Mazda 3 BL (2009-13) Kapı Hoparlörü Değişimi

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Bugun arka kapi hoparlorlerini degistirdim.
Önlerde aracin ilk sahibi tarafindan takilmis cok basarili bir takim vardi. Markasini bilmiyorum. Arkalar orjinaldi.
Clarion 5x7 hoparlor alip taktim. Ses bin kat degisti ama..
Ama bir sey farkettim: Hoparlorler ayak seviyesinde oldukca ise yarar kaliteli bir ses almak mumkun degil. Anfi bile olsa.
Hoparlorleri yukseltmek gerek.
Arka pandizota hoparlor takmak gerekli.

Bu kaniya, tamamen tecrubelerimle vardim.
Bir zamanlar, ön konsolun ustunde 8cm, arka pandizotta 16cm hoparlorleri olan hyundai excel aracim vardi. Muzik dinleme zevki on numaraydi.
Farkli bir kac aracta ondaki zevki alamadim. Ses asagidan geldikce anfi ve bass bile bir yere kadar.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bugun arka kapi hoparlorlerini degistirdim.
Önlerde aracin ilk sahibi tarafindan takilmis cok basarili bir takim vardi. Markasini bilmiyorum. Arkalar orjinaldi.
Clarion 5x7 hoparlor alip taktim. Ses bin kat degisti ama..
Ama bir sey farkettim: Hoparlorler ayak seviyesinde oldukca ise yarar kaliteli bir ses almak mumkun degil. Anfi bile olsa.
Hoparlorleri yukseltmek gerek.
Arka pandizota hoparlor takmak gerekli.

Bu kaniya, tamamen tecrubelerimle vardim.
Bir zamanlar, ön konsolun ustunde 8cm, arka pandizotta 16cm hoparlorleri olan hyundai excel aracim vardi. Muzik dinleme zevki on numaraydi.
Farkli bir kac aracta ondaki zevki alamadim. Ses asagidan geldikce anfi ve bass bile bir yere kadar.
Tamamenn kulak zevki , ben buna kişisel olarak katılmıyorum. :)

Ilgaz-p

Katılımcı
kapı hoparlörlerini bass ağırlıklı aynanın oraya teweeter takılarak daha keyifli yapılabilir diye düşünüyorum,
ben eski aracımda anfisiz mid takımı kullanıyordum memnundum açıkcası

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
kapı hoparlörlerini bass ağırlıklı aynanın oraya teweeter takılarak daha keyifli yapılabilir diye düşünüyorum,
ben eski aracımda anfisiz mid takımı kullanıyordum memnundum açıkcası
Bassı acınca kapılar zırıltı yapıyor.
Kapılara orta ses
Direklere veya torpido üstüne teweeter
Bagaj bass

Tss 20 siparişi verdim aynadaki teweeterları iptal edip torpido üstüne koyup croosoverları ile anfi ye girecem.

Mevcut amfide boş yer kalmadı bide anfi almam lazım zaten aklımdaki sisteme göre
2 tane 4 kanal
1 tane mono
Lazım yavaş yavaş gidiyoruz

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bassı acınca kapılar zırıltı yapıyor.
Kapılara orta ses
Direklere veya torpido üstüne teweeter
Bagaj bass

Tss 20 siparişi verdim aynadaki teweeterları iptal edip torpido üstüne koyup croosoverları ile anfi ye girecem.

Mevcut amfide boş yer kalmadı bide anfi almam lazım zaten aklımdaki sisteme göre
2 tane 4 kanal
1 tane mono
Lazım yavaş yavaş gidiyoruz

Kapı ile panel arasına yalıtım süngeri koyacan. Her kapı döşemesini çıkardığında klipsleri yenileyecen ucunda sünger olanlardan.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Benim de sağ ön kapı hoparlöründen hışırtı geliyor. Sesi sol tarafa komple yükleyince bozuk olduğu çok net belli oluyor. Ne yapmamı önerirsiniz ? Hangi marka hoparlör takmak lazım nerden alınmalı ? Kendimiz takabilir miyiz ?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benim de sağ ön kapı hoparlöründen hışırtı geliyor. Sesi sol tarafa komple yükleyince bozuk olduğu çok net belli oluyor. Ne yapmamı önerirsiniz ? Hangi marka hoparlör takmak lazım nerden alınmalı ? Kendimiz takabilir miyiz ?

son 2-3 sayfadaki önerileri okuyun, tüm sorularınıza cevap bulacaksınız. ;)

evrenselo

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Hoparlörlerim çok kötü 5x7 hoparlör sadece cadence demi var yada 6x9 dokuz suntasız takılamazmı galiba bendekiler 6x9 hoparlörün arkasındaki plastik sökülüp tutturulmuş 6x9 takan varmı bu şekilde

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Hoparlörlerim çok kötü 5x7 hoparlör sadece cadence demi var yada 6x9 dokuz suntasız takılamazmı galiba bendekiler 6x9 hoparlörün arkasındaki plastik sökülüp tutturulmuş 6x9 takan varmı bu şekilde
5x7 olarak Clarion,Alpine, jameson da var.
Benim önerim teybi değiştiremiyorsanız hoparlörle uğraşmayın.
İlla hoparlör takacağım derseniz sunta + 6*9 pioneer hoparlör takın.

evrenselo

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
araştırıyım siz memnun musunuz?

teybi değiştirmek yerine anfi bağlasak olur mu peki?

Ben kullanmıyorum. Zaten 5"x7" hoparlörler arasında pek bir tercih imkanınız yok. 3 yollu ve frekans tepkileri bu kadar iyi olan da ben başka bulamadım.
6"x9" sony kullanıyorum clarionun frekans aralığından daha dar ve bas frekansı daha yüksekti, yani teoride clariona göre daha kötü. Fakat ben çok memnunum sony hoparlörümden. Fakat yerleştirme zorluğundan ötürü 5"x7" tavsiye ederim.

ntezel

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Ben kullanmıyorum. Zaten 5"x7" hoparlörler arasında pek bir tercih imkanınız yok. 3 yollu ve frekans tepkileri bu kadar iyi olan da ben başka bulamadım.
6"x9" sony kullanıyorum clarionun frekans aralığından daha dar ve bas frekansı daha yüksekti, yani teoride clariona göre daha kötü. Fakat ben çok memnunum sony hoparlörümden. Fakat yerleştirme zorluğundan ötürü 5"x7" tavsiye ederim.
Clarion SRG5733C alıp deneyen var mı acaba? Yorumlara göre ben de almayı düşünüyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bj kasaya cadence 5x7 verdim sanırım 1 ay oldu dönüş olmadı.
Zaten içindekide 5x7

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
İyi akşamlar arkadaşlar. Mevcut hoparlörlerim ömürlerini doldurmaları suretiyle 4 adet 6*9 hoparlör aldım. Aldığım ürün Pioneer TS-R6951S 400w Oval Kolon Fiyatı - Taksit Seçenekleri bu. Arka kapılara kasnak ile montaj yapabildim. Ancak ön kapılar beni benden aldı :) Ne yaptım ne ettiysem bir türlü takamadım. Döşeme kapanmıyor.
İzmir de bu montajı yaptırabileceğim bir yer var mıdır. Yardımcı olursanız çok mutlu olacağım.

Ürün fotoğrafı

46100

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt