Mazda 3 BL (2009-13) Baskı Balata Arızası

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yetkili servis 4000 lira dedi.ozel servis 2500 tl dedi.ikisindede iscilik dahilmis... acaba hangisine yaptırmak mantıklı olur☹
Bu işlem için aradaki fark sizi düşündürmüyorsa yetkili servis en güzeli fakat (hâlâ Antalya'da iseniz) işinin ehli Eski Sanayi Sitesi'ndeki Ömer Alıncak Usta (05417162200) yı da tavsiye ederim...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Yetkili servis 4000 lira dedi.ozel servis 2500 tl dedi.ikisindede iscilik dahilmis... acaba hangisine yaptırmak mantıklı olur☹️
2500 lira da fazla geldi bana. Antalyadaysaniz Ömer Alincaka uğramanız maddi yönden de ustalık yönünden de iyi olur.
Baskı balata işi ne ara bu fiyatlara ulaştı ki..

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ömer ustayla arkadaş konuştu,1500 lira demis, işçilik ile birlikte...ozel serviste orjinal parça olursa 2500,yan sanayi olursa 1800 diyorlar.bana oyle dediler yani...en mantıklısı 2500 olan galiba...acaba Ömer usta hangi parçayı kullanıyor ki,onu sormamıs galiba

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ömer ustayla arkadaş konuştu,1500 lira demis, işçilik ile birlikte...ozel serviste orjinal parça olursa 2500,yan sanayi olursa 1800 diyorlar.bana oyle dediler yani...en mantıklısı 2500 olan galiba...acaba Ömer usta hangi parçayı kullanıyor ki,onu sormamıs galiba
Neden en mantıklısı 2500 diye düşündünüz. Eğer orijinal parça almak istiyorsanız Ömer ustaya işçilik sorun, parçaların da orijinal fiyatını sorup ona göre yol haritası cizersiniz.
Ben olsam 1500 liraya Ömer ustaya yaptırırım , O da dandik parça kullanmayacaktir. Neredeyse yarı yarıya fiyat farkı var , iki kez baskı balata değiştirirsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Baskı balataya 2500 lira zaten yüksek bı rakamdı.

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Tamam öyle yapayım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde arka amortisör dışında bir tozluk diye bisey varmış.onun körüğü yırtılmış üstten.tikir tıkır ses yapıyor...servis amortisör ile birlikte değişir o dedi.3400 tl hesap çıkardı.o sorunu nasıl çözebilirim.bizim okuldaki arkadas tozlugun icine sunger basıverdi,suan ses yapmiyor ama,benim icim rahat degil...onun icin amortisör sokulmez dedi arkadas, sünger idare eder dedi...

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ben arabayı aldıktan 20 gün sonra baskı balata bilya değiştirdim. Eskisi valeoydu ve tek sıkıntısı debriyajın sert olmasıydı. Araba oyuncak gibiydi benim için, sürmek keyifliydi. Baskı balata bilya değişimi sonrası debriyajın hiç tadı kalmadı. Kalkışlar zulüm oldu artık. Hangi araç olursa olsun 10 dakikada alışırım normalde ama baskı balata değişimi sonrası 2 senedir hala alışamadım kendi arabama. Nedir sıkıntı bilmiyorum. Orjinali sachs dediler o takıldı, volan taşlandı. Biraz daha böyle idare edip volan dahil değiştirmeyi düşünüyorum.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@ayd o hatayı ben de yaptım. İlk sefer volanta dokunmadım, ama bir süre sonra komple volant ile değiştirdik.

@nilsu_ siz de aynı şekilde volant, baskı-balata, bilya seti ve ilgili keçelerin orijinalini kullanmaya çalışın. Ustaya volantı da mutlaka söyleyin, onu da değiştirin tertemiz çıksın ortaya. İlaveten içinden çıkan şanzıman yağını tekrar kullanmayıp, yağıda değiştirsin.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
@ayd o hatayı ben de yaptım. İlk sefer volanta dokunmadım, ama bir süre sonra komple volant ile değiştirdik.

@nilsu_ siz de aynı şekilde volant, baskı-balata, bilya seti ve ilgili keçelerin orijinalini kullanmaya çalışın. Ustaya volantı da mutlaka söyleyin, onu da değiştirin tertemiz çıksın ortaya. İlaveten içinden çıkan şanzıman yağını tekrar kullanmayıp, yağıda değiştirsin.
@Murat Yılmaz evet bu konuda özelden mesajlaşmıştık. Aynı şekilde sıkıntı yaşamışız. Eşime araba kullanmayı öğretecektim, sırf bu sıkıntıdan dolayı çalıştıramadım. Acaba eski versiyon parçalardan da kaynaklanıyor olabilir mi bu durum? Güncel kodları biliyor musunuz sachs set ve volanın?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@Murat Yılmaz evet bu konuda özelden mesajlaşmıştık. Aynı şekilde sıkıntı yaşamışız. Eşime araba kullanmayı öğretecektim, sırf bu sıkıntıdan dolayı çalıştıramadım. Acaba eski versiyon parçalardan da kaynaklanıyor olabilir mi bu durum? Güncel kodları biliyor musunuz sachs set ve volanın?

Dizel parça kodları mevcut hocam. Benzinli ile aynıdır muhtemelen. :rolleyes:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Kodlar dizel için. Dizelin volantı çift kütleli ve debriyaj balatası da 300-350Nm lik torklara dayanacak güçte. Benzinlin volantı muhtemelen dizelin volantının yarısı kadar ağırlığındadır.

@nilsu_ orijinal parçaların bazılarını Ford olarak piyasadan, Sachs olarak üreticiden bulmak mümkün. Ama bazı parçaların orijinalini piyasadan temin etmek sıkıntı. Amortisör de bunlardan biri. Ya orijinal olarak servis veya KYB, Sachs gibi belirli kalite ve standartta piyasadan bulmaya bakacaksınız. Ama bunlarda da orijinale göre aşırı sert olma durumu oluyor. Yurtdışı orijinal parça temin edilen sitelerden orijinal amortisör, alt salıncak gibi ürünler Türkiye'deki muadil markaların fiyatına bazen de daha ucuza gelebiliyor.

Debriyaj ve volant için bu seçeneğe gerek yok Sachs olarak piyasadan alınıp düzgün iş yapan bir yere yaptırmak en ekonomik çözüm. Çift kütleli volantta idare eder denmesine bakmadan değişmekte fayda var. Yaylı ve hareketli parça olduğu için 10 bin km sonra bozulmayacağının garantisini kimse veremez. Aks keçeleri, krank keçesini ve şanzıman yağını da sökülmüşken değiştirtin. Dizel ise aracınız 1.75 litre şanzıman yağı ve 3 keçe için 150-200 tl ilave maliyetiniz olur. Ancak aracı satmayı kısa vadede düşünmüyorsanız 10-15 bin km sonra sök tak işleminden de yıpranma ihtimali artacak olan keçelerin değişimi için aynı işçilikleri ödemeniz gerekir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Operasyon iptal, üsse dönüyoruz hocam... Teşekkürler @ibrasoft

Üst Alt