Mazda 3 BK (2003-09) Yakıt Tüketimi

sinan41100

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi/Sedan
Tamamı şehir içi o değerler çok zor, hesaplamada bir yanlış olmadığına emin misiniz?
Bir yanlışlık yok hocam şehiriçi ortalama hızım 27 km. Yakıt tüketimi de 7.9 lt lpg gayet normal değil mi, neden zor olsun?
7bed9686752fb61c1650a3f68cf8dd7b.jpg
eb43067649ec405c4d5ed0f4ac88189c.jpg

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araç manuelse gerçek şehir içi değerleri 10-12 litre, şehir dışı değerleri de; 7-8 litre aralığında, otomatikse 1 litre zaten fazlası var... Ya akıcı şehir içi trafiğindesin ya da başka etkenler var.

sinan41100

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi/Sedan
Araç manuelse gerçek şehir içi değerleri 10-12 litre, şehir dışı değerleri de; 7-8 litre aralığında, otomatikse 1 litre zaten fazlası var... Ya akıcı şehir içi trafiğindesin ya da başka etkenler var.
Araç manuel. Kocaeli şehiriçinde kullanıyorum fazla dur kalklı trafik yok.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yalnız LPG nin yol bilgisayarında yazan ortalamadan %20 fazlası var. Birebir tutmaz.

Ilgaz-p

Katılımcı
ben aracım ile 34-35 litre lpg ile şehir içi 300-310 kilometre yol yapıyorum,
uzun yolda da yaklaşık 400-420 km gibi bir değer yakalıyorum

slckptr

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2006 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
Arkadaslar bir ay oncesinde basladi hersey normalde km de 20 ile 22 krs arasinda yakan arabam bir anda 35 ile 37 krs arasinda yakmaya basladi . Yani 50 tl lik gazla 220 ile 230 km civari yol giden araba bir anda 50 tl lik gazla 140 ile 150 km arasi gitmeye basladi. BRC gaz sistemi var ayar yaptirmaya gittim ayarlarinida yaptirdim degisen hic birsey olmadi hatta brc servis boyle biseyin normal olmadigini bujilere filan baktirmami soyledi. Basina gelen arkadas varmi ne yapmamiz lazim..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaslar bir ay oncesinde basladi hersey normalde km de 20 ile 22 krs arasinda yakan arabam bir anda 35 ile 37 krs arasinda yakmaya basladi . Yani 50 tl lik gazla 220 ile 230 km civari yol giden araba bir anda 50 tl lik gazla 140 ile 150 km arasi gitmeye basladi. BRC gaz sistemi var ayar yaptirmaya gittim ayarlarinida yaptirdim degisen hic birsey olmadi hatta brc servis boyle biseyin normal olmadigini bujilere filan baktirmami soyledi. Basina gelen arkadas varmi ne yapmamiz lazim..

Yakıt tüketim değerlerini litre olarak hesaplamak her zaman doğru sonucu verir... Hep 50 liralık gaz alıyorum diyorsan, gelen zamlar yaptığın kilometreyi düşürür... :) Bir ay öncesinde depomu 55 liraya dolduruyordum, fakat şimdi 78 liraya doldu, orana vurursak ortalama düz hesap Yüzde 41 Lpg'ye zam gelmiş demektir, belki daha fazla... Yani, yarıya yakın zam demek... :(

Yapmış olduğun 230 kilometrenin içinden Yüzde 41 zammı düşersek de, yapacağın kilometre 167'ye tekabül ediyor ki, aracın fazla yakmıyor...

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Gazın litresini de kaçtan alıyorsunuz?

slckptr

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2006 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
Yakıt tüketim değerlerini litre olarak hesaplamak her zaman doğru sonucu verir... Hep 50 liralık gaz alıyorum diyorsan, gelen zamlar yaptığın kilometreyi düşürür... :) Bir ay öncesinde depomu 55 liraya dolduruyordum, fakat şimdi 78 liraya doldu, orana vurursak ortalama düz hesap Yüzde 41 Lpg'ye zam gelmiş demektir, belki daha fazla... Yani, yarıya yakın zam demek... :(

Yapmış olduğun 230 kilometrenin içinden Yüzde 41 zammı düşersek de, yapacağın kilometre 167'ye tekabül ediyor ki,

Hocam farketmiyor km de ne kadar yaktigina bakiyorum ben 16 lt oluyo 50 tl aldiginda yine hesapliyorum 35 krs cikiyor. Yani km de ne yaktigina bakiyorum benim arac km de su an 35 krs filan yakiyor ve 22 krs yakan bu arabaydi o zaman da gaz figati 2.85 su an gaz fiyati 2.95. Sence bu kadar farkedermi ??

Gazın litresini de kaçtan alıyorsunuz?

Hocam 2.84 den aldim 50 tl 150 gitti petline
Aygaz 2.95 den aldim 50 tl 145 gitti

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hocam 2.84 den aldim 50 tl 150 gitti petline
Aygaz 2.95 den aldim 50 tl 145 gitti

Litre olarak hesapladığında 11-12 Litre yapar ki, Şehir içi kullanım için gayet normal değerler... Lpg'ye son üç ayda yüzde 40 zam geldiğini kabullenmek istemiyorsan orası ayrı... :)

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Kısa bir gerginliğin ardından ( ki sanal ortamda yüz ifadelerinin kullanılmayışı bu tarz yanlış anlaşılmalara her yol açtı, açmakta ve açmaya da devam edecek) yeniden konuya dönecek olursak, ben bu konuyla ilgili olarak Facebook grubunda bir arkadaşa tavsiyede bulunmuştum, benzer soruydu yine 50 lira ve 150 km menzil örneği verilmişti, bu soruyu soran kişi siz olmanız da muhtemel,değilsiniz belki diye aynı şeyleri tekrar yazayım, aracın yakıtını benzinde de deneyin, uçuk bir yakıt durumu benzindeyken de varsa bu subap buji vs durumlarına bakılır yoksa lpg sisteminde kaçak olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu tavsiyeyi Facebook mecrasında soran kişiye yorum olarak yazdım, eğer o kişi de siz iseniz aracı benzinde test ettiniz mi acaba ?

Ali01

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Slm arkadaşlar son zamanlarda lpg yakıt sarfiyatım yükseldi normalden çok yakmaya başladı aracı lpg ci ayarlarına baktı herşey normal neden olabilir. Teşekkürler

metan

Sessiz
Araç Markası
2006 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
142bin km'ye geldim. ilk sahibi lpg taktırmadığı için ben de taktırmadım. benzinle biniyorum. son şehir içi tüketimim 9.1 litre.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Slm arkadaşlar son zamanlarda lpg yakıt sarfiyatım yükseldi normalden çok yakmaya başladı aracı lpg ci ayarlarına baktı herşey normal neden olabilir. Teşekkürler
Bujiler filtreler en son ne zaman değişti? Bakım zamanı gelmiş olabilir.

Üst Alt