Mazda 3 BL (2009-13) Cam Kaldırma Modülü Montaj, Anlatım, Video

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba arkadaşlar.. :)
Debriyaj baskı balata derken araçtan 3-4 gün uzak kaldım. Cam kaldırma modülünü servise bırakmadan almıştım, bagajda geziyordu. Hafta sonu duramadım onu taktım. :)

Cenmax ile bir bağım yok adı bilinen bir modül olsun diyerek onu tercih ettim. Bir de açık camları birer kere daha kontrol etmesi ve camlar kapanırken kapıları açarsanız kapatma işlemini durdurması, ve yanlışlıkla iki kere kapıları kilitlerseniz kapılar tekrar camları kapatmaya çalışmaması gibi özellikleri tercih sebebim oldu.

Cenmaxın sitesinde 100 Liraya yakın ürünün fiyatı. Gittigidiyor üzerinden 75 Liraya aldım.
Firmadakiler Mazda3 lere ve otomatik cam fonksiyonu olan araçlara cam kaldırma modüllerinin uyumlu olmadığını söyledi. Önceki aracım Vtecde de şoför camı otomatikti ona takabiliyordum dedim, o araç manuel otomatik, yeni araçlar tam otomatik olduğu için olmaz dediler. Çok önemsemedim, varsa bir özel durum çözerim diye kendime gaz vererek aldım :)

Montajı biraz elinizden geliyorsa siz de yapabilirsiniz. Bu konuda en çok uğraştıracak kısım soket sıralaması ve hangi kablonun nereye gittiği olacak. Onu da elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım. Benden sonraki arkadaşlar uğraşmasınlar.

Cenmaxın montaj şemasını da ekliyorum. Bizim aracımız camları + sinyal ile kapattığı için şemanın geri kalanına ihtiyaç yok. Kafa karıştırmasın diye kestim gerisini. Modülün geldiğinde Jumper lar + sinyale göre ayarlanmıştı bir değişiklik yapmadım.
4 tane küçük switch var üzerinde bunlarda camların zorlamaya göremi kapanacağını belirli süre mi kapatma sinyali gönderileceğini belirliyor. Süreyi seçmenin anlamı yok. Zorlandığı an motorları durdurması daha mantıklı.

Kumanda panosunda adet soketimiz var. Üst soket ayna kumandasının altına denk gelen soket 6x2 12 pinli, Alt soket ise 7x2 14 pinli.

Alt soketteki Kablolar;
1. Pin (Yeşil Siyah çizgili) = Ana Besleme + Kutup
7. Pin (Siyah) = Ana Besleme - Kutup (Şase)
3. Pin (Beyaz, Siyah çizgili) = Sok Ön Cam + Sinyal
10.Pin (Açık Pembe) = Sol Arka Cam + Sinyal
13.Pin (Yeşil sarı çizgili) = Sağ Arka Cam + Sinyal

Üst Soketteki Kablolar;
9. Pin (Gri Sarı çizgili) = Kontak + Sinyali
12.Pin (Turuncu) = Sağ Ön Cam + Sinyal

Kapı Soketi Kablolar;

Sarı Kırmızı Çizgili = Kapı Kilitleme + Sinyali
Mavi Kırmızı Çizgili = Kapı Açma + Sinyali

Cam Kaldırma Modülündeki sıralama;
Sarı - Sarı Siyah = Şoför Camı
Yeşil - Yeşil Siyah = Sağ Ön Cam
Mavi - Mavi Siyah = Sağ Arka Cam
Turuncu - Turuncu Siyah = Sol Arka Cam

En basit anlatımla; Kumanda panelindeki soketlerin cam + sinyal kablolarını kesip; kestiğiniz kablonun kumanda tarafında kalan kısmına Sarı siyahı,motora giden kısmına da düz sarıyı bağlıyorsunuz. Bu şoför camı için, diğer camlar içinde aynısını tekrarlıyorsunuz.
Kontak, ana şase vs için kabloları kesmeden dıştan bir kısmını soyarak üstünden ek alıyorsunuz. Sonrası izolasyon ve ses yapmayacak şekilde sarma.

Kapı açma sinyalinin de bağlanma nedeni, camlar kapanırken bir sorun oldu veya kapıları açtınız geri bineceksiniz araca, camları kapatma işlemini durdurması için. Bazı arkadaşlar 4 cam aynı anda kapansın, o kadar süre bekleyemem diyebilir, ama ana besleme kablosu ve ana modülün kendisi bile 4 camın ve kapanma anında çekeceği fazla akıma uzun süre dayanacak dizaynda değil. Zaten 4 cam sonuna kadar açık gezme ihtimalini ve tüm camları baştan sona kapatmayı modüle bırakmayı çok sık kullanılır görmüyorum şahsen :)
Camları kapanırken müdahale edip durdurdum. O an o camı atlıyor,tüm camlar bittikten sonra aynı sıradan tekrar kontrol ediyor, bu kontrol sırasına açık kalan o camı da kapatıyor modül.

Montajı yapıp şoför camını programladıktan sonra bir sorun fark ettim. (Otomatiklere olmaz demelerinin sebebi bu) Cam otomatik olarak açılıyor bu yönde sorun yok. Ancak camda sıkışma emniyeti olduğu için, otomatik kapanırken tam kapanma anında sıkışma algılayıp yarıya kadar geri açıyor. Başka forumlarda da aradım ama bir çözüme denk gelmedim genelde kapatma otomatiğinden vazgeçmiş kullanıcılar. Yada modülü sökmüşler.
Sonra şemaları incelerken, aslında tek bağlantının şoför camı + sinyalinin kesilip modül içinden geçerek cam motoruna ulaşması olduğunu düşünerek ilave bir röle bağlantısı denedim. Normal Bağlantı şeması ve araya ek röle bağlantı şemasını da ekledim. (şemam kötü ama idare edin :) ) Bu röle kontaktan besleniyor. Kontak açıkken kesip modüle bağladığımız kabloyu by-pass ederek modüle girmeden direk aracın kumanda panosuyla motoru arasına bağlıyor. Kontak kapanınca cam modülüne bağlantı devam ediyor. Ve bu şekilde sorun çözüldü. :) Sorun Cam kaldırma modülünün içerisindeki röleden geçerken o rölenin camın zorlanma anında müdahale etmesi. O müdahale ettiği an araç sıkışma algılıyor ve camı geri açıyor. Bu röleyi by-pass edince kontak açıkken şoför camı modüle girmeden direk bağlı olarak çalıştığı için otomatik kapatmada da sorun olmuyor.

Montaj Sonrası Video: (Ayna kapamaları ile birlikte çok havalı oldu bence :) )

https://www.youtube.com/watch?v=owNkPFno76c&feature=youtu.be

Yine çoook uzun yazmışım ama kusuruma bakmayın :)
Aklınıza takılan bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Hırdavatçılara uğrayamadım daha, bagajın otomatik açılması için numune parçalar bakacağım daha :)

Ekli dosyalar

• Kapı Soket.jpg
    Kapı Soket.jpg
    51.5 KB · Görüntüleme: 342
  • Cenmax.jpg
    Cenmax.jpg
    38.4 KB · Görüntüleme: 346
  • Basit Şema 1.jpg
    Basit Şema 1.jpg
    21.6 KB · Görüntüleme: 328
  • Basit Şema 2.jpg
    Basit Şema 2.jpg
    25.8 KB · Görüntüleme: 333
  • 1.jpg
    1.jpg
    61.4 KB · Görüntüleme: 358
  • 2.jpg
    2.jpg
    53.6 KB · Görüntüleme: 359
  • Soket.jpg
    Soket.jpg
    33.3 KB · Görüntüleme: 340
Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Süper işler çıkartıyorsun tebrikler, eline sağlık, güle güle kullan, paylaşım için teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu tarz insanlara hayranım... :) Ellerine emeklerine sağlık. Bilgilendirme için teşekkürler. Kazasız günlerde kullanmak nasip olur inşallah...

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkürler arkadaşlar. :)

Tam emin değilim ama büyük ihtimalle bir alt kasa BK da da aynı şekilde bağlanabilir diye düşünüyorum. Geçen gün bir tanesini gördüm yakından dıştan inceledim, kasa, kapılar vs aynı. Makyaj için kapı elektrik tesisatını değiştirdiklerini zannetmiyorum.

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
Elinize, emeğinize sağlık. Güzel çalışma olmuş

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bk kasada bunlar malesef var :) adamlar makyajladım diye o lanet olası modülü çalmışlar :) Ellerine emeğine sağlık bagaj açma konusunda Mutlu ile temasa gec fikir alışverişi faydalı olacaktır...Çalışmalarının devamını bekliyoruz mesela (dizel impresive e sanruf montajı) ah hayaller :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bk kasada bunlar malesef var :) adamlar makyajladım diye o lanet olası modülü çalmışlar :) Ellerine emeğine sağlık bagaj açma konusunda Mutlu ile temasa gec fikir alışverişi faydalı olacaktır...Çalışmalarının devamını bekliyoruz mesela (dizel impresive e sanruf montajı) ah hayaller :)

Donanım eklerken bir yerlerden kısılmasa olmaz zaten... Dizelde sanroof neden yok mesela :) Eee dizel motor koyduk.. İyi de motor farkını da koydun :) Ön cam rezistansı koyup sanroofu almak, kumandadan cam kapatmayı bi üst kasada almak.. Türkiye' ye gelenlerde böyle olabilir.Fiyatlardan dolayı.. Kitapçıkta elektrikli kızaklı koltuktan bile bahsediliyorsa :)

Bagaj açma işini sonuçlandırdım. Şimdilik bi 10-15 gün test aşamasında.. Yaylar katalog değerlerinden fazla sıkışık konumda bekliyor. Bir miktar basılma kapanma yapacak muhakkak. Bu kapanma miktarından sonra kalan kısım bagajı açmaya yeter mi onu zaman gösterecek...

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Enteresan bir şekilde araç cam kaldırma modülünü tekrar dışlamaya başladı.
Şoför camı modülü ilk taktığımda araç çalışırken camı otomatik modda kapattığımda, kapanma anında sıkışma algılayıp geri açıyordu. Otomatik tam açma da da sorun yoktu. Kontak kapalıyken kapılar kilitlendiğinde modülün kapatmasında da bir sorun yoktu. Tek sorun içerden tam kapama yaptığımda sıkışma algılamasıydı. Onu da kontak açıkken şoför camını modülden by-pass edecek şekilde bir röle bağlantısıyla aşmıştım.
Kontak açıkken modüle girmeden direk kendi sisteminde bağlı çalışıyordu şoför camı. Bir hafta sonra yine sıkışma gibi geri açma başladı. Röle mi sorunlu diye düşünerek daha güçlü bir röle bağladım.. 4-5 gün sonra o da aynı şeyi yaptı.

Enterasan tarafı, yaptığım by-pass olmazsa hemen sorun algılaması, by-pass rölesini takınca bir hafta sonra sorun algılaması. Otomatik sıkışma algılayan araçlarda cam modülünün uyumsuz olduğunu gördüm ama bu şekilde sonradan uyumsuz hale gelmesi çok enteresan.

Aracın servis manuelini buldum. Otomatik camların şemasını inceledim. Şoför camı için değişik bir sistem var. Motordan bağımsız olarak çalışıyor. İlk programlamadan itibaren öğreniyor gibi görünüyor. O yüzden bir kaç gün sonra farklı çalışıyor anladığım kadarıyla. Bakalım diyotlar iş görecek mi.

Aaah Mazda ah.. Bu kadar öğrenebilen sistem koydun bu cam motoruna da, bir kapama modülünü mü çok gördün. Uğraştırıyorsun bizi... :(

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Elinize sağlık yaptıklarınızı paylaşmanız ayrı bir güzellik olmuş. Sıkıntıyı çözersiniz umarım. Sizde benim kafadansınız :) Malum askerlik dolayısıyla ara verdim Gonzalesi özledim:(

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
SONUÇ:

Evet arkadaşlar sorunu çözdüm nihayet :)
En azından 1 aydır test ediyorum, bu bir aylık süre zarfında sorun çıkarmadan çalışmaya devam ediyor çok şükür :)

Cam kaldırma modülünü röle ile by-pass etsem de bir haftaya kadar şoför kapısı otomatik kapanma modunda camın tam kapanıp durduğu an geri açma yapıyordu. Cam modülü satan, takan firmalar hatta cenmax ın merkezi de otomatik modu iptal edip o şekilde kullanılacağını başka bağlantı olmayacağını söylediler. Bir kaç seçenekle alternatif bağlantı ve iki çeşit röle ile bağlantılar denedim ama çalışma süresi 1 haftayı geçmedi hiç birinde.

En son modülün içerisinde ufak bir işlem ve modülün cam ve kumanda panosu arasındaki bağlantıya diyotlarla bir bağlantı yaparak 25 Şubattan beri deniyorum. Sanırım bu sefer çözdüm. Bir aydır şoför kapısının otomatik fonksiyonu da dahil sorunsuz çalışıyor. Aslında ilk haftayı tamamlayınca yazacaktım çünkü modül direk bağlandığında 1. gün, diğer sistemi kandırma taktiklerinde bir hafta içinde sorun kendini belli ediyordu ama emin olmak için 4 hafta kullanıp öyle yazayım dedim.

Şuan itibariyle 4 haftalık test sonucu söyleyebilirim ki; BL Mazda 3' lerimize Otomatik cam kaldırma modülü takılabiliyor ;-)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Tebrik ederim azmin zaferi diyelim. Yapılan işlemi ayrıntılı paylaşırsanız herkes faydalanmış olur.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tebrik ederim

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Nazara mı geldik nedir :confused:

32. gün cam yine aynı moda döndü :(

Sök tak sıkıldım artık, bu kombinasyonla devam edeceğim. 30 günde bir kapı yanındaki cam panosu sigortasını çıkarıp otomatiği yeniden programlayacağım. Şuan bu işlemi yaptım yine normal çalışıyor.

Sigortayı çıkardım, 10 sn bekledim tekrar geri taktım, otomatik kapanmayı tekrar programladım. Ayda bir bu işlemi yaparak hem cam kaldırma hem de otomatik camı kullanmaya devam edeceğim. Ayda bir 15 saniyelik bir işlem çok zoruma gitmez.

Deneme süresi bu kadar uzun olmasına rağmen bu süre sonunda hata tespit etmesi, uygulama ve alternatif deneme hevesi de bırakmıyor. :(

ahmetipek

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Saks Mavisi - Sedan
Ustam çok güzel anlatım yapıyorsun peki senin dükkan falan varmı sen yapıyormusun bu işleri ?

Üst Alt