1 saat yollarda olacağım keyfi de cabası :D Ama 2 kattan daha fazla ödeme yapıyorum bu şekilde de :(
Zaman mı para mı değerli karar vermek gerek.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
14 + 16 da denebilir.
Ortalama yarım saat gidiş yarım saat dönüş. Toplu taşıma kullanırsam 2km gidiş + 2 km dönüş araçla metroya gitmem 5 dk oradan metroya binmem ve ortalama 35 dk metro sonrasında 20 dk yürüme mesafesi ile işe varmam söz konusu.

Metro ile gidersem her gün 2 saatim yollarda gidecek ve bu 2 saatin 40 dk sında yürümüş olacağım. Araçla 1 saat yollarda olacağım keyfi de cabası :D Ama 2 kattan daha fazla ödeme yapıyorum bu şekilde de :(
Zaman mı para mı değerli karar vermek gerek.
Zaman mı para mı o kısım sende.

Elektrikli scooter , elektrikli bisiklet , blablacar gibi ek seçenekleri de düşünebilirsin.
Gidiş dönüş güzergâhındaki saatlere denk gelen yolcu ile üçret bölüşebilirsin.

Üst Alt