Mazda 3 BK (2003-09) Rölantide Titreme - Stop Etme - Subap Sorunu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@Emre06 forumda hem BK hem BL kasa başlığı altında üç dört tane sübap arızası, teşhisi, tamiratı hakkında konularımız mevcut, orada paylaşılan tecrübeler ile senin aracındaki belirtileri karşılaştırabilirsin. Ayrıca, REM oto yabana atılacak bir işletme değil. Öncelikle; çıkan arıza kodlarının üzerine yoğunlaşmanı ve bu arıza sebeplerini ortadan kaldırmanı tavsiye ederim.

Oksijen sensörü, arıza ışığı yakar ama verdiğin belirtileri ortaya koymaz, fakat, vuruntu sensörü senin vermiş olduğun belirtilere yakın emareler veriyor, yakın zamanda @Erçay ve @Oğuzhan bu sensör değişimini yaptılar. Senin de, üzerinde durduğun üzere, en başta, en uygun maliyetli sorun üzerinden yola çıkmak en mantıklısı. Sübapları en sona bırak ama göz ardı da etme. ;)

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
@Emre06 forumda hem BK hem BL kasa başlığı altında üç dört tane sübap arızası, teşhisi, tamiratı hakkında konularımız mevcut, orada paylaşılan tecrübeler ile senin aracındaki belirtileri karşılaştırabilirsin. Ayrıca, REM oto yabana atılacak bir işletme değil. Öncelikle; çıkan arıza kodlarının üzerine yoğunlaşmanı ve bu arıza sebeplerini ortadan kaldırmanı tavsiye ederim.

Oksijen sensörü, arıza ışığı yakar ama verdiğin belirtileri ortaya koymaz, fakat, vuruntu sensörü senin vermiş olduğun belirtilere yakın emareler veriyor, yakın zamanda @Erçay ve @Oğuzhan bu sensör değişimini yaptılar. Senin de, üzerinde durduğun üzere, en başta, en uygun maliyetli sorun üzerinden yola çıkmak en mantıklısı. Sübapları en sona bırak ama göz ardı da etme. ;)
Abi değerli yorumların için teşekkürler. Boş zaman bulduğumda ilgilencem inşallah. Forum da da bi araştırma yapayım dediğin gibi. Sonuçları da burda paylaşacağım inşallah benzer sorunlar yaşayanların faydalanması amacıyla.

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

rmzns

Sessiz
Anlaşılan o ki benim subaplar yeni yeni yanmaya başlamış yada 1-2 tanesi yanmış. Çünkü bende zor çalışma yok. Lpg de stop etme yok benzinde var. Çekişten düşme yokuş dışında yok. silkeleme yok. Cumartesi kendi ustama götürcem inşallah. O da eskiden mazda servisinde çalışıyomuş. Yani anlıyo mazdadan. Kuzenim de motor ustası ama maalesef o mazdayı bilmiyo. Olmazsa ona da bi gösteririm. Sonucu yazcam size. Ama belirtilerin tamamının olmaması ve sadece benzinde sorun çıkartması kafamı karıştırıyor.

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam senin soruna benzer şekilde benim araç da sadece benzindeyken rolantide dalgalanma yapıyor(sürekli 400 devirlere düşüp tekrar yükseliyor) ve çekiş belirgin şekilde düşük. Stop etme sorunum yok sadece. Hangi ustaya götürsem subaplara suç buluyor ama LPG'de devir sabit, dalgalanma yok ve çekiş çok iyi. Siz bi çözüm bulabildiniz mi bu duruma? Ben subaplardan olduğunu sanmıyorum çünkü 3-4 ay önce kompresyon testi yaptırdım, sorun yok dendi. Subaplar sökülecek diyen ustalar ise hiç kompresyon testi yapmadı.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hocam senin soruna benzer şekilde benim araç da sadece benzindeyken rolantide dalgalanma yapıyor(sürekli 400 devirlere düşüp tekrar yükseliyor) ve çekiş belirgin şekilde düşük. Stop etme sorunum yok sadece. Hangi ustaya götürsem subaplara suç buluyor ama LPG'de devir sabit, dalgalanma yok ve çekiş çok iyi. Siz bi çözüm bulabildiniz mi bu duruma? Ben subaplardan olduğunu sanmıyorum çünkü 3-4 ay önce kompresyon testi yaptırdım, sorun yok dendi. Subaplar sökülecek diyen ustalar ise hiç kompresyon testi yapmadı.
Sıkıntı lpg ayarında. Aküyü resetleyip benzinde sorun devam ediyor mu bakalım.

rmzns

Sessiz
Deneyeceğim hocam sağolun ama LPG ayarı benzinde çalışmayı nasıl etkiliyor, akü ile bağlantısı nedir bu sorunun? Yanlış anlamayın, bilmediğimden soruyorum. :)

Huzur NaMAZDA

Sessiz
Araç Markası
2004-Mazda 3 AT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Selamun aleyküm benimde 2004 model dynamic im var otomatik vites lpg li ilk çalışmada,gidişte,çekişte ve hızlanmada herhangi bir problemim yok fakat lpg veya benzinde iken ışıklarda falan durduğumda viteste iken araba sanki kendi kendine ara gazı veriyor gibi rölanti düşüklüğü gibi oluyor. Bazende bir yerde durup boşa(N) ye aldığımda biraz bekledikten sonra vitese (DveyaR) takınca bazen stop ediyor. Servise gidip dersimi anlattım usta bir pense ile lpg enjektörlerine giden boruları hafif sıkıp bıraktı motor stop etmedi ama zor toparladı sanki usta bana üst kapak revizyonu(sibop değişimi) gerektiğini söyledi. Burada Adem ustanın sibop arızası teşhisini görünce şüphe ettim biraz.Benzer sorunları farklı bir şekilde halleden veya başka birşeyden kaynaklanacağını düşünen var mı?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Selamun aleyküm benimde 2004 model dynamic im var otomatik vites lpg li ilk çalışmada,gidişte,çekişte ve hızlanmada herhangi bir problemim yok fakat lpg veya benzinde iken ışıklarda falan durduğumda viteste iken araba sanki kendi kendine ara gazı veriyor gibi rölanti düşüklüğü gibi oluyor. Bazende bir yerde durup boşa(N) ye aldığımda biraz bekledikten sonra vitese (DveyaR) takınca bazen stop ediyor. Servise gidip dersimi anlattım usta bir pense ile lpg enjektörlerine giden boruları hafif sıkıp bıraktı motor stop etmedi ama zor toparladı sanki usta bana üst kapak revizyonu(sibop değişimi) gerektiğini söyledi. Burada Adem ustanın sibop arızası teşhisini görünce şüphe ettim biraz.Benzer sorunları farklı bir şekilde halleden veya başka birşeyden kaynaklanacağını düşünen var mı?
Önce akü resetleme yapıp (akü eksi kutbu çıkarıp sıfırlayın) sonra 3 4 gün benzinde kullanın. O zaman anlaşılır. Devam etmezse lpg ayarı devam ederse subap.

Huzur NaMAZDA

Sessiz
Araç Markası
2004-Mazda 3 AT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Ben o zaman önce akü yü resetleyip bir deneyeyim olmazsa vuruntu sensörünede bir baktırırım. Gerçi bir ay evvel aldım aracı alır almaz lpg filtre değişimi ayar ve enjektör değişimi yaptırmıştım. Teşekkürler..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aynı belirtiler abimin aracında vardı (2005 Mazda 3) bilgisayara bağladığımızda vuruntu sensörü görünüyordu. Acaba dedik subaplar vuruntuya sebep oluyor da o yüzden mi vuruntu sensörü hatası veriyor diye düşündük. Ucuz olandan başladık vuruntu sensörünü değiştirdik sorun düzeldi. BK kasalarda vuruntu sensörü sorunu da sıklıkla görülebiliyor. Subapla sorunuyla vuruntu sensörü sorununu iyi ayırt etmek gerek.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Ben de vuruntu sensörü sadece arıza ışığını yakıyordu. Onu da Çin’den aldığım bir sensör ile değiştim ve sorun kalmadı. Ben de maliyet hakkında bilgi veremeyeceğim ben de kendim değiştim. Sensörün fiyatı da 9-10 dolar brişeydi. Bakan usta LPG enjektörünün hortumunu sıkmış muhtemelen. 4 hortumu da sıkınca araç stop etmeye meyil ettiyse 4 enjektör de sağlam demektir. Yerinizde olsam önce Boğaz kelebeğini ve hava akış metreyi temizlerdim. Bahsettiğiniz duruma neden olabilir. Akünüzü ve şarj dinamonuzu da ölçtürün. Düşükse yine bu soruna sebeb olabilir. Vuruntu sensörü ise zaten AliExpress üzerinden sipariş verip elinizden geliyorsa kendiniz gelmiyorsa bir ustaya değiştirtebilirsiniz. Önce söylediğim kontrolleri yapın bunlardan netice alamazsanız aracı kompresyon testine tabi tutarak sorun subab kaynaklı mı olduğuna bakarsınız. Geçmiş olsun

Huzur NaMAZDA

Sessiz
Araç Markası
2004-Mazda 3 AT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Teşekkürler hava akışmetre ile boğaz kelebeğini temizletmiştim lpg enjektörüde yeni onlarda problem yok fakat akü den şüpheliyim ama bu arızaya sebep olurmu bilmiyorum yinede bir aküyü ve şarj dinamosuna baktırıcam olmadı vuruntu sensörü.. kendim değişebilirim tabi değişime ait bir resim,video bulabilirsem

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Teşekkürler hava akışmetre ile boğaz kelebeğini temizletmiştim lpg enjektörüde yeni onlarda problem yok fakat akü den şüpheliyim ama bu arızaya sebep olurmu bilmiyorum yinede bir aküyü ve şarj dinamosuna baktırıcam olmadı vuruntu sensörü.. kendim değişebilirim tabi değişime ait bir resim,video bulabilirsem
contaya da ihtiyaç duyabilirsiniz :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu işlemi yaptırırken ne kadarlık bir masraf çıkmisti ve güncel zamanlarda yaptıran oldu mu acaba?
Dışarıda 1750-2500 lira aralığında yaptırmak mümkün olabilir, bu benim tahminim, serviste ise 3500 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor orasından eminim... :) İstanbul için Adem Usta'dan başkasına yaptırmayı tavsiye etmem, diğer illerde iyi bir motor ustası da yapabiliyor.

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Her subap sorununda motor arıza ışığı yanar mı yoksa yanmadigi durumlar da var mıdır?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
O sadece zengin-fakir için değil mi?
Motoruda söksen yanmıyor :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Gecen astrada denk geldim.
Lpgde arıza ışıgı yakma ışaretlenmiş. İşareti kaldırınca arac sogutma suyu uyarısı vermiş.

Mevcut hatayıda kapatıyor yani.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kadir daha önce açıklamıştı ve konuşmuştuk. Aynen dediği gibi. Obd nin özelliği normalde yakıt ayarlarının ecu dan alınarak lpgde de düzgün bir şekilde benzindeki gibi çalışması. Ama bazı kendini bilmez ustalar bu seçeneği işaretleyip motordaki sorunları görmeyi engelliyor. Düşünsenize Allah korusun motor hararet yapacak ve haberiniz olmayacak. Halbuki motor ışığı yaktı ama lpg sistemi söndürdü.
O nedenle işin ehli, yazılım yönü iyi ustalara lpg taktırın.

Nausea, her subap sorununda motor arıza ışığı eninde sonunda yanar. Ama fakir karışım ya da oksijen sensörü diye yanmaz. Hatalı ateşleme diye yakar. Konumu okursan hangi km.de hangi hata ne kadar süreyle nasıl yanmış detaylı anlattım.

Üst Alt