Mazda 3 BK (2003-09) Rölantide Titreme - Stop Etme - Subap Sorunu

ahmetdrt

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaşlar araba düzeldi. Rolantide gram titreme gaz al ver kalmadı. Arabanın çekişi performansı da düzeldi. Sensörler kontrol edilemedi. Arızalı iki adet bobin tespit edildi. Onlar değişti. Şu anda bir sorun kalmadı. Bu arabaya ilk defa bu kadar sıkıntısız bir şekilde bindim çok keyif aldım.
Burdan bana yardımcı olmaya çalışan herkese teşekür ederim. Başka konularda görüşmek üzere :) hoşcakalın
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eklemeyi unuttum bobinler değiştikten sonra bilgisayarla p0660 arızası silindi. Tekrarlama yapmadı. Yazdıklarım yapılanlar inşallah birilerinin sorunlarına ışık olur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar araba düzeldi. Rolantide gram titreme gaz al ver kalmadı. Arabanın çekişi performansı da düzeldi. Sensörler kontrol edilemedi. Arızalı iki adet bobin tespit edildi. Onlar değişti. Şu anda bir sorun kalmadı. Bu arabaya ilk defa bu kadar sıkıntısız bir şekilde bindim çok keyif aldım.
Burdan bana yardımcı olmaya çalışan herkese teşekür ederim. Başka konularda görüşmek üzere :) hoşcakalın

Eklemeyi unuttum bobinler değiştikten sonra bilgisayarla p0660 arızası silindi. Tekrarlama yapmadı. Yazdıklarım yapılanlar inşallah birilerinin sorunlarına ışık olur.
Bilgilendirme için teşekkürler. Kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun. :harika:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Geçmiş olsun, güle güle kullan. Sadece arıza olduğunda görüşürüz diye şartımız yok, bil istedim :p

Semsulutas

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Konu hakkında gelişme var mı @Semsulutas
Konuyla ilgili götürdüğüm her usta birşey yok dedi, Boğaz kelebeğini de temizlettim olmadı, işin içinden çıkamayan bir usta Subap dedi. Bir usta enjektör temizleyici koy uzun yola çıkarken düzelir dedi. Birde onu deneyeceğim. Hiç kimse buji ve kablolara bakmadı ilerleyen zamanda bakıma girdiğimde güzelce orijinal parçalarla bakım yapıp gözlemleyeceğim

hs4255

kedi
Araç Markası
2000 - 626 2.0 115 hp
Araç Renk ve Tip
gümüş gri
merhaba arkadaşlar forumdan konuyla ilgili baya bi bilgi aldım. bir ay önce aldığım aracım hiç bir sıkıntısı yok iken birden sabah çalıştırdığımda biraz gidip gaz yememeye ve titreyerek yavaşlayınca stop etmeye başladı. stop ederken dikkat ettim hiçbir arıza lambası yanmadı. gazdır dedim benzinde denedim benzinde de aynı hatayı verdi. Ankara da ikamet ediyorum. ustaya götürdüm hemen sübap yanmış dedi. araba gaza yüklenince hemen patiye vuruyor çekme sıkıntısı yok. fakat sabah, sadece sabah yapıyor bunu anlam veremedim titreme ve yavaşlayınca stop ediyor. @Semsulutas kardeşimin yaşadığı tecrübeye benzettim fakat hangi ustaya anlatacağım ben bunu onu çözemedim. ustaya gittiğimiz zaman bi çizelge yapıyorlar ki genelde bu çizelge en pahalıdan başlıyor. sizce nasıl bi yol izlemeliyim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arıza ışığı yanmıyorsa, ateşleme sistemi sorunlu olabilir. (tahmin) bir ihtimalde vuruntu sensörü olabilir...

hs4255

kedi
Araç Markası
2000 - 626 2.0 115 hp
Araç Renk ve Tip
gümüş gri
Usta olarak yetkili servis Herter Otomotiv var, özel servis olarak ta Rem Oto var.
Herter benim iş yerimin tam arkasında fakat fiyatları bana göre fazla Rem otoyada dün gittim subap dedi direk sıcakken basınç ölçüm yapamayız dedi bi kaç gün benzinde bineceğim artık bu gün benzinde kullandım sabah stop etmedi ara sıra öksürür gibi ses geliyo motordan
Arıza ışığı yanmıyorsa, ateşleme sistemi sorunlu olabilir. (tahmin) bir ihtimalde vuruntu sensörü olabilir...
Aklımda bulunsun bu da teşekkürler ilginiz için sonucu burada paylaşacağım

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Herter benim iş yerimin tam arkasında fakat fiyatları bana göre fazla Rem otoyada dün gittim subap dedi direk sıcakken basınç ölçüm yapamayız dedi bi kaç gün benzinde bineceğim artık bu gün benzinde kullandım sabah stop etmedi ara sıra öksürür gibi ses geliyo motordan

Aklımda bulunsun bu da teşekkürler ilginiz için sonucu burada paylaşacağım
Doğrudur, ölçüm yapılıp kesin teşhis konunca işlem yaparsın. Benim tahminim de supap yönünde, geçmiş olsun.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
ben sorunu tam anlamadım, bu aksırma tıksırma ve stop etme hali sadece sabah mı oluyor yoksa her zaman mı?

hs4255

kedi
Araç Markası
2000 - 626 2.0 115 hp
Araç Renk ve Tip
gümüş gri
ben sorunu tam anlamadım, bu aksırma tıksırma ve stop etme hali sadece sabah mı oluyor yoksa her zaman mı?
Sadece sabah bir kere oluyor ateşleme yada şarj dinamosu geldi aklıma benim çünkü günde bir kere kesiyor

Doğrudur, ölçüm yapılıp kesin teşhis konunca işlem yaparsın. Benim tahminim de supap yönünde, geçmiş olsun.
Önceki aracım yaris te olmuştu subap yakma mevzuu ondan biliyorum hiç stop etmiyordu ve öksürme sesi de yoktu zangır zangır titriyordu motor rölantide ve tabiki çekişi de düşmüştü çünkü bi piston iş yapmıyor. İnşaallah doğru teşhis ederler ve çözüme kavuştururum

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Sabah ilk çalıştırmada motor soğuk olduğu için zenginde çalışmak ister. İlk çalıştırmada devrin 1500 sularında olup sonra ısındıkça 650-750 civarlarına düşmesini sebebi budur.
Nasıl olur bu motora extra sağlayan valf sabah açar motor içindeki ısı sensöründen aldığı sinyal ile de ısıya doğru orantılı şekilde kapatır kendini, tabi extra hava verimli bir yanma için extra yakıt ister. Ecu’da extra yakıt talep eder. Sabah ilk çalıştırmada yaşanması olağan durum budur. Sizin hava ve yakıt karışımınız ideal olmayabilir. Sabah ilk çalıştırma benzin ile yapıldığı için benzin filtreniz ve pompanızın durumu kontrol edilmeli. Yeterli benzin pompalanıyor mu Veya filtre tıkalı olduğu için yeterli benzini yoluyor mu bakılmalı. Burda sıkıntı yoksa yeterince hava geliyor mu? Isı sensöründe veya hava veren valfte sıkıntı var mı kontrol edilmeli.
İkinci bir senaryo yapacak olursa LPG enjektörlerinin kaçırması olur. Yanma odasına akşamdan sabaha bıraktığı yanmamış yakıt içerdeki karışımın içeriğini değiştirecektir ve atılana kadr araç düzgün çalışmayacaktır. Aracı park etmeden 5km önce benzine alıp LPG’yi tanktan kapatıp sabah sorun yaşayıp yaşamadığınız kontrol edin.
BU YAZDIKLARIMI SADECE SABAH ÇALIŞTIRMADA SIKINTI OLUP GÜN İÇİNDE HİÇBİR SIKINTI YAŞAMADIĞINIZI VARSAYARAK YAZIYORUM.

hs4255

kedi
Araç Markası
2000 - 626 2.0 115 hp
Araç Renk ve Tip
gümüş gri
Sabah ilk çalıştırmada motor soğuk olduğu için zenginde çalışmak ister. İlk çalıştırmada devrin 1500 sularında olup sonra ısındıkça 650-750 civarlarına düşmesini sebebi budur.
Nasıl olur bu motora extra sağlayan valf sabah açar motor içindeki ısı sensöründen aldığı sinyal ile de ısıya doğru orantılı şekilde kapatır kendini, tabi extra hava verimli bir yanma için extra yakıt ister. Ecu’da extra yakıt talep eder. Sabah ilk çalıştırmada yaşanması olağan durum budur. Sizin hava ve yakıt karışımınız ideal olmayabilir. Sabah ilk çalıştırma benzin ile yapıldığı için benzin filtreniz ve pompanızın durumu kontrol edilmeli. Yeterli benzin pompalanıyor mu Veya filtre tıkalı olduğu için yeterli benzini yoluyor mu bakılmalı. Burda sıkıntı yoksa yeterince hava geliyor mu? Isı sensöründe veya hava veren valfte sıkıntı var mı kontrol edilmeli.
İkinci bir senaryo yapacak olursa LPG enjektörlerinin kaçırması olur. Yanma odasına akşamdan sabaha bıraktığı yanmamış yakıt içerdeki karışımın içeriğini değiştirecektir ve atılana kadr araç düzgün çalışmayacaktır. Aracı park etmeden 5km önce benzine alıp LPG’yi tanktan kapatıp sabah sorun yaşayıp yaşamadığınız kontrol edin.
BU YAZDIKLARIMI SADECE SABAH ÇALIŞTIRMADA SIKINTI OLUP GÜN İÇİNDE HİÇBİR SIKINTI YAŞAMADIĞINIZI VARSAYARAK YAZIYORUM.
Gayet mantıklı dün akşamdan beri araba benzinde ve bu sabah stop etmedi Işık’larda durduğum zaman biraz titreme var ama sürekli değil atıyorum on vuruşun ikisinde titriyor. Yakıt filtresini değiştirteyim o zaman bi de onu deneyeyim. Teşekkürler

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Gayet mantıklı dün akşamdan beri araba benzinde ve bu sabah stop etmedi Işık’larda durduğum zaman biraz titreme var ama sürekli değil atıyorum on vuruşun ikisinde titriyor. Yakıt filtresini değiştirteyim o zaman bi de onu deneyeyim. Teşekkürler
Bu durumda LPG enjektörlerinizin durumuna baktırın, varsa kaçıran Veya kaçıranları değiştirin. Titreme gün içinde devam ediyorsa buji ve bobinlerin de kontrol edilmesi gerekir. Bir de yaz aylarındayız klima açık gezmemiz de muhtemel, daha fazla enerji harcandığı için akü ve şarj dinamosunun kondisyonu da önem arz eder. Yeterli enerji yoksa titreme olması da olağan. Daha derine inmeyelim bu kontrolleri yapın tekrar değerlendiririz:)

hs4255

kedi
Araç Markası
2000 - 626 2.0 115 hp
Araç Renk ve Tip
gümüş gri
Bu durumda LPG enjektörlerinizin durumuna baktırın, varsa kaçıran Veya kaçıranları değiştirin. Titreme gün içinde devam ediyorsa buji ve bobinlerin de kontrol edilmesi gerekir. Bir de yaz aylarındayız klima açık gezmemiz de muhtemel, daha fazla enerji harcandığı için akü ve şarj dinamosunun kondisyonu da önem arz eder. Yeterli enerji yoksa titreme olması da olağan. Daha derine inmeyelim bu kontrolleri yapın tekrar değerlendiririz:)
Çok sağolun sırasıyla baktıracağım

hs4255

kedi
Araç Markası
2000 - 626 2.0 115 hp
Araç Renk ve Tip
gümüş gri
Arkadaşlar bu gün İvedik OSB de Ramazan ustaya götürdüm arabamı kaputu açtım çalıştırdım subap gitmiş dedi direk sonra devam etti hava filtresini söktü bobinlere baktı teker teker çıkartıp baktı sese sonra kapattı ve emme manifoldunun oraya su döktü ve gelen ses değişti motor hava hava kaçırıyor dedi emme manifoldunun contası gitmiş titreme ve stop etmenin sebebi buymuş 250 ile 300 tl civarı bi masrafı olur dedi ( işçilik dahil ) Cuma akşamından bırakacağım aracı yorumlarınızı bekliyorum

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Motora istenmeyen yani extra hava girişi var bu da hava yakıt karışımını olumsuz etkiliyor. Motor ısındıkça conta genleşiyor ve nispeten hava girişi azalıyor. Bu yüzden sabah sorun yaratırken motor ısınınca sorun yaratmıyor. Senaryo bu

hs4255

kedi
Araç Markası
2000 - 626 2.0 115 hp
Araç Renk ve Tip
gümüş gri
evet arkadaşlar yaşadığım ve yaşamaya devam ettiğim tecrübem devam ediyor. haftasonu aracın emme manifoldu contası yenilendi ayrıca enjektör contaları da değişti aracı çalıştırdık sorun halen gitmemişti. araç çalışırken halen öksürüyor gibi ses çıkarıyor ama fazla hava alma sesi gitmişti zaten bu öksürme sesi sürekli gelmiyordu on vuruşun belki üçünde geliyordu. ustama söyledim ve bıraktım arabayı boğaz kelebeğine bakacağını söyledi. boğaz kelebeğine bakıldı sonrasında subaplar için basınç ölçümü yapıldı ve aracın 3 numaralı pistonunun subapları yanmaya başlamış hemen değiştirilmesini istedim. çelik alaşımlı subaplar takıldı. aracı çalıştırdım titreme tamamen gitmişti biraz çalıştırdım benzinde de dinledim arabayı halen ara sıra öksürüyor. gaza geçti gazda da öksürme oluyor ara sıra sürekli değil ama ateşlemede giren havayı ayarlayamıyor gibime geldi benim. aracım ctesinden beri ustada artık yapılacak birşey kaldı sanırım vuruntu sensörü değişecek. oda olmazsa gaz tesisatının tamamen araçtan çıkarıp ayarlama yapılacağı söylendi. eğer aklınıza gelen başka bir problem varsa söyleyin aracıma asıl performansıyla güzel bir şekilde binmek istiyorum artık...
kafamda deli sorular.......

Üst Alt