Mazda 3 BK (2003-09) Şanzıman Yağı Değişimi

Yusuf Babacan

Sukutusu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Şu haliyle memnunsan boşuna emek ve para harcama. Yarısı değişmiş durumda km olarak da yüksek değil.

Vites geçişlerinde,kaçırma vs sıkıntı yoktu zaten olmadı dediğin gibi 20-30 bin sonra yaparım bunu o zaman zaten basit işlem. Filtre değişti ya ona içim rahatladı en çok zaten, filtreyi kırıp içini açtım meraktan :) çift katlı keçe arasında ufak ufak metaller vardı ve bayağı pisti o metal parçaları tabi insanın yüreğini cızlatmıyor değil.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aradım abi orayı da İstanbuldaki yetkili servisler 4 litre olarak söylüyorlar belki geçmiş zamanda öyledir lakin şu an orası da kısmi şekilde değişim yapıyor imiş maalesef.

Yalan olmasın max 2 ay önce görüşüldü komple değişim için.

Yusuf Babacan

Sukutusu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Yalan olmasın max 2 ay önce görüşüldü komple değişim için.

Bilemiyorum ben müşteri hizmetlerini aradım oraya gitmedim beni bir departmana bağladılar bu dediğim 15-20 gün öncesi çok eski değil bana 4 litre dediler soğutma hortumu konusunu açtım servislere onu da kabul etmediler garanti dışı işlem gerekçesi ile,ideal Mazda servisi de aynı şekilde.

Araç Markası
2008 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - BK Sedan
İyi forumlar herkese, bir hort da benden..

(2008 - sedan - BK - 1.6 - manuel)

Aracımı frenleri için babam sanayiye götürdüğünde ustadan sağına soluna bakmasını istemiş. Usta da şanzıman da hiç yağ kalmadığını ve değişmesi gerektiği söylemiş. Buradan okuduğumda anlıyorum ki aslında değiştirmemiş sadece üzerine eklemiş. Sanayiden rastgele aldıkları total marka "sae 80w" yağ kullanmışlar.

Yağın sözde değişiminden sonra hissettiğim tek şey; şu soğuk günlerde vites atarken, vites kolundaki yoğunluk. Yani resmen şanzımanın içinde soğuktan dolayı yoğunlaşan bir şey olduğu vites kolundan hissediliyor.

Sorum şu, birincisi bu yağın durumunu kontrol edebilir miyim? İkincisi ise kullanılan bu yağ marka, model veya yoğunluk olarak uygun mudur? Kusursuz olmasa da bir süre idare edecek midir? Çünkü olan olmuş gözüyle bakıyorum ve ilerde ciddi sorun yaratacak bir şey olmayacaksa uğraşmak istemiyorum.

images.jpeg

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İyi forumlar herkese, bir hort da benden..

(2008 - sedan - BK - 1.6 - manuel)

Aracımı frenleri için babam sanayiye götürdüğünde ustadan sağına soluna bakmasını istemiş. Usta da şanzıman da hiç yağ kalmadığını ve değişmesi gerektiği söylemiş. Buradan okuduğumda anlıyorum ki aslında değiştirmemiş sadece üzerine eklemiş. Sanayiden rastgele aldıkları total marka "sae 80w" yağ kullanmışlar.

Yağın sözde değişiminden sonra hissettiğim tek şey; şu soğuk günlerde vites atarken, vites kolundaki yoğunluk. Yani resmen şanzımanın içinde soğuktan dolayı yoğunlaşan bir şey olduğu vites kolundan hissediliyor.

Sorum şu, birincisi bu yağın durumunu kontrol edebilir miyim? İkincisi ise kullanılan bu yağ marka, model veya yoğunluk olarak uygun mudur? Kusursuz olmasa da bir süre idare edecek midir? Çünkü olan olmuş gözüyle bakıyorum ve ilerde ciddi sorun yaratacak bir şey olmayacaksa uğraşmak istemiyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 64781
Soğuk havalarda biraz zor hareket eder gibi hissedersiniz, sorun olmaz

htmlimage.png

Üst Alt