Mazda 3 BK (2003-09) Tecrübe ve İzlenimlerim, Mazda 3 Nasıldır Merak Edenlere, Almayı Düşünenlere...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu aracın LPGli olanlarında benzin tüketimi nasıl peki alman araçlarındaki gibi hem benzinden hem LPG den yemiyor dimi aynı anda. Bende accent admire vardı tüpü ben taktırmıştım yeni yaş kış değişiyor Du bu süre tabi 30 saniye ile 1.5 dakika arasında gaza geçerdi o sürede benzin yerdi sadece atiker grand 2 vardı. 50 TL Lik benzin alırdım 4 5 ay giderdi bana atmazdım hiç mazda 3 de bu durum nasıl.

Benzini, lpg den ortalama 1 litre az tüketir. Diğer konuları benden önce bir üstte Can yazmış sağolsun. :) İlk marş sayısına, yaz kış mevsimine ve geçiş sıcaklığına göre benzin tüketimi değişir.

Aynı kullanım şartlarıyla; Mazda 626 GF aracımda iki ayda 100 liralık benzin yetmiyordu, şimdiki Mitsubishi'de üç ay yetiyor.

tgykya

Sessiz
Aynı anda harcamıyor, benzinde çalışıp LPG regülatörü uygun sıcaklığa (siz programda kaç derece ayarlarsanız) ulaşınca LPG'ye geçiyor. Siz bir ayar yaptırmazsanız ısındıktan sonra sadece LPG kullanır bu motorlar. Ama örneğin 5 bin devir üstü benzine geçmesi için keyfi ayarlar da yaptırabilirsiniz.

50 TL'lik benzin 4-5 ay değil 1 ay anca yeter. Benzin tüketimi marş sayısına ve mevsime bağlı. Her sabah akşam işe git gel kullanmak var bir de haftasonu kullanmak var. Yazın kullanmakla kışın kullanmak arasında da tüketim değişim. Sadece haftasonu kullanırsanız belki 2-3 ay götürür. Benzin olmuş 7 TL. Ben neredeyse hergün kullanıyorum, aylık ortalama 60-70 TL benzin ve 300 TL'ye yakın LPG tüketimim var.
Teşekkür ederim gayet yeterli değerler benim için bu.

Huseyin Arı

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri (Titanyum)
Selamün Aleyküm
Mazda ailesine 1 hafta önce katıldım ve araç hakkında hiç bilgim yok desem yalan olmaz.
bir kaç sorum olacaktı sizlere danışacağım. Aracım mazda 3 (2004) sedan
1.Bu araçta aracı çalıştırdığımızda merkezi kilit tüm kapıları kilitliyor mu ? (Bende kilitlemiyor)
2. Farları açtığımda gösterge paneli bazen yanmıyor kendiliğinden geliyor.
3. Airbag ışığı sönüktü kendiliğinden yandı 1-2 gün sonra söndü 3 gün önce bir lakaya girmiştim yine yandı neden yapar bunu.
4, Formda gezinirken gördüm konsol kısmında usb ve aux var deniyor bende yok neden olabilir.
5. Motor arıza ışığı lpgden dolayı yanıyor demişlerdi daha önceki araştırmalarımda da denk gelmiştim kalitesiz yakıt karışımı gibi bir sorundan diye okudum bunun çözümü var mı?
6. Üst modeller için görmüştüm bu model için araç kilitlendiğinde camların otomatik kapanması için modül var mı?
Şimdiden teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@Huseyin Arı
Mesajının taşındığı bu Konuyu incelemekte fayda var.

1-Kilitlenmiyor
2-Sorun var
3-ikinci madde ile ilgili bir sorun var sonra değineceğim.
4-usb hiç yok makyajlı kasalarda ise (2007-2009) aux ve media tuşu var.
5-Işık yandığında cihaza bağlayıp baktırmak lazım kaynağı nedir?
6-Bilgim yok maalesef.

* * *

2 ve 3 nolu sorunun kaynağı; büyük ihtimalle beyin veya sigorta kutusu. Beyin motorun üzerinde olduğu için sıcaktan dolayı zamanla arıza verebiliyor. Sigorta kutusunun soketlerini de kontrol etmekte fayda var.

Aracınla ilgili bölümü vakit ayırıp okumanı tavsiye ederim. Güzel bilgiler ve aklına gelebilecek soruların cevapları ile dolu bir bölüm.

Aracın Hayırlı olsun, kazasız belasız günler dilerim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Selamün Aleyküm
Mazda ailesine 1 hafta önce katıldım ve araç hakkında hiç bilgim yok desem yalan olmaz.
bir kaç sorum olacaktı sizlere danışacağım. Aracım mazda 3 (2004) sedan
1.Bu araçta aracı çalıştırdığımızda merkezi kilit tüm kapıları kilitliyor mu ? (Bende kilitlemiyor)
2. Farları açtığımda gösterge paneli bazen yanmıyor kendiliğinden geliyor.
3. Airbag ışığı sönüktü kendiliğinden yandı 1-2 gün sonra söndü 3 gün önce bir lakaya girmiştim yine yandı neden yapar bunu.
4, Formda gezinirken gördüm konsol kısmında usb ve aux var deniyor bende yok neden olabilir.
5. Motor arıza ışığı lpgden dolayı yanıyor demişlerdi daha önceki araştırmalarımda da denk gelmiştim kalitesiz yakıt karışımı gibi bir sorundan diye okudum bunun çözümü var mı?
6. Üst modeller için görmüştüm bu model için araç kilitlendiğinde camların otomatik kapanması için modül var mı?
Şimdiden teşekkürler.
1.kilitlenmiyor.
2.torpido çakmaklık ampüllerini değiştirin devam ederse sigorta kutusu sorunlu olabilir İstanbulda iseniz usta tavsiyesi edebilirim.
3.koltuk altı soketleri olabilir , işlem varsa illemden kaynaklı olabilir.
4.orjinalde yok sonradan takılıyor.
5.motorda bi sorun var bu lpgde olabilir başka bişeyde.
6.BK için hazır yok üniversallardan yapılabilir belki.
Mesaj otomatik birleştirildi:

2 ve 3 nolu sorunun kaynağı; büyük ihtimalle beyin veya sigorta kutusu. Beyin motorun üzerinde olduğu için sıcaktan dolayı zamanla arıza verebiliyor. Sigorta kutusunun soketlerini de kontrol etmekte fayda var
Beyinle alakası olacağını sanmıyorum.
Sigorta kutusu büyük ihtimal ama önce çakmaklık ve torpido lambası değişimi yapılması daha iyi olur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1.kilitlenmiyor.
2.torpido çakmaklık ampüllerini değiştirin devam ederse sigorta kutusu sorunlu olabilir İstanbulda iseniz usta tavsiyesi edebilirim.
3.koltuk altı soketleri olabilir , işlem varsa illemden kaynaklı olabilir.
4.orjinalde yok sonradan takılıyor.
5.motorda bi sorun var bu lpgde olabilir başka bişeyde.
6.BK için hazır yok üniversallardan yapılabilir belki.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Beyinle alakası olacağını sanmıyorum.
Sigorta kutusu büyük ihtimal ama önce çakmaklık ve torpido lambası değişimi yapılması daha iyi olur.
Bu kasanın yakın zamanda öğrendiğimiz iki kronik sorunu var Kadir'im... Beyin ve sigorta kutusu... Ben her iki ihtimali de yazdım, ne çıkarsa bahtına artık. :krnz:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bu kasanın yakın zamanda öğrendiğimiz iki kronik sorunu var Kadir'im... Beyin ve sigorta kutusu... Ben her iki ihtimali de yazdım, ne çıkarsa bahtına artık. :krnz:
Öylede gösterge paneli ışığı sorunun arabanın beyni ile sorununu duymadım.
Km saatinin çalışmaması beyin ile alakalı.(soğukken çalışmıyor ısınınca çalışıyor vs zaten onu çözmüştük)

Gösterge paneli ışığı kısmı çakmaklık ve torpido lambası kontrol / değişimi sonrası gelişme olmazsa sigorta kutusu.

2si farklı şeyler.

Huseyin Arı

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri (Titanyum)
Bugün baktığımda gösterge panelinin sigorta kutusundan kaynaklandığını tespit ettim orda bulunan rölede sıkıntı var.

Rıdvan43

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Meehaba,
Corolla 2018 im vardı satip otomatik 2004 Mazda 3 hb bk kasa aldım. Önerilerinizi hassas olmam gereken noktaları, balım konularını, yedek parça konularını paylaşırsanız memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Meehaba,
Corolla 2018 im vardı satip otomatik 2004 Mazda 3 hb bk kasa aldım. Önerilerinizi hassas olmam gereken noktaları, balım konularını, yedek parça konularını paylaşırsanız memnun olurum şimdiden teşekkür ederim
Forum teknik ve tecrübe olarak bir çok bilgiye sahip, vakit ayırıp Aracınla ilgili bölümleri/konuları okursan bildiğin bilmediğin çoğu şeyi öğrenebilirsin. :hhhhhh:

Rıdvan43

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Bir kaç kez okudum hocam. Hatta kilma aydınlatma, vites aydınlatma sorunum vardı ampülleri değiştirdim. Far veya park açınca bazen gösterge aydınlatmaları yanmıyor sigorta kutusunu iki kez dağıttım sigortalar röleler vs sorunu çözemedim muhtemel forumda da belirtildiği gibi kutu içi soğuk veya çatlak lehim mevcut.
Aracı takas ile aldım, expertiz de extra olarak ön şase ucu orijinal kaynağının atık olduğumu ancak ezilme bükülme olmadığını öğrendim. Çamurluk ve kaput değişen olduğumu biliyordum hasar kaydı 3 bin bi kapı hariç etrafı local ve tam boyalar mevcut bütçeme uygun olması nedeniyle 2. Sahibinden fakat 4 fren balatası 4 amortisör iki arka rulman masrafı çıktı onları yaptıracağım.
Motor da ise yağ ve su eksilme sorunum var fakat iki sıvınında kaçağı yok görünmüyor. Genleşme tankına kaçak giderici sıvı attık test aşamasındayız. Egzozda duman atma kötü koku yok. Ve bu günde dreiksiyon yağ kutusuydu sanırım kapağı gevşek geldi baktığımda kapak sokmadığı için yuvasına bant yapmış tutturmaya çalışmıs orijinal kapaktan ihtiyacım var.
LPG yakıtı bana yüksek geldi 440 tl ile uzun yolda geçen hafta 265 km gitti. Ara ara 140 ve üzerine çıktım ara ara da klima açıktı. Önceki sahibi 10 yılı dolunca tankla beraber LPG sistemini yeniletmiş atikler gold yaptırmış silindir kapak bakımı ve çelik sübap da yaptırmış. Ben yinede ayar yaptırmayı düşünüyorum.
265 km 440 tl testinde 700 km yol ysptım Mazda’yı dahada beğendim. 5 yıldır 2018 1.6 corolla kullanıyordum 105 bg performans ve yol tutuşu eski aracımı aratmadı hatta eski araçta olmayan donanımların olmasıda çok keyif verdi. O yüzden bir kez daha dedim keşke birazdaha düzgün temiz bir araç alabilseydim.
Elektrikli akşamlarım aktif sağ arka cam lokalden çalışıuor tam kapanmada tuşu bırakmazsak kendi stopa geçmiyor haşa tır tır zorluyor ve yine bu kapı sürücü kumandadan çalışmıyor.
Şimdilik bunlar var bakalım ileride inşallah problem çıkarmaz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir kaç kez okudum hocam. Hatta kilma aydınlatma, vites aydınlatma sorunum vardı ampülleri değiştirdim. Far veya park açınca bazen gösterge aydınlatmaları yanmıyor sigorta kutusunu iki kez dağıttım sigortalar röleler vs sorunu çözemedim muhtemel forumda da belirtildiği gibi kutu içi soğuk veya çatlak lehim mevcut.
Aracı takas ile aldım, expertiz de extra olarak ön şase ucu orijinal kaynağının atık olduğumu ancak ezilme bükülme olmadığını öğrendim. Çamurluk ve kaput değişen olduğumu biliyordum hasar kaydı 3 bin bi kapı hariç etrafı local ve tam boyalar mevcut bütçeme uygun olması nedeniyle 2. Sahibinden fakat 4 fren balatası 4 amortisör iki arka rulman masrafı çıktı onları yaptıracağım.
Motor da ise yağ ve su eksilme sorunum var fakat iki sıvınında kaçağı yok görünmüyor. Genleşme tankına kaçak giderici sıvı attık test aşamasındayız. Egzozda duman atma kötü koku yok. Ve bu günde dreiksiyon yağ kutusuydu sanırım kapağı gevşek geldi baktığımda kapak sokmadığı için yuvasına bant yapmış tutturmaya çalışmıs orijinal kapaktan ihtiyacım var.
LPG yakıtı bana yüksek geldi 440 tl ile uzun yolda geçen hafta 265 km gitti. Ara ara 140 ve üzerine çıktım ara ara da klima açıktı. Önceki sahibi 10 yılı dolunca tankla beraber LPG sistemini yeniletmiş atikler gold yaptırmış silindir kapak bakımı ve çelik sübap da yaptırmış. Ben yinede ayar yaptırmayı düşünüyorum.
265 km 440 tl testinde 700 km yol ysptım Mazda’yı dahada beğendim. 5 yıldır 2018 1.6 corolla kullanıyordum 105 bg performans ve yol tutuşu eski aracımı aratmadı hatta eski araçta olmayan donanımların olmasıda çok keyif verdi. O yüzden bir kez daha dedim keşke birazdaha düzgün temiz bir araç alabilseydim.
Elektrikli akşamlarım aktif sağ arka cam lokalden çalışıuor tam kapanmada tuşu bırakmazsak kendi stopa geçmiyor haşa tır tır zorluyor ve yine bu kapı sürücü kumandadan çalışmıyor.
Şimdilik bunlar var bakalım ileride inşallah problem çıkarmaz
Kapıdaki sorun dişli sıyırması muhtemelen, su deposuna attığınız zımbırtı inşallah farklı bir sorun çıkarmaz, Mazda 626 aracımda çıkarmıştı. Mazda mühendisliği bu tür bypass işleri sevmiyor.

Bu motorun, otomatik şanzıman ile şehir içi 13-14 şehir dışı 8 litre tüketim değeri normal kabul ediliyor.

Aracınız 20 yaşına yakın ufak tefek eksiklikler olabilir, döneminin tasarım ve donanım olarak en mükemmel aracıdır.

Üst Alt