Mazda 3 BL (2009-13) Akü Sorunu

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Selamun aleyküm değerli arkadaşlarım.
Yeni bir sorun ile karşınızdayım.
Öncelikle daha önce yazın arabanın geç çalışması ile ilgili bir konu açmıştım.Araba 1 hafta falan çalışmadığı zaman normalden daha geç çalışıyordu. O zaman servise gittim.Akü ölçümü yapıldı bütün değerleri iyi çıktı. Hatta hatırladığım kadarıyla akünün sağlık durumuna %90 falan diyordu rapor.
Şimdi ise tabi artık havalar soğudu. Geçmiş tecrübelerimden bildiğim üzere zayıflamış akü kışın daha çabuk kendini belli ediyor. Benim araba 2 gün çalışmadı. Bugün akşam üzeri arabayı çalıştırıp az ileri almak istediğimde bayağı zor çalıştı. Yani eğer araba çalışmasa bir iki tur daha zor çevirirdi akü. Dolayısıyla artık akünün ömrünü tamamladığını düşünüyorum.Servis ile görüştüm normalde servise gelmen lâzım ama servise çok uzakta olduğun için akünün bittiğinden eminsen biz buradan garanti girişi yaparız yeni akü gelirse sana göndeririz sen de yeni akü sana gelince eski aküyü bize gönderirsin dedi.
Konu ile alâkalı tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tam emin olmamakla birlikte tecrübelerime dayanarak yazayım hocam;

Dizel araçlarda amper düşükse akü tüketimi daha çok oluyor, bildiğim kadarıyla sizin aküler 60 amper ve normal kullanımda bu amperdeki dizel motor aküsü 3-4 yıl ancak gidiyor, hatta 2 yılda akü değiştiren dizel gördüm...

Benim araçtaki akü 65 amper ve 7 yıl olmuş, daha yeni yeni mendil sallamaya başladı.

Senin için handikap oluşturan durum ise; havaların çok soğuk olması. Aracı çalıştırmadan önce, kutup başlarına sıcak su dökmenin faydası olabilir, ama ömrünü tamamlıyorsa ne yaparsan yap çözüm olmayacaktır... İyi kötü bir elektrikçi bulursan eğer; aküyü şarja koy bakalım faydası olacak mı?

Yoksa, değişim şart... :)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abi burası 11bin nüfuslu bir ilçe iyi bir elektrikçiyi bırak oto sanayii hiç yok.Onun için ancak Tatvana gidersem belki bir imkân baktırabilirim. Yoksa zor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi burası 11bin nüfuslu bir ilçe iyi bir elektrikçiyi bırak oto sanayii hiç yok.Onun için ancak Tatvana gidersem belki bir imkân baktırabilirim. Yoksa zor

Akü şarjı için en iyi ihtimalle 4-5 gün gerekiyor, araç ile Tatvan'a gitsen de çözüm olmayabilir ancak şunu yapabilir elektrikçi, sana işini görecek bir akü bağlar, senin aküyü bir dahaki Tatvan seferine kadar şarj eder, fakat oralarda bu güzelliği yapabilecek elektrikçi var mıdır?

İnşallah vardır... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Akü marşı geç aldırıyorsa, araç çalıştıktan sonra hava yastığı ve abs ışıkları geç sönüyorsa geçmiş olsun, yavaştan gitmek üzereyim, yolda bırakmadan beni değiştir diyordur. Gözlere bakın, su eksiltme varsa, saf su ile ekleyerek ve bu süreç sonrasında en az 3-4 saat uzun yol yaparsanız ancak akü kendini biraz toparlayabilir. Bunun dışında akü değiştirmekten başka çare yoktur. Herhangi bir oto elektrikçiye gidin, kendi akünüzü verin Mutlu Akü, İnci Akü, vs bilindik kaliteli akülerden 60A alın bir tane. Aküyü de çıkartıp takamıyorsa elektrikçi dükkan açmasın. Bu kadar basit bir işlem için hiç servise gerek yok.
Garanti ile değiştiriyorlarsa değiştirin hemen derim. Dedikleri gibi göndersinler siz takar, çıkan aküyü gönderirsiniz.

Akü kutup başlarını sıcak su ile ya da zımpara ile temizleyip yeni aküyü taktıktan sonra da sıvı gres ya da vazelin ile sıvamak oksitlenmeyi kesecektir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Akü marşı geç aldırıyorsa, araç çalıştıktan sonra hava yastığı ve abs ışıkları geç sönüyorsa geçmiş olsun, yavaştan gitmek üzereyim, yolda bırakmadan beni değiştir diyordur. Gözlere bakın, su eksiltme varsa, saf su ile ekleyerek ve bu süreç sonrasında en az 3-4 saat uzun yol yaparsanız ancak akü kendini biraz toparlayabilir. Bunun dışında akü değiştirmekten başka çare yoktur. Herhangi bir oto elektrikçiye gidin, kendi akünüzü verin Mutlu Akü, İnci Akü, vs bilindik kaliteli akülerden 60A alın bir tane. Aküyü de çıkartıp takamıyorsa elektrikçi dükkan açmasın. Bu kadar basit bir işlem için hiç servise gerek yok.
Garanti ile değiştiriyorlarsa değiştirin hemen derim. Dedikleri gibi göndersinler siz takar, çıkan aküyü gönderirsiniz.

Akü kutup başlarını sıcak su ile ya da zımpara ile temizleyip yeni aküyü taktıktan sonra da sıvı gres ya da vazelin ile sıvamak oksitlenmeyi kesecektir.
Araç garanti kapsamında olduğu için böyle bir teklif gelmiş sanırsam

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Dün akşam zor çalıştı biraz çalıştırdım, sabah okula gitmek için arabaya vardığımda yine zor çalıştı.Okula gittim okulun yakınına bıraktım. Öğle arası yerini değiştirmek gerekti yine zor çalıştı, akşam okul çıkışı yine zor çalıştı. Dolayısıyla artık herhalde benim akü ömrünü tamamladı.
Bu arada servis aküyü muhtemelen kargosunu kendisi odeyerek gönderecektir.Eski akü için de sormam lâzım belki onu da öderler.
fca76c716983683d202a2bd8fbd43bcb.jpg

Hizan ve MAZDA

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Evet bugün itibarıyla kar yağdı. Bende sabah arabasız olarak okula gittim. Akşam okul dönüşü hem arabanın üzerindeki karı temizlemek hem de biraz çalıştırmak için arabanın yanına gittim. Ve bu sefer daha da zor çalıştı. Hatta ilk seferde çalışmadı. Biraz bekledim ikinci seferde zoru zoruna çalıştı. Artık kesin kanaat getirdim ki bizim akü ömrünü tamamlamış. Servisle bağlantıya geçtim. Artık garanti sürecini başlattık.Bakalım hakkımızda hayırlısı olsun.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Otomobil firmaları üretim maliyetlerini en aza indirmek için lastik akü gibi değişebilir ekipmanlarda en vasat seviyede ki marka ve özellikteki ekipmanları kullanıyor....Bizim araçların üzerindeki aküler benzinli modeldeki 52 amperlik akü ile aynı siyah renk yuasa markadır....Kullanım klavuzuna baktığınızda takılabilir uygun amper aralığı verilmiştir...En üst amper hangisi ise onu satın alır onu takarım servisin getireceği akü muhtemelen aynı akü yada anlaşmalı olduğu piyasa malı bir aküdür...Garanti olayındaki bu tür özgürlük kısıtlayıcı durumlarada ayrıca sinir oluyorum...Aman ampul dahi değişme garanti dışı kalır...Çıt kırıldım ya bu kalır

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Evet arkadaşlar bugün araba çalışmadı. Yani akü artık benden bu kadar dedi.Servis ile görüştüm.Garanti girişi yapıldı, onaylandı ve bugün benim yeni akü yola çıkıyor. Muhtemelen pazartesi günü gelir.Yeni akü gelince eskisini servise göndereceğim.
Akü 68 mah İnci akü.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet arkadaşlar bugün araba çalışmadı. Yani akü artık benden bu kadar dedi.Servis ile görüştüm.Garanti girişi yapıldı, onaylandı ve bugün benim yeni akü yola çıkıyor. Muhtemelen pazartesi günü gelir.Yeni akü gelince eskisini servise göndereceğim.
Akü 68 mah İnci akü.

Amper olarak da iyiymiş ama bu kadar kısa sürede pes etmesinin mutlaka sebepleri vardır...

Yeri gelmişken akü ömrü hakkında uyarımı tekrarlayayım; aracı çalıştırmadan camları açmayın, aracı stop etmeden de kapatın... Bu küçük detay bile akünün ömrüne ömür katıyor... Elektrik motorları stop ettikten sonra çok fazla güç tüketiyor... Aracı stop etmeden farlarınızı kapatın, çalıştırmadan da açmayın... Kontak iptal edilerek doğrudan bağlanan müzik sisteminiz varsa mutlaka kontağa bağlatın, durduk yerde aküden harcıyor...

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Tavsiyelerin için teşekkür ederim abi.Dediğin gibi bunlar küçük ayrıntı ama önemli şeyler.

tugba

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz Sedan
Merhaba;
2010 impresıvve model bir araca sahibim. Akü degısımı yaptıracağım. Kızımın uzerınde orıjınal aküsü var. Sitede bana önerilen yuasa, mutlu ve inçi aküye baktım. Yarın usta ile de gorusecegım ama bazı konularda danışmak istiyorum sizlere.
1) Kaç amperlik bir akü olmalı? Kitapçığında yazıyordur yarın bakacağım ustaya da soracağım ama örnegın 60 amperlik yerine 72 amper takmak isterlerse araç performansı için fark eden bır durum var mıdır? Forumlarda okudum :) Usta takayım derse kabul edeyim mi ?
Kızıma zararı olur mu orıjınalınden farklı degerde takılan bir akünün ?

2) Takılan akü boyut olarak küçük olabiliyormuş bunu da forumlarda okudum :) altına takoz koyup aküyü o sekılde yerleştırıyorlarmış. Öyle bir şey istemıyorum :) Akü boyutu ile ilgili bir kıstas var mıdır kızıma uygun olanını taktırmak istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederım yorum ve öneriler için...

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
7 yıldan sonra değişim zamanı gelmesi normal, 72 amper takmanda sıkıntı yok, araç performansı değil de akü performansı daha iyi olur. Akü amperi yüksek olunca boyut ta küçük olmayacaktır, bunu kafanıza takmayın.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba;
2010 impresıvve model bir araca sahibim. Akü degısımı yaptıracağım. Kızımın uzerınde orıjınal aküsü var. Sitede bana önerilen yuasa, mutlu ve inçi aküye baktım. Yarın usta ile de gorusecegım ama bazı konularda danışmak istiyorum sizlere.
1) Kaç amperlik bir akü olmalı? Kitapçığında yazıyordur yarın bakacağım ustaya da soracağım ama örnegın 60 amperlik yerine 72 amper takmak isterlerse araç performansı için fark eden bır durum var mıdır? Forumlarda okudum :) Usta takayım derse kabul edeyim mi ?
Kızıma zararı olur mu orıjınalınden farklı degerde takılan bir akünün ?

2) Takılan akü boyut olarak küçük olabiliyormuş bunu da forumlarda okudum :) altına takoz koyup aküyü o sekılde yerleştırıyorlarmış. Öyle bir şey istemıyorum :) Akü boyutu ile ilgili bir kıstas var mıdır kızıma uygun olanını taktırmak istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederım yorum ve öneriler için...

7 yıldan sonra değişim zamanı gelmesi normal, 72 amper takmanda sıkıntı yok, araç performansı değil de akü performansı daha iyi olur. Akü amperi yüksek olunca boyut ta küçük olmayacaktır, bunu kafanıza takmayın.

Yuasa orijinal aküsü ve fiyatı yüksektir. Fakat uzun ömürlü olur. Daha uygun fiyata Mutlu, İnci gibi bilindik markalar da işinizi fazlasıyla görür.

Akü yuvasına uyarsa 72 amper kullanmakta fayda var tabi. Değişim yapacak ustaya hatırlatma yapın ki, değişim esnasında cam kodları ile saat sistemi sıfırlanmasın. Onların da çözümü var gerçi ama ek iş olmasın. :)

Üst Alt