Mazda 3 BK (2003-09) Rölantide Titreme - Stop Etme - Subap Sorunu

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Güncel durumda motor kompresyon ölçümü yaptırdım ve değer olarak 8 çıktı.Minimum 10 çıkması lazım.Bu da bize subapların lpg kaynaklı olarak ayarının bozulduğunu gösteriyormuş.
Öğrendiğime göre bizim araçlarda subap ayarı doğrudan değil dolaylı yapılıyormuş.
Önümüzdeki hafta sonu inşallah Antep'e gidip ayar yaptıracağım.
Kompresyon testi yaptırırken bujileri de sağlam olduğundan emin olduğum bir takım ile değiştik.Ayrıca bobinlerin yerini de değiştik.
Bunları yaptıktan sonra birkaç kere kısa süreli yine sarsıntılı çalışma yaptı motor.
Gelişmeleri paylaşırım.
Son durum:
Bugün gün içinde yine ilk yaptığı gibi sarsıntılı çalıştı ve arıza lambası yanıp sönmeye başladı.
Cihazı takıp baktığımda bu sefer silindir 1de ateşleme hatası verdi.Bu da demek oluyor ki benim şu anda 1inci silindirde takılı olan bobin bozulmuş.
Onun siparişini verdim geliyor.
Yanında ben yine subap ayarı yaptıracağım, çünkü kompresyon ölçümünde minimum değerin altında çıktı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@emrullahberat46 hocamın yukarıda aktarmış olduğu soğuk çalıştırmadaki tekleme sorunu aşağıdaki konuda anlatıldığı şekliyle çözüme kavuşturulmuştur. Geçmiş olsun hocam, kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun guzuyu.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
@emrullahberat46 hocamın yukarıda aktarmış olduğu soğuk çalıştırmadaki tekleme sorunu aşağıdaki konuda anlatıldığı şekliyle çözüme kavuşturulmuştur. Geçmiş olsun hocam, kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun guzuyu.

Teşekkür ederim sayın abim.Aynen dediğiniz gibi konu subap ayarı ile çözüme kavuştu çok şükür.
Bugün aracım ile uzun yol yaptım.Kesinlikle daha canlı ve atik.
Tabi zaman içinde(ustaların tahmini 30bin km) lpg kaynaklı olarak yine aynı arızayı verecektir.Bir sonrakinde kısmet olursa subap değişimi ve onunla birlikte de pistonlara segman atma (eğer gerekiyorsa komple rektefiye)işlemi yapılacak.

Demiryolcu

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhabalar herkese iyi çalışmalar dilerim. Aracım 2009 BK Mazda Touring. Aracı ilk çalıştırdığımda LPG ye geçişte rolanti düşüyor, haliyle ısınmadığı için stop ediyor ışıkta beklerken. Birkaç dakika sonra bu sorun ortadan kalkıyor. Ama LPG ile benzinde çalışma arasında devir farkı var. Araçtan çok anlamadığım için fikrinize ihtiyaç duyuyorum. Araç neden stop eder?
Bir de Eskişehir'de bildiğiniz Mazda motor ustası var mı? Araçta BRC marka tüp takılı. 110binde, tüp 80bin km civarı takılmış. Değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar herkese iyi çalışmalar dilerim. Aracım 2009 BK Mazda Touring. Aracı ilk çalıştırdığımda LPG ye geçişte rolanti düşüyor, haliyle ısınmadığı için stop ediyor ışıkta beklerken. Birkaç dakika sonra bu sorun ortadan kalkıyor. Ama LPG ile benzinde çalışma arasında devir farkı var. Araçtan çok anlamadığım için fikrinize ihtiyaç duyuyorum. Araç neden stop eder?
Bir de Eskişehir'de bildiğiniz Mazda motor ustası var mı? Araçta BRC marka tüp takılı. 110binde, tüp 80bin km civarı takılmış. Değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Açtığın iki ayrı konu birleştirilmiştir.

Sübap ve vuruntu sensörü için kilometreler düşük gibi bence, lpg ayarlarını kontrol ettirmekte fayda var.

Eskişehir de usta tavsiyesi için aşağıdaki konuyu inceleyebilirsin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@Demiryolcu konu hakkında herhangi bir gelişme var mı?

Kenan B

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Herkese Merhabalar. Mazda 3 bk 2009 LPG'li aracım bugünlerde sanki biraz hantallaştı. Gazı bıraktığım gibi araç durmak için can atıyor, son zamanlarda ışıklarda kalkarken bir kaç defa stop ettim. Düz yolda böyle bir çekiş düşüklüğü yaşadığından dolayı biraz kafama takıldı, bu çekiş düşüklüğünü şehir içi sürüşten anladım. Neye baktırmam gerek sizce?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mesajının taşındığı bu Konuyu ve aşağıdaki linkteki konuyu incelemekte fayda var.

Arıza ışığı yakıyorsa büyük ihtimalle vuruntu sensörü olabilir.
Herkese Merhabalar. Mazda 3 bk 2009 LPG'li aracım bugünlerde sanki biraz hantallaştı. Gazı bıraktığım gibi araç durmak için can atıyor, son zamanlarda ışıklarda kalkarken bir kaç defa stop ettim. Düz yolda böyle bir çekiş düşüklüğü yaşadığından dolayı biraz kafama takıldı, bu çekiş düşüklüğünü şehir içi sürüşten anladım. Neye baktırmam gerek sizce?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Sorunlarınız hakkında her hangi bir gelişme yok herhalde, tekleye stop ede, çekişten düşe kalka gidiyor araçlar sanırım.??

:rolleyes:

eneskadir

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Selamlar,

Bende de tekleme sorunu var yeni konu açıp kalabalık yapmak ve akışı bozmak istemedim.

Öncelikle Mazda 3 2004 Otomatik Benzinli araca sahibim. Araçta gaz yok.

Aracın geçmişi:
Aralık ayında Ankara yolculuğu sonrası Ankaraya girer girmez araç stop etti. Zinciri vs kontrol ettiğimde problem yoktu. REM Autonun bulunduğu sanayide (REM autonun da beyinleri yaptırdığı bir firma) beyin arızası olduğunu söyledir. Beyni yaptırdım. İlk yaptırdığımda araç 0-1 devir arasında kaldığında stop ediyordu yüksek devirde problem olmuyordu tekrar beyni götürdük ve bir şeyi eksik yaptıklarını söylediler. Onardıktan sonra aracım normal çalışmaya başladı. Hatta ilk aldığımda araç rolantide 1.1 devirde falan çalışıyordu şimdi 1 ve altında çalışıyor. Gece 10 gibi Ankara-İstanbul yolunda 1 saatlik aşamada düşük hızda (80-100) ile geldim sonraki 2 saat aralığında da 180-200 aralığında İstanbula geldim. (Acelem vardı). Herhangi bir problem yaşamadım.

Fakat; 2 hafta önce belirtisiz zamanlarda araçta bir çeki düşüşü hissetim. Bu şekilde kullandım muhtemelen yakıttandır diye (hala aynı yakıt) fakat artık araç her çalıştığında 1000-2000 devir arasında bir gaz yememe olayı var. 3'den sonra eski haline geri dönüyor. İleri veya Geri Giderken tekleme sorunu baş gösterdi. İlk olarak otomatik şanzımandan kaynaklanabileceğini düşündüm fakat boşta da bu dalgalanma ve titreme oluyordu fakat bir kaç teklemeden sonra normal halini alıyordu. Ben eğer gaz verirsem düşerken tekrar bu sorun meydana geliyordu. Normal hiç etki etmezsem de normal rolantisinde çalışmaya devam ediyor.

Daha önce ELM327 ile baktığımda Oksijen Sensörü gibi hatalar vardı fakat şu an baktığımda aşağıdaki hataları görmekteyim.

P0302 - Cylinder 2 Misfire Detected - Silindir 2 Ateşleme Arızası
P0403 - EGR A Control Circuit/open - EGR A Kontrol Devresi/Açık
P0715 - Input/Turbine Shaft Speed Sensor "A" Circuit - Giriş/Türbin Şaft Hız Sensörü "A" Devresi
P0420 - Catalyst System Efficiency Below Threshold Bank 1 - Katalitik sistem verimliliği "threshold"'un altında Bank 1

Bazı kelimelerin Türkçesini yazamadım fakat hata kodlarından ortaya çıkar zaten.
Edit: Araç 200.000 KM'de ben 178.000 de aldım

Ekli dosyalar

• photo_2023-01-28_22-21-58.jpg
    photo_2023-01-28_22-21-58.jpg
    104.3 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamlar,

Bende de tekleme sorunu var yeni konu açıp kalabalık yapmak ve akışı bozmak istemedim.

Aracın geçmişi:
Aralık ayında Ankara yolculuğu sonrası Ankaraya girer girmez araç stop etti. Zinciri vs kontrol ettiğimde problem yoktu. REM Autonun bulunduğu sanayide (REM autonun da beyinleri yaptırdığı bir firma) beyin arızası olduğunu söyledir. Beyni yaptırdım. İlk yaptırdığımda araç 0-1 devir arasında kaldığında stop ediyordu yüksek devirde problem olmuyordu tekrar beyni götürdük ve bir şeyi eksik yaptıklarını söylediler. Onardıktan sonra aracım normal çalışmaya başladı. Hatta ilk aldığımda araç rolantide 1.1 devirde falan çalışıyordu şimdi 1 ve altında çalışıyor. Gece 10 gibi Ankara-İstanbul yolunda 1 saatlik aşamada düşük hızda (80-100) ile geldim sonraki 2 saat aralığında da 180-200 aralığında İstanbula geldim. (Acelem vardı). Herhangi bir problem yaşamadım.

Fakat; 2 hafta önce belirtisiz zamanlarda araçta bir çeki düşüşü hissetim. Bu şekilde kullandım muhtemelen yakıttandır diye (hala aynı yakıt) fakat artık araç her çalıştığında 1000-2000 devir arasında bir gaz yememe olayı var. 3'den sonra eski haline geri dönüyor. İleri veya Geri Giderken tekleme sorunu baş gösterdi. İlk olarak otomatik şanzımandan kaynaklanabileceğini düşündüm fakat boşta da bu dalgalanma ve titreme oluyordu fakat bir kaç teklemeden sonra normal halini alıyordu. Ben eğer gaz verirsem düşerken tekrar bu sorun meydana geliyordu. Normal hiç etki etmezsem de normal rolantisinde çalışmaya devam ediyor.

Daha önce ELM327 ile baktığımda Oksijen Sensörü gibi hatalar vardı fakat şu an baktığımda aşağıdaki hataları görmekteyim.

P0715 - Input/Turbine Shaft Speed Sensor "A" Circuit - Giriş/Türbin Şaft Hız Sensörü "A" Devresi
P0420 - Catalyst System Efficiency Below Threshold Bank 1 - Katalitik sistem verimliliği "threshold"'un altında Bank 1

Bazı kelimelerin Türkçesini yazamadım fakat hata kodlarından ortaya çıkar zaten.

P0420 ve 403 oksijen sensörü ve EGR hatası yani ikisi aynı sorundan dolayı hata kodu veriyor.

P0302 için bobinlerin yerini değiştirerek deneyip sağlam olup olmadığını anlayabilirsin.

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
Selamlar,

Aracın geçmişi:

Kollektör veya diğer hava aktarma hortumlarında bir yerde çatlak, kaçak vs kontrol ettiniz mi?

eneskadir

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Adem Ustaya gitmek isterim fakat Avrupa yakası gözümü korkutuyor baya trafik ve hafta içi full çalışıyorum. Anadolu yakasında iyi bir mazda ustası var mıdır? İkiler oto önerisi almıştım daha önce.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Adem Ustaya gitmek isterim fakat Avrupa yakası gözümü korkutuyor baya trafik ve hafta içi full çalışıyorum. Anadolu yakasında iyi bir mazda ustası var mıdır? İkiler oto önerisi almıştım daha önce.
Bi cumartesi, erken yol alarak Adem Usta'mın maharetli ellerine guzuyu teslim etmenin, her şeyden (bu konuda) daha önemli olduğunu anlayacaksın.

Kesin bilgi. :D

eneskadir

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Selamlar,

Güncellemeye geçeyim hava acayip kötüydü neyse zaten gitmek için İkiler otoyu tercih etmiştim. Taber ustayla bugün araca baktık. Oraya gider gitmez araç teklemeyi kesti :D Neyse biz aracı soğuttuk, motor contası baya eskimiş bunu değiştirdik, kompresyon testi yaptık değerler normaldi. Cihaz hatasındaki 2 numaralı bobini değiştirdik bunun yanında bujiler o kadar kötüymüş ki 4 bujiyi de değiştirdik araç şu an çiçek gibi canım aracım <3

Taber Usta, Necmettin Hocaya yardımlarından, ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

Edit: Contadan dolayı içeride yağ da tabi iz ve leke yapmış.Üst kapağı temizledik, altta problem yoktu.
1675525873611.png

aliihsan

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Merhaba. 2007 Mazda 3 dynamic aracimda ara ara tekleme stop etme sorunu basladi. Iki gun once debriyaj seti degisti. Oncesinde tekleme stop etme hic yoktu. Bununla alakali bir durum olabilirmi. Teşekkürler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba. 2007 Mazda 3 dynamic aracimda ara ara tekleme stop etme sorunu basladi. Iki gun once debriyaj seti degisti. Oncesinde tekleme stop etme hic yoktu. Bununla alakali bir durum olabilirmi. Teşekkürler
Mesajın mevcut konumuz ile birleştirilmiştir.

Baskı balata değişimi esnasında debriyaj müşürü hasar görmüş veya bağlantısı yapılmamış olabilir.

* * *

Lpg ayarlarını kontrol ettirin, sistemde hava olup olmadığını kontrol edin, bir ihtimal de vuruntu sensörü arızası olabilir.

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Kurban Bayramından önce 4ncü silindir tekleme hatası almaya başladım Rolantide titreme oluyordu. Klima açıkken motor ikaz lambası yanıyordu. Bunun üzerine silindir kapağını söktük. Kapak maalesef tamir olmadı. Ankara'dan kazalı bir otomobilin üzerinden kapak aldık. kapağı Düzce'de kontrol ettirdik, sübaplarını değiştirdik. Motorda ve piston segman kısmında bir sorun yoktu. Piston üzerindeki kurumları temizledik. Sonrasında silindir kapağı montaj oldu. Zinciri su pompasını ve yağları değiştirdik. Ortalama 38.000 TL gibi bir maliyet oldu. Ama aracımın performansı yerine geldi. Lpg ye uzun süre ayarsız binilirse yani motor ikaz lambasına dikkat edilmesse bu tip sorunlar olabiliyor. Ben otomobilimi 2020 yılında aldığımda 166.000 km deydi afr ayarı yaptırıp arıza lambasını da döndürmüştüm. Şimdi 236.000 km de. umarım uzun süre sorun yaşamam. Özellikle rolantide titreme varsa arabada bir kompresyon kaçağına işaret ediyor. Dikkatli olmak lazım.

Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Kurban Bayramından önce 4ncü silindir tekleme hatası almaya başladım Rolantide titreme oluyordu. Klima açıkken motor ikaz lambası yanıyordu. Bunun üzerine silindir kapağını söktük. Kapak maalesef tamir olmadı. Ankara'dan kazalı bir otomobilin üzerinden kapak aldık. kapağı Düzce'de kontrol ettirdik, sübaplarını değiştirdik. Motorda ve piston segman kısmında bir sorun yoktu. Piston üzerindeki kurumları temizledik. Sonrasında silindir kapağı montaj oldu. Zinciri su pompasını ve yağları değiştirdik. Ortalama 38.000 TL gibi bir maliyet oldu. Ama aracımın performansı yerine geldi. Lpg ye uzun süre ayarsız binilirse yani motor ikaz lambasına dikkat edilmesse bu tip sorunlar olabiliyor. Ben otomobilimi 2020 yılında aldığımda 166.000 km deydi afr ayarı yaptırıp arıza lambasını da döndürmüştüm. Şimdi 236.000 km de. umarım uzun süre sorun yaşamam. Özellikle rolantide titreme varsa arabada bir kompresyon kaçağına işaret ediyor. Dikkatli olmak lazım.
Hocam nerde yaptirdiniz

Üst Alt