Mazda 3 BK (2003-09) Yakıt Tüketimi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu modelin yakıt tüketim değerlerini bu konu altında paylaşabiliriz.

Fabrika verileri:

SEDAN M/T - A/T
HATCHBACK M/T - A/T

*Şehir İçi: Litre/100Km (Sedan-Mt 9,3 litre)-(Sedan-At 10,2 litre) (Hb Mt 9,3 litre) - (Hb-At 10,1 litre)

*Şehir Dışı: Litre/100Km (Sedan-Mt 6 Litre) (Sedan-At 6,4 Litre) - (Hb - Mt 6 litre) - (Hb - At 6,8 Litre)

*Ortalama: Litre/100Km (Sedan-Mt 7,2 litre) - (Sedan At 7,8 litre) - (Hb - Mt 7,2 litre) - (Hb - At 8 litre)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2009 İlk kasa Touring AT guzu, şehir içi ortalama 12-14 Litre, şehir dışı ortalama 8-9 litre yakıt tüketmekte...

Normal diyen de var, çok diyen de...

sahinerden

Katılımcı
Araç Markası
2006- Mazda 3 AT
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
2006 modelde benzinli LPGsiz şehir içi 9.5 lt altına inemedim acaba ben biraz gaz pedalıyla çok mu samimiyim abilerim yoksa normal mi :) . Şehirdışı 6.9 lt ye kadar gördüm.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
2006 modelde benzinli LPGsiz şehir içi 9.5 lt altına inemedim acaba ben biraz gaz pedalıyla çok mu samimiyim abilerim yoksa normal mi :) . Şehirdışı 6.9 lt ye kadar gördüm.
Normal bence değerler AT araç için :)

sahinerden

Katılımcı
Araç Markası
2006- Mazda 3 AT
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Moderatörün son düzenlenenleri:

slash

Katılımcı
5 yıl manueli vardı. Aracı aldığım sahibi yakıtının ekonomik olduğunu söylediğinden bende lpg takmadım.
100 kmde ;
Şehir dışı klima açıkken 5.4 - 5.8 arası görüyordum
Şehir içi 7-7.5 arası . Bence o performansa göre mükemmeldi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İki gündür yollardayım, klima hep açık, yol durumuma göre 140-160 hızla gidildi (aramızda kalsın) ;) ortalama 9 litre lpg tüketti...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İki gündür yollardayım, klima hep açık, yol durumuma göre 140-160 hızla gidildi (aramızda kalsın) ;) ortalama 9 litre lpg tüketti...

Havalar serinlediği ve çocukların sağlığı için klimayı hiç açmadan, ayrıca; sevgili eşimin :) uyarılarına istinaden 120 Km/h geçmeden yapılan yolculuklarda ise 8 litre lpg yakıt değeri elde ettim... Guzu beni gittikçe şaşırtıyor...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dün 360 Kilometre olmak üzere tamamı şehir dışı yol yaptım, toplamda 30 litre gaz aldı, ortalama 100 km de, 8.3 litre gaz tüketmiş olduk...

Güncel kuruş hesabıyla da; 20,5 kuruş oluyor.

;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
3 günlük bayram gezmelerindeki yakıt değerlerimi paylaşayım...

560 kilometre şehir dışı klima açık ve genel olarak 110-120 Km hız var fakat deneme amaçlı 30 kilometre yolu 180 Km hız ile gittim... :p Tüketilen toplam yakıt lpg olarak 48 litre (bir yerde 1.95'ten aldım, bir yerde 2.10'dan) oldu...

Bu şartlarda da; 100 kilometrede 8.5 litre yakıt tüketimi ortaya çıktı, Yeni Türkiye Lirası ile değerlendirecek olursak da; 18 kuruş yapıyor...

Kullanım şartları ve otomatik bir araç için kötü sayılmaz dedim kendimce... :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1.95 e lpg satılan yer Türkiye' de mi. Biz burda 2.45 ten alıyoruz da :)

Hocam, Aydın Denizli güzergahında dikkat ettim, 2,45 ten satan yerde vardı, 1.91 den satan yerde vardı... LPG'nin kar marjı yüksek ve çok çeşitli firma piyasada olduğu için rekabetçi fiyatlar oluşabiliyor...

1,95 ten aldığım istasyon ana baba günü gibiydi, tabelayı gören dalıyordu, bayram nedeniyle pompacı arkadaş tekti ve haklı olarak serzenişte bulunuyordu...

Bülent bir tarafım çok yakıyor diyor, diğer tarafım bu şartlarda gayet normal diyor... Şehir içi 12.9 yani 13 litreyi görüyorum bu zoruma gidiyor... :)

Fakat ortalama hız 17 çıkınca biraz teselli oluyorum o ayrı... :D

Kırmızı Ruhum

Yeni makinem
Araç Markası
Mazda 3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Kırmızı- Sedan
Arkadaşlar samsun-bilecik söğüt asker almaya gittim gidiş dönüş net 1470 km hız limitlerim 120-140 .arasıra klima net 230 tl lpg yaktım.km de 156 krş yaktı.Ankaraya net 65 tl ile vardım sanırım yakıt değerlerim gayet iyi.lpg kitim brc..çok iyi ise maşallah deyin..selamlarımla

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@mazda 3 torıng

Yakıt değerlerin çok çok iyi, maşallah suphanallah... :D :nazar:

Açmış olduğun konu mevcut bölümündeki asıl yerine taşınmıştır... Konu açarken forumda arama yaparsak daha sağlıklı olur kanaatindeyim... :) Çünki, ihtiyaç duyulan bir çok konumuz forumda mevcut çok şükür...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mazdaci58

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3-2006
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
İyi Günler. Aracımda şehiriçi klima da çalışır vaziyette 1 depo tüpü ölçtüm. km de 30 kuruş yakıyor. Gazı Shell den alıyorum. Litre Fiyatı:2,26. Aracımda Zavoli Marka Sıralı sistem Lpg var. Aracımın yakıt durumu çok mu normal mi? Değerlendirmelerinizi bekliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle bu tür yakıt ölçümünü litre olarak yapmak gerekiyor ki, ileride de üyelerimize yararı olsun... Hocam; 1 depo lpg'yi kaça doldurdun ve kaç litre aldı bu bilgileri verirsen daha net ölçüm yaparak bilgilerimizi sağlam vermiş oluruz... Bir de; araç manuel mi, otomatik mi?

Teşekkürler.

@Mazdaci58 konu ilgili bölüme taşınmıştır bilginize...

Şu haliyle 100 kilometrede 13 litreye yakın lpg tüketmiş oluyorsunuz ki; otomatik ise gayet normal, değilse biraz standart üzeri ama bu kullanım ve şehir içi trafiğine de bağlı olarak değişir...

Son düzenleme:

Mazdaci58

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3-2006
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Hocam aracım otomatik depo kırmızıya düştükten 30 km sonra fulledim. Shellde indirim var. Şu an 2.06 tl litresi. 34.40 lt aldı. 70.86 tl ödedim. Şehiriçinde toplam 255 km yapmıştım. Normalde indirim olmazsa shell gas 2.26 tl. 30 kuruşu indirimsiz fiyata göre hesaplamıştım. Bi de aracımın şehiriçi ve şehirlerarası normal yakıt tüketimi kaç lt. dir?

Üst Alt