Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Yakıt Tüketimi

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Uzun yol verisi paylaşayım...

Alınan tutar: 240 tl
Yapılan km: 845
Ortalama: 4.9 lt
Ortalama hız: 81 km/saat

İstikamet: İstanbul, bolu arası tem. Bolu, ankara arası e5'ten gidildi. Dönüşde aynı şekilde.

Yolun yarısı klima açık. Kimi zaman ekonomi denemesi, kimi zaman son hız denemesi yaptım.

İleride düşünen olursa eğer; 90-110 aralığında yolculuk yapmaya katlanırsanız gerçekten tüketim çok ekonomik...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Kocaeli Sakarya arası...
20180714_101824.jpg

Sabah depoyu doldurdum 150 kilometre yol yaptım, hala daha menzil 999 kilometre gösteriyor :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Günün özeti;

İstikamet; İstanbul (okmeydanı) > Adapazarı > İstanbul
Toplam mesafe: 308 kilometre
Ortalama hız: 62 km/s
Ortalama tüketim: 3,5 litre
Kalan menzil: 999 kilometre (4 haneli göstermiyor)
Mazda 3 1.6 dizel - 2011 model - 187 bin kilometrede

Sabah evden çıkıp depoyu doldurdum ve tüm ortalamaları sıfırladım. Kısaca traktör diyor ki fazla acele etmezsen uzun yolda 1300 kilometre yaparız...

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Günün özeti;

İstikamet; İstanbul (okmeydanı) > Adapazarı > İstanbul
Toplam mesafe: 308 kilometre
Ortalama hız: 62 km/s
Ortalama tüketim: 3,5 litre
Kalan menzil: 999 kilometre (4 haneli göstermiyor)
Mazda 3 1.6 dizel - 2011 model - 187 bin kilometrede

Sabah evden çıkıp depoyu doldurdum ve tüm ortalamaları sıfırladım. Kısaca traktör diyor ki fazla acele etmezsen uzun yolda 1300 kilometre yaparız...
Çok iyi değerler. ;)

cagdases

Sessiz
Merhaba arkadaşlar aracımı alalı 2 ay kadar oldu beni rahatsız eden yol bilgisayarındaki yakıt tüketim değeri sürekli yükseliyor bu beni çok rahatsız etmeye başladı. Depo hesabı yapıcam bu ay o zaman daha net bişey çıkar ortaya. Diğer dizel kullanıcılar konunun altına tüketimlerini paylaşırsa sevinirim. Bu arada tüketim değeri full şehir içi
40573
40574
40575

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhaba arkadaşlar aracımı alalı 2 ay kadar oldu beni rahatsız eden yol bilgisayarındaki yakıt tüketim değeri sürekli yükseliyor bu beni çok rahatsız etmeye başladı. Depo hesabı yapıcam bu ay o zaman daha net bişey çıkar ortaya. Diğer dizel kullanıcılar konunun altına tüketimlerini paylaşırsa sevinirim. Bu arada tüketim değeri full şehir içiEkli dosyayı görüntüle 40573Ekli dosyayı görüntüle 40574Ekli dosyayı görüntüle 40575
Mesajınız var olan konuyla birleştirildi. Konu içerisinde çokça değerler paylaşılmış bakıp kıyas yapabilirsiniz.

Şehir içi nasıl bir kullanım şekliyle nasıl bir trafikte ve yolda kullandığınızı bilmediğimiz için net yorum yapmak zordur. Havaların soğuması ve kış lastikleri bir miktar tüketimi arttırması normal bir durum, aracın bakımlı olması da gerekir. 8.4 ilk bakışta biraz fazla görünüyor.

cagdases

Sessiz
@cagdases geriye dönük bir çok paylaşımım var ama sizin değerler biraz anormal geldi bana. Yakın zamanda sıfırladınız mı?
200km önce sıfırlandım yakıt alınca. Kullanıma gelince eskişehir şehir içi orta yoğunlukta bir trafikte kullanıyorum bazı günler gece kullanıyorum trafik daha az oluyor. Kullanımım sakin acele etmeden yumuşak gaza basıyorum tüketim düşermi diye ama tersine her geçen gün 0.1 artıyor değer. Sabahları kapalı garajda 2 3 dk çalışmadan yürümüyorum

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
200km önce sıfırlandım yakıt alınca. Kullanıma gelince eskişehir şehir içi orta yoğunlukta bir trafikte kullanıyorum bazı günler gece kullanıyorum trafik daha az oluyor. Kullanımım sakin acele etmeden yumuşak gaza basıyorum tüketim düşermi diye ama tersine her geçen gün 0.1 artıyor değer. Sabahları kapalı garajda 2 3 dk çalışmadan yürümüyorum
Kısa mesafeli kullanım da yakıtı yüksek tutar, soğuk motorun yakıt sarfiyatı daha fazladır. Eskişehir in ayazını iyi bilirim, motor ısınana kadar siz stop edersiniz, haliyle değerler yüksek olur. Yine de iyi bir bakım lazım, sonra yeniden ölçüm.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Hava akışmetre temizliği hem yakıt hem performansı üzerine etkili olduğu söylendi üyelerimiz tarafından, Enes ve İbrahim yapmıştı ( @Maytalman @ibrasoft)

Evet onuda yapacağım hatta sipariş verdim bi tane contak sprey yağsız birde wd 40 olmazsa olmazımız :)

Evet özellikle alt devirler için kirli ve temiz hali arasında hissedilir fark oluşuyor. Yağsız kontak spreyinden başka bir şey sürülmemesi gerekir. Her 10k bakımda kontrol edilip temizlenmesi faydalı olur.

Bazılarında genel olarak herşeye wd40 sıkmak gibi bir olay var, yaygın bir hatadır. Wd40 elektronik cisimlere sıkılmaz; temizliğin aksine yağ ile daha berbat bir hale sokar toz toprak ne varsa yapışır, iletken olsun diye kontaklara sıkılmaz; ark ve ısıyla yanarak yalıtkan bir tabaka oluşturur, gres gereken yerlere sıkılmaz; akar gider iki gün sonra nereydeyse yağsız çalışma moduna döner, pas sökücü değildir;normal yağ pasa ne kadar etki ediyorsa o kadar belki bi tık fazla etki gösterir.

Yağlama konusunda sıvı gres çok daha başarılıdır, yüzeyde kalma açısından. Kalıcılık ve direnç olarak da würthün hs2000 pedal, kapı menteşe, dişli gibi yerler için daha uygun ve dirençlidir.

Ama anlık ilk kullanım anında hepsine iyi geliyormuş gibi geldiği için her bulduğu yere wd40 sıkılır :)
Arkadaş geçen aradı senin yüzünden anakart ve akışmetre pislik içinde, bilgisayar da arada bir kapanıyor diyor... Sonradan öğrendim, benim sıktığım kontak spreyini wd40 sanmış. Anakart, akışmetre ne bulduysa sıkmış. :-D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tüketimle alakalı olarak da gördüğüm kadarıyla 115hplik aracınız. Kısa mesafe ve soğuk havalar için normal sayılabilir. Aracı durduğu yerde ısıtmak bariz olarak tüketimi artırır. Çünkü dizel rolantide fazla ısınmaz, yük altında ısınır. Rolantide 15 dkda sönmeyecek motor soğuk ışığı yolda 3 dk içinde sönebilir. Bu aracı çalıştırıp direk yüklenip çıkın demek değil. Aracı çalıştırın 20-30 snden fazla beklemeyin, motor ısınana kadar biraz sakin kullanın.
Motor soğukken ki zengin çalışma yakıt haritasını durup beklediğiniz için o süre boyunca fazladan işletiyorsunuz. Kısa mesafe de çok etkiler. Havaların soğuması ve kış lastiği ile aynı araçla ben 7,0 litre görüyorum ev-iş gidip geldiğim zaman.
(Güzergahım 5km, yokuş iniş çıkışlı)

Bir hafta da 3-4 dk yerine 20-30 sn bekleyip çıkarak deneyin. Akışmetre ve hava filtresini de kontrol edin tabi, ondan zarar gelmez.

Son düzenleme:

burak691

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Hocam öncelikler hayırlı olsun .. bende mayıs ayında nasib oldu aracı aldık. ilk uc ay yakıt tüketimi yol bilgisayarında sehir içi 6.4 filan gösteriyordu. anlık tüketime vs de bakıyordum 4-5-6-7 km şeklinde değişiyordu rahatsız eden bir durum yoktu. son iki aydır da ortalama yakıt tüketimi 8.2 filan gösterdi. anlık yakıt tuketımını takıp ediyorum arabaya azcık yüklenince 15-20 lere cıkıyor. sabah 300 km gösteriyor mesafeyi işe gidip geliyorum toplam 15 km gidiyorum mesafe göstergesi 250lere iniyor. siz bir çözüm bulabıldınız mı onu merak ettim. veya önerisi olan arkadaşlar olursa memnun olurum .. saygılar

cagdases

Sessiz
Akış metreyi ve aradaki tutboya giden boruyu bugün kontak spreyle temizledim tertemiz oldu. Şuan ki yakıt tüketimi ortalama 8.7 ye çıktı bakalım düşüş olacakmı akış metreden sonra

Üst Alt